Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
DURHAM CUP STAKES - WOODBINE, ON
 CANADA - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 LOOKIN FOR EIGHT LOOKIN AT LUCKYSOMALIA13 MARK CASSE 9-f 9 F Grade IIIFLORIDA WON MELMICH 1:50.55TAPETA TRACK [4 RAN]
2017 MELMICH WILKOLITTLE SWOON KEVIN ATTARD A1 9 F Grade IIIU S MARSHAL NARROW ESCAPE6 1:49.86TAPETA TRACK [5 RAN]
2016 ARE YOU KIDDING ME RUN AWAY AND HIDESWEET AWAKENING2 ROGER L. ATTFIELD 1-w 9 F Grade IIIFREITAG UP WITH THE BIRDS 1:49.10TAPETA TRACK [5 RAN]
2015 GOLDEN SABRE4 MEDAGLIA DOROSTRIKE SOFTLY MALCOLM PIERCE 10-c 9 F Grade IIILUKES ALLEY ARE YOU KIDDING ME 1:48.33POLYTRACK
2014 LUKES ALLEY FLOWER ALLEYVAULCLUSE JOSIE CARROLL 16-h 9 F Grade IIIHIS RACE TO WIN ARE YOU KIDDING ME 1:49.23POLYTRACK
2013 JAMES STREET4 EL PRADO2ALLEYNEDALE JOSIE CARROLL 16-h 9 F Grade IIIALPHA BETTOR AWESOME OVERTURE 1:50.14POLYTRACK
2012 DELEGATION4 SPEIGHTSTOWNCINDYS HERO MARK E. CASSE 1-c 9 F Grade IIICITY WOLF JAMES STREET4 1:50.60TRACK FAST
2011 CITY WOLF GIANTS CAUSEWAYBABY ZIP READE BAKER 23-b 9 F Grade IIIJAMES STREET4 STATELY VICTOR 1:50.38 
2010 SOUTHDALE STREET CRYPINAFORES PRIDE IAN BLACK A4 9 F Grade IIIBARRELING HOME STUNNING STAG 1:51.36FT, 6R, M- 3- HD- NK
2009 POOL PLAY SILVER DEPUTYZURI RIDGE MARK E. CASSE 16-g 9 F Grade IIIICE BEAR PALLADIO4 1:49.24 
2008 PALLADIO4 LYCIUSGIOIA2 ROGER L. ATTFIELD 14 9 F Grade IIIMARCHFIELD ARTIE HOT 1:49.29TRACK: FAST - NTR
2007 LEONNATUS ANTEAS STORMY ATLANTICSOUTH SEA BLUES KEVIN ATTARD 16-h 9 F Grade IIIECCENTRIC4 ARCH HALL 1:49.55 
2006 BARRACUDA BOY UNBRIDLEDS SONGBUCQUESTOR NICHOLAS J. GONZALEZ, JR. 4-m 9 F Grade IIISEXTET PELLEGRINO3 1:50.49TRACK: FAST
2005 CRYPTOGRAPH CRYPTOCLEARANCEHOPES AND FEARS MALCOLM PIERCE 40 9 F Grade IIINIIGON FOREVER RUSH 1:52.51 
2004 NORFOLK KNIGHT TEJABOARTIC BLEU HUGO DITTFACH 29 9 F Grade IIIMOBIL SKY DIAMOND2 1:51.56TRACK FAST
2003 PAROSE PARLAY MEROSES FOR CLASSY ALEXANDER MCPHERSON 9-c 9 F Grade IIIBARBEAU RUCKUS WAKE AT NOON 1:53.16 
2002 DREAM LAUNCHER BRIGHT LAUNCHDREAMY MOMENT AUDRE K. CAPPUCCITTI 1-n 9 F Grade IIIPAROSE A FLEETS DANCER 1:52.45 
2001 A FLEETS DANCER AFLEETMY DREAM COME TRUE ROGER L. ATTFIELD 5-g 9 F Grade IIIKISS A NATIVE WIN CITY 1:51.71 
