Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
G.P. DARDO ROCHA - LA PLATA
 ARGENTINA - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 KEANE5 EQUAL STRIPESKRYSIA2 A. GAITAN DASSIE 5-d 2400 MT Grade IROMANO19 HORTENSIUS 2:28:58 
2015 GIANT KILLING HAT TRICK6GIANTS BLONDWAY CD ETCHECHOURU 4-r 2400 MT Grade IEXTRA QUIZ ENZO STRIPES 2:36:12 
2014 IDOLO PORTENO JUMP STARTIDEALIDAD2 12-d 2400 MT Grade IRIO VETTEL POTENT WAY 2:31.74 
2013 FLAG NINE FLAG DOWNRED BROCADE 5 2400 MT Grade IBAJISTA GATO EDITOR 2:29:39 
2012 GRAN ENZO EQUAL STRIPESLA MARANELLO 13-c 2400M Grade IGIACOM MALIBU QUEEN3 2:31.57 
2011 MR NEDAWI NEDAWICRYPTIC CRUCIAL JOãO GABRIEL COSTA 2-c 2400M Grade IARISTOCITY EXPRESSIVE HALO 2:28.90  
2010 MR NEDAWI NEDAWICRYPTIC CRUCIAL 2-c 2400M Grade IFEEL FAST LINGOTE DE ORO 2:30.83 
2009 BIEN TOI LASTING APPROVALBIEN BELLE3 GUILLERMO FRENKEL SANTILLAN 1-l 2400M Grade IFLAG COPADO LOST HALO 2:32.452ND FLAG COPADO
2008 RERAISE3 KNOW HEIGHTSFANCIULLA DEL WEST2 14-f 2400M Grade IPOTRI ARLEQUIN BAMBELLO 2:31.20 
2007 ITHAMAR INTERPRETENATIVE BELLE2 14 2400M Grade ISUKER2 MACHO POSMO 2:32.02 
2006 DE PIZARRA MUTAKDDIMTIHAMA3 LUCIANO PARISI 20-d 2400M Grade IINMINENTE RIDER STRIPES 2:30.07 
2005 BASKO PINTON ENGRILLADODARK BEAUTY3 R. PELLEGATTA 3-n 2400M (D) Grade ISONG OF WELLS SLEAZY 2:30.02 f 
2004 BADAJO2 ROYBALDEADA 9-g 2400M (D) Grade IEL CHEQUE ROOTS4 2:30.20 f 
2003 EL CHARLATAN MUTAKDDIMLA LOGICA2 23-a 2400M (D) Grade IDISUASIVO LUNA LOCAL 2:32.25 f 
2002 BAT RUIZERO BAT ATICOSOY DE RUIZ2 10-a 2400M (D) Grade IEL CHARLATAN EL REALIZADO 2:31.47 f 
2001 SECOND REALITY HIDDEN PRIZESECRET LOVE13 20 2400M (D) Grade ICALENTITO TUOZZO 2:31.5 ft 
2000 CAMPESINO CAREAFOLIETING A TONG 21-a 2400 MT (D) Grade IRINCON RED EL MURGUISTA 2:31.18 f 
1999 RUBIO FIRST LODEHANKOLA 14 2400M (D) Grade I    2:31.0 ft 
1998 CHEVILLARD SOUTHERN HALOCHARME 1-s 2400M (D) Grade I    2:30.0 ft 
1997 EL BERBERISCO OCTANTEBERBERIA2 JUAN C. MALDOTTI 16-d 2400 MT Grade I    2:31"84 
1995 POTRIALMA POTRILLAZOPALM3 JUAN C. MALDOTTI 6-e 2400 MT Grade I    2:31"39 
1994 EL FLORISTA EL BASCOLA VIOLETERA E. MARTINEZ DE HOZ 14 2400 MT Grade I  ADYACENTE 2:32.35 
1993 NATIVO DEL SUR DARK BROWNROSAURA2 A. J. GIOVANETTI 26 2400 MT Grade I    2:33"31 
1992 FRANCO BOY MAT-BOYFRANQUEADA E. E. ROMERO 16-d 2400 MT Grade I    2:32"31 
1991 ADYACENTE ADRIATICCOTE RULE J. D. MARSIGLIA 9-b 2400 MT Grade I  NEW ORLEANS 2:36"72 
1990 ARRAYAN3 STAGE COACHFILILI S. A. SOTO 9-g 2400 MT Grade I    2:32"02 
1989 MAGNIFICENTE SAINT SEVERMAGNANIMITY D. A. GOMEZ 3-f 2400 MT Grade I    2:30"40 
1988 EGINESO SEARCH TRADITIONEGINESA D. A. GOMEZ 2-h 2400 MT Grade I    2:30"83 
1987 REPINGO REGIDOR2PETITE NAVIDAD J. L. SAN MILLAN 2-a 2400 MT Grade I    2:29"93 
1986 MICENAS FICINONAIVASHA3 D. A. GOMEZ 21-a 2400 MT Grade I    2:34"2/5 
