Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PREMIO PRIMI PASSI - MILANO SAN SIRO
 ITALY - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 IPOMPIERIDIVIGGIU PASTORAL PURSUITSSABDALA IL CAVALLLO IN TESTA 10-d 1200 MT Grade IIISESTILIO JET BONITA FRANSISCA 1:11.708 RAN GOING HEAVY
2016 HARGEISA2 SPEIGHTSTOWNHASAY MARIO HOFER 3-n 1200 MT Grade IIIBIZ POWER PENALTY9 1:10:506 STARTERS; WON BY 2 LENGTHS (JRD)
2015 OTTONE3 DUTCH ARTCONTEMPORARY2 B. GRIZZETTI & L. RICCARDI 10-c 1200 MT Grade IIILUCAN SWEET HORTOS 1:11.00 
2014 FONTANELICE VALE OF YORK4CHOOSE ME PLEASE STEFANO BOTTI 1-b 1200 MT Grade IIIGINWAR ARTE VOLANTE 1;11.00 
2013 ARPINATI LUCKY STORYLOLA SAPOLA STEFANO BOTTI 2-f 1200 MT Grade IIIOMATICAYA QUIZ EVOLUTION 1:10.90 
2012 CHILWORTH ICON SIXTIES ICONTAMARA MOON MICK CHANNON 4-j 1200 MT Grade IIITIGER DAY CLOUD9 1:11.60 
2011 VEDELAGO RED CLUBSQUEEN SHY L POLITO 4-r 1200 MT Grade IIISALURE STRATEGIC GAME 1:10.70 
2010 BLU CONSTELLATION ORPEN2STELLA CELTICA VITTORIO CARUSO 9-c 1200 MT Grade IIIAVATAR DAY STEP UP4 1:14.00 
2009 ORPEN SHADOW ORPEN2MUJADIL SHADOW BRUNO GRIZZETTI 9 1200 MT Grade IIIMARSHADE AIR CREW 1:10.20 
2008 LUI REI REINALDOMY LUIGIA ARMANDO RENZONI A11 1200 MT Grade IIIDIVA CATTIVA2 DIGLETT2 1:10.10 
2007 MAGRITTE11 MODIGLIANISTAR OF SILIGO RICCARDO MENICHETTI 2-n 1200M Grade IIICIMA ON FLY BLACK MAMBAZO2 1:12.50 
2006 GOLDEN TITUS TITUS LIVIUSORAPLATA ARMANDO RENZONI 21-a 1200M Grade IIIXENES DOCKSIL 1:10.80 
2005 GUEST CONNECTIONS ZAFONICLLYN GWYNANT MICK CHANNON 3-o 1200M Grade IIIGOLDEN STUD GREAT UNCLE TED 1:10.20 
2004 SHIFTING PLACE COMPTON PLACESHIFTING MIST RICCARDO MENICHETTI 5-g 1200M Grade IIIOBE GOLD TENDERLIT 1:10.70 
2003 CLIFDEN3 GOLD AWAYROMORA MARK WALLACE 1-w 1200 MT Grade IIIGOLDEN PIVOTAL FLINT FLY 1:09.80 
2002 LE VIE DEI COLORI EFISIOMYSTIC TEMPO ROBERTO BROGI 16-c 1200M Grade IIIGOLDEN JADE2 CHECKIT 1:09.70 
2001 STOLZING PIVOTALSWEET ENOUGH URS SUTER 8-d 1200M Grade IIIMISTER CAVERN CLEFAIRY 1:10.80 
2000 ROLLY POLLY MUKADDAMAHRARE SOUND BRUNO GRIZZETTI 2-i 1200M Grade IIIEURIBOR TRICKY DICK2 1:08.40 
1999 PALANCA INCHINORPUTOUT HEINZ JENTZSCH 14-b 1200 MT Grade IIISOMMERNACHT TOUTZI 1:11.20 
1998 KABUKI2 DASHING BLADEKAJAANA2 HANS BLUME 5-h 1200 MT Grade IIISOLITARY DANCER RED PRAIRIE 1:11.90D.H. WITH SOLITARY DANCER
