Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
OAKS DITALIA - MILANO SAN SIRO
 ITALY - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade Surf. 2nd 3rd Time Comment
2018 SAND ZABEEL POETS VOICE2SAMIRA GOLD A WOHLER 8-c 2200 MT Grade II TurfFLOWER PARTY SLADINA 2:14.80 
2017 FOLEGA2 OASIS DREAMROSA DEL DUBAI S BOTTI 16-c 2200 MT Grade II TurfPAIARDINA ALAMBRA5 2:13.7010RAN. GOING GOOD
2016 NEPAL15 KALLISTONASSAU17 A. BOLTE 4-r 2200 MT Grade II TurfGAMBISSARA SON MACIA 2:23.50 
2015 LOVELYN TIGER HILLLAURELLA2 P SCHIERGEN 7-b 2200 MT Grade II TurfFULL OF BEAUTY JOYFUL HOPE2 2:16.50 
2014 FINAL SCORE9 DYLAN THOMASHOLY MOON2 STEFANO BOTTI 14-f 2200 MT Grade II TurfSCIGHERA2 SO MANY SHOTS 2:14.50 
2013 CHARITY LINE3 MANDUROHOLY MOON2 STEFANO BOTTI 14-f 2200 MT Grade II TurfDANCER DESTINATION WHIPPY CREAM 2:21.80 
2012 CHERRY COLLECT ORATORIO6HOLY MOON2 STEFANO BOTTI 14-f 2200 MT Grade II TurfANGEGREEN ROSA EGLANTERIA 2:14.20TURF: GOOD
2011 DANEDREAM LOMITASDANEDROP PETER SCHIERGEN 14 2200 MT Grade II TurfGOOD KARMA5 OEUVRE DART3 2:15.20 
2010 CONTREDANSE2 DANEHILL DANCERAHDAAB LUCA CUMANI 1-k 2200 MT Grade II TurfMIDDLE CLUB ISANTHA 2:14.70NOW GROUP 2
2009 NIGHT OF MAGIC PEINTRE CELEBRENIGHT TEENY HORST STEINMETZ 4-r 2200 MT Grade II TurfWADAAT QUIZA QUIZA QUIZA 2:14.7018 RAN. MARGINS: NO, 2HF, HD.
2008 GOOSE BAY3 GROOM DANCERGOLDEN TIME6 PETER SCHIERGEN 1-a 2200 MT Grade II TurfCOUNTERCLAIM2 DANCING ABBIE 2:20.30 
2007 FASHION STATEMENT2 RAINBOW QUESTSHABBY CHIC MICHAEL JARVIS 11-f 2200 MT Grade II TurfMOI NON PLUS2 SCATINA2 2:21.1012 RAN - MARGINS: 1 3/4, NK, 1 1/4, SHD, SHD