2000 KISS A NATIVE KISSIN KRISRONIQUE DAVID R. BELL A1 9 F Grade IIIMILWAUKEE BREW GANDRIA 1:49.58TRACK: FAST
1999 DEPUTY INXS SILVER DEPUTYROMAN HEROINE AUDRE K. CAPPUCCITTI 19-b 9 F Grade IIIMT SASSAFRAS PARENTAL PRESSURE 1:48.58 
1998 NORTHERN SKY CONQUISTADOR CIELOVICKYS ORIENT MICHAEL KEOGH 3-g 9 F Grade IIMT SASSAFRAS REGAL COURSER 1:51.80FAST, 8R, M-NK, NK
1997 NORTHERN SKY CONQUISTADOR CIELOVICKYS ORIENT MICHAEL KEOGH 3-g 9 F Grade IIIFOR PETES SAKE LOVE VIEW 1:49.20 
1996 BASQUEIAN BOUNDING BASQUEVALSE MUSETTE DANIEL J. VELLA 4-k 9 F Grade IIIPAGAGAR COMARCTIC 1:51.60 
1995 BASQUEIAN BOUNDING BASQUEVALSE MUSETTE DANIEL J. VELLA 4-k 9 F COMARCTIC HOLLY REGENT 1:51.20 
1994 BASQUEIAN BOUNDING BASQUEVALSE MUSETTE DANIEL J. VELLA 4-k 9 F Grade IIIIVORY REGENT BRONZE BASQUE 1:50.40 
1993 BENBURB DR. CARTERROSEDON PHIL ENGLAND 8-f 9 F ListedCHEERY KNIGHT BLITZER 1:50.40 
1992 TWIST THE SNOW SAUNDERSHELVETEAN SNOW ANGUS MCARTHUR 6-e 9 F Grade IIISTORMY GLADIATOR ELATED GUY 1:51.40 
1991 CANDID CAMERON CARR DE NASKRASHY DI TREVOR SWAN 6-d 9 F ListedMERCEDES WON STEADY POWER 1:52.20 
1990 IMPERIAL COLONY PLEASANT COLONYIMPRESSIVE LADY ROGER L. ATTFIELD 11-c 9 F Grade IIITAKE ACCOUNT SOLO MATT 1:50.80DEAD HEAT FOR 1ST - ATTFIELD TRAINED BOTH
1989 STEADY POWER STEADY GROWTHPYRAMID POWER ROGER L. ATTFIELD 9-f 9 F Grade IIINEW YORK SWELL WILLISTON WATER 1:51.00 
1988 STEADY ZEPHYR STEADY GROWTHSPEEDY MIDNIGHT MICHAEL A. TAMMARO 1-c 9 F ListedBEAU GENIUS PRESENT VALUE 1:51.80TRACK: MUDDY
1987 TRIPLE WOW COASTALIVA REPUTATION ROGER L. ATTFIELD 7 9 F ListedGOLD ALERT IN THE EAST 1:52.60 
1986 KEY TO THE MOON WAJIMAKAMAR GIL H. ROWNTREE 14-c 9 F Grade IIICOOL NORTHERNER MISTER LORENZO 1:50.00 
1985 TEN GOLD POTS TENTAMPOT OF GOLD GIL H. ROWNTREE 2-w 9 F ListedPAX NOBISCUM GONE TO ROYALTY 1:50.40 
1984 PAX NOBISCUM HOLD YOUR PEACEKIRSCH WASSER GRANT D. PEARCE 13-a 9 F ListedPARK REGENT DETERMINANT 1:52.80 
1983 JACKSBORO ACE OF ACESHOUSE OF CARDS TONY MATTINE 4-r 9 F Grade IIIFAST GOLD JUAN DE FUCA 1:51.40 
1982 LE GRAND SEIGNEUR SNOW KNIGHTLA BOURRASQUE2 JOHN (YONNIE) STARR 10-c 9 F ListedAL SARAB BEJILLA 1:51.80 
