Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
KING GEORGE VI CHASE - KEMPTON PARK
 GREAT BRITAIN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 MIGHT BITE SCORPION8KNOTTED MIDGE N HENDERSON 2-h 24 F Grade IDOUBLE SHUFFLE4 TEA FOR TWO8 6m 6.60sSF, 8R, 7F, 1-2-2
2016 THISTLECRACK KAYF TARAARDSTOWN C TIZZARD 2-o 24 F Grade ICUE CARD2 SILVINIACO CONTI 5:53.50GD, 5R, 3-SHD-HD
2015 CUE CARD2 KINGS THEATREWICKED CRACK C TIZZARD 21-a 24 F Grade IVAUTOUR AL FEROF 6:03.50GS, 9R, 5F, HD-13-3
2014 SILVINIACO CONTI DOM ALCOGAZELLE LULU P NICHOLLS 24 F Grade IDYNASTE AL FEROF 6:03.30GS, 10R, 8F, 4-5-
2013 SILVINIACO CONTI DOM ALCOGAZELLE LULU PAUL NICHOLLS 24 F Grade ICUE CARD2 AL FEROF 6:09.50 
2012 LONG RUN4 CADOUDALLIBERTINA7 SAM WALEY-COHEN 1-x 24 F Grade ICAPTAIN CHRIS GRANDS CRUS 6:28.70 
2011 KAUTO STAR VILLAGE STARKAUTO RELKA P. F. NICHOLLS 12-b 24 F Grade ILONG RUN4 CAPTAIN CHRIS 6:05.00GS , 7R, 5F, 1-17-
2010 LONG RUN4 CADOUDALLIBERTINA7 NICKY HENDERSON 1-x 24 F Grade IRIVERSIDE THEATRE KAUTO STAR 6:03.00GS. 9R, 6F. 12-7-5. RUN IN JAN 2011
2009 KAUTO STAR VILLAGE STARKAUTO RELKA P F NICHOLLS 12-b 24 F Grade IMADISON DU BERLAIS BARBERS SHOP 6:07.10GS. 13R, 10F. 36-1-3
2008 KAUTO STAR VILLAGE STARKAUTO RELKA P F NICHOLLS 12-b 24 F Grade IALBERTAS RUN VOY POR USTEDES 5:57.40GD. 10R, 8F. 8- -23
2007 KAUTO STAR VILLAGE STARKAUTO RELKA P F NICHOLLS 12-b 24 F Grade IOUR VIC2 EXOTIC DANCER5 6:09.40GS. 7R, 5F. 11-1-HD
2006 KAUTO STAR VILLAGE STARKAUTO RELKA P F NICHOLLS 12-b 24 F Grade IEXOTIC DANCER5 RACING DEMON 6:05.70GS. 9R, 7F. 8-1-20
2005 KICKING KING OLD VICFAIRY BLAZE THOMAS J. TAAFFE 8-c 24.5 F Grade IMONKERHOSTIN IMPEK 6:11.90AT SANDOWN. GD. 9 R. NK-5-6
