Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX ROYAL-OAK - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 VAZIRABAD MANDUROVISORAMA ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-n 3100 MT Grade IENDLESS TIME3 SILJANS SAGA 3:29.23SAINT-CLOUD
2015 VAZIRABAD MANDUROVISORAMA ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-n 3100 MT Grade ISILJANS SAGA MILLE ET MILLE 3:27.61SAINT-CLOUD
2014 TAC DE BOISTRON TAKE RISKSPONDIKI MARCO BOTTI 9-f 3100 MT Grade IHIGH JINX2 NARROW HILL 3:32.73 
2013 TAC DE BOISTRON TAKE RISKSPONDIKI MARCO BOTTI 9-f 3100 MT Grade IGOING SOMEWHERE3 MISSUNITED 3:38.1215 RAN. GOING VERY SOFT
2012 LES BEAUFS APSIS2YEOMANRY3 VALERIE SEIGNOUX 9-f 3100 MT Grade ISILVER VALNY ROLLEX BORGET 3:36.22GOING HEAVY
2011 BE FABULOUS2 SAMUMBANDEIRA ANDRE FABRE 8-k 3100 MT Grade IMISS LAGO SHANKARDEH 3:21.47 
2010 GENTOO LOUP SOLITAIREIFNI4 ALAIN LYON 14 3100 MT Grade ICELTIC CELEB OPINION POLL2 3:36.00 
2009 ASK4 SADLERS WELLSREQUEST2 MICHAEL R. STOUTE 2-f 3100 MT Grade ISCHIAPARELLI4 MANIGHAR 3:32.17 
2008 YEATS2 SADLERS WELLSLYNDONVILLE AIDAN P. O’BRIEN 1-m 3100 MT Grade IALLEGRETTO10 VERACITY10 3:19.30 
2007 ALLEGRETTO10 GALILEO4ALLELUIA2 MICHAEL STOUTE 9-c 3100 MT Grade IMACLEYA PONTE TRESA2 3:15.50 
2006 MONTARE MONTJEUCONTARE2 JONATHAN PEASE 3-c 3100 MT Grade IBELLAMY CAY SERGEANT CECIL 3:20.30 
2005 ALCAZAR3 ALZAOSAHARA BREEZE HUGHIE MORRISON 1-m 3100 MT Grade IREEFSCAPE SHAMDALA 3:27.30 
2004 WESTERNER DANEHILLWALENSEE ELIE LELLOUCHE 1-e 3100 MT Grade IBEHKARA ALCAZAR3 3:28.90 
2003 WESTERNER DANEHILLWALENSEE ELIE LELLOUCHE 1-e 3100 MT Grade IALCAZAR3 BEHKARA 3:31.20 
2002 MR DINOS DESERT KINGSPEAR DANCE PAUL COLE 3-l 3100 MT Grade ISULK CLETY 3:38.50 
2001 VINNIE ROE DEFINITE ARTICLEKAYU DERMOT WELD 19 3100 MT Grade IGENERIC GERMINIS 3:37.802-1/2
2000 AMILYNX LINAMIXAMEN ANDRE FABRE 4-m 3100 MT Grade ISAN SEBASTIAN TAJOUN 3:33.405
1999 AMILYNX LINAMIXAMEN ANDRE FABRE 4-m 3100 MT Grade ITAJOUN NORTHERNTOWN 3:40.601-1/2
1998 TIRAAZ LEAR FANTARIKHANA ALAIN DE ROYER-DUPRE 5-b 3100 MT Grade IERUDITE2 ASOLO 3:58.40HVY, 7R, M-SHORT HD, 5, 1
1997 EBADIYLA SADLERS WELLSEBAZIYA JOHN OXX 13-c 3100 MT Grade ISNOW PRINCESS2 OSCAR SCHINDLER 3:26.506
