Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PLATE TRIAL STAKES - WOODBINE, ON
 CANADA - Restricted
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 TELEKINESIS4 GHOSTZAPPERINTENTIONAL CRY MARK CASSE 19-b 9 F RestrictedROSES VISION AHEADBYACENTURY 1:50.40TAPETA TRACK [7 RAN]
2017 GUY CABALLERO QUALITY ROADDIXIE CHICKEN2 CATHERINE DAY-PHILLIPS 1-h 9 F RestrictedKING AND HIS COURT STATE OF HONOR 1:51.32TRACK: FAST, 6R, BY L.
2016 AMIS GIZMO GIANT GIZMOGALLOPING AMI JOSIE CARROLL 8-f 9 F RestrictedSHAKHIMAT SIR DUDLEY DIGGES 1:52.12POLYTRACK [6 RAN]
2015 DANISH DYNAFORMER DYNAFORMERDANISH WILDCAT ROGER L. ATTFIELD 4-r 9 F RestrictedCONQUEST CURLINATE CONQUEST BOOGALOO 1:49.81POLYTRACK
2014 WE MISS ARTIE ARTIE SCHILLERATHENAS GIFT TODD A. PLETCHER 3-j 9 F RestrictedMAJESTIC SUNSET2 TOWER OF TEXAS 1:50.78POLYTRACK
2013 DYNAMIC SKY2 SKY MESAMURANI MARK E. CASSE 22-b 9 F RestrictedHIS RACE TO WIN MIDNIGHT ARIA 1:50.59POLYTRACK
2012 RIVER RUSH2 ORIENTATE2SWEET TART2 READE BAKER A1 9 F RestrictedINCREDICAT CLASSIC BRYCE 1:48.97 
2011 CHECK YOUR SOUL PERFECT SOULUNCHECKED2 ROGER L. ATTFIELD 21-a 9 F RestrictedBOWMANS CAUSEWAY STRIKE OIL4 1:51.16TRACK: FAST
2010 BIG RED MIKE TENPINSREGENT NFLASHY NICHOLAS GONZALEZ 3-f 9 F RestrictedMOBILIZER2 MOBTHEWARRIOR 1:50.41FT, 8R, M- - 1-
2009 EYE OF THE LEOPARD AP INDYEYE OF THE SPHYNX MARK R. FROSTAD 2-h 9 F RestrictedSOUTHDALE RAPID RELEASE2 1:51.80TRACK: FAST,10R, M: NK-2-2
2008 NOT BOURBON NOT IMPOSSIBLE2BOURBON BELLE2 ROGER L. ATTFIELD 1-k 9 F RestrictedSOLITAIRE15 SEBASTIANS SONG 1:49.73TRACK: FAST
2007 JIGGS COZ COZZENEYOUNG BRODIE SID ATTARD 3-g 9 F RestrictedMARCHFIELD ALEZZANDRO 1:50.77TRACK FAST
2006 PIPERS THUNDER THUNDER GULCHLONE PIPER2 ERIC COATRIEUX 16-h 9 F RestrictedASCOT BILL EDENWOLD 1:51.65TRACK FAST
2005 THREE IN THE BAG SILVER DEPUTYLIGHT SHOW STANLEY M. HOUGH 23-b 9 F RestrictedGET DOWN OUT FROM AFRICA 1:52.52 
2004 A BIT OGOLD GOLD FEVERANNASAN CATHERINE DAY PHILLIPS 1-n 9 F RestrictedNIIGON LITTLE BENTLEY 1:51.74TRACK FAST
2003 MOBIL LANGFUHRKINETIGAL MICHAEL KEOGH 1-o 9 F RestrictedROCK AGAIN PEEF 1:51.84TRACK: WET-FAST
