Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
SELECT STAKES - GOODWOOD
 GREAT BRITAIN - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2011 FRENCH NAVY2 SHAMARDALFIRST FLEET2 MAHMOOD AL ZAROONI 1-x 10 F Grade IIISLUMBER8 MEASURING TIME 2:08.15RACE DISCONTINUED
2010 RED BADGE5 CAPTAIN RIORED FUSCHIA RICHARD M. HANNON, SR. 12-b 10 F Grade IIIMIRROR LAKE POET8 2:11.14 
2009 MAC LOVE CAPE CROSSMY LASS4 STEFANIE HIGGINS 20-c 10 F Grade IIISTOTSFOLD PERFECT STRIDE2 2:06.81 
2008 LADY GLORIA2 DIKTATTARA MOON JAMES G. GIVEN 3-b 10 F Grade IIIBANKABLE3 DRUMFIRE3 2:11.18 
2007 STOTSFOLD BARATHEAELIZA ACTON WALTER R. J. SWINBURN 1-s 10 F Grade IIIZAHAM MULLINS BAY3 2:06.56 
2006 PICTAVIA2 SINNDARINSIJAAM SAEED BIN SUROOR 25 10 F Grade IIICROSSPEACE ROAD TO LOVE 2:04.03 
2005 DAVID JUNIOR PLEASANT TAPPARADISE RIVER BRIAN J. MEEHAN 3-h 10 F Grade IIIHAZYVIEW ANDEAN 2:08.84 
2004 ALKAADHEM GREEN DESERTBALALAIKA13 MARCUS P. TREGONING 13-e 10 F Grade IIIBATTLE CHANT5 SALSELON 2:06.54 
2003 LEPORELLO5 DANEHILLWHY SO SILENT PETER W. HARRIS 1-s 10 F Grade IIIMUQBIL KAIETEUR 2:05.91 
2002 MOON BALLAD SINGSPIEL4VELVET MOON SAEED BIN SUROOR 4-k 10 F Grade IIISIR GEORGE TURNER SOHAIB 2:03.44 
2001 NAYEF GULCHHEIGHT OF FASHION MARCUS P. TREGONING 2-f 10 F Grade IIIASKHAM PREMIER PRIZE 2:06.33 
2000 EKRAAR RED RANSOMSACAHUISTA MARCUS P. TREGONING 9-f 10 F Grade IIINATIONAL ANTHEM3 RIGHT WING 2:07.08 
1999 LEAR SPEAR LEAR FANGOLDEN GORSE2 DAVID R. C. ELSWORTH 1-n 10 F Grade IIIKABOOL DIAMOND WHITE 2:05.12 
1998 MUTAMAM DARSHAANPETAL GIRL ALEXANDER C. STEWART 1-k 10 F Grade IIIPRINCE OF DENIAL SASURU 2:08.71 
1997 FAHRIS GENEROUSJANBIYA BEN HANBURY 9-f 10 F Grade IIIDESERT STORY GREEN CARD3 2:10.38 
1996 SINGSPIEL4 IN THE WINGSGLORIOUS SONG MICHAEL R. STOUTE 12-c 10 F Grade IIIWALL STREET2 FARASAN 2:07.38 
1995 TRIARIUS TREMPOLINONOBILE DECRETUM SAEED BIN SUROOR 4-m 10 F Grade IIIFAHAL WAYNE COUNTY 2:10.07 
1994 ALDERBROOK ARDROSSTWINE KIMBERLY J. BAILEY 10-c 10 F Grade IIILOWER EGYPT BENEFICIAL 2:31.40 
1993 KNIFEBOX DIESISMATOKI JOHN H. M. GOSDEN 4-j 10 F Grade IIIRIVER NORTH GABR 2:11.88 
1992 KNIFEBOX DIESISMATOKI JOHN H. M. GOSDEN 4-j 10 F Grade IIIJEUNE PARTY CITED 2:12.54 
1991 FILIA ARDROSS ARDROSSSARI HABIT ALEXANDER C. STEWART 14-c 10 F Grade IIIGAI BULGA IN THE GROOVE2 2:10.16 
1990 MISSIONARY RIDGE CAERLEON2SHELLSHOCK BARRY W. HILLS 19-b 10 F Grade IIIFILIA ARDROSS LANDYAP 2:07.19 
1989 LEGAL CASE ALLEGEDMARYINSKY LUCA M. CUMANI 14-c 10 F Grade IIIGREENWICH PAPILLON INDIAN QUEEN2 2:12.54 
1988 MTOTO BUSTEDAMAZER ALEXANDER C. STEWART 1-k 10 F Grade IIIHIBERNIAN GOLD LOVE THE GROOM 2:06.12 
1987 MOST WELCOME BE MY GUESTTOPSY2 GEOFFREY C. WRAGG 3-c 10 F Grade III      
1986 DANCING BRAVE LYPHARDNAVAJO PRINCESS GUY HARWOOD 3-d 10 F Grade IIIOZOPULMIN KAZAROUN 2:04.81 
1985 IROKO ILE DE BOURBONSLIPSTREAM MICHAEL R. STOUTE 3-h 10 F Listed      
1984 BOB BACK ROBERTOTOTER BACK MICHAEL JARVIS 16-a 10 F Listed      
1983 MORCON MORSTONCONCILIATION DICK HERN 16-h 10 F Listed      
1982 PEACETIME NIJINSKY2PEACE2 JEREMY TREE 1-p 10 F Listed      
1981 PRINCE BEE SUN PRINCE2HONERKO DICK HERN 9-c 10 F Listed      
1980 WELSH CHANTER WELSH PAGEANTMISS RYVITA HENRY CECIL 4-h 10 F Listed      
1979 BOLIDE2 BOLD LAD2TUCK IN DICK HERN 3-i 10 F Listed     SANDOWN PARK
1978 GUNNER B ROYAL GUNNERSWEET COUNCILLOR HENRY CECIL 3-h 10 F Listed      
1977 BALMERINO TRICTRACDULCIE JOHN DUNLOP 4-d 10 F Listed      
1976 OBSTACLE DIKEMISS JUSTICE HENRY D.N.B. CANDY 5-h 10 F Listed      
1975 ESCAPOLOGIST DERRING-DOESCAPE2 ARTHUR M. BUDGETT 13-c 10 F Listed      
1974Race Not Run
1973 SO ROYAL DON MICHELETTOROYAL GUEST5 DEREK CANDY 25 10 F Listed      
1972 WENCESLAS RIGHT ROYALBELVEDERE5 VINCENT O BRIEN 2-c 10 F Listed      
1971 ORTIS TISSOTORIENTALE2 PETER WALWYN 14-e 10 F Listed      
1970 NORTHERN WIZARD NEARCTICSORCERESS BILL MARSHALL 5-g 10 F Listed      
1969 JIMMY REPPIN MIDSUMMER NIGHTSWEET MOLLY JOHN SUTCLIFFE 7-d 10 F Listed      
1968Race Not Run
1967 HAYMAKING GALIVANTERHAYTIME R. FULKE JOHNSON HOUGHTON 6-e 10 F Listed      
1966 ANTIQUARIAN RELICROSY STARLING HERBERT BLAGRAVE 16-a 10 F Listed      
1965 DERRING-DO DARIUSSIPSEY BRIDGE ARTHUR M. BUDGETT 21-a 8 F Listed     VALDOE S. 1965-85
  Add info for an additional year