Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GRAN CRITERIUM - MILANO SAN SIRO
 ITALY - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 ROYAL YOUMZAIN YOUMZAINSPASHA A WOHLER 16-c 1600 MT Grade ISOPRAN ROCCIA BEAUTIFUL VINTAGE 1:34.05 
2016 SKARINO GOLD WIENER WALZER4SAALELAND JEAN-PIERRE CARVALHO 16-c 1500 MT Grade IBAHAMAS9 AMYNTAS2 1:33.00 
2015 BIZ HEART RODERIC OCONNORBIZ BAR STEFANO BOTTI 16-b 1600 MT Grade IBASILEUS6 GERRARDS QUEST 1:46.00 
2014 HERO LOOK2 LOPE DE VEGAROSCOFF STEFANO BOTTI 4-r 1600 MT Grade IIGINWAR AZARI2 1:38.40 
2013 PRIORE PHILIP DANE FRIENDLYLAN FORCE STEFANO BOTTI 9-c 1500 MT Grade IGREY GREEZLY ARPINATI 1:36.607 RAN. GOING HEAVY
2012 LAW ENFORCEMENT2 LAWMAN3BROKEN SPECTRE RICHARD HANNON 21-a 1600 MT Grade ISORELLA BELLA PEARL FLUTE 1:37.10 
2011 NAYARRA CAPE CROSSMASSARRA MICK CHANNON 7-a 1600 MT Grade IROSA EGLANTERIA VEDELAGO 1:35.70GOING GOOD
2010 BIONDETTI BERNARDINILYPHARDS DELTA MAHMOUD AL ZAROONI 20-a 1600 MT Grade ISINGAPORE LILLY BILLY BUDD2 1:41.50 
2009 HEARTS OF FIRE2 FIREBREAKALEXANDER BALLET PAT EDDERY 9-e 1600 MT Grade IVALE OF YORK4 MATA KERANJANG 1:38.90SF. 11R. NK-5-3
2008Race Not Run
2007 SCINTILLO FANTASTIC LIGHT2DANSEUSE DU SOIR RICHARD HANNON 21-a 1600 MT Grade IGLADIATORUS FARREL2 1:38.20 
2006 KIRKLEES JADE ROBBERYMOYESII MARK JOHNSTON 10-c 1600 MT Grade ISTROBILUS CHINESE WHISPER2 1:39.90 
2005 LATERAL6 SINGSPIEL4LIGONA PETER SCHIERGEN 7-b 1600 MT Grade IDIONISIA6 LORD OF ENGLAND 1:42.70TURF: SOFT - 10/16, 4R, M-1, NK, 7
2004 KONIGSTIGER TIGER HILLKITTIWAKE7 PETER SCHIERGEN 1-l 1600 MT Grade IIDEALIST8 HEARTHSTEAD WINGS 1:42.30 
2003 PEARL OF LOVE PEINTRE CELEBREAUNT PEARL MARK JOHNSTON 3-d 1600 MT Grade ISPIRIT OF DESERT BARBAJUAN 1:40.10 
2002 SPARTACUS4 DANEHILLTESLEMI AIDAN O BRIEN 26 1600 MT Grade ICHECKIT EXCELSIUS2 1:44.50 
2001 SHOLOKHOV SADLERS WELLSLA MEILLEURE AIDAN O BRIEN 14-c 1600 MT Grade ISWING WING MISTER COSMI 1:45.80WON BY 1½ L.
2000 COUNT DUBOIS ZAFONICMADAME DUBOIS WILLIAM HAGGAS 2-o 1600 MT Grade IKINGS COUNTY2 SPETTRO 1:44.70TURF: HEAVY/YIELDING - NK;½
1999 NIGHT STYLE2 NIGHT SHIFTSTYLE FOR LIFE ED DUNLOP 8-f 1600 MT Grade IWHYOME WINNING VENTURE 1:37.30TURF: GOOD TO FIRM - WON BY ½ L.
