Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GRAN PREMIO DEL JOCKEY CLUB ITALIANO - MILANO SAN SIRO
 ITALY - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 FULL DRAGO POUNCED2ALMATA3 S BOTTI 13 2400 MT Grade IISAVOIR VIVRE11 WAY TO PARIS2 2:31.204 RAN. RAN AS A G2 RACE
2016 VENTURA STORM ZOFFANY4SARAWATI RICHARD M. HANNON, JR. 1-k 2400 MT Grade IFULL DRAGO ELBERETH4 2:29.20 
2015 LOVELYN TIGER HILLLAURELLA2 P. SCHIERGEN 7-b 2400 MT Grade IDYLAN MOUTH DUCA DI MANTOVA3 2:38.80 
2014 DYLAN MOUTH DYLAN THOMASCOTTONMOUTH3 STEFANO BOTTI 9-c 2400 MT Grade IDUCA DI MANTOVA3 BIZ THE NURSE 2:34.50 
2013 EARL OF TINSDAL BLACK SAM BELLAMYEARTHLY PARADISE ANDREAS WOHLER 4-n 2400 MT Grade IBIZ THE NURSE ORSINO6 2:32.10 
2012 NOVELLIST2 MONSUNNIGHT LAGOON ANDREAS WOHLER 4-r 2400M Grade IRETRIEVE5 BRANDERBURGO 2:29.50GOING SOFT
2011 CAMPANOLOGIST KINGMAMBORING OF MUSIC SAEED BIN SUROOR 12-c 2400M Grade IARRIGO LORD CHAPARRAL2 2:27.40 
2010 RAINBOW PEAK HERNANDOCELTIC FLING MICHAEL JARVIS 8-c 2400M Grade ILORD CHAPARRAL2 CAVALRYMAN2 2.36.10 
2009 SCHIAPARELLI4 MONSUNSACARINA PETER SCHIERGEN 28 2400M Grade ISANTANTONIO VOILA ICI 2.28.20 
2008Race Not Run
2007 SCHIAPARELLI4 MONSUNSACARINA PETER SCHIERGEN 28 2400M Grade ICHAMPS ELYSEES4 LAVEROCK3 2:28.50 
2006 LAVEROCK3 OCTAGONALSKY SONG3 CARLOS LAFFON-PARIAS 1-t 2400M Grade IFAIR NASHWAN CHERRY MIX 2:29.80TURF GOOD
2005 CHERRY MIX LINAMIXCHERRY MOON SAEED BIN SUROOR 1-g 2400M Grade ISALUTINO MALINAS3 2:32.20SFT, 10/16, 8R, M-2, ¾, ¼
2004 SHIROCCO MONSUNSO SEDULOUS ANDREAS SCHUTZ 2-e 2400M Grade IELECTROCUTIONIST SWEET STREAM 2:31.60 
2003 EKRAAR RED RANSOMSACAHUISTA MARCUS P. TREGONING 9-f 2400 MT Grade IMAKTUB WARRSAN 2:28.40 
2002 BLACK SAM BELLAMY SADLERS WELLSURBAN SEA AIDAN P. OBRIEN 9-h 2400 MT Grade IGUADALUPE7 EKRAAR 2:33.30 
2001 KUTUB IN THE WINGSMINNIE HABIT SAEED BIN SUROOR 14-c 2400M Grade IMONOS ALTIERI 2:37.502-1/2
2000 GOLDEN SNAKE DANZIGDUBIAN JOHN DUNLOP 9-c 2400M Grade IREVE DOSCAR MONTALBAN2 2:39.90MARGINS 1-3-1
1999 SUMATI WARNINGSWELL TIME BRUNO GRIZZETTI 9-f 2400M Grade ISILVER PATRIARCH IVAN LUIS 2:31.60NOSE
