Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PREMIO PRESIDENTE DELLA REPUBBLICA - ROMA CAPANNELLE
 ITALY - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 TIME TO CHOOSE MANDUROPENFECTION ALDUINO BOTTI 8-a 2000 MT Grade IIGREG PASS VOICE OF LOVE2 1:48:025 STARTERS; WON BY NECK (JRD)
2016 DIPLOMAT20 TEOFILO2DESIDERA MARIO HOFER 1-h 1800 MT Grade IICIRCUS COUTURE SAINT BERNARD2 1:48.30 
2015 CLEO FAN MUJAHIDCUPREA STEFANO BOTTI 3-n 2000 MT Grade IMAGIC ARTIST2 WAKE FOREST4 1:59:509 STARTERS; WON BY NECK (JRD)
2014 REFUSE TO BOBBIN REFUSE TO BENDSUPER BOBBINA A. GIORGI 10-d 2000 MT Grade IBIZ THE NURSE OCCHIO DELLA MENTE 2;03.78 
2013 VEDELAGO RED CLUBSQUEEN SHY STEFANO BOTTI 4-r 2000M Grade IORPELLO2 PATTAYA2 2.01.509 RAN.
2012 CRACKERJACK KING2 SHAMARDALCLABA DI SAN JORE S BOTTI 1-e 2000M Grade IAFSARE QUIZA QUIZA QUIZA  8 RAN;
2011 ESTEJO JOHAN CRUYFFESTE R ROHNE 19 2000M Grade IVOILA ICI QUIZA QUIZA QUIZA 2:00.60 
2010 QUERARI OASIS DREAMQUETENA ANDREAS WOHLER 1-o 2000M Grade IVOILA ICI PRESSING 2.06.00 
2009 SELMIS SELKIRKNOKOMIS8 VITTORIO CARUSO 4-m 2000M Grade ITRINCOT FREEMUSIC 2:02.90 
2008 SADDEX SADLERS WELLSREMOTE ROMANCE PETER RAU 8-f 2000M Grade IPRESSING FREEMUSIC 2:02.60 
2007 DISTANT WAY DISTANT VIEW2GREY WAY LORENZO BROGI 1-x 2000M Grade IPRESSING SOLDIER HOLLOW 2:00.40 
2006 DISTANT WAY DISTANT VIEW2GREY WAY LORENZO BROGI 1-x 2000M Grade ISOLDIER HOLLOW GROOM TESSE 2:00.90 
2005 ALTIERI SELKIRKMINYA VITTORIO CARUSO 1-w 2000M Grade IVOL DE NUIT2 BENING 2.00.50 
2004 ALTIERI SELKIRKMINYA VITTORIO CARUSO 1-w 2000M Grade IVESPONE NONNO CARLO 1:58.70 
2003 RAKTI POLISH PRECEDENTRAGERA MICHAEL JARVIS 22-d 2000M Grade ITIGERTAIL ALTIERI 2:00.10 
2002 FALBRAV FAIRY KING2GIFT OF THE NIGHT LUCIANO D AURIA 4-i 2000M Grade IEKRAAR SUNSTRACH 1:57.80 
2001 PAOLINI LANDOPRAIRIE DARLING ANDREAS WOHLER 1-e 2000M Grade IKUTUB MON ALEXANDRINO 1:59.90 
2000 TIMBOROA SALSEKISUMU ROBERTO BROGI 13-a 2000M Grade ICRISOS IL MONACO CAITANO 2:00.60 
1999 CENTRAL PARK IN THE WINGSPARK SPECIAL SAEED BIN SUROOR 4-k 2000M Grade IELLE DANZIG BARBOLA 2:02.20 
1998 POLAR PRINCE DISTINCTLY NORTHSTAFF APPROVED MICHAEL JARVIS 2-f 2000M Grade IANNUS MIRABILIS IVAN LUIS 2:01.20 