1985 SALVATE TEL TELEFONICOSALMAH D. A. GOMEZ 16-e 2400 MT Grade I    2:36"1/5 
1984 NICE ILUSION SEARCH TRADITIONNICE2 D. A. GOMEZ 10 2400 MT Grade I    2:31" 
1983 MAZORQUERO RED REDTOPMINAYA M. GERVASONI 3-h 2400 MT Grade I    2:34.40 
1982 TAN CEREZO CEREZALTRES REALES H. L. LURASCHI 26 2400 MT Grade I    2:33"4/5 
1981 CINQ MARS CIRCINUSSNOW VAGARY J. O. PENNA 23-a 2400 MT Grade I    2:33.40 
1980 RUIZERO LACYDONRETORICA M. G. GERVASONI 10-d 2400 MT Grade I    2:34"4/5 
1979 FORLANO2 FLINTHAMFORLANA C. A. FERRO 9-h 2400 MT Grade I    2:33"4/5 
1978 VACILANTE PRACTICANTEVACACION J. E. BIANCHI 8-j 3000 MT (D) Grade I    3:14"2/5 
1977 MISTER BREA INCAICOPERIL3 E. L. CLERC 1-o 3000 MT Grade I    3:16"1/5 
1975 FRARI ARISTOPHANESADRIA4 LUIS A. FERRO 3-b 3000 MT Grade I    3:15" 
1974 GOOD BLOKE FRESH AIRGOOD HOPE2 A. L. SALVATI 19-c 3000 MT Grade I    3:13"3/5 
1973 IRAM DANCING MOSSIRANIA A. V. GIOVANETTI 6-d 3000M (D)     3:13"3/5 
1972 HELDA HYPHENTROMPETTE4 J. R. GRIMAUT 3-m 3000 MT Grade I    3:18"2/5 
1971 MAIDENFORM2 SNOW CROWNNASSAU6 SABINO ARIAS 3-j 3000 MT Grade I    3:15"1/5 
1970 FARM IDLE HOURFALLOW B.A. GIOVANETTI 3-i 3000M (D) Grade I    3:16" 
1969 SOL DE NOCHE TAPUIASOCIABLE2 JOSE M. FERRO 8-d 3000 MT Grade IYES DEAR6 YOS 3:13:1/54º MASCARERO 5º SKIPE 6º DON CATA GANADA POR 9 CPS.
1968 DART11 LUXEMBURGODIGNISIMA A. L. GARRIDO 2-u 3000 MT Grade I    3:09"4/5 
1967 RIBERENO SIDERALRINE A.L. SALVATI 1-j 2400M (D)     2:33.6 ft 
1966 EURREKO ANARAM2ESSENCE2 J. M. BOQUIN 3 3000 MT Grade I    3:13"2/5 
1964 TAGLIAMENTO3 SEDUCTOR3BIANCA6 3-b 2300 MT Grade I    2:26. 
1963 NIARKOS AGAIN2ALBIKIE 11-c 2400M (D)     2:33.0 ft 
1962 ANDINO5 GULF-WEEDESQUIADORA2 A. BONETTO 5-f 2300 MT Grade I    2:25.3/5 
1961 ALSINA PRINCE DORARUBA P. C. SOSA 12-g 2300 MT Grade I    2:26. 
1960 CHUSCA5 CHACABUCOAGRACIADA3 J. M. BOQUIN 25 2300 MT Grade I    2:25. 
1959 DON POGGIO LOS CURROSCARACOCHA A. A. LACELLI 6-f 2300 MT Grade I    2:22.4/5  
1958 PODEROSO PETRARCAALBRICIAS A. DE LOS SANTOS 2-s 2300 MT Grade I    2:23.2/5 
1957 SOLITO2 NIGROMANTESOLEDAD2 R. L. VALDEZ 16 2300M (D) Grade IBANAL   2:23"4/5REC
1955 DAHIR2 HALCON3DAISY13 E. M. ACEVEDO 1-t 2300 MT Grade I    2:23.2/5 
1953 HELENICO4 SEDUCTOR3HALCYON2 O. J. GARRIDO 10-a 2300 MT Grade I    2:22.1/5 
1952 EL ARAGONES2 RAMAZONEI CHU 9-g 2300 MT Grade I    2:22"1/5 
1945 MON PRINCE2 PARLANCHINMARLENE6 T. TEDESCHI 9-g 2300 MT Grade I    2:24. 
1940 SPORTING DOC PARLANCHINSOSPECHADA J.LOFIEGO 16-e 2300 MT Grade I    2:21. 
1934 EL COCINERO2 MARONNOCHE DE MAYO J. J. BONI 25 2300 MT Grade I    2:25. 
1924 CARTAGINES4 LARREAFLIMSY5 T. SILVA 16-c 2300 MT Grade I    2:22.1/5 
1923 CALCADOR MORENOCAVATINA6 J. LLOMPART 16-e 2300 MT Grade I    2:23. 
1922 ATENCION6 DIAMOND JUBILEEALHAJA J. A. PENNA 3-m 2300 MT Grade I    2:22.4/5 
  Add info for an additional year