2006 DIONISIA6 TEJANO RUNESSIES MAID RICCARDO MENICHETTI 22-c 2200 MT Grade I TurfTWARDOWSKA SOUVENANCE3 2:14.50 
2005 GYREKA KALLISTOGYRENA HANS BLUME 1-a 2200 MT Grade I TurfHALLOWED DREAM FAIR NASHWAN 2:15.70 
2004 MENHOUBAH DIXIELAND BANDPRIVATE SEDUCTRESS CLIVE BRITTAIN 8-h 2200 MT Grade I TurfSTEP DANZER LORIANA2 2:15.10 
2003 MERIDIANA4 LOMITASMONBIJOU2 HANS BLUME 25 2200 MT Grade I TurfLADY CATHERINE3 VALE MANTOVANI 2:15.40 
2002 GUADALUPE7 MONSUNGUERNICA5 PETER SCHIERGEN 22-d 2200 MT Grade I TurfBRIGHT AND CLEAR MIDNIGHT ANGEL2 2:17.301
2001 ZANZIBAR5 IN THE WINGSISLE OF SPICE MICHAEL BELL 21-a 2200 MT Grade I TurfROSA DI BREMA MISS MELTEMI 2:16.507
2000 TIMI ALZAOTIMIRAM LORENZO BROGI 8-i 2200 MT Grade I TurfPOLAR CHARGE WELL MINDED 2:16.10TURF: GOOD - NK-3/4-SHD
1999 NAGOYA2 GOOFALIKNUAS HANS BLUME 4-r 2200 MT Grade I TurfJANESTRA SIGNORINA CATTIVA 2:13.801-1/4
1998 ZOMARADAH DEPLOY2JAWAHER LUCA CUMANI 9-e 2200 MT Grade I TurfBARDONECCHIA ALMA ALEGRE 2:23.503-3/4
1997 NICOLE PHARLY PHARLYDEBBIE HARRY ALBERTO VERDESI 5-e 2200 MT Grade I TurfATTITRE SOPRAN MARIDUFF 2:15.50 
1996 GERMIGNAGA MISWAKI TERNGUIDA CENTRALE LUIGI CAMICI 6-e 2200 MT Grade I TurfBLU MELTEMI BOG WILD 2:18.90 
1995 VALLEY OF GOLD SHIRLEY HEIGHTSLUSTRE2 ANDRE FABRE 4-m 2200 MT Grade I TurfOLIMPIA DUKAKIS BUNTING6 2:19.10 
1994 SHAHMIAD ALLEGEDPARANNDA VALFREDO VALIANI 16-a 2400 MT Grade I TurfSTREISAND LAS FLORES 2:35.90 
1993 BRIGHT GENERATION RAINBOW QUESTNEW GENERATION5 PAUL COLE 14-f 2400 MT Grade I TurfROSE VIOLET ZAFFERA 2:33.30 
1992 IVYANNA REFERENCE POINTIVY2 JIM BOLGER 1-l 2400 MT Grade I TurfARMARAMA UP ANCHOR2 2:29.80 
1991 POSSESSIVE DANCER SHAREEF DANCERPOSSESSIVE2 ALEX SCOTT 42 2400 MT Grade I TurfIMCO LISI BROCKETTE 2:28.60 
1990 ATOLL2 CAERLEON2SHIRLEY REEF BARRY HILLS 2-i 2400 MT Grade I TurfRUBY TIGER PETITE MOU 2:28.90 
1989 NYDRION CRITIQUENABILA LORENZO BROGI 1-n 2400 MT Grade I TurfWRAPPING FRECCIA DORATA 2:30.80 
1988 MELODIST THE MINSTRELNATIVE NURSE MICHAEL STOUTE 1-n 2400 MT Grade I TurfASL SUMMER TRIP 2:30.80 
1987 LADY BENTLEY BELLYPHASTRIKE IT RICH LESTER PIGGOTT 4-p 2200 MT Grade I TurfCUNIZZA DA ROMANO FRACASSINA 2:17.50 
1986 IVORS IMAGE SIR IVOREMBRYO MICHAEL R. STOUTE 2-f 2200 MT Grade I TurfDANZICA CRODAS 2:17.70 
1985 MISS GRIS HAIL THE PIRATESBEAU GRIS A. BOTTI 8-h 2200 MT Grade I TurfFLYING GIRL2 KASHNOA 2:19.30 
1984 PARIS ROYAL MILL REEFPLACE DETOILE A.BOTTI 9-e 2200 MT Grade I TurfMELODIOSA2 ASTREA 2:25.70 
1983 RIGHT BANK LUTHIERASK GLORIA A. BOTTI 2-u 2200 MT Grade I TurfHIGH HAWK   2:28.10 
1982 ILENIA NAVAJOI CUE A.BOTTI 11 2200 MT Grade I TurfROSANANTI SMAGETA 2:17.90 
1981 VAL DERICA ASHMORELACONIA A. BOTTI 14-c 2200 MT Grade I TurfRATTLING WIND SCROCCA 2:22.00 
1980 MARMOLADA SASSAFRASMOBOLA E CAMICI 13-c 2200 MT Grade I TurfCOS DISPLAY ADOLFINA 2:18.80 