1997 ARTAN BE MY NATIVECAMBRIDGE LODGE MARTIN ROLKE 14-c 2000M Grade INEEDLE GUN TAXI DE NUIT 2:02.70GD, 8R, 2½-NO-NO
1996 HOLLYWOOD DREAM MASTER WILLIEHOLLY2 UWE OSTMANN 3-j 2000M Grade INEEDLE GUN MONTJOY 2:06.40 
1995 FLAGBIRD NUREYEVUP THE FLAGPOLE SAEED BIN SUROOR 1-x 2000M Grade IDEL DEYA FIRING LINE5 2:05.6HY. 10R. 1½-2-¾
1994 MUHTARRAM ALLEGEDBALLET DE FRANCE JOHN GOSDEN 10-a 2000M Grade INEEDLE GUN BIG TOBIN 2:01.8 
1993 GREAT PALM MANILAHAT TAB GIRL PAUL COLE 9-f 2000M Grade IGUADO DANNIBALE MASAD 2.02.40 
1992 SIKESTON LEAR FANSMALL TIMER CLIVE BRITTAIN 4-m 2000M Grade ISILLERY LARAS IDEA 2:01.40 
1991 SIKESTON LEAR FANSMALL TIMER CLIVE BRITTAIN 4-m 2000M Grade IFLEETING WISH NOBLE PATRIARCH 2.10.70 
1990 TISSERAND NADJARTANDINA3 M. VINCIS 16-h 2000M Grade ITRIOSO MARCINKUS 2:04.50 
1989 ALWUHUSH NUREYEVBEAMING BRIDE JOHN DUNLOP 22-d 2000M Grade ILOVE THE GROOM TISSERAND 2:02.65 
1988 TONY BIN KAMPALA2SEVERN BRIDGE LUIGI CAMICI 19-b 2000M Grade IFILL MY HOPES DUCA DI BUSTED 2:06.10 
1987 TONY BIN KAMPALA2SEVERN BRIDGE LUIGI CAMICI 19-b 2000M Grade IDUCA DI BUSTED BOON POINT 2:03.60 
1986 MALEVIC HAWAIIAN SOUNDMY ROOM LORENZO BROGI 14-c 2000M Grade IANATAS CAPO NORD 2:01.40 
1985 BOB BACK ROBERTOTOTER BACK M JARVIS 16-a 2000M Grade IRECO DREYER 2:00.503° DREVER
1984 BATER RHEINGOLDBATHORY E. CAMICI 16-g 2000M Grade INORTHERN FRED MOUNT BIDDER 2:05.30 
1983 JALMOOD BLUSHING GROOMFAST RIDE2 JOHN DUNLOP 16-g 2000M Grade IBATER GREAT BOSS 2:00.40 
1982 MAFFEI HOGARTHMARTUCCIA G PANDOFOLI 14-b 2000M Grade ISORABANCIES LOOKING FOR 2:02.4 
1981 LADISLAO DI OPPELM BONCONTE DI MONTEFELTROLAIDE FESTA P. MILIANI 1-i 2000M Grade IPIAN DEL LUPO MARMOLADA 2:02.10 
1980 DEAUVILLE5 RELKODOBROWA S CUMANI 14-c 2000M Grade IMARRACCI AUXILIANTE 2:03.00 
1979 ROLLE LORENZACCIORAYMONDA F. REGOLI 19 2000M Grade IFATUSAEL AZZURRINA 2:01.30 
1978 STONE MOULTONSCALA DI SETA2 L. TURNER 14-c 2000M Grade IROLLE CAPO BON 2:04.00 
1977 CAPO BON BALLYMOSSCRIMEA4 F. REGOLI 11-a 2000M Grade ISTATEFF ERAN 2:02.10 
1976 SHAMSAN FORTINO2CHAMPAC V. BIGNAMI 31 2000M Grade IRECORD RUN2 DUKE OF MARMALADE 2:04.003 YO & UP F & C
1975 MANNSFELD CROCKETMARTINE BOILEAU A G HIDE 6-d 2000M Grade IILE FLOTTANTE RISI E BISI 2:03.00 