2004 KICKING KING OLD VICFAIRY BLAZE TOM TAAFFE 8-c 24 F Grade IKINGSCLIFF AZERTYUIOP 5:42.20GD. 13R, 10F. 2-1-24
2003 EDREDON BLEU GRAND TRESORNUIT BLEUE4 MISS H C KNIGHT 24 F Grade ITIUTCHEV FIRST GOLD3 5:55.10 
2002 BEST MATE2 UN DESPERADOKATDAY H KNIGHT 1-e 24 F Grade IMARLBOROUGH3 BACCHANAL3 6:17.9017.5 L
2001 FLORIDA PEARL FLORIDA SONICE PEARL3 WILLIE MULLINS 3 24 F Grade IBEST MATE2 BACCHANAL3 5:57.953/4 L.
2000 FIRST GOLD3 SHAFOUNNUIT DOR2 F DOUMEN 24 F Grade IFLORIDA PEARL BELLATOR 5:59.8010 L
1999 SEE MORE BUSINESS SEYMOUR HICKSMISS REDLANDS P F NICHOLLS 15-a 24 F Grade IGO BALLISTIC DR LEUNT 6:08.109R, 3F. 17-19
1998 TEETON MILL NELTINOCELTIC WELL VENETIA WILLIAMS 8-a 24 F Grade IESCARTEFIGUE IMPERIAL CALL 6:23.20SF, 9R-4F, M: 6-DIST-7
1997 SEE MORE BUSINESS SEYMOUR HICKSMISS REDLANDS P F NICHOLLS 15-a 24 F Grade ICHALLENGER DU LUC ROUGH QUEST 6:19.60GS. 8R, 6F. 2-10-15
1996 ONE MAN REMAINDER MANSTEAL ON G W RICHARDS B27 24 F Grade IROUGH QUEST BARTON BANK 5:45.30GF. 5R, 4F. 12-9-DIST
1995 ONE MAN REMAINDER MANSTEAL ON G W RICHARDS B27 24.5 F Grade IMONSIEUR LE CURE MASTER OATS 6:25.90JAN96. SANDOWN. GS. 11R, 7F. 14-3-4
1994 ALGAN LE PONTETDJAIPOUR F DOUMEN 24 F Grade IMONSIEUR LE CURE SECOND SCHEDUAL 6:16.40SF. 9R, 5F. 2-HD-4
1993 BARTON BANK KAMBALDALUCIFERS DAUGHTER D NICHOLSON 16 24 F Grade IBRADBURY STAR THE FELLOW 6:00.40GD. 10R, 7F. HD-10-10