1981 DRIVING HOME ROBERTOPAGAN PAGAN GLENN MAGNUSSON 1-h 9 F Grade IIIALLAN BLUE KY ALTA 1:52.20 
1980 FOREIGN CONTROL AL HATTABSUSANDRA GILBERT H. ROBILLARD 4-m 9 F KNIGHTS TURN PORT MASTER 1:49.60 
1979 FOREIGN CONTROL AL HATTABSUSANDRA GILBERT H. ROBILLARD 4-m 10 F KNIGHTS TURN ROYAL SPARKLE 2:04.60 
1978 LUCKY CONN JAMMED LUCKYNORTHERN MINX DONNIE WALKER 4-r 10 F SOUND REASON DIANNES LADY 2:02.80 
1977 HOPEFUL ANSWER NORTHERN ANSWERSHAKNEY FRANK H. MERRILL, JR. 10-a 10 F BOLD ENTERPRISE BRILLIANT SANDY 2:02.40 
1976 BRILLIANT SANDY CRIMSON SATANREAGENT JERRY C. MEYER 9-f 10 F COUNTRYMAN2 GOOD PORT 2:04.20 
1975 BUTTERBUMP VICEREGALBUTTER BALL FRANK H. MERRILL, JR. 12-b 10 F RASH MOVE NATIVE AID 2:10.20 
1974 FABIUSAND FABIUSSUSANDRA JERRY G. LAVIGNE 4-m 10 F Grade IIIFABE COUNT ROYAL CHOCOLATE 2:03.40 
1973 MINSKY NORTHERN DANCERFLAMING PAGE R. JOHNSON 8-f 10 F Grade IIIFABE COUNT SUFFIX 2:03.00 
1972 TWICE LUCKY JAMMED LUCKYTWICE SHY DONNIE WALKER 1-l 10 F FABE COUNT GALLANT GLEN 2:10.00 
1971 MINSKY NORTHERN DANCERFLAMING PAGE SIDNEY J. WATTERS, JR. 8-f 10 F TWICE LUCKY REGAL ADMIRAL 2:02.20 
1970 DANCE ACT NORTHERN DANCERQUEENS STATUTE LARRY GRANT 22-b 10 F YUKON ERIC NOT TOO SHY 2:03.40 
1969 BATTLING NEARCTICLYFORD COTTAGE J. MOIR JR. 4-r 10 F BYE AND NEAR ORDER ME NOW 2:03.20 
1968 HAMMER KOPF HAMMERHEADWEDDED WIFE FRED H. LOSCHKE 4-r 10 F PHELODIE BYE AND NEAR 2:07.20 
1967 HES A SMOOTHIE ROUND TABLERATINE WARREN BEASLEY 17-b 10 F HAMMER KOPF NATIVE VICTOR 2:04.60 
1966 VICTORIAN ERA VICTORIA PARKIVY LOUIS C. CAVALARIS, JR. 7 10 F GRAND GALOP MR BRASS 2:02.60 
1965 LANGCREST NEARCTICPEERLESS MARY EDWARD MANN 21 10 F VICTORIAN ERA KING GORM 2:02.20 
1964 JUDO KING CHOP CHOPFIGHTING FIT2 J. LANKINEN A1 10 F E DAY WARRIORS DAY 2:03.80 
1963 ALREADY DIA THIRTEEN OF DIAMONDSALL READY JOAN W. TREVENEW 10 10 F HIDDEN TREASURE CANEBORA 2:03.20 
1962 CHOPERION CHOP CHOPLADY ANGELA HORATIO A. LURO 14-c 10 F DORVAL3 HIDDEN TREASURE 2:02.40 
1961 HIDDEN TREASURE DARK STARRATINE ROBERT S. BATEMAN 17-b 10 F ELTORO THE GREAT CREDIT CURB 2:02.60 
1960 WINDY SHIP WINDFIELDSLOVELY DELORES S. COUCH 16 10 F MR ROOSTER NEW PROVIDENCE 2:07.40 