1974 MANNSFELD CROCKETMARTINE BOILEAU A G HIDE 6-d 2000M Grade IFUNNY FELLOW SHAMSAN 2:01.10 
1973 MOULTON PARDAOCLOSE UP2 H WRAGG 3-c 2000M Grade IFERRAMONTI2 FERNET 2:01.20MOULTON WON BY 2.5 LENGTHS
1972 HOCHE CELTIC ASHHI-BABY UBADO PANDOLFI 1-b 2000M Grade ICAMIGLIATELLO ALCAMO 2:00.603YO & UP
1971 MAESTRALE MOLVEDOMARIELLA2 UBADO PANDOLFI 14-f 2000M Grade IFIDYI ALCAMO 2:01.60 
1970 HOGARTH NECKARHOPEFUL DUCHESS2 U PENCO 1-k 2000M FURIBONDO CLOSENESS2 2:01.00 
1969 LIGHT WIND ROMULUSLIGHT FANTASTIC2 JACQUES DOYASBERE 3-e 2000M ARRIGO FIAMMINGO ILLUSTRE 2:01.60 
1968 CASPOGGIO KINGS TROOPPENDLEHILL 22 2000M ASTESE ANTILOCO2 2:04.20 
1967 APPIANI2 HERBAGERANGELA RUCELLAI 4-f 2300M MARCO VISCONTI USSI 2:30.00 
1966 BEN MARSHALL2 BOTTICELLIBELLADONNA 2-f 2200M MARCO VISCONTI USSI 2:18.60 
1965 HASELTINE TENERANIHOPEFUL DUCHESS2 VITTORIO PENCO 1-k 2400M NORIS BAUTO 2:29.80 
1964 VERONESE LE HAARPOINTE SECHE 16 2400M OLD RIVER MIDER 2:29.60 
1963 ANTELAMI BOTTICELLIALLEGRA2 7-f 2400M BAZILLE MIDER 2:31.60 
1962 FAENZA15 OCARINAFAZENDA7 1-u 2400M Grade IFANFARON4 DELLA PORTA 2:36.20 
1961 SURDI AIRBORNESEMITECOLA G. MAGGI 16 2400M RIO MARIN FANFARON4 2:32:40 
1960 SURDI AIRBORNESEMITECOLA GIACOMO MAGGI 16 2400M RIO MARIN ASOPO 2:32.80 
1959 SEDAN PRINCE BIOSTAFFA2 ARTURO MAGGI 19-b 2400M ALIPIO VESTRO 2:30.40 
1958 ISMONE SKY HIGHINDIGOFERA 1-l 2400M KABUL11 CIAMPINO2 2:29.80 
1957 TISSOT TENERANITIEPOLETTA 16-h 2400M HYMNODE TALISMANO 2:29.20 
1956 VITTOR PISANI GOYAMAVILLANOVA 8-d 2400M CONSIVIO BARBA TONI 2:39.00 
1955 ALBERIGO TRAGHETTOALLERTA 7-f 2400M      2° CORVINO 3° TABOU
1954 FALERNO ORSENIGOFAVETTA A13 2400M FLICKA DE SAINT CYR ORVIETO2 2:32.80 
1953 ALBERIGO TRAGHETTOALLERTA 7-f 2400M NEEBISCH    3° YOUNGSTOWN
1952 IROQUOIS3 ARCOANTONIA GIORDANI 1-i 2400M OISE SANNITA   
1951 NUCCIO TRAGHETTONUVOLETTA 4-j 2400M SCAI STIGLIANO   
1950 ADAM3 NICCOLO DELLARCAASPERTINA 7-f 2400M MIGNARD SACCAROA 2:29.80 
1949 MURGHAB ARCOMUSA3 16-b 2400M Grade I  GRIFONE  2° PORT ARTHUR
1948 TENERANI BELLINITOFANELLA 6-d 2400M Grade IZLOTY    3° CORSARO
1947 SCANNO ARCOGALLA PLACIDIA2 32 2400M Grade IFANTE GIABIR   
1946 GRIFONE VEZZANOULRIKA ELEONORA 3-j 2400M Grade I  GIABIR  2° VENETA MARINA
1945 DE NITTIS MID-DAY SUNDOSSA DOSSI 14-c   Grade I     RESULTAT FAUX/ NON COURU EN 1945