1996 RED ROSES STORY PINKROSES FOR THE STAR MME C. BARANDE-BARBE 4-c 3100 MT Grade IMOONAX HELEN OF SPAIN 3:38.401/2
1995 SUNSHACK RAINBOW QUESTSUNTRAP ANDRE FABRE 1-n 3100 MT Grade ISHREWD IDEA SUNRISE SONG 3:16.20 
1994 MOONAX CAERLEON2MOONSILK BARRY HILLS 1-w 3100 MT Grade IALWAYS EARNEST DALARA 3:28.90 
1993 RAINTRAP RAINBOW QUESTSUNTRAP ANDRE FABRE 1-n 3100 MT Grade IMASHAALLAH SONUS 3:45.80 
1992 ASSESSOR NINISKIDINGLE BAY2 RICHARD HANNON 7-a 3100 MT Grade IALWAYS FRIENDLY SOUGHT OUT 3:35.80 
1991 TURGEON CAROREIKO JONATHAN PEASE 1-x 3100 MT Grade ISHAMBO WAJD 3:23.40 
1990 INDIAN QUEEN2 ELECTRICTAJ PRINCESS LORD HUNTINGDON 9-c 3100 MT Grade IBRAASHEE TURGEON 3:38.40D-H 1ER
1989 TOP SUNRISE TOP VILLEMARIE DE RUSSY ANDRE FABRE 12-g 3100 MT Grade ITURGEON ROBERTET 3:22.00 
1988 STAR LIFT MILL REEFSENECA ANDRE FABRE 16-c 3100 MT Grade IFLORIPEDES VAGUELY PLEASANT 3:29.80 
1987 ROYAL GAIT GUNNER BHIGH GAIT JOHN FELLOWS 7-a 3100 MT Grade ISPRUCE BABY PRODUCTIVE 3:34.60 
1986 EL CUITE VAGUELY NOBLEASSEZ CUITE HENRY CECIL 8-c 3100 MT Grade IALESSO VALUABLE WITNESS 3:29.60 
1985 MERSEY2 CRYSTAL PALACEMARTINGALE PATRICK BIANCONE 1-p 3100 MT Grade II WANT TO BE SIRIUS SYMBOLI 3:22.70 
1984 AGENT DOUBLE ONE FOR ALLAMYA CHRISTIANE HEAD 8-f 3100 MT Grade IFABUROLA MISTER JACK2 3:42.40 
1983 OLD COUNTRY QUIET FLINGLITTLE MISS LUCA CUMANI 3-c 3100 MT Grade IBAND2 ANOTHER SAM 3:24.90 
1982 DENEL DEVONVERNEL BERNARD SECLY 3-n 3100 MT Grade IIDEAL POINT RIENZI11 3:44.20 
1981 ARDROSS RUN THE GANTLETLE MELODY HENRY CECIL 23 3100 MT Grade IPROUSTILLE GOLD RIVER 3:37.70 
1980 GOLD RIVER RIVERMANGLANEUSE ALEC HEAD 22-d 3100 MT Grade IMONSIEUR MARCEL ARDROSS 3:39.50 
1979 NINISKI NIJINSKY2VIRGINIA HILLS DICK HERN 16-b 3100 MT Grade IANIFA BOLSA 3:39.90 
1978 BRAVE JOHNNY DANCING LADBRAVE HENRIETTE CHARLES W. BARTHOLOMEW, JR. 5-e 3100 MT Grade ISAUVAGE ACT ONE 3:30.10 
1977 REX MAGNA RIGHT ROYALCHAMBRE DAMOUR FRANCOIS BOUTIN 12-b 3100 MT Grade ITRILLION DUNFERMLINE 3:28.70 
1976 EXCELLER VAGUELY NOBLETOO BALD FRANCOIS MATHET 21-a 3100 MT Grade ISIR MONTAGU ADAM VAN VIANEN 3:33.80 
1975 HENRI LE BALAFRE SASSAFRASGALOUBINKA FRANCOIS MATHET 4-n 3100 MT CITOYEN OLMETO 3:29.00 
1974 BUSIRIS RIDANLILY PONS MAURICE ZILBER 19-a 3100 MT Grade IKAMARAAN ASHMORE 3:25.90 