1959 ALIS PRIDE ALIBHAIBE HAPPY A. ROUTCLIFFE 2-d 10 F MR ROOSTER WONDER WHERE 2:10.20 
1958 OUR SIRDAR ILLUMINABLEMISS RUSTOM R. BARNARD 4-e 10 F THE SCHREIBER WHITE APACHE 2:05.20 
1957 HARTNEY FAIRMONDALIMARY PATRICK MACMURCHY 16-g 10 F THE SCHREIBER DORENES LAD 2:12.00 
1956 LAWDAY BUNTY LAWLESSDAISY9 J. THORPE 22-c 10 F LOYALIST4 SENATOR JIM 2:04.00 
1955 ACE MARINE ACE ADMIRALMAZARINE JOHN (YONNIE) STARR 3-h 10 F SENATOR JIM FLEET COUNTESS 2:05.20 
1954 QUEENS OWN WAR JEEPSEA REIGH GORDON J. MCCANN 10-d 10 F KING MAPLE FOOD FOR THOT 2:04.00 
1953 CHAIN REACTION CHOP CHOPERSTWHILE2 RICHARD TOWNROW 21 10 F BEAR FIELD TEDDYS SISTER 2:03.20 
1952 BENNINGTON BOSWELLIRIBELLE JOHN PASSERO 10-c 10 F CYMRO BEAR FIELD 2:05.40 
1951Race Not Run
1950 LADYS LOVER KHORASANNELL KUHLMAN FRANK W. MERRILL 4-i 14 F KINGARVIE DOUBLE BRIAR2 3:00.40 
1949 MOLDY TEDDY WRACKOBITUARY ARTHUR BRENT 13-d 14 F NORTH YORK PALERMO 3:04.00 
1948 NORTH YORK NORTH WALES2GALLENTIA MORRIS FISHMAN 22-a 14 F AMSTERSON SWEEPNITO 3:09.00 
1947 PALERMO SWEEPSTERMANDATARIA R. ANDERSON 3-h 14 F BROOM TIME NORTH YORK 3:01.40 
1946Race Not Run
1945 BROOM TIME BROOMSRISE T. FROST 12-b 14 F STAND EASY GYNTAF 3:01.00 
1944 MAGINOT LINE DOLANBAY SALUTE G. HAY 1-l 14 F CABIN GAL WESTERN PRINCE 3:02.00 
1943 TEEWORTH PAPWORTHTEE HEE N. NORTHWOOD 2-b 14 F FROBISHER2 STAND EASY 3:03.60 
1942 ATTRISIUS FRISIUSATTACK3 JAMES W. SMITH A1 14 F EBONY MOON2 COSSACK POST 3:05.20 
1941 CURWEN OSIRIS2ALL SERENE5 LOYD L. GENTRY, JR. 12-b 14 F CABIN GAL SEA GENERAL 3:10.00 
1940 SEA GENERAL MARINECALM5 HARRY GIDDINGS JR. 12-b 14 F FFAFRYN ISLEWORTH3 3:00.00 
1938 HAINAULT MAID TOKENHEY PRESTO5 ANDY ROBINSON 3-j 14 F TOMMY ROSE TRICKYS SON 3:04.00 
1937 MONSWEEP SWEEPSTERMONA MARIS WILLIAM H. BRINGLOE 17-b 14 F ARTISTSCOPE DOER3 3:05.20 
1936 ROYAL VINTAGE2 SPEY PEARLJESAVA A. SANSONE 27-a 14 F STORMBLOWN SHADY WELL 3:00.60 
1935 DONSTICK DIS DONCSTICKLING WILLIAM H. BRINGLOE 4-m 14 F LADY MARNOCK EPICURUS2 3:03.20 
1934 SHADY WELL PURPLE SHADETHE WISHING WELL JOHN J. THORPE 3-b 14 F TRICKYS SON PAT GAIETY 3:04.80 
1933 SHADY WELL PURPLE SHADETHE WISHING WELL JOHN J. THORPE 3-b 14 F UVIRA4 PAT GAIETY 3:03.20 