1944 DE NITTIS MID-DAY SUNDOSSA DOSSI 14-c 2400M Grade IFORTUNY FIOR DALPE  MILAN
1943 COLA DAMATRICE SALPIGLOSSISMRS MORLEY 8-k 2400M Grade IFORTUNY    3° FRIGNANO
1942 SCIRE ORTELLOSILVA2 19-b 2400M Grade I  VENERE  2° SATRAPO
1941 BELLINI CAVALIERE DARPINOBELLA MINNA 2-d 2400M Grade I  GAIO   
1940 SABLA PILADEST BLANCHE2 3-e 2400M Grade I  GAIO  2° BUONARROTI
1939 GAIO SANS CRAINTEJANE ANDREE 1-i 2400M Grade I     2° BUONARROTI 3° NIBELUNGO
1938 EL GRECO PHAROSGAY GAMP FEDERICO TESIO 14-a 2400M Grade IAMERINA   3° ARCIONE 
1937 DE ALBERTIS CORONACHDELLEANA FEDERICO TESIO 14-c 2400M Grade I     2° GRAND SASSO 3° MONTEROSI
1936 NIPISSING2 MANISTEELENIGME 2-u 2400M Grade I  NICOPHANA  2° GRAND SASSO
1935 PARTENIO CRANACH2PARTENOPE2 27 2400M Grade IPILADE    3° PALLADIO
1934 PILADE CAPTAIN CUTTLEPIERA 1-j 2400M Grade IKENNEBE SOROLLA   
1933 KENNEBE MANISTEELENIGME 2-u 2400M Grade IVIMARINO DOSSA DOSSI   
1932 RUMEX2 MUNIBE- 2400M Grade I  BONA MENS  2° DON GARZIA
1931 SANS CRAINTE SANSOVINOCELIBA 20-c 2400M Grade IFILARETE    3° VOLTINO
1930 CAVALIERE DARPINO HAVRESAC2CHUETTE FEDERICO TESIO 4-p 2400M Grade IMOLTRASIO2    3° GIULIO CESARE
1929 NESIOTES HURRY ONCATNIP 4-r 2400M Grade IMINO DAREZZO    3° GIULIO CESARE
1928 VAREDO HAVRESAC2VOLIERE 8-d 2400M Grade IPAULO7 LUI   
1927 PAULO7 CYLGADLA MUNIA 32 2400M Grade ISENECIO LUI   
1926 MANISTEE HAVRESAC2VOLODORA 21-a 2400M Grade IGIAMBOLOGNA    3° VIBURNUN
1925 MANISTEE HAVRESAC2VOLODORA 21-a 2400M Grade IGIAMBOLOGNA    3° FIUMANA
1924 SCOPAS SUNSTARSPRING CHICKEN FEDERICO TESIO 4-k 2400M Grade IMARCUS4 MANISTEE   
1923 FIORELLO KIBWESIFIORINA2 24 2400M Grade IADELMO4 CIMA DA CONEGLIANO   
1922 MARCUS4 DAGORMIRETTE2 1-k 2400M Grade I  SIGFRIDO  2° TOUT BEAU
1921 LORD ALLAN SIGNORINOLADY HELEN8 14-a 2400M Grade ITALAAT BASA    3° MIODRAG
1915 GIULIO ROMANO COLLARJENNY HAMPTON FEDERICO TESIO 20-a 2400M Grade IARISTIPPO PEERLESS4   
1914 PROMETEO GALEAZZOPRY2 4-i 2400M Grade ICHARING CROSS7    3° RASAS
1913 SIGMA SIGNORINOMADREE 2-w 2400M Grade I     2° MARENGO 3° SANDRO
1912 MAKUFA SIGNORINOUNBERUFEN 29 2400M Grade I  REMBRANDT2  2° SANDRO
1911 BADAJOZ GOSTSELECTED 14-f 2400M Grade IGUIDO RENI DEDALO2   