1973 LADY BERRY VIOLON DINGRESMOSS ROSE2 GEOFFROY WATSON 14 3100 MT Grade IAUTHI BALOMPIE 3:26.10 
1972 PLEBEN SHESHOONDEVASTATING2 GEOFFROY WATSON 12-c 3100 MT Grade INOVIUS LASSALLE 3:30.603YO C & F
1971 BOURBON LE FABULEUXBIOBELLE ALEC HEAD 7-f 3100 MT Grade IOARSMAN PARNELL 3:32.50 
1970 SASSAFRAS SHESHOONRUTA FRANCOIS MATHET 8-c 3100 MT HALLEZ HIGH MOON 3:21.30HALLEZ DQFD TO 2ND
1969 LE CHOUAN LE TYROLFOSSINETTE FREDDIE PALMER 5-d 3100 MT HONEYVILLE CHAPARRAL 3:41.30 
1968 DHAUDEVI DHAULAGIRI2DEVIVOR ROGER CORME 2-n 3100 MT TORPID2 LEVMOSS 3:32.00 
1967 SAMOS2 SHESHOONSOLOTANZERIN ALBERT KLIMSCHA 16 3100 MT RIXTAG2 SUCARYL 3:34.20 
1966 VASCO DE GAMA BEL BARAKAPRINCESSE BALA JOHN CUNNINGTON JR 3-e 3100 MT BON MOT ROI DE PERSE 3:27.84 
1965 RELIANCE2 TANTIEMERELANCE FRANCOIS MATHET 16-h 3100 MT RAGAZZO CARVIN 3:33.62 
1964 BARBIERI LA VARENDENAURICA GEOFFROY WATSON 1-t 3100 MT TIMMY LAD TRADE MARK3 3:31.72 
1963 RELKO TANERKORELANCE FRANCOIS MATHET 16-h 3000 MT DEBOULE NYRCOS 3:09.88 
1962 SICILIAN PRINCE STRAIGHT DEALSYRACRUSE NOEL MURLESS 8-k 3000 MT AUTRE PRINCE PICFORT 3:11.44 
1961 MATCH2 TANTIEMERELANCE FRANCOIS MATHET 16-h 3000 MT BALTO SIFAIR 3:12.98 
1960 PUISSANT CHEF DJEFOULA SIRENE CHARLES W. BARTHOLOMEW, JR. 12-b 3000 MT WORDPAM OR DU RHIN2 3:20.18 
1959 VAMOUR2 VAMOS3PRINCESSE DAMOUR FRANCOIS MATHET 4-r 3000 MT GRIC MINSTREL5 3:13.38 
1958 WALLABY FAST FOXWAGGING TAIL PERCY CARTER 3-i 3000 MT UPSTART11 TELLO2 3:10.38 
1957 SCOT SOUVERAINDISSENTER PIERRE PELAT 9-c 3000 MT ARGEL ALTIPAN 3:20.18 
1956 ARABIAN NORSEMANARETHUSE JOHN CUNNINGTON 17-b 3000 MT VATTEL   3:12.763° THE KITE
1955 MACIP MARSYAS2COREJADA CHARLY ELLIOTT 13-c 3000 MT BEWITCHED5 DHANOUS 3:19.36 
1954 SICA BOY SUNNY BOYSICA PIERRE PELAT 19-b 3000 MT YORICK SOLEIL LEVANT 3:20.90 
1953 BUISSON DOR COASTAL TRAFFICROSE OLYNN PERCY CARTER 7 3000 MT COQUELIN2 SHIKAMPUR 3:16.92 
1952 FEU DU DIABLE MIEUXCEILE DU DIABLE ETIENNE POLLET 2-n 3000 MT VAMOS3 ARAM 3:21.68 
1951 STYMPHALE PHARISTANIS CHARLES SEMBLAT 14 3000 MT ROMNEY7 MAT DE COCAGNE 3:20.48 
1950 PAN ATYSPRETTY GIRL ETIENNE POLLET 2-e 3000 MT ANUBIS3 FAST FOX 3:15.62 
1949 CIEL ETOILE CRANACHVOUTE CELESTE GEOFFROY WATSON 22-a 3000 MT RANTZAU VAL DRAKE 3:19.70 