1992 THE FELLOW ITALIC2LORANAISE F DOUMEN 12-b 24 F Grade IPATS JESTER THE ILLYWHACKER 6:14.80GS. 8R, 7F. 6-7-15
1991 THE FELLOW ITALIC2LORANAISE F DOUMEN 12-b 24 F Grade IDOCKLANDS EXPRESS REMITTANCE MAN 5:46.40GD. 8R, 5F. 1-2-8
1990 DESERT ORCHID GREY MIRAGEFLOWER CHILD D ELSWORTH 13-a 24 F Grade ITOBY TOBIAS THE FELLOW 6:12.10GS. 9R, 4F. 12-5-7
1989 DESERT ORCHID GREY MIRAGEFLOWER CHILD D ELSWORTH 13-a 24 F Grade IBARNBROOK AGAIN YAHOO3 6:04.30GD. 6R. 8-7-3
1988 DESERT ORCHID GREY MIRAGEFLOWER CHILD D ELSWORTH 13-a 24 F Grade IKILDIMO VODKATINI3 5:50.00GF. 5R. 4-5-4
1987 NUPSALA LANISTE2UPSALA3 FRANCOIS DOUMEN 3-m 24 F Grade IDESERT ORCHID GOLDEN FRIEND2 5:59.90GD. 9R, 5F. 15-3-1
1986 DESERT ORCHID GREY MIRAGEFLOWER CHILD D ELSWORTH 13-a 24 F Grade IDOOR LATCH BOLANDS CROSS 6:18.409R. 15-6-1
1984 BURROUGH HILL LAD RICHBOYGREEN MONKEY MRS. J. PITMAN 9-e 24 F Grade ICOMBS DITCH   6:17.70WON BY A SHORT HEAD
1983 WAYWARD LAD ROYAL HIGHWAYLOUGHANMORE M E DICKINSON 2-b 24 F     6:47.60 
1982 WAYWARD LAD ROYAL HIGHWAYLOUGHANMORE M W DICKINSON 2-b 24 F Grade I    6:05.90 
1981Race Not Run
1980 SILVER BUCK2 SILVER CLOUDCHOICE ARCHLESSE A. E. DICKINSON 15-a 24 F Grade I    6:06.30 
1979 SILVER BUCK2 SILVER CLOUDCHOICE ARCHLESSE A E DICKINSON 15-a 24 F Grade I    6:08.60 
1978 GAY SPARTAN SPARTAN GENERALCOPPER LACE2 A E DICKINSON 6-f 24 F Grade I    6:02.90 
1977 BACHELORS HALL DUSKY BOY2FAIR NELL3 P HARRIS 2-b 24 F Grade I    6:12.50WON BY 1 L.
1976 ROYAL MARSHALL MARSHAL PILPRINCESS PUZZLEMENT G THORNER 1-g 24 F Grade I    6:06.00WON BY 1/2 L.
1975 CAPTAIN CHRISTY MON CAPITAINECHRISTYS BOW G NEWMAN 26 24 F Grade I    5:54.90WON BY 30 L.
1974 CAPTAIN CHRISTY MON CAPITAINECHRISTYS BOW R COONAN 26 24 F Grade I    6:21.50 
1973 PENDIL2 PENDRAGONDILISKA F. T. WINTER 9-c 24 F Grade I    6:16.50 
1972 PENDIL2 PENDRAGONDILISKA F T WINTER 9-c 24 F Grade I    6:15.30 
1971 THE DIKLER VULGANCORONATION DAY4 F. T. WALWYN 19-c 24 F Grade I    6:12.901/2 L.
1970Race Not Run
1969 TITUS OATES ARCTIC SLAVECACARINA G W RICHARDS 2-e 24 F     6:13.40 
1968Race Not Run
1967Race Not Run
1966 DORMANT3 DOMAHAMISS VICTORIA7 MRS DM WELLS-KENDREW 25 24 F ARKLE MAIGRET4 6:22.207R, 1-DIST-10
1965 ARKLE ARCHIVEBRIGHT CHERRY T DREAPER 41 24 F DORMANT3 ARCTIC OCEAN4 6:09.204R, 3F. DIST-DIST
1964 FRENCHMANS COVE4 AIRBORNEFRENCHMANS CREEK2 H. THOMSON JONES 7-f 24 F JAY TRUMP   6:08.50HD. 2R. 15L.
1963 MILL HOUSE2 KING HALNAS NA RIOGH F T WALWYN 21-a 24 F BLUE DOLPHIN COLLEEN STAR2 6:26.003R. 20-DIST
1962Race Not Run
1961Race Not Run
1960 SAFFRON TARTAN TARTANKELLSBORO WITCH D BUTCHERS A2 24 F     6:03.40 
1959 MANDARIN6 DEUX-POUR-CENTMANADA4 F.T. WALWYN 1-u 24 F     6:08.80WON BY BY A HEAD
1958 LOCHROE KING HALLOCH CASH P V CAZALET 23-a 24 F     6:23.00WON BY A HEAD
1957 MANDARIN6 DEUX-POUR-CENTMANADA4 F.T. WALWYN 1-u 24 F     6:11.40WON BY 1 L.
1956 ROSE PARK3 PACTOLUSPRIMULAS P V CAZALET 1-e 24 F     6:11.80 
1955 LIMBER HILL BASSAM2MINDOON W DUTTON 13-a 24 F     6:04.40WON BY A NECK
1954 HALLOWEEN6 COURT NEZMY BLUE HEAVEN3 W WIGHTMAN 7-e 24 F     6:11.00 
1953 GALLOWAY BRAES NORWESTISOLA6 A KILPATRICK 7-f 24 F     6:02.00 
1952 HALLOWEEN6 COURT NEZMY BLUE HEAVEN3 W WIGHTMAN 7-e 24 F     6:12.501 LENGTH
1951 STATECRAFT MAZARIN4SHORTWAVE P V CAZALET 9-f 24 F     6:08.00 
1950 MANICOU LAST POSTMYLAE P V CAZALET 9-c 24 F     6:18.60 
1949 FINNURE CACADORHAZELLY G BEEBY 5-b 24 F     6:09.403/4 L.
1948 COTTAGE RAKE COTTAGEHARTINGO M V OBRIEN 22-a 24 F     6:02.60 
1947 ROWLAND ROY MONKTOWNLAUREL LADY2 F T WALWYN 21-a 24 F     6:18.60 
1946Race Not Run
1945Race Not Run
1944Race Not Run
1943Race Not Run
1942Race Not Run
1941Race Not Run
1940Race Not Run
1939Race Not Run
1938 AIRGEAD SIOS WERWOLF2ORNA3 V TABOR 5-h 24 F Grade I    6:11.40WON BY A HEAD
1937 SOUTHERN HERO2 BACHELORS JAPTORFRIDA5 G. EVANS 1-b 24 F     6:52.60TURF: HEAVY
  Add info for an additional year