1998 SILVER PATRIARCH SADDLERS HALLEARLY RISING JOHN DUNLOP 2-n 2400M Grade IPOSIDONAS UNGARO 2:33.20SFT, 6R, M-¾-6½-2¼
1997 CAITANO NINISKIEVERSINCE BRUNO SCHUTZ 14-f 2400M Grade ILUSO MONS 2:26.201-3/4
1996 SHANTOU2 ALLEGEDSHAIMA JOHN GOSDEN 9-c 2400M Grade ISACRAMENT STRATEGIC CHOICE 2:32.403
1995 COURT OF HONOUR LAW SOCIETYCAPTIVE ISLAND PPETER CHAPPLE-HYAM 10-c 2400M Grade IROYAL BALLERINA STERNKONIG 2:28.70SHD
1994 LANDO ACATENANGOLAUREA2 HHEINZ JENTZESCH 7-b 2400M Grade ISUAVE TERN CLOSE CONFLICT 2:28.106
1993 MISIL MISWAKIAPRIL EDGE VITTORIO CARUSO 11-a 2400M Grade IPETIT LOUP WOOTTON RIVERS 2:46.302 1/2
1992 SILVERNESIAN ALLEGEDLOOT JOHN DUNLOP 20 2400M Grade IRED BISHOP ERDELISTAN 2:39.901-1/2
1991 PASSING SALE NO PASS NO SALEREACHOUT AND TOUCH BERNARD SECLY 3-e 2400M Grade IDRUM TAPS SNURGE 2:33.90NK
1990 ERDELISTAN LASHKARIEUNOMIA LUCIANO DAURIA 14 2400M Grade ITEACH DHA MHILE HEART OF GROOM 2:39.203-1/2
1989 ASSATIS TOPSIDERSECRET ASSET GUY HARWOOD 1-x 2400M Grade IALYDARESS YELLOW KING 2:28.001/2
1988 ROAKARAD AKARADRONCAGLIA ENRICO CAMICI 19-c 2400M Grade ITONY BIN CARROLL HOUSE 2:45.60 
1987 TONY BIN KAMPALA2SEVERN BRIDGE LUIGI CAMICI 19-b 2400M Grade ILADY BENTLEY WALID 2:39.80 
1986 ANTHEUS NORTHERN DANCERAPACHEE CHRISTIANE HEAD 4-i 2400 MT Grade ITONY BIN DIHISTAN 2:27.80 
1985 ST HILARION SIR IVORFABULOUS NATIVE GUY HARWOOD 10-a 2400M Grade IOLD COUNTRY FIRE OF LIFE 2:27.8 
1984 GOLD AND IVORY KEY TO THE MINTIVORY WAND IAN BALDING 13-c 2400M Grade IOLD COUNTRY ALAN FORD 2:33.40 
1983 AWAASIF SNOW KNIGHTROYAL STATUTE JOHN DUNLOP 22-b 2400M Grade IRIGHT BANK TOMBOS 2:29.20 
1982 FRIENDSWOOD VAGUELY NOBLESUMMER POINT 14-a 2400M Grade ISOLERO2 KARKOUR 2:36.90 
1981 KONIGSSTUHL DSCHINGIS KHANKONIGSKRONUNG SVEN VON MITZLAFF 5-h 2400M Grade ISOLERO2 BELLMAN 2:37.3 
1980 PAWIMENT MEHARIPYTIA CH. SEIFFERT 13 2400M Grade ILOTAR MARMOLADA 2:36.40 
1979 SCORPIO SIR GAYLORDZAMBARA 4-l 2400M Grade ILAOSTIC FABULOUS DANCER 2:45.10 
1978 STONE MOULTONSCALA DI SETA2 L. TURNER 14-c 2400M Grade IMIDSHIPMAN RUE DE LA PAIX2 2:30.00 
1977 STATEFF PIECES OF EIGHTGREEN VELVET D. TETTAMANZI 14-a 2400M Grade IBALMERINO BEAU BUCK 2:33.20BALMERINO DQ TO 2