1948 SPOONEY MOTRICOMOONSHINE8 MAX DOKHUYSEN 10-a 3000 MT BEY TURMOIL 3:17.30 
1947 TOURMENT TOURBILLONFRAGMENT PERCY CARTER 16-b 3000 MT LIMPERIAL CADIR2 3:11.60 
1946 SOUVERAIN MARAVEDISJOLIE REINE HENRY DELAVAUD 23 3000 MT PRINCE CHEVALIER GOYAMA 3:26.90 
1945 CARACALLA TOURBILLONASTRONOMIE CHARLES SEMBLAT 9-e 3000 MT BASILEUS2 CHANTEUR 3:19.70 
1944 SAMARITAIN MARAVEDISSARITA2 RENE PELAT 11-c 3000 MT BRAZZA2 ARDAN  LE TREMBLAY
1943 VERSO2 PINCEAUVARIETE CHARLES CLOUT 3-c 3000 MT MARSYAS2 NORSEMAN  LE TREMBLAY
1942 TIFINAR ABJERDEASY CHARLES SEMBLAT 14 3000 MT TORNADO MAGISTER   
1941 LE PACHA BIRIBIADVERTENCIA JOHNN CUNNINGTON 16 3000 MT NEPENTHE    3° CLODOCHE
1940Race Not Run
1939Race Not Run
1938 ECLAIR AU CHOCOLAT BUBBLESHONEY SWEET LUCIEN ROBERT 4-e 3000 MT CASTEL FUSANO CANOT   
1937 VICTRIX KANTARVICTORY2 FRANK CARTER 3-e 3000 MT FULVIE2    3° CHINCHILLA
1936 FANTASTIC AETHELSTANFANATIC A. ROBERTS 1-e 3000 MT TURBOTIN3 ALCALI   
1935 BOKBUL BLANDFORDBUANDERIE LUCIEN ROBERT 16-g 3000 MT WILL OF THE WISP    3° CARDON
1934 BRANTOME BLANDFORDVITAMINE LUCIEN ROBERT 27-a 3000 MT ASTROPHEL MARAVEDIS   
1933 JUMBO2 ZAMBOANNA BOLENA 10-b 3000 MT      2° MINESTRONE 3° CAMPING
1932 LAEKEN2 MASSINELADY ALAN BRECK CHARLES CUNNINGTON 5-d 3000 MT BOSPHORE GRIS PERLE   
1931 DEIRI AETHELSTANDESRA C. HALSEY 14 3000 MT TOURBILLON BRULEDUR   
1930 TAICOUN SOURBIERTAHITI5 G. BATCHELOR 4-d 3000 MT CHATEAU BOUSCAUT RIEUR   
1929 CALANDRIA6 KIRCUBBINCRIMEA3 FRANK CARTER 4-o 3000 MT CABIRE GROCK2   
1928 CACAO5 BAY CHERRYCORONILLE3 1-w 3000 MT PINCEAU ERNAGINES   
1927 FITERARI SARDANAPALEMISS BACHELOR 13-a 3000 MT MON TALISMAN BOUDA   
1926 BIRIBI RABELAISLA BIDOUZE JUAN TORTEROLO 27-a 3000 MT BOIS JOSSELYN FELTON   
1925 PRIORI BRULEURPRIMAVISTA PERCY CARTER 8-c 3000 MT ASTEROIDE EROFITE   
1924 UGANDA BRIDAINEHUSH FRANK CARTER 3-e 3000 MT SECLIN CADUM 3:22.84 
1923 FILIBERT DE SAVOIE ISARD2YOLANDE HENRY COUNT 2-j 3000 MT SIR GALLAHAD3 RUSA6   
1922 KEROR NIMBUSFLAMARANDE LUCIEN ROBERT, JR. 7-d 3000 MT ALGERIEN TRIBORD2   
1921 KSAR BRULEURKIZIL KOURGAN WALTER R. WALTON 3-n 3000 MT FLECHOIS HARPOCRATE   
1920 EMBRY OPOTTEYBENS W. FLATMAN 4-b 3000 MT ZAGREUS2 AS DES AS   
