Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PREIS DER WINTERKONIGIN - BADEN-BADEN / MULHEIM-RUHR
 GERMANY - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 WELL SPOKEN8 SOLDIER HOLLOWWELL AMERICAN MARKUS KLUG 4-o 1600 MT Grade IIIPEMINA2 ARAZZA 1:47.26 
2015 DHABA AREIONDARSHANA3 KLUG M. 8-k 1600 MT Grade IIISERIENHOLDE PAGELLA 1:43,86 
2014 BOURREE3 SIYOUNIBEARLITA ANDREAS LOWE 8-c 1600 MT Grade IIIDESIREE CLARY3 WINNEMARK 1:45.04 
2013 DIAMOND DOVE4 DR FONGDYVEKE ANDREAS LOWE 4-n 1600 MT Grade IIIFEODORA7 FILAGA 1:49.72 
2012 SWORDHALF HAAFHDSWORD ROCHE ANDREAS WöHLER 16-c 1600M Grade IIIAKUADA VILETTA 1:42.58GOING GOOD, RACE RUN AT BADEN BADEN
2011 MONAMI3 SHOLOKHOVMONBIJOU2 ANDREAS WOHLER 25 1600M Grade IIIDESSAU3 PARAISA 1:40.99 
2010 DJUMAMA AUSSIE RULES2WESTERN SKY5 A. LOWE 26 1600M Grade IIIAIGRETTE GARZETTE DANEDREAM 1:48.34 
2009 NEON LIGHT4 REFUSE TO BENDNO MERCI A WöHLER 1-w 1600M Grade IIIELLE SHADOW NIANGA2 1:43,659 RAN
2008 SWORN PRO PROTEKTORSWEET TERN M. HOFER 16-c 1600M Grade IIIPREMA WILDFAHRTE2 1:43.42 
2007 LOVE ACADEMY MEDICEANLAURENCIA P SCHIERGEN 7-b 1600M Grade IIIDIAMANTGOTTIN BRISEIDA3  GOING SOFT, 11 RAN
2006 SHANE6 KORNADOSEMPLICE2 A. LOWE 19 1600M Grade IIITOUCH MY SOUL2 HASHBROWN 1:41.63IFFEZHEIM
2005 NORDTANZERIN DANEHILL DANCERNONA2 P. SCHIERGEN 4-r 1600M Grade IIIALMERITA KARAVEL 1:43.15IFFEZHEIM
2004 SORRENT2 MONSUNSALKA3 A.SCHUTZ 16-c 1600M Grade IIIGONBARDA KAHLUA2  RUN IN IFFEZHEIM
2003 NIGHT LAGOON LAGUNASNENUPHAR2 4-r 1600M Grade IIIVALLERA2 LA INA4 1:44.59 
2002 ROYAL DUBAI DASHING BLADEREEM DUBAI 23 1600M Grade IIIVALLONGA WHITE ROSE7   
2001 NAROOMA SILVER HAWKNOTE OF DESIRE 3-e 1600M Grade IIIBANYU DEWI MEDINA 1:44.18 
2000 BEDFORD SET SECOND SETBEDFORD FLAME HORST STEINMETZ 2-f 1600M Grade IIIPEPPERJUICE HOMITA 1:39,2 
1999 SOMMERNACHT MONSUNSHONA PETER SCHIERGEN 16-c 1600M ListedLAVANDULA KIRONA 1:40.0 
1998 MISS TOBACCO FORTY NINERLISALEEN RALDF SUERLAND 5-h 1600M Grade IIIWELLANCA ROSE OF ZOLLERN 1:43.6 
1997 GLADY BEAUTY BIG SHUFFLEGLADY SUM U OSTMANN 1-i 1600M ListedSORIVERA TRIKOLORE 1:39,3 
1996 ORIENTAL FLOWER3 BIG SHUFFLEORANGE BOWL UWE OSTMANN 4-i 1600M Grade IIIALTE KUNST PANTHERE 1:44,3 
1995 MASSADA MOST WELCOMEMARACUJA HARRO REMMERT 3-l 1600M Grade IIIAIYANA2 ICE DREAM 1:43.7 
1994 WHITE ON RED KONIGSSTUHLWIN HANDS DOWN BRUNO SCHUTZ 21-a 1600M ListedSLAWA TRYPHOSA 1:42.7 
1993 WILD ROMANCE3 ALKALDEWIN HANDS DOWN BRUNO SCHUTZ 21-a 1600M Grade IIIRISEN RAVEN FLYING DREAM 1:47,1 
1992 QUEBRADA2 DEVILS BAGQUEEN TO CONQUER HEINZ JENTZSCH 1-o 1600M ListedRHODE ISLAND2 ELACATA 1:38.3 
1991 KENIANA SHARPOKEY GENERATION UWE OSTMANN 19 1600M ListedLONGA CHESA PLANA 1:42.4 