1910 SAMBAR GALEAZZOPUNDA 8 2400M Grade I  ETOILE DE FEU  2° GALANTLY
1909 MOROLDO KADIKOI- 2400M Grade I     2° MOUNTS BAY 3° KLEBER
1908 DEMETRIO CLAIRONMISS SNAP 21 2400M Grade IEXCELSIOR15    3° MONTEBELLO
1907 OLIVO ORBITTRINIDAD7 16 2400M Grade IBELBUC ACACIA5   
1906 ULPIANO6 GARRICK5JEANETTE7 5-g 2400M Grade I  IRISH OAK2  2° GALOPPINO
1905 CESAR2 DONOVANCOURT ROSE 8-c 2400M Grade I     2° CAMPIDOGLIO 3° LA KAMA SOUTRA
1904 MARZIO2 GARRICK5WAR6 7-e 2400M Grade I  ESQUILINO2  2° LA KAMA SOUTRA
1903 TARANTELLA17 MELTON- 20-a 2400M Grade I  PIQUE NIQUE  2° SALVIATI
1902 TARANTELLA17 MELTON- 20-a 2400M Grade I  KIKAMBA  2° TICKET
1901 MARCANTONIO MELTONANDREINA 6-f 2400M Grade I  KIKAMBA  2° TICKET
1900 MARCANTONIO MELTONANDREINA 6-f 2400M Grade IBIRENO    3° KITTEN
1899 SERPENTINA15 BAIARDO- 3-h 2400M Grade I  BIRENO  2° SPARIVENTO
1899 SERPENTINA15 BAIARDO- 3-h 2400M Grade I  BIRENO  2° SPARIVENTO
1898 SANSONETTO ANDREDSIEBA 3-h 2400M Grade IVANLOO YOKOHAMA5   
1897 HARENG DAUPHINHENRIETTE8 4-o 2400M Grade IDRUSILLA5    3° GHE GHE
1896 PISTENHUIT KRAKATOA- 11 2400M Grade ISANSONETTO    D-H 1° PLACE
1895 SANSONETTO ANDREDSIEBA 3-h 2400M Grade I     2° HENRI VIII 3° OEIL DE CHAT
1894 GRECO9 PYTHAGORAS- 22-b 2400M Grade I  BEPPINA3  2° LOBELIA
1892 LUCIFER24 FLAVIUS5LERIDA15 2-c 2400M Grade ICOLONNELLO    3° GIARRETTIERA
1891 BEPPINA3 ANDREDJALOUSE5 5-g 2400M Grade I  ARNO4  2° PALADINO
1890 FITZ HAMPTON HAMPTONLADY BINKS 12-d 2400M Grade I     2° FRANK ATROS 3° CURRAGHMORE
1889 RABICANO ANDREDSANGARRE 3-h 2400M Grade IAMULIO    3° GUILANE
1888 FILIBERTO3 SCOBELLPICCIOLA2 8 2400M Grade ILAZIO    3° DRUMMER
1887 PYTHAGORAS KINGCRAFTMIGRATION2 9-e 2400M Grade ILAZIO MANTLE11   
1886 MANTLE11 SEALSKIN- 2400M Grade IKING BRUCE4 ENIO   
1885 ANDREINA ANDREDORPHELINE 6-f 2400M Grade I     2° PASTORELLA 3° SNAFFLE
1884 ANDREINA ANDREDORPHELINE 6-f 2400M Grade I     2° PORTENOPE 3° ROMEO
1883 FAKIR8 DOLLAR- 2400M Grade IPOEONIA    D-H 1° PLACE ° MARINES
1882 SENSATION25 DOLLARSALTARELLE 7 2400 MT JALOUSE5    3° DELMONICO
1881 ARC3 VERTUGADINLHIRONDELLE2 1-b 3500M Grade I      
1880 DON PASQUALE3 YELLOW OAK- 3500M Grade I     2° WILD ROVER
1879 MACEDOINE3 WINGRAVEMAGENTA20 5-g 3500M HAMLET5    3° PASTOUR
  Add info for an additional year