1998 NOBLE PEARL DASHING BLADENOBLE GIRL WILFRIED KUJATH 19-c 1600 MT Grade IZINDABAD2 AL WAFFI 1:43.30SFT, 9R, M-NK-¾-2
1997 LEND A HAND GREAT COMMOTIONJANAAT MARK JOHNSTON 1-n 1600 MT Grade IMOWBRAY BOLDINI 1:37.207-1/2
1996 HELLO LYCIUSITQAN JOHN DUNLOP 1-s 1600 MT Grade IPANAMA CITY IVAN LUIS 1:44.603-1/2
1995 GLORY OF DANCER SHAREEF DANCERGLORY OF HERA FFABIO BROGI 31 1600 MT Grade ILINE DANCER POLARIS FLIGHT 1:39.10TURF: GOOD - 2¼
1994 GOLDEN GLENSTAL GLENSTALMATTIRA GIULIANO FRATINI 3-g 1600 MT Grade IPRECEDE COURT OF HONOUR 1:48.00TURF: HEAVY - WON BY ½ L.
1993 TORRISMONDO TASSO2MISS CABELL CO PAUL COLE 4-m 1600 MT Grade IINNISHOWEN SHERIDAN 1:50.70TURF: HEAVY - WON BY 2 L.
1992 PELDER BE MY GUESTSHEER AUDACITY LUCIANO DAURIA 1-k 1600 MT Grade IRIGHT WIN MISTER NAIF 1:47.60TURF: HEAVY - WON BY 3½
1991 ALHIJAZ MIDYANNAWARA JOHN DUNLOP 9-e 1600 MT Grade IGOVERNORS IMP SPENDACCIONE 1:42.40TURF: SOFT - 2½ - 13 RAN
1990 STEAMER DUCK BERINGLAVENDER MIST CHRISTIANE HEAD-MAAREK 14 1600 MT Grade IAKEEM MISIL 1:47.70 
1989 CANDY GLEN GLENSTALMAIDEN CONCERT CHRIS WALL 19 1600 MT Grade INAVAL PARTY BENZINE2 1:39.10 
1988 SIKESTON LEAR FANSMALL TIMER JOHN DUNLOP 4-m 1600 MT Grade ISTAR SHAREEF LACBELL 1:44.20TURF: SOFT - 2ND D.H.; 3 RAN
1987 TIBULLO AFFIRMEDTHE FOG M JARVIS 1-l 1600 MT Grade ILONELY BIRD HOHTIROLI 1:47.10 
1986 SANAM GOLDEN ACTROSE GODDESS JOHN DUNLOP 3-o 1600 MT Grade IMELBURY LAD KALGOORLIE 1:39.90BEESHI 3° D-H
1985 TANQUE VERDE THATCHDICKIES RISING SUN F. TURNER 3-l 1600 MT Grade IASSISI DEL SANTO TONY BIN 1:40.70 
1984 WILL DANCER GREEN DANCERFRENETIQUE ALDUINO BOTTI 16-g 1600 MT Grade INORTHERN PRIDE4 DON ORAZIO 1:40.80 
1983 NORTHERN TEMPEST NORTHERN JOVEEXTREME TURBULENCE MICHAEL STOUTE 7 1600 MT Grade IKING OF CLUBS LORD BRUMMEL 1:38.20 
1982 ANGUILLO REFORMSTARDOM A BOTTI 19 1600 MT Grade IBELDALE CONCORDE MY TOP 1:43.40 
1981 GREASE FILIBERTOGREEDY OF GAIN G BENETTI 6-b 1600 MT Grade IDARK ANGEL4 HOW TO GO 1:44.80 
1980 GLINT OF GOLD MILL REEFCROWN TREASURE IAN BALDING 21-a 1600 MT Grade IBOLD BRIGADIER2 NO PIRACY 1:44.00 