1979 MARIA WALESKA FILIBERTOMISS PROTEGE A. BOTTI 2-n 2200 MT Grade I TurfNICHOLAS GREY NEBBIA SUL BRADANO 2:22.30 
1978 GIUSTIZIA PENTOTALGRAPPA A. BOTTI 10-a 2200 MT Grade I TurfCOLOMBIERE OLGA ORBAN 2:28.40 
1977 ZABARELLA CLOUET2ZANNIRA FRANCOIS BOUTIN 22-d 2200 MT Grade I TurfROMAN BLUE BAY TRIUMPH 2:23.20 
1976 CLAIRE VALENTINE SEA HAWKVENANTE GAB. MILIANI 16 2200 MT Grade I TurfSIERRA MORENA DIR EL GOBI 2:18.20 
1975 CARNAUBA NOHOLME2CARNIVAL QUEEN L. TURNER 16-g 2200 MT Grade I TurfZEOLIDE LECRAU BIELLA4 2:17.40 
1974 RED GIRL LUTHIERRED DRAGONESS A. PANDOLFI 2-f 2200 MT Grade I TurfLITTLE CLAUDE GRANDE NUBE 2:25.00 
1973 ORSA MAGGIORE RUYSDAELOLIVEIRA U. PANDOLFI 16-c 2200 MT Grade I TurfLA ZANZARA REINE DE NAPLES 2:20.00 
1972 KERKENNA BAZILLEKYLIX V. S. MARZANO 3-n 2200 MT Grade I TurfPARNY MACRINELLA 2:18.00 
1971 TINGITANA CANISBAYTELLASTORY G. BENETTI 13-a 2200 MT Grade I TurfADELAIDE ADAMS CINDERELLA17 2:26.00 
1970 BATAVIA3 TUTANKHAMENBALTIMORA E.CAMICI 9-h 2200 MT TurfOCEANIE CECILIA RICCIO 2:16.80 
1969 RAIMONDA DA CAPUA BRACCIO DA MONTONERIMINALDA F. PASSA 32 2200 MT TurfNOOKY MAZZOLINA 2:17.80 
1968 SORAGNA ORVIETO2SAVIGNY F. REGOLI 19-b 2200 MT TurfTEJADA SAIGON2 2:27.00 
1967 DOLINA SAINT CRESPIN3DOMINICA3 U. PANDOLFI 14-c 2200 MT TurfSOVANA DOROTHY SIL 2:18.40 
1966 MACRINA DALBA SHANTUNGMACCHIAIOLA 6-d 2200 MT TurfSONIA DELAUNEY TEODORA 2:16.40 
1965 TADOLINA NECKARTREVISANA2 V.U.PENCO 6-d 2200 MT TurfBOLEY BLUE SYMPHONY2 2:19.40 
1964 ALICE FREY RIBOTAZIA4 E .PANDOLFI 2-s 2200 MT TurfCRISPINE KLEOPATRA3 2:19.40 
1963 ANTICLEA MOSSBOROUGHANDROMEDA2 U. PANDOLFI 22-a 2200 MT TurfDORIS CRAMER ANTARTIDE 2:22.60 
1962 ALIBELLA PRINCE BIOALLERTA U. PANDOLFI 7-f 2200 MT TurfDARIA DI TREVISO GHIBERTA 2:19.20 
1961 NURIA SCAICHASSE A COURRE E. PANDOLFI 4-p 2200 MT TurfQUI VIVE4 SPLENDIDA3 2:17.80 
1960 CAORLINA TRAGHETTOGALIOTTA FEDERICO REGOLI 2-u 2200 MT TurfTAHITI III DANA3 2:21.00 
1959 FERIA2 TOULOUSE LAUTRECFEIRA DE RIO G. MILANO 3-j 2200 MT TurfBRAMANTINA ALTOVIA2 2:19.60 
1958 BEATRICE ADAMS PEARL DIVERBALESTRINA VITTORIO UGO PENCO 22-d 2200 MT TurfCARBONCINA DADEA 2:16.80 
1957 ANGELA RUCELLAI ROCKEFELLAARISTARETA VITTORIO UGO PENCO 4-f 2200 MT TurfOGA MAGOGA2 MOLECA 2:22.60 
1956 LA CANEA VATELLORLA CADETTE 16-c 2200 MT TurfGERALDINE6 ZENOBRA 2:23.00 
1955 THEODORICA OWEN TUDORTOKAMURA FEDERICO TESIO 6-d 2200 MT TurfGHERARDINA CHIADINA 2:18.40 
1954 FEIRA DE RIO WAY INUNA FELINA L. TURNER 3-j 2200 MT TurfALGOVIA VALESANA 2:27.40 
1953 DACIA2 ARDANDAMALIS 1-e 2200 MT TurfMEZZEGRA DIANA BRIZIANO 2:18.60 
1952 OLA NAKAMUROEVVIVA 14-a 2200 MT TurfVILLA GLORI ALLEGRA2 2:30.00 
1951 STAFFA2 ORSENIGOSIGNA 19-b 2200 MT TurfMILONGA SANTORA 2:20.80 