1919 STEARINE SAINT JUST2SANDARAQUE CLEMENT DUVAL 20-a 3000 MT HALLEBARDIER TCHAD   
1918Race Not Run
1917 BRIDAINE GORGOSBITTER ORANGE 7-e 3000 MT   PRINCE EUGENE2  2° AIKEN
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914Race Not Run
1913 BRULEUR CHOUBERSKIBASSE TERRE GEORGE MILTON 4-d 3000 MT ISARD2 FIDELIO2   
1912 GORGORITO GORGOSFRIMOUSSE EDOUARD CUNNINGTON 14-e 3000 MT SAINT ANGE2 AMOUREUX III   
1911 COMBOURG BAY RONALDCHIFFONNETTE P. LYNHAM 5-g 3000 MT ALCANTARA2 LA BOHEME16   
1910 REINHART ILLINOIS2REINETTE4 WILLIAM DUKE 13-a 3000 MT BONA II LA FRANCAISE   
1909 AVEU SIMONIANALLIANCE3 GEORGE CUNNINGTON, SR. 17-c 3000 MT NEGOFOL REBELLE7   
1908 MEDEAH MASQUELYGIE ROBERT DENMAN 17-b 3100 MT SEA SICK HOLBEIN3   
1907 ANEMONE9 CHILDWICKAFTERGLOW6 GEORGE CUNNINGTON, JR. 1-h 3000 MT ROI HERODE PITTI4   
1906 MAINTENON LE SAGITTAIREMARCIA WILLIAM DUKE 2-a 3000 MT Grade IBRISECOEUR NARVAEZ   
1905 CLYDE CHILDWICKCOMMON DANCE GEORGE CUNNINGTON JR 2-o 3000 MT ADAM PHOENIX3   
1904 MACDONALD2 BAY RONALDMYRTLEDINE RICHARD CARTER, JR. 17-b 3000 MT GOUVERNANT    3° GRAND DUC
1903 TORQUATO TASSO2 CALLISTRATETHETIS17 2-t 3000 MT QUO VADIS CHAMP DE MARS9   
1902 FER2 ST SERFFILOMENA2 ROBERT DENMAN 4-i 3000 MT KAKIMONO GABRIELLE DESTREES2   
1901 JACOBITE3 ISINGLASSMISTRESS GILLY RICHARD COUNT 5-f 3000 MT CROIX DU SUD SAINT ARMEL   
1900 IVOIRE3 UPASOPTIMIA RICHARD COUNT 18-a 3000 MT   GANYMEDE 3:27.402° CUPIDON/10 RAN
1899 PERTH WAR DANCE2PRIMROSE DAME RICHARD CARTER, JR. 8-c 3000 MT GOBSECK VELASQUEZ3 3:34.00 
1898 LE ROI SOLEIL HEAUMEMLLE DE LA VALLIERE JEAN-CLAUDE WATSON 5-f 3000 MT GARDEFEU CALLIMAQUE   
1897 CHAMBERTIN LE SANCYCHOPINE2 WILLIAM BARKER 5-g 3000 MT VAN DIEMEN VIDAME2 3:25.00 
1896 CHAMPAUBERT LITTLE DUCKTANTRIP 2 3000 MT KERYM ARREAU 3:36.60 
1895 BOMBON3 RICHELIEU2BAVARDE CH. BARTHOLOMEW 12-g 3000 MT HODIERNE LE JUSTICIER 3:29.00 
1894 GOUVERNAIL THE BARD2GLADIA 25 3000 MT IDLE BOY GHISLAINE3 3:25.40 
1893 RAMLEH GRANDMASTER4RIANTE THOMAS CUNNINGTON 3 3000 MT BOUDOIR3 FOUSI YAMA 3:50.00 
1892 CHENE ROYAL NARCISSE2PERPLEXITE WILLIAM WEBB 3-j 3000 MT FRA ANGELICO AQUARIUM7 3:36.00 
1891 BERENGER THE BARD2BOUTADE3 28 3000 MT PRIMROSE11 CLAMART 3:25.00 
1890 ALICANTE2 HERMITMADEIRA3 A. ARCHER 5 3000 MT LE GLORIEUX2 MIRABEAU3   