1979 PAREO ARMOSEL PALOMAR S CUMANI 16-c 1600 MT Grade IISOPACH GODOT 1:47.80 
1978 STOUCI UPPER CASESCALA DI SETA2 LORENZO BROGI 14-c 1600 MT Grade IBRAVE SHOT LADISLAO DI OPPELM 1:41.80 
1977 EL MULETA WINDJAMMER4TOBLERONE G. BENETTI 4-h 1600 MT Grade ICAPO SUNION VAN HOUTEN 1:46.40 
1976 SIRLAD BOLD LADSORAGNA G. BENETTI 19-b 1600 MT Grade ITOMMY BARBAN CAPO BON 1:44.80 
1975 NORTHERN SPRING MY SWALLOWGARRUCHA G. MAGGI 5-d 1600 MT Grade IFROM EXILE COLTINGER 1:50.40 
1974 START3 HOGARTHMUSTA G. MILIANI 4-i 1500 MT Grade IORANGE BAY NIP IN THE AIR 1:38.00 
1973 ANQUETIL2 CHIESEALHAMBRA9 G BENETTI 7-f 1500 MT Grade ILORD MARK ASTROLABIO2 1:40.40 
1972 NEW MODEL REFORMCOVER GIRL S. CUMANI 16-h 1500 MT Grade IBROOK DAST 1:37.40 
1971 GAY LUSSAC FABERGE2GREEN AS GRASS S. CUMANI 9-e 1500 MT Grade IFRENCH PILOT ROBINSON6 1:33.80 
1970 LASCRO CROCKETLAS QUEVAS M BENETTI 3-c 1500 MT OLD AND WISE LATMOS2 1:36.00 
1969 VIANI ACROPOLISVIOLANTE VANNI U PENCO 22-a 1500 MT ORTIS MARYS BOUNTY 1:33.00 
1968 TOUPET ALCAEUSTOULOUSIENNE 2-m 1500 MT   BACUCO 1:34:20 
1967 CASPOGGIO KINGS TROOPPENDLEHILL V. U. PENCO 22 1500 MT TESTON2 DIANE DE POITIERS2 1:32.40 
1966 AMYNTHAS TISSOTAFRANIA G. MILIANO 26 1500 MT CASTELFRANCO BONVECCHIATI 1:36.00 
1965 PRINCE TADY PRINCE TAJLAST LADY2 12-a 1500 MT DAMAN TAMIKO 1:33.00 
1964 TADOLINA NECKARTREVISANA2 V. U. PENCO 6-d 1500 MT MUSARDISE CORTEZ2 1:35.60 
1963 CRYLOR SILNETCOPELINA 20-d 1500 MT DNIEPER2 PRINCE ROYAL2 1:35.80 
1962 VINTEUIL FINE TOPQUARTEFEUILLE 14-e 1500 MT CALAMIDE   1:39.60 
1961 OLIMPIO TISSOTORIA2 14-e 1500 MT   ETON4 1:37.00 
1960 MOLVEDO RIBOTMAGGIOLINA 16-b 1500 MT MARIA BAROSSO GRAY GHOST 1:41.00 
1959 MARGUERITE VERNAUT TOULOUSE LAUTRECMARIEBELLE 14-b 1500 MT LONDON BRIDGE3 MONZENO 1:38.80 
1958 RIO MARIN TRAGHETTOCIRA2 GINO MANTOVANI 4-c 1500 MT DE VOOS PRINCESS PA 1:33.20 
1957 PIER CAPPONI LACADUVPIERRE QUI VIRE 1-b 1500 MT MIRAGOLO ZARGAS 1:38.60 
1956 ANTONY CALDARIUMREGINETTE 1-k 1500 MT TESSALO ESPADEUR 1:37.40 
1955 HIDALGO6 MACHERIOEVVIVA 14-a 1500 MT TISSOT MAGABIT 1:32.60 