1997 DELLA SCALA2 MARJUBLUE STRICKS BRUNO GRIZZETTI 10-c 1200 MT Grade IIITHATS THE WAY SLANEY SQUIRE 1:14.30 
1996 KINGSINGER FAIRY KING2SILLY TUNE MICK CHANNON 19 1200 MT Grade IIIDOCTOR LECKTER MILIARDAIRE 1:11.00 
1995 TARTE AUX POMMES NOBLEQUESTBATTLE LADY JEHAN BERTRAN DE BALANDA 1-t 1200 MT Grade IIILAST HERO TRY MY SEGNOR 1:11.10 
1994 BRUTTINA PRIMO DOMINIETHIRD MOVEMENT LUIGI CAMICI 9-f 1200 MT Grade IIIDONLEOLE NEW NERO 1:10.60 
1993 FRED BONGUSTO DANEHILLHI BETTINA ROBERTO BROGI 19-b 1200 MT Grade IIIFUMO DI LONDRA BLINDING SPEED 1:10.70 
1992 LITTLE MUNCHKIN NORDANCEMARGOS MINK JOHN DUNLOP 23 1200 MT Grade IIIMISTER NAIF BIYIK 1:14.30 
1991 STUCK CONQUISTADOR CIELOSIMPLY DIVINE LORENZO BROGI 8-f 1200 MT Grade IIILANGTONIAN QUATER BALL 1:10.70 
1990 ARRANVANNA PRIMO DOMINIESMOKE CREEK ARMANDO RENZONI 20-a 1200 MT Grade IIIMISIL RUFINA2 1:10.20 
1989 MANOFTHEYEAR SAYF EL ARABVEXED VOTER BRUNO AGRIFORMI 31 1200 MT Grade IIIGOLDEN GREY LORD FACTOR 1:11.10 
1988 FLAMING SWORD SAYF EL ARABHOT PAD W.A. O GORMAN 16-c 1200 MT Grade IIIDOMINATUS MARINA DUFF 1:13.10 
1987 REY CARLOS DON ROBERTOSPRINGOLD 16-h 1200 MT Grade III      
1986 STAY LOW TINAS PETPICKLED2 1-n 1200M Grade IIIMELBURY LAD SANAM   
1985 ASSISI DEL SANTO ARCTIC TERNANNA IVANOVNA 2-s 1200M Grade IIIMISTER BOBBINS MURASAKY   
1984 BALQIS ADVOCATORBOLD BUT BAFFLED 11-f 1200M Grade III      
1983 EXECUTIVE MAN NEBBIOLOGLEN DEVON 7-a 1200M Grade IIISOUTHERN ARROW SHULICH   
1982 FAITH GUEST BE MY GUESTFAITH LIFT 1-p 1200M Grade III      
1981 GREASE FILIBERTOGREEDY OF GAIN BENETTI 6-b 1200M Grade III  SPINELLI   
1980 ERODOTO WITHIN HAILEDALBEAU 1-c 1200M       
1979 MY PARDO MY SWALLOWGHEPARDA 1-a 1200M       
1978 LADISLAO DI OPPELM BONCONTE DI MONTEFELTROLAIDE FESTA 1-i 1200 MT       
1977 EL MULETA WINDJAMMER4TOBLERONE 4-h 1200 MT CAPO SUNION CARO BAMBINO   
1976 WEST IN STRATFORD3WEST INDIES 16-a 1200 MT SLEEPING4 EGMONT   
1975 NORTHERN SPRING MY SWALLOWGARRUCHA 5-d 1200 MT       
1974 TIMIMOUN TIMMY MY BOYPERLE DAMBRE 8-d 1200 MT       
1973 GUIDO LORD LINACRELADY SYKES 4-i 1200 MT DAN-DAN HIPCRESS   
1972 DAST ASTECDAVEDASEE 22-a 1200 MT ListedLANZADA2 MORGAN13   
1971 FRANCESCA BIONDA MAJORITY BLUECHERRY BIRD 1-p 1200 MT       
1970 LATMOS2 VERONESELA TRINITE2 6-e 1200 MT       
1969 CONTE DI BRUNICO NAGAMIVENICE6 5-e 1200 MT       
1968 TOUPET ALCAEUSTOULOUSIENNE 2-m 1200 MT       