1889 POURTANT SAXIFRAGELA PAPILLONNE GEORGE CUNNINGTON JR 4-b 3000 MT AEROLITHE CRINIERE   
1888 GALAOR2 ISONOMYFIDELINE G. ROTHERA 5-a 3000 MT SIBERIE3 MURCIE2 3:24.00 
1887 BAVARDE HERMITBASILIQUE2 GEORGE CUNNINGTON 12-g 3000 MT BRISOLIER VICE ROI3   
1886 GAMIN HERMITGRACE2 GEORGE CUNNINGTON, SR. 12-a 3000 MT   UTRECHT6   
1885 ESCARBOUCLE DONCASTERGEM OF GEMS WILLIAM WEBB 4-h 3000 MT BARBERINE EXTRA15   
1884 ARCHIDUC CONSULTHE ABBESS ROBERT DENMAN 1-a 3000 MT ESCOGRIFFE FRA DIAVOLO   
1883 STOCKHOLM CADET2STOCKHAUSEN2 THOMAS CUNNINGTON 3-j 3000 MT VERNET2 GARRICK5   
1882 CLIO17 DOLLARCLOTHO3 THOMAS R. CARTER 8-b 3000 MT FRIANDISE4     
1881 PERPLEXITE PERPLEXEKING TOM MARE WILLIAM WEBB 3-j 3000 MT BERLINE3 DUBLIN33   
1880 BEAUMINET FLAGEOLETBEAUTY5 RICHARD CARTER, JR. 6-b 3000 MT LE LION2 MILAN2 3:40.00 
1879 ZUT FLAGEOLETREGALIA TOM JENNINGS 17-c 3000 MT SALTEADOR PROLOGUE4   
1878 INVAL POMPIERINCONNUE THOMAS JENNINGS 5-a 3000 MT CLEMENTINE4     
1877 JONGLEUR3 MARS2JOLIETTE2 HENRY JENNINGS 2-n 3000 MT VERNEUIL RAVISSEUR2   
1876 KILT2 CONSULHIGHLAND SISTER THOMAS R. CARTER 1-t 3000 MT MONDAINE3 ENGUERRANDE   
1875 PERPLEXE VERMOUTHPERIPETIE C. REEVEN 26 3000 MT DICTATURE3 SAXIFRAGE   
1874 MIGNONETTE VERTUGADINMARGUERITE15 THOMAS CARTER NEVEU 3000 MT FEU DAMOUR2 FIGARO26   
1873 BOIARD VERMOUTHLA BOSSUE THOMAS R. CARTER 31 3000 MT FRANC TIREUR2     
1872 BARBILLON PRETTY BOYSCOZZONE WILLIAM PLANNER 28 3000 MT REVIGNY REINE 3:33.00 
1871Race Not Run
1870Race Not Run
1869 CLOTHO3 BOIS ROUSSEL2LADY CLOCKLO THOMAS R. CARTER 8-b 3000 MT CERDAGNE BOULOGNE   
1868 NELUSCO MONARQUEMARGARET3 THOMAS JENNINGS 4 3200 MT PIETRO9 POMPIER   
1867 PATRICIEN MONARQUEPAPILLOTE THOMAS R. CARTER 2-a 3200 MT TROCADERO FERVACQUES   
1866 ETOILE FILANTE2 YOUNG GLADIATORGOELETTE3 43 3200 MT       
1865 GLADIATEUR MONARQUEMISS GLADIATOR TOM JENNINGS 5-h 3200 MT VERTUGADIN     
1864 FILLE DE LAIR FAUGH-A-BALLAGHPAULINE3 THOMAS JENNINGS 5-g 3200 MT VERMOUTH     
1863 LA TOUCQUES THE BARONTAPESTRY3 2-f 3200 MT VILLAFRANCA2 VICTOT PONTFOL   
1862 SOUVENIR4 CARAVANEMILIA5 24 3200 MT ALERTE8     
1861 PALESTRO2 FITZ GLADIATORLADY SADDLER THOMAS JENNINGS 6-a 3200 MT PANIQUE4     
  Add info for an additional year