Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DE L’ABBAYE DE LONGCHAMP - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade Surf. 2nd 3rd Time Comment
2018 MABS CROSS DUTCH ARTMISS MEGGY2 MICHAEL DODS 8-c 1000 MT Grade I TurfGOLD VIBE SOLDIERS CALL 0:57.11HD 11-1
2017 BATTAASH DARK ANGEL9ANNA LAW CHARLES HILLS 4-k 1000 MT Grade I TurfMARSHA9 PROFITABLE9 0:57.59SF, BY 4 L.
2016 MARSHA9 ACCLAMATION2MARLINKA MARK PRESCOTT 20-a 1000 MT Grade I TurfWASHINGTON DC MECCAS ANGEL 0:57.27CHANTILLY
2015 GOLDREAM OASIS DREAMCLIZIA3 ROBERT COWELL 1-u 1000 MT Grade I TurfRANGALI MUTHMIR 0:54.79 
2014 MOVE IN TIME MONSIEUR BONDTIBESTI3 DAVID O MEARA 14-c 1000 MT Grade I TurfRANGALI MOVIESTA 0:56.42 
2013 MAAREK PIVOTALRUBY ROCKET BARRY LALOR 4-n 1000 MT Grade I TurfCATCALL5 HAMZA3 0:57.50 
2012 WIZZ KID WHIPPER2LIDANSKI ROBERT COLLET 2-h 1000 MT Grade I TurfMAYSON HAMISH MCGONAGALL 1:01.17 
2011 TANGERINE TREES MIND GAMESEASY TO IMAGINE BRYAN SMART 9-f 1000 MT Grade I TurfSECRET ASSET3 SOLE POWER 0:55.53 
2010 GILT EDGE GIRL MONSIEUR BONDTAHARA3 CLIVE G. COX 5-b 1000 MT Grade I TurfLADY OF THE DESERT2 MAR ADENTRO 0:57.00 
2009 TOTAL GALLERY NAMIDDIARY3 STAN MOORE 1-j 1000 MT Grade I TurfFLEETING SPIRIT3 WAR ARTIST 0:55.10 
2008 MARCHAND DOR MARCHAND DE SABLEFEDORA17 FREDDY HEAD 11-f 1000 MT Grade I TurfMOORHOUSE LAD BORDERLESCOTT 0:54.40 
2007 BENBAUN STRAVINSKY2ESCAPE TO VICTORY MARK WALLACE 11 1000 MT Grade I TurfKINGSGATE NATIVE DESERT LORD 0:56.70 
2006 DESERT LORD GREEN DESERTRED CARNIVAL KEVIN RYAN 14-c 1000 MT Grade I TurfREVERENCE3 MOSS VALE3 0:54.80 
2005 AVONBRIDGE2 AVERTIALESSIA2 ROGER J. CHARLTON 1-k 1000 MT Grade I TurfSTRIKING AMBITION FIRE UP THE BAND 0:56.90 
2004 VAR FOREST WILDCATLOMA PREATA CLIVE E. BRITTAIN 1-l 1000 MT Grade I TurfTHE TATLING ROYAL MILLENNIUM 0:55.00 
2003 PATAVELLIAN MACHIAVELLIANALESSIA2 ROGER J. CHARLTON 1-k 1000 MT Grade I TurfTHE TRADER2 THE TATLING 0:59.30 
2002 CONTINENT2 LAKE CONISTONKRISIA DAVID NICHOLLS 1-p 1000 MT Grade I TurfSLAP SHOT2 ZIPPING2 0:57.20 
2001 IMPERIAL BEAUTY IMPERIAL BALLET2MULTIMARA JOHN HAMMOND 9-f 1000 MT Grade I TurfBAHAMIAN PIRATE PIPALONG 1:00.301/2
2000 NAMID INDIAN RIDGEDAWNSIO JOHN OXX 8-c 1000 MT Grade I TurfSUPERSTAR LEO PIPALONG 0:55.101-1/2
1999 AGNES WORLD DANZIGMYSTERIES HIDEYUKI MORI 6-b 1000 MT Grade I TurfIMPERIAL BEAUTY KEOS 1:01.40SHORT NECK, JPN
1998 MY BEST VALENTINE TRY MY BESTPAS DE CALAIS VICTOR ST. JOHN SOANE 2-f 1000 MT Grade I TurfAVERTI SAINTE MARINE 0:58.90SF, 14R, BY 2 L.