1932 SHADY WELL PURPLE SHADETHE WISHING WELL WILLIAM H. BRINGLOE 3-b 14 F MISS GORMLEY LINDSAY3 3:02.60 
1931 PAT GAIETY FOR FAIRMARION GAIETY C. MCKEE A18 14 F LINDSAY3 QUATRE BRAS2 3:03.60 
1930 LINDSAY3 GAUNTLEYPAMPINEA J. GIVEN 12-b 14 F PAT GAIETY MR GAIETY 3:04.80 
1929 BEAU OF THE WEST2 CALGARY3BELLE MAHONE2 JACK WHYTE 9-a 14 F ATTACK3 LINDSAY3 3:03.40 
1928 BEAU OF THE WEST2 CALGARY3BELLE MAHONE2 W. DONOHUE 9-a 14 F ATTACK3 PERLAPIDES 3:05.60 
1927 CLOTH HALL SOBIESKISALLY COHEN E. DOYLE 26 14 F BEAU OF THE WEST2 PERLAPIDES 3:01.60 
1926 DUCHESS25 SIMON SQUAREDUQUESA4 WILLIAM H. BRINGLOE 14 14 F CLOTH HALL PHANARIOT 3:03.60 
1925 THORNDYKE CALGARY3ROSE LAWRENCE F. HYNE 12-b 14 F BEAU OF THE WEST2 CHLORIS8 3:06.60 
1924 PROCYON2 MARATHONCANICE J. L. BURTTSCHELL 4-k 14 F VRANA JUNE FLY 3:05.20 
1923 HALLUCINATION FITZWILLIAMPLEASANT DREAMS2 HENRY E. MCDANIEL 12-b 14 F PERSISTENCE7 TRAIL BLAZER 3:02.00 
1922 PROCYON2 MARATHONCANICE W. MARTIN 4-k 14 F BABY MINE2 PUSH PIN 3:00.00 
1921 WOODBINE8 TIPPECANOE2HERA5 G. WALKER 4-r 14 F YOWELL AJOM 3:03.60 
1920 BUGLE MARCH2 NEALONMRS FRANK FOSTER E. STEEDS 24 14 F KELTIE2 WOODBINE8 3:09.00 
1919Race Not Run
1918Race Not Run
1917Race Not Run
1916 COPPER KING3 BOWLING BROOKTARLETAN M. GORMAN 12-b 14 F HEARTS OF OAK TARTAREAN 3:03.00 
1915 FAIR MONTAGUE STANHOPEMEADOWLEY JOHN NIXON 5-j 14 F LADY CURZON HAMPTON DAME 3:02.60 
1914 PRINCE PHILSTHORPE WOOLSTHORPELADY PHILURA C. HANSON A16 14 F BEEHIVE2 CALUMNY 3:09.40 
1913 HEARTS OF OAK BASSETLAWLADY LIGHTFOOT3 HARRY GIDDINGS JR 40 14 F LINDESTA CALUMNY 3:05.20 
1912 CALUMNY ARMEATHCOMPASSION4 J. D. GORMAN 12-b 14 F ONDRAMON HERESY3 3:07.00 
1911 DENHAM DERWENTWATERCOTTONADE THOMAS J. HEALEY 12 14 F POWDERMAN FROLIC20 3:10.60 
1910 SEISMIC HAVOC3SEMLEY BARRRY T. LITTLEFIELD 3-d 14 F FROLIC20 CAPER SAUCE2 3:10.60 
1909 SEISMIC HAVOC3SEMLEY BARRY T. LITTLEFIELD 3-d 14 F CANNIE MAID MENDIP4 3:05.60 
1908 INFERNO2 HAVOC3BON INO BARRY T. LITTLEFIELD 40 14 F SHIMONESE KELPIE9 3:06.20 
1907 KELPIE9 MARTIMASPEE WEEP JOHN NIXON 13-a 14 F GLIMMER5 SEA WOLF16 3:05.80 
1906 INFERNO2 HAVOC3BON INO BARRRY T. LITTLEFIELD 40 14 F WILL KING MOONRAKER14 3:02.00INAUGURAL RUNNING
  Add info for an additional year