1950 LA CADETTE LE PACHAFIDGETTE 16-c 2200 MT TurfARISTARETA ALBERTA5 2:19.00 
1949 SAMBA NAKAMUROSABLA F. REGOLI 3-e 2200 MT TurfERULA MEDA 2:28.60 
1948 ASTOLFINA NICCOLO DELLARCAASPERTINA FEDERICO TESIO 7-f 2200 MT Turf    2:27.40 
1947 ZAMBRA ZUCCARELLOKATHERINE ROET E.PANDOLFI 22-d 2200 MT TurfVIOLA5 OLGIA 2:19.20 
1946 PIAVOLA JESOLOPERUVIANA G. MANTOVANI 2-o 2200 MT Turf    2:24.40 
1945 ZAMORA2 PILADEFLUMIGELA E. PANDOLFI 2-c 2200 MT Turf  VAMPA N.C. 
1944 NERVESA ORTELLONOGARA FEDERICO TESIO 4-r 2200 MT TurfDALMAZIA   2:20.20 
1943 FIOR DORCHIDEA APELLEOSA A. COCCHI 16-c 2200 MT TurfVENEZIANA2 TOKAMURA 2:30.00 
1942 ALEMAGNA ONAFRASIMUSCARDEA G. MANTOVANI 8-j 2200 MT TurfCAPUANA BRA 2:23.00 
1941 PALLADE CAVALIERE DARPINOVALLAURIS4 P. CORVI A13 2200 MT Turf    2:22.60 
1940 MICHELA CRANACH2MICHELOZZA F.REGOLI 2-w 2200 MT Turf  PERUVIANA 2:21.80 
1939 EMATINA CRANACH2ESPERIA2 G. LORENZINI 9-h 2200 MT TurfDEBRA   2:30.00 
1938 SILVANA GAINSBOROUGHPASTORELLA3 P. SMITH 1-g 2200 MT Turf    2:27.00 
1937 AMERINA APELLEPASTORELLA3 P. SMITH 1-g 2200 MT Turf    2:19.00 
1936 ARCHIDAMIA MANNAARCHIPPE F. REGOLI 7-f 2200 MT Turf  HUANGUELEN 2:21.20 
1935 MAHATMA3 ARMINIOMUMETONKA F. FORNO 23-b 2200 MT Turf    2:35.80 
1934 BERNINA PHAROSBUNWORRY F. TESIO 22-d 2200 MT TurfOSTIA   2:19.00 
1933 DOSSA DOSSI SPIKE ISLANDDELLEANA F. TESIO 14-c 2200 MT TurfVARSOVIANA   2:26.60 
1932 JACOPA DEL SELLAIO CORONACHVICE VERSA FEDERICO TESIO 1-t 2200 MT Turf  ODERIGA DA GUBBIO 2:33.00 
1931 ALENA SAGACITY4ARCHIPPE 7-f 2200 MT Turf  GALEATA   
1930 OSTIGLIA HAVRESAC2OLBA 16-c 2200 MT Turf      
1929 ORTONA2 HAVRESAC2OLBA 16-c 2200 MT Turf      
1928 ERBA2 HAVRESAC2ELLERA 9-h 2200 MT Turf      
1927 FRANCAVILLA2 HAVRESAC2FRANA 1-b 2200 MT Turf      
1926 NEROCCIA HARRY OF HEREFORDNERA DI BICCI FEDERICO TESIO 4-r 2200 MT Turf      
1925 ACACIA ROSA MUNIBEANEGANA 3-h 2200 MT Turf      
1924 STELLA DITALIA MUNIBESIGMA PAOLO AMODIO 2-w 2200 MT Grade I TurfARCHIPPE FROMBA   
1923 GIOVANNA DUPRE DURBARGIOTTINA 20-a 2200 MT Grade I Turf      
1922 ANDERINA LALLYANDROCLEA 7-f 2200 MT Turf      
1921 SORBITA ABSOLUTE2SIGMA 2-w 2200 MT Turf      
1920 SISSA SIGNORINOSIGNORELLA 2-o 2200 MT Turf      
1919 ALCIMACA SIGNORINOALCESTE6 3-h 2200 MT Turf      
1918 STFADDA SIGNORINOBUTTERFLY25 26 2200 MT Turf      
1917 GIANPIETRINA SIGNORINOGIOTTINA FEDERICO TESIO 20-a 2200 MT Turf      
1916 JUMA SIGNORINOHERONRY 1-e 2200 MT Turf      
1915 GALLIFLORA GALEAZZOFLEUR DE JEUNESSE 4-k 2200 MT Turf      
1914 FAUSTA SPEARMINTMADREE FEDERICO TESIO 2-w 2200 MT Turf      
1913 ARIANNA2 SIGNORINOANDROMEDA4 7-f 2200 MT Turf      
1912 MAKUFA SIGNORINOUNBERUFEN 29 2200 MT Turf      
1911 DESTA DESMONDGOLD ANCHOR 42 2200 MT Turf      
1910 WISTARIA5 GALEAZZOFOSCARINA3 6-d 2200 MT Turf      
  Add info for an additional year