1997 CARMINE LAKE ROYAL ACADEMY2CASTILIAN QUEEN PETER CHAPPLE-HYAM 1-w 1000 MT Grade I TurfPAS DE REPONSE ROYAL APPLAUSE 0:56.90GF, 12R, M-1/2, NO
1996 KISTENA MISWAKIMABROVA CHRISTIANE HEAD 1-u 1000 MT Grade I TurfANABAA HEVER GOLF ROSE 0:59.30NECK
1995 HEVER GOLF ROSE EFISIOSWEET ROSINA JOE NAUGHTON 13-e 1000 MT Grade I TurfCHEROKEE ROSE3 EVENINGPERFORMANCE 0:57.70 
1994 LOCHSONG SONG2PECKITTS WELL IAN A. BALDING 13-a 1000 MT Grade I TurfMISTERTOPOGIGO SPAIN LANE 0:57.20 
1993 LOCHSONG SONG2PECKITTS WELL IAN A. BALDING 13-a 1000 MT Grade I TurfSTACK ROCK MONDE BLEU 0:59.70 
1992 MR BROOKS BLAZING SADDLESDOUBLE FINESSE RICHARD M. HANNON, SR. 8-k 1000 MT Grade I TurfKEEN HUNTER ELBIO 1:02.30 
1991 KEEN HUNTER DIESISLOVES REWARD JOHN H. M. GOSDEN 4-k 1000 MT Grade I TurfSHEIKH ALBADOU MAGIC RING2 0:59.40 
1990 DAYJUR DANZIGGOLD BEAUTY W. RICHARD HERN 1-g 1000 MT Grade I TurfLUGANA BEACH PHARAOHS DELIGHT 0:58.70 
1989 SILVER FLING THE MINSTRELROYAL DILEMMA IAN A. BALDING 23 1000 MT Grade I TurfZADRACARTA NABEEL DANCER 0:59.90 
1988 HANDSOME SAILOR SOME HANDFOUND AT SEA BARRY W. HILLS 22-b 1000 MT Grade I TurfCAERWENT SILVER FLING 0:57.00CADEAUX GENEREUX DQ FROM 1ST TO LAST
1987 POLONIA DANZIGMOSS JAMES S. BOLGER 9-f 1000 MT Grade I TurfLA GRANDE EPOQUE TENUE DE SOIREE3 0:56.703RD STRAIGHT WIN. CAREER FINALE
1986 DOUBLE SCHWARTZ DOUBLE FORMCASSYS PET CHARLIE NELSON 19-b 1000 MT Grade I TurfPARIOLI HALLGATE 0:56.804TH : GREEN DESERT
1985 COMMITTED HAGLEYMINSTINGUETTE DERMOT K. WELD 1-k 1000 MT Grade I TurfVILIKAIA PARIOLI 0:55.204TH NEVER SO BOLD
1984 COMMITTED HAGLEYMINSTINGUETTE DERMOT K. WELD 1-k 1000 MT Grade I TurfHABIBTI ANITAS PRINCE 0:59.80 
1983 HABIBTI HABITATKLAIRESSA JOHN L. DUNLOP 9-c 1000 MT Grade I TurfSOBA SICYOS 0:54.30 
1982 SHARPO SHARPEN UPMOIETY BIRD A. JEREMY TREE 9-e 1000 MT Grade I TurfFEARLESS LAD KIND MUSIC 1:01.20 
1981 MARWELL HABITATLADY SEYMOUR MICHAEL R. STOUTE 14-c 1000 MT Grade I TurfSHARPO RABDAN 0:59.70 
1980 MOORESTYLE MANACLEGUIDING STAR2 ROBERT ARMSTRONG 5-j 1000 MT Grade I TurfSHARPO VALERIGA 0:56.30 
1979 DOUBLE FORM HABITATFANGHORN F. JOHNSON-HOUSTON 14-c 1000 MT Grade I TurfKILIJARO GREENLAND PARK 0:56.70 