2002 SHAWS CREEK TEJANO RUNLADY GRETCHEN JOHN A. ROSS 1-c 9 F RestrictedCLASSIC MIKE ANGLIAN PRINCE 1:52.38TRACK: FAST
2001 WIN CITY SLEW CITY SLEWWINSFORDAN ROBERT TILLER 2-e 9 F RestrictedMILLENNIUM ALLSTAR BRUSHING BULLY 1:52.08 
2000 PETES SAKE PETESKILA FAPPIANA TODD A. PLETCHER 10 9 F RestrictedI AND I BOLD N FANCY 1:53.05TRACK: FAST
1999 CATAHOULA PARISH KATAHAULA COUNTYDANCING PROUD JOHN A. ROSS 1-k 9 F RestrictedWOODCARVER SIR LLOYD 1:51.18TRACK: FAST
1998 BRITE ADAM HIGH BRITEIN YOUR SIGHTS RITA A. SCHNITZLER 4-d 9 F RestrictedARCHERS BAY ZAP HAPPY 1:50.60 
1997 CRYPTOCLOSER CRYPTOCLEARANCECUDDLE UP CLOSER MARK R. FROSTAD 2-w 9 F RestrictedAIR COOL LOVE VIEW 1:51.00 
1996 NORTHFACE TIME FOR A CHANGEHONOLULU HONEY DANIEL J. VELLA 5-g 9 F RestrictedFIRM DANCER CHIEF BEARHART 1:50.00 
1995 ALL FIRMED UP AFFIRMEDSHARPENING UP DANIEL J. VELLA 25 9 F RestrictedLANGFUHR MT SASSAFRAS 1:50.60 
1994 BRUCES MILL STEADY GROWTHSTRAY AWAY MARK R. FROSTAD 9-f 9 F RestrictedBASQUEIAN TALL IN THE SADDLE 1:50.60 
1993 CIRCULATING BOLD RUCKUSPERIPHERY RODERICK W. WRIGHT 3-i 9 F RestrictedPETESKI JANRAFFOLE 1:52.40 
1992 ALYDEED SHADEEDBIALY ROGER L. ATTFIELD 9 9 F RestrictedGRAND HOOLEY TANNENBERG2 1:50.00 
1991 MEGAS VUKEFALOS COOL VICTORBOLD DEBRA JERRY C. MEYER 18-a 9 F RestrictedBOLULIGHT RAINBOWS FOR LIFE 1:51.00DH 1ST
1990 IZVESTIA ICECAPADESHY SPIRIT ROGER L. ATTFIELD 2-n 9 F RestrictedISKANDAR ELAKBAR HALOS HONEY 1:50.40 
1989 WITH APPROVAL CAROPASSING MOOD ROGER L. ATTFIELD 2-n 9 F RestrictedDOMASCA DAN CREED2 1:50.80 
1988 REGAL CLASSIC VICE REGENTNO CLASS JAMES E. DAY 23-b 9 F RestrictedGRANACUS TEJABO 1:51.60 
1987 AFLEET MR. PROSPECTORPOLITE LADY PHIL ENGLAND 1-h 9 F RestrictedBOLD EXECUTIVE DUCKPOWER 1:50.20 
1986 NO LOUDER NODOUBLELOUDRANGLE JAMES E. DAY 22-a 9 F CAP TRINITE GOLDEN CHOICE 1:51.80 
1985 IMPERIAL CHOICE GREGORIANYOUR MY CHOICE JAMES E. DAY 4-r 9 F DAUPHIN FABULEUX S S ENTERPRISE 1:51.60 
1984 TEN GOLD POTS TENTAMPOT OF GOLD GIL ROWNTREE 2-w 9 F RestrictedDAYSPRING VAL DANSANT 1:54.001ST DIVI
1983 BOMPAGO UPPER CASEBOMBALA JOHN CARDELLA 14-a 9 F RestrictedROCKCLIFFE DIAPASON 1:51.00 