1967 JULIET6 JADDOGEISHA GIRL2 10-a 1200 MT       
1966 RISQUE NET NETCROIX DU RISQUE 1-d 1200 MT       
1965 PRINCE TADY PRINCE TAJLAST LADY2 12-a 1200 MT ALHAMBRA3     
1964 HALCYON DAYS4 SOVEREIGN PATHHIGH ROCKS 1-n 1200 MT       
1963 DONEY COURT HARWELLDRYAD 13-b 1200M Grade III      
1962 SIR ORDEN WORDENSERNAGLIA 19-b 1200M Grade III      
1961 ORPHILE PHIL DRAKEORGANDA 1-m 1200M Grade III      
1960 SCERIFFO TOULOUSE LAUTRECSIMONNE STAR 23 1200M Grade III      
1959 MARGUERITE VERNAUT TOULOUSE LAUTRECMARIEBELLE 14-b 1200M       
1958 DE VOOS TOULOUSE LAUTRECDOROTEA AROMATARI 14-c 1200M Grade III      
1957 FRAC MOSLEMPANFILA 1200M Grade III     RESULTAT FAUX
1956 DANEWIN DANEHILLCOTEHELE HOUSE 9-c 1200 MT      RESULTAT FAUX
1955 BARBARA SIRANI VERSO2BUONAMICA 22-d 1200 MT ZIMONE     
1954 RIBOT TENERANIROMANELLA 4-l 1200 MT      RESULTAT FAUX
1953 FEIRA DE RIO WAY INUNA FELINA 3-j 1200 MT FAUSTINA8 GIAMBELLINA   
1952 TOULOUSE LAUTREC DANTETOKAMURA 6-d 1200 MT      RESULTAT FAUX
1951 BILLY CAN DANCE BALLISTIC BILLYTIME FOR SARATOGA 23 1200M Grade III     RESULTAT FAUX
1950 MORENGO NICOLAUSMAREA2 2-o 1200M STAFFA DESUBLEA   
1949 CLASSICAL DANCER2 GODSWALKCLASSICAL MUSIC 14-c 1200M Grade III     RESULTAT FAUX
1948 SPANISH FUERO JUZGORASQUETA2 14-a 1200M Grade III     RESULTAT FAUX
1947 ASTOLFINA NICCOLO DELLARCAASPERTINA 7-f 1200M Grade III      
1946 DUCCIO BELLINIDONATELLA2 14-c 1200M       
1945 ROMANELLA EL GRECOBARBARA BURRINI 4-l 1200M       
1944 TIZAGAL CEES TIZZYRESTLESS GAL 14-c 1200M Grade III     RESULTAT FAUX
1943 TERIFFIC LIGHT COLONY LIGHTWHITNEYS DREAM 1-k 1200M Grade III     RESULTAT FAUX
1942 ORSENIGO OLEANDEROSTANA 16-c 1200M       
1941 TRAGHETTO CAVALIERE DARPINOTALMA3 1-n 1200M Grade III     RESULTAT FAUX
1940 SALPIGLOSSIS TEDDYSTELLA DITALIA 2-w 1200M Grade III     RESULTAT FAUX
1939 HERON BAY ALLEGEDFOREIGN MISSILE 5-f 1200M Grade III     RESULTAT FAUX
1938 RED RIVER2 AURA3COMPENSATION4 7 1200 MT      RESULTAT FAUX
1936 DONATELLO2 BLENHEIM2DELLEANA 14-c 1200 MT       
1934 GUIGNARD RITON3STARLEE 16-h 1200 MT      RESULTAT FAUX
1933 CAME HOME GONE WESTNICE ASSAY 21-a 1200 MT      RESULTAT FAUX
1932 PASSION2 BLACK JESTERRADIANCY2 6-f 1200 MT      RESULTAT FAUX
1931 MELBOURNE5 POSITANOTRIPOD5 20 1200 MT      RESULTAT FAUX
1930 NOGARA HAVRESAC2CATNIP 4-r 1200 MT       
  Add info for an additional year