1990 MARTESSA SOLARSTERNMANEGE ANDREAS WOEHLER 31 1600M Grade IIIESTE UDAYA 1:44,5 
1989 WELL KNOWN KONIGSSTUHLWELL PROVED THEO GRIEPER 4-o 1600M ListedWALESIANA CALCAVECCHIA 1:42.6 
1988 DIASPRINA ASPROSDORLE THEO GRIEPER 1-h 1600M Grade IIILEONA2 LUGANO2 1:46,9 
1987 ALTE ZEIT SURUMUALTE WELT UWE OSTMANN 16 1600M Grade IIIMUSETTE5 VANGELIS 1:43.2 
1986 NUAS ASPROSNUTRIA THEO GRIEPER 4-r 1600M ListedMAJORITAT ZIRCONIA4 1:38.8 
1985 SANGERIN ALPENKONIGSOPRANISTIN HEIN BOLLOW 9 1600M Grade IIIDIVONNE2 NIGHT LINE 1:38.9 
1984 SCHWARZ-GRUEN ATHENAGORASSI CALINE HEINZ JENTZSCH 8-c 1600M Grade IIISEPTIME4 RAFFINESSE 1:48,0 
1983 LA COLORADA SURUMULA DORADA HEINZ JENTZSCH 9-e 1600M ListedARIONETTE KONIGSBLUTE 1:38.3 
1982 TANNENALM LUCIANOTANNENWIESE SVEN V. MITZLAFF 8-b 1600M ListedMANTENA EISHEILIGE 1:35.8 
1981 OPIUM SODERINIOPENA HEINZ JENTZSCH 6-e 1600M ListedLANDSGIRL DONNA WICHITA 1:40.3 
1980 OPERETTE SODERINIOPENA HEINZ JENTZSCH 6-e 1600M ListedNONNETTE3 KASSIOPEIA 1:37.8 
1979 ISTRIA SILLY SEASONISABELITA2 HEINZ JENTZSCH 4-n 1600M Grade IIIGRANDOLA2 CLARETE 1:38.1 
1978 ALARIA KAISERADLERALZYRA GEORG ZUBER 9-h 1600M ListedNIGHT BLUE ANNA CHARLOTTA 1:44.2 
1977 PLANTAGE KAISERADLERPLAUDEREI ANDREAS HECKER 12-a 1600M ListedQUINTA6 NOSTRO AMORE 1:42.1 
1976 ANSERMA LUCIANOARMENIA5 SVEN V. MITZLAFF 20-c 1600M ListedSALVIANA BELLAVISTA4 1:46.3 
1975 EIRENE DSCHINGIS KHANEGINA M. BIERMANN 19 1600M ListedCOLATINA PRINCESS EBOLI2 1:43.87 
1974 ORDINALE LUCIANOORDINANZ SVEN V. MITZLAFF 8-a 1600M ListedMARINE2 IDRISSA 1:46.6 
1973 AKITA PANTHEONARALINA HEINZ JENTZSCH 9-h 1600M ListedLOISACH PALMARES 1:40.7 
1972 TOSCARINA DSCHINGIS KHANTOSCA BELLA HEINZ JENTZSCH 12-b 1400M ListedUNWETTER WADI MEROU 1:30.3 
1971 LADY ARC ACROPOLISLADY MARCH3 GEORG ZUBER 1-l 1400M AGORA TANNENSCHONUNG 1:28.9 
1970 ORPHELINE7 BOTTICELLIOPERNPROBE BRUNO SCHUTZ 6-e 1400M WIDSCHI OSTE 1:35.9 
1969 DOLCE VITA PANTHEONDONNA DIANA HEINZ JENTZSCH 6-e 1400M ALICETTE HEIDE2 1:29.1 
1968 FRIEDENSBOTSCHAFT KAISERADLERFRIEDENSTAUBE SVEN V. MITZLAFF 20-c 1400M SEEBRISE POESIE2 1:36.9 
1967 ORDINANZ PIRATE KINGORDINATE SVEN V.MITZLAFF 8-a 1400M Grade IIIJUANITA9 OSAKA8 1:33,2 
1966 ROSWITHA KALIBERROMY3 A. REINICKE 2-h 1400M Grade IIISINFONIA8 CREMONA8 1:32,3 
1964 STURMWOGE WATTEAUSTEEPLECHASE ADRIAN VON BORCKE 5-d 1400M Grade IIIBIKINI5 MARGRETCHEN 1:28,1 
1963 LITTLE LADY9 MASETTO2FANAR LIGHT VALENTIN SEIBERT 9-e 1400M ALTE LIEBE ALDINA2 1:31.8 
1961 BRISANZ KILOMETERBARCAROLE2 HEINZ JENTZSCH 28 1400M FAUSTA3 SONINA2 1:30 
1960 ALISMA NECKARALCESTE2 VALENTIN SEIBERT 7 1400M MERAVIGLIA KAJUTE 1:29.0 
1959 ANKERKETTE NEARCOANKA2 HANS BLUME 9-h 1400M Grade IIIWACO2 WINDE 1:26,8 
  Add info for an additional year