1982 BRIAR WIND BRIARTICELUSIVE WIND JOHN (YONNIE) STARR 13-c 9 F RestrictedAKHTIAR LE GRAND ARGENTIER 1:51.601ST DIVISION
1981 FROST KING RURITANIANATIVE FLOWER BILL MARKO 4-m 9 F FIDDLE DANCER BOY LE GRAND SEIGNEUR 1:51.20 
1980 DRIVING HOME ROBERTOPAGAN PAGAN GLENN MAGNUSSON 1-h 9 F BYE BYE TONY DECENT DAVEY 1:51.601ST DIVISION
1979 STEADY GROWTH BRIARTICCRELITA JOHN J. TAMMARO, JR. 1-m 8.5 F RestrictedLINDAS LAUGHIN TAI 1:42.001ST DIVISION
1978 OVERSKATE NODOUBLEOVERSTATE GIL ROWNTREE 22-b 8.5 F FORTY BYE TWO HIGH ROLLER 1:44.60 
1977 GIBOULEE NORTHERN DANCERVICTORY CHANT JACQUES DUMAS 3-g 8.5 F SOUND REASON PRO CONSUL 1:43.60 
1976 AMBASSADOR B AL HATTABHAPPY KITTEN GIL ROWNTREE 16 8.5 F LAISSEZ PASSER2 MILITARY BEARING 1:43.601ST DIVISION
1975 HAGELIN KING OF THE TUDORSAMBER SHERRY GIL ROWNTREE 19-c 8.5 F RestrictedTRUSTED FRIEND4 REX FAVOR 1:46.001ST DIV
1974 NATIVE AID NATIVE CHARGERLADIES AID EDWARD MANN 4-r 8.5 F NOBLE ANSWER DOCTOR MCKAY 1:46.001ST DIVISION
1973 QUEENS SPLENDOUR IMPRESSIVEQUEENS LAW FRANK MERRILL 22-b 8.5 F RestrictedCOMBAT DAY ZACA SPIRIT 1:46.201ST DIVISION
1972 PARKRANGLE QUADRANGLEJUNIOR LEAGUE JERRY G. LAVIGNE 1-x 8.5 F BARLEY SUGAR BURNT GRASS3 1:44.401ST DIVISION
1971 CHATTY CAVALIER GALLANT ROMEOTOPIC LOUIS C. CAVALARIS, JR. 14-a 8.5 F RestrictedCOOL MOON FABE COUNT 1:44.201ST DIVISION
1970 BEES WAX2 GOLDEN RULERBEES KNEES2 GIL ROWNTREE 2-o 8.5 F ALMONER KINGS CHAMPION2 1:44.801ST DIVISION
1969 FANFARON3 VICTORIA PARKMERRY AND BRIGHT JOHN (YONNIE) STARR 8-f 8.5 F JAMMED RED BLITHE VICTOR 1:44.601ST DIVISION
1968 MERGER PRINCE DAMOURANGLIRISH ROY JOHNSON 3-i 8.5 F NO PARANDO   1:44.00 
1967 PINE POINT ALL HANDSROUND CAMERA JERRY C. MEYER 1-o 8.5 F MORE OF MORT MR SWEET DREAMS 1:45.00 
1966 BYE AND NEAR NEARCTICBYE BYE BUNTY JOHN (YONNIE) STARR 19-b 8.5 F BURNING LUKE DONLANDS 1:45.601ST DIVISION
1965 WHISTLING SEA ALIBASTROB FAST ROY JOHNSON 9-b 8.5 F FLYALONG CHAMPLAIN 1:44.001ST DIVISION
1964 GRAND GARCON CENSORSTALINA WOLFGANG VONRICHTHOFEN 10-d 8.5 F RestrictedBROCKTON BOY ARCTIC HILLS 1:45.001ST DIVISION
1963 ASKUM BULL PAGEFAIR AUTHOR GLENN MAGNUSSON 5-i 8.5 F RICH6 MORNINS MORNIN2 1:47.001ST DIVISION