1976 INFRA GREEN LASER LIGHTGREENBACK2 EDOUARD BARTHOLOMEW 3-c 2400M Grade ISIERRA MORENA DUKE OF MARMALADE 2:35.203 YO & UP F & C
1975 LAOMEDONTE RAISE A NATIVELOST MESSAGE S. CUMANI 2-e 2400M Grade ICONSOL DUKE OF MARMALADE 2:36.10 
1974 AUTHI AUREOLEVIRTUOUS2 ALEC HEAD 14-b 2400M Grade IRIBECOURT ACACIO DAGUILAR 2:37.10 
1973 SANG BLEU2 RIGHT ROYALROYAL GIRL2 RENE PELAT 23-b 2400M Grade IORSA MAGGIORE VEIO 2:33.003YO & UP, C & F MILANO
1972 TIERCERON RELKOTADOLINA E. INCISA 6-d 2400M Grade ISANG BLEU2 BEAU CHARMEUR 2:28.403YO & UP, MILANO
1971 WEIMAR CANISBAYWHOOPEE ENRICO CAMICI 16-h 2400M Grade IPARNELL POMPONIO AMALTEO 2:33.00 
1970 BACUCO RIO MARINSIORA MARGARITA 10 2400M Grade IORTIS EX LIBRIS 2:29.00 
1969 GLANEUSE SNOBGLAMOUR2 ALEC HEAD 22-d 2400M BACUCO DADDY DUNPHY 2:29.20 
1968 CHICAGO2 FIDALGOGRISCHUNA HARRY WRAGG 4-l 2400M VAL DAOSTE STRATFORD3 2:33.40 
1967 RUYSDAEL RIGHT ROYALROSSELLINA U. PENCO 4-l 2400M CARLOS PRIMERO2 CIACOLESSO 2:30.40 
1966 MARCO VISCONTI ANTONIO CANALEMAGONZA C. CALUCCI 4-j 2400M CIACOLESSO WHITE GLOVES2 2:38.20 
1965 ATILLA ALCIDEFESTOON2 HARRY WRAGG 1-w 2400M GAI LOGIS TITANO 2:30.60 
1964 VERONESE LE HAARPOINTE SECHE 16 2400M HASELTINE CRIVELLI 2:34.00 
1963 SOLTIKOFF PRINCE CHEVALIERAGLAE GRACE RENE PELAT 11-e 2400M VERONESE TAVERNIER 2:31.20 
1962 MISTI MEDIUMMIST GEORGES BRIDGLAND 7-d 2400M ETWILD BRAGOZZO 2:35.80 
1961 MOLVEDO RIBOTMAGGIOLINA A. MAGGI 16-b 2400M RIO MARIN OKAY II 2:28.80 
1960 RIO MARIN TRAGHETTOCIRA2 4-c 2400M CAORLINA SANTA SEVERA2 2:48.20 
1959 SEDAN PRINCE BIOSTAFFA2 19-b 2400M EXAR FERIA2 2:32.80 
1958 NAGAMI NIMBUS2JENNIFER HARRY WRAGG 22-a 2400M SEDAN MALHOA 2:31.0 
1957 ISMONE SKY HIGHINDIGOFERA 1-l 2400M CHITET   2:44.00 
1956 TISSOT TENERANITIEPOLETTA FEDERICO TESIO 16-h 2400M GAIL BARBA TONI 2:41.00 
1955 RIBOT TENERANIROMANELLA U. PENCO 4-l 2400M Grade INORMAN STANI 2:34.40 
1954 NORMAN NORSEMANMACREUSE JOHN CUNNINGTON 1-l 2400M BOTTICELLI HIDALGO 2:33.80 
1953 NORMAN NORSEMANMACREUSE JOHN CUNNINGTON 1-l 2400M SHIKAMPUR ALBERIGO 2:41.60 
1952 CARAN DACHE ZLITENCIRCIGNANA FEDERICO TESIO 4-p 2400M FILATRICE BELFAGOR 2:32.40 