1978 SIGY HABITATSATU CHRISTIANE HEAD 14-c 1000 MT Grade I TurfSOLINUS DOUBLE FORM 0:59.10 
1977 GENTILHOMBRE NO MERCYKIRISANA NELL ADAM 6-d 1000 MT Grade I TurfMADANG HAVEROID 0:56.00 
1976 GENTILHOMBRE NO MERCYKIRISANA NELL ADAM / A. PAUS 6-d 1000 MT Grade I TurfMENDIP MAN RAGA NAVARRO 1:00.30NOW: G1 - DEAD HEAT 1ST AVEC MENDIP MAN
1975 LIANGA DANCERS IMAGELEVEN ONES ANGEL A. PENNA, SR. 22-b 1000 MT Grade II TurfPRIMO RICO MENDIP MAN 0:59.20 
1974 MOUBARIZ SING SINGMUSAKA FRANCOIS MATHET 9 1000 MT Grade II TurfACE OF ACES LA POESIE 0:59.70 
1973 SANDFORD LAD ST ALPHAGEHILL QUEEN H. RYAN PRICE 13-e 1000 MT Grade II TurfABERGWAUN SUPREME GIFT 0:59.20 
1972 DEEP DIVER GULF PEARLMISS STEPHEN PAUL DAVEY 13-e 1000 MT Grade II TurfHOME GUARD PRIMATICCIO 0:57.00ALL AGES, C & F
1971 SWEET REVENGE2 COMPENSATIONTOO MUCH HONEY T. A. CORBETT 13-e 1000 MT Grade II TurfSWING EASY CALAHORRA 1:02.90 
1970 BALIDAR WILL SOMERSVIOLET BANK JOHN R. WINTER 8-d 1000 MT TurfHUNTERCOMBE RAFFINGORA 0:58.40 
1969 TOWER WALK HIGH TREASONLORRIKEET GERALD B. BALDING 8-k 1000 MT TurfMANGE TOUT PENTATHLON 0:59.00 
1968 BE FRIENDLY SKYMASTERLADY SLIPTIC CYRIL A. MITCHELL 5-d 1000 MT TurfA CROQUER SO BLESSED 1:00.20 
1967 PENTATHLON ENNISPALMURAL H. DANNER 3-j 1000 MT TurfZEDDAAN YOURS2 0:59.50 
1966 FARHANA2 ABERNANTSICZARIA FRANCOIS MATHET 3-e 1000 MT TurfYOURS2 POLYTUNE 1:00.50 
1965 SILVER SHARK BUISSON ARDENTPALSAKA FRANCOIS MATHET 5-e 1000 MT TurfHOLBORN CYPARISSIA 0:59.70 
1964 TEXANITA RELICTOSCA FRANCOIS MATHET 5-b 1000 MT TurfYOURS2 REVOQUEE 0:59.60 
1963 TEXANITA RELICTOSCA FRANCOIS MATHET 5-b 1000 MT TurfVERTUEUSE LEPINAY   
1962 FORTINO2 GREY SOVEREIGNRANAVALO FRANCOIS MATHET 4-r 1000 MT TurfLEPINAY FRENCH PLEA 0:59.10 
1961 LEPINAY BUISSON ARDENTPANTONA ETIENNE POLLET 16 1000 MT TurfLA SEGA HODELL 1:01.20 
1960 HIGH BULK NIMBUS2NIGRETTE ETIENNE POLLET 11-c 1000 MT TurfTANATA COCOMEL 1:01.50 
1959 SLY POLA SPY SONGAMPOLA ETIENNE POLLET 16-c 1000 MT TurfBARBARESQUE EDELLIC   
1958 EDELLIC RELICEDELFRAU FRANCOIS MATHET 7-a 1000 MT TurfGINETTA IADWIGA2 0:58.40 
1957 TEXANA RELICTOSCA FRANCOIS MATHET 5-b 1000 MT TurfPOLIC MYSTIC2   
  Add info for an additional year