1954 RIBOT TENERANIROMANELLA U. PANDOLFI 4-l 1500 MT GAIL HEURETTE 1:38.40 
1953 ORVIETO2 MACHERIOFIOR DORCHIDEA 16-c 1500 MT LORENZO LIPPI STELLA DI NEARCO 1:42.40 
1952 DACIA2 ARDANDAMALIS 1-e 1500 MT ALBERIGO MEZZEGRA 1:32.20 
1951 ARSON MACHERIOAUBERGINE 14-b 1500 MT LASZLO DURER 1:33.20 
1950 DAUMIER NICCOLO DELLARCADONATELLA2 FEDERICO TESIO 14-c 1500 MT STAFFA2 BARONESSA 1:32.20 
1949 STIGLIANO MACHERIOSTERNA3 11-c 1500 MT NATTIER3 GRANET 1:32:60 
1948 MIGNARD TORBIDOMINA DA SIENA 6-d 1500 MT VAL SANDRO ANTONIO CANALE 1:36.20 
1947 TREVISANA2 NICCOLO DELLARCATOFANELLA FEDERICO TESIO 6-d 1500 MT LEON DE SAN MARCO ASTOLFINA 1:31.00 
1946 ESTE2 MORONIELIDE 6-f 1500 MT DUCCIO DONATO DI NICCOLO 1:34:40 
1945 CAMPIELLO SALPIGLOSSISCILENITA 2-o 1500 MT ZANLUPO GLADIOLO 1:36.00 
1944 ACCORTA PILADEAIROLA2 7-f 1500 MT TRAGHETTO LUCA DI LEIDA   
1943 LISTON PILADEOUNAWA 3-c 1500 MT MACHERIO TORBIDO   
1942 ORSENIGO OLEANDEROSTANA 16-c 1500 MT SIMONE DA BOLOGNA NAKAMURO   
1941 DONATELLA2 MAHMOUDDELLEANA FEDERICO TESIO 14-c 1500 MT       
1940 NICCOLO DELLARCA CORONACHNOGARA FEDERICO TESIO 4-r 1500 MT ZLITEN   1:35.20 
1939 SABLA PILADEST BLANCHE2 3-e 1500 MT       
1938 BAUTTA ONAFRASIMUSMASSILIA 20-a 1500 MT       
1936 DONATELLO2 BLENHEIM2DELLEANA FEDERICO TESIO 14-c 1500 MT       
1935 ARCHIDAMIA MANNAARCHIPPE 7-f 1500 MT HUANGUELEN ETTORE TITO   
1934 LUB NESIOTESLA MUNIA 32 1600 MT Grade IUGOLINO DA SIENA NICCOLO DA FOLIGNO   
1933 OSIMO HAVRESAC2OLIVOLA 16-c 1500 MT OSTIA NAVARRO   
1932 DOSSA DOSSI SPIKE ISLANDDELLEANA FEDERICO TESIO 14-c 1500 MT PILADE KENNEBE   
1931 JACOPA DEL SELLAIO CORONACHVICE VERSA 1-t 1500 MT BONA MENS ODERIGA DA GUBBIO   
1930 ALENA SAGACITY4ARCHIPPE 7-f 1500 MT NOGARA GALEATA   
1929 EMANUELE FILIBERTO FILIBERT DE SAVOIELA MUNIA 32 1500 MT FILARETE OSTIGLIA   
1928 ORTELLO TEDDYHOLLEBECK 16-c 1500 MT ZUHO MINO DAREZZO   
1927 ERBA2 HAVRESAC2ELLERA 9-h 1500 MT DELLEANA DERVIO   
1926 SENECIO KIBWESISIGMA 2-w 1500 MT FRANCAVILLA2 VAREDO   
1925 SCOPELLO HAVRESAC2SPRING CHICKEN 4-k 1500 MT CRANACH2 APELLE 1:30.80 
  Add info for an additional year