1951 DAUMIER NICCOLO DELLARCADONATELLA2 FEDERICO TESIO 14-c 2400M NIPIGON3   2:38.60 
1950 BALESTRINA TORBIDOBALESTRIERA FEDERICO TESIO 22-d 2400M VALDIERI   2:38.00 
1949 GRIFONE VEZZANOULRIKA ELEONORA 3-j 2400M ANTONIO CANALE TREVISANA2 2:36.00D.H FIRST PLACE
1948 ASTOLFINA NICCOLO DELLARCAASPERTINA FEDERICO TESIO 7-f 2400M EUDORUS2 ARISTEO2 2:35.40 
1947 TENERANI BELLINITOFANELLA FEDERICO TESIO 6-d 2400M DUCCIO ARISTEO2 2:29.00 
1946 FANTE NESIOTESFARNESIANA G. MANTOVANI 2-c 2400M ONZO GLADIOLO 2:31.20 
1945 ALLEATA EL GRECOALENA 7-f 2400M     2:32.40 
1944 ERNO OLEANDERENNA 9-h 2400M DE NITTIS MACHERIO 2:40.00 
1943 TRAU CAVALIERE DARPINOTALMA3 1-n 2400M TOKAMURA   2:38.40 
1941 ZUCCARELLO ORTELLOFLUMIGELA 2-c 2400M   EVA4 2:37.80 
1940 BELLINI CAVALIERE DARPINOBELLA MINNA FEDERICO TESIO 2-d 2400M   PERUVIANA 2:35.20 
1939 LAFCADIO APELLELUNA PARK4 22 2400M VELLO PROCLE 2:33.80 
1938 URSONE CAVALIERE DARPINODUET FEDERICO TESIO 3-j 2400M PROCLE MILAZZO2 2:36.40 
1937 MILAZZO2 ORTELLOMISTY MOON 1-m 2400M AMERINA DE ALBERTIS 2:37.00 
1936 CHILONE ASTERUSKILTED KITTY 14-c 2400M   ARCHIDAMIA 2:40.00 
1935 PILADE CAPTAIN CUTTLEPIERA F. REGOLI 1-j 2400M     2:35.00 
1934 OSTIA ASTERUSOLBA 16-c 2400M PARTENIO ELLO 2:31.60 
1933 ELLO HAVRESAC2ELLERA 9-h 2400M PILADE DOSSA DOSSI 2:33.00 
1932 NICCOLO PISANO GALLOPER LIGHTNEROCCIA FEDERICO TESIO 4-r 2400 MT   AGRIFOGLIO 2:39.60 
1931 ILARIO2 ANDROCLUSREGINA ROMAE 1-m 2400 MT GERARD INGOBERTA 2:32.80 
1930 FANTASIO2 SAGACITY4LA FORNARINA 8-c 2400M OSTIGLIA   2:37.20 
1929 ERBA2 HAVRESAC2ELLERA 9-h 2400M MINO DAREZZO ORTONA2 2:45.00 
1928 ERBA2 HAVRESAC2ELLERA 9-h 2400M DELLEANA VAREDO 2:35.60 
1927 CERCINGOLI BURNE JONESCOTE3 2400 MT       
1926 GIAMBOLOGNA PRINCE PALATINEGIANPIETRINA 20-a 2000 MT MAJOR2 CRANACH2 2:08.00 
1925 MAJOR2 LALLYMEDANA2 3-a 2400 MT       
1924 STELLA DITALIA MUNIBESIGMA WALTER HADFIELD 2-w 1800 MT     1:59.202ND: CATONA, 3RD: FIUMANA
1923 GIOVANNA DUPRE DURBARGIOTTINA FEDERICO TESIO 20-a 1800 MT SIGFRIDO OLBA 1:51.60 
1922 SCOPAS SUNSTARSPRING CHICKEN FEDERICO TESIO 4-k 1800 MT PRIAPO FIORELLO 1:55.00 
1921 PRIAPO SIGNORINOPRY2 4-i 1800 MT      INAUGURAL RUNNING
  Add info for an additional year