1962 RECKLESS RICK PHALANXSOLASTRA J. ANNESLEY 23-a 8.5 F ARGUE AROUND KING GORM 1:48.401ST DIVISION
1961 JUST DONT SHOVE JET PILOTSMART WOMAN JOHN (YONNIE) STARR 9-g 8.5 F RestrictedBLUE LIGHT4 TEHRANS DAN 1:46.001ST DIVISION
1960 BULPAMIRU BULL PAGEMISS RUSTOM RED BARNARD 4-e 8.5 F TORONTO BOY CHAMPAGNE VELVET 1:46.201ST DIVISION
1959 THEO GEO BULL PAGECADENCY B. S. CHRIS 4-m 8.5 F CHADA LE GRAND ROUGE 1:45.20 
1958 DR EM JAY CHOP CHOPSOLAR DISPLAY ARTHUR H. WARNER 4-j 8.5 F WHITE APACHE ESKIMO FLYER 1:46.201ST DIVISION
1957 LYFORD CAY CHOP CHOPFAMOUS MAID GORDON MCCANN 5-d 8.5 F HENRY B GOOD FLYING ATOM 1:44.60WILLIAM PARSONS
1956 CANADIAN CHAMP WINDFIELDSBOLESTEO J. PASSERO 9-b 7 F ARGENT   1:26.003RD: OMORRISEY
1955 DORENES LAD BUNTY LAWLESSSTORM DRUM NICHOLAS JULIUS 4-r 6 F SCARBORO LASS   1:14.001ST DIVISION (3RD: WAKEFIELD - NOT IN DATABASE)
1954 QUEENS OWN WAR JEEPSEA REIGH GORDON J. MCCANN 10-d 6 F PANCHO3 WELCOME HOME8 1:11.201ST DIVISION
1953 LIVELY ACTION BOSWELLHASTY BET GORDON J. MCCANN 3-e 6 F BIG HEAP BRIARCREST2 1:13.401ST DIVISION
1952 LATIN LAD SIETE COLORESLOURE2 J. HIGGINS 4-r 6 F RestrictedWAIT ON ME2 BLUE WRACK2 1:13.201ST DIVISION
1951 SCAPA BLOW FAIRMONDBLOW TORCH DUKE CAMPBELL 6-a 6 F ERINDALE KID SPEED IS VITAL 1:13.601ST DIVISION
1950 BLUE DANCE2 BLUE WARRIORTOE DANCE FRANK HIGGINS 21-a 6 F LADYS LOVER MEDALOFREEDOM 1:15.001ST DIVISION
1949 EPIC BUNTY LAWLESSFAIRY IMP ALBERT E. ALEXANDRA 4-r 6 F BUNTY LINE BOLARIS 1:12.801ST DIVISION
1948 LORD FAIRMOND FAIRMONDSWEEPDEN HARRY GIDDINGS JR. 4-m 6 F RestrictedCOLERAINE4 RED BOTTLE 1:20.001ST DIVISION - TRACK SLOPPY
1947 LEONFORTE BROOMSDONNA JULIA2 ROBERT K. HODGSON 22-c 6 F RestrictedTREGARON5 VICTORY CHIMES2 1:14.601ST DIVISION
1946 DAVID T NORTH WALES2STORM LASS3 W. RAINES 4-r 6 F KHABULA BAREFOOT JOE 1:14.601ST DIVISION
1945 THE SHERIFF2 BUNTY LAWLESSGOOD JUDGMENT J. NICHOLL 2-u 6 F HEMJOHN   1:12.401ST DIVISION (3RD: IRABELLE)
1944 HEMFOX HAPPY FOXCOME SEVEN WILLIAM THURNER 7-c 6 F Restricted  BOLD PAT3 1:13.601ST DIVISION - INAUGURAL RUNNING (2ND: ARCARA)
  Add info for an additional year