Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DU MOULIN DE LONGCHAMP - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade Surf. 2nd 3rd Time Comment
2017 RIBCHESTER2 IFFRAAJMUJARAH R FAHEY 4-m 1600 MT Grade I TurfTAAREEF MASSAAT 1m 40.75sSF, 7R, ¾-3½-NK
2016 VADAMOS MONSUNCELEBRE VADALA ANDRE FABRE 20-d 1600 MT Grade I TurfSPECTRE17 ZELZAL 1:38.27 
2015 ERVEDYA2 SIYOUNIELVA4 JEAN-CLAUDE ROUGET 14 1600 MT Grade I TurfAKATEA KARAKONTIE 1:42.26 
2014 CHARM SPIRIT INVINCIBLE SPIRITLENJOLEUSE2 FREDDY HEAD 4-g 1600 MT Grade I TurfTORONADO4 NIGHT OF THUNDER2 1:35.90 
2013 MAXIOS MONSUNMOONLIGHTS BOX JONATHAN E. PEASE 2-d 1600 MT Grade I TurfOLYMPIC GLORY2 ANODIN 1:40.73 
2012 MOONLIGHT CLOUD INVINCIBLE SPIRITVENTURA10 FREDDY HEAD 4-n 1600M Grade I TurfFARHH SARKIYLA 1.36.90 
2011 EXCELEBRATION EXCEED AND EXCELSUN SHOWER8 MARCO BOTTI 9 1600M Grade I TurfRIO DE LA PLATA4 RAJSAMAN 1:37,74 
2010 FUISSE2 GREEN TUNEFUNNY FEERIE CH. HEAD-MAAREK 8 1600 M Grade I TurfRIO DE LA PLATA4 SIYOUNI 1:37.83 
2009 AQLAAM OASIS DREAMBOURBONELLA2 WILLIAM J. HAGGAS 3-n 1600M Grade I TurfFAMOUS NAME VIRTUAL7 1:38.87 
2008 GOLDIKOVA ANABAABORN GOLD FREDDY HEAD 22-d 1600M Grade I TurfDARJINA SAGEBURG 1:36.7 
2007 DARJINA ZAMINDARDARINSKA ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-e 1600M Grade I TurfRAMONTI GEORGE WASHINGTON 1:36.8 
2006 LIBRETTIST DANZIGMYSTERIAL SAEED BIN SUROOR 6-b 1600M Grade I TurfSTORMY RIVER2 MANDURO 1:38.1 
2005 STARCRAFT SOVIET STARFLYING FLOOZIE LUCA CUMANI 4-d 1600M Grade I TurfGORELLA MAJORS CAST2 1:36.1 
2004 GREY LILAS DANEHILLKENMIST ANDRE FABRE 1-e 1600M Grade I TurfDIAMOND GREEN2 ANTONIUS PIUS 1:37.50 
2003 NEBRASKA TORNADO STORM CATMEDIA NOX ANDRE FABRE 23-b 1600M Grade I TurfLOHENGRIN8 BRIGHT SKY2 1:38.70 
2002 ROCK OF GIBRALTAR2 DANEHILLOFFSHORE BOOM AIDAN OBRIEN 10-a 1600M Grade I TurfBANKS HILL GOSSAMER7 1:39.30 
2001 SLICKLY LINAMIXSLIPSTREAM QUEEN SAEED BIN SUROOR 12-b 1600M Grade I TurfBANKS HILL HAWKEYE3 1:39.03
2000 INDIAN LODGE GRAND LODGEREPETITIOUS AMANDA PERRETT 21-a 1600M Grade I TurfKINGSALSA DIKTAT 1:40.82
1999 SENDAWAR PRIOLO2SENDANA ALAIN DE ROYER-DUPRE 6-d 1600M Grade I TurfGOLD AWAY DANSILI 1:35.21-1/2
1998 DESERT PRINCE GREEN DESERTFLYING FAIRY DAVID LODER 1-s 1600M Grade I TurfGOLD AWAY SECOND EMPIRE 1:40.9SFT, 7R, M-3-2-3, 5TH :SEEKING THE PEARL
1997 SPINNING WORLD NUREYEVIMPERFECT CIRCLE JONATHAN PEASE 8-f 1600M Grade I TurfHELISSIO DAYLAMI 1:37.1GD, 9R, M-3, 1/2
1996 ASHKALANI SOVIET STARASHTARKA ALAIN DE ROYER-DUPRE 11-g 1600M Grade I TurfSPINNING WORLD SHAKE THE YOKE 1:37.21-1/2
1995 RIDGEWOOD PEARL INDIAN RIDGEBENS PEARL JOHN M. OXX 14-a 1600 MT Grade I TurfSHAANXI MISSED FLIGHT 1:36.9 
1994 SKI PARADISE LYPHARDSKI GOGGLE ANDRE FABRE 3-l 1600M Grade I TurfEAST OF THE MOON GREEN TUNE 1:37.84TH : BIGSTONE
1993 KINGMAMBO MR PROSPECTORMIESQUE FRANCOIS BOUTIN 20 1600M Grade I TurfSKI PARADISE BIGSTONE 1:37.64TH : BARATHEA
1992 ALL AT SEA RIVERMANLOST VIRTUE HENRY CECIL 8-h 1600M Grade I TurfBRIEF TRUCE HATOOF 1:40.7 
1991 PRIOLO2 SOVEREIGN DANCERPRIMEVERE FRANCOIS BOUTIN 5-f 1600M Grade I TurfMUKADDAMAH LYCIUS 1:38.48TH : HECTOR PROTECTOR
1990 DISTANT RELATIVE HABITATROYAL SISTER2 BARRY HILLS 13-c 1600M Grade I TurfLINAMIX PRIOLO2 1:38.3 
1989 POLISH PRECEDENT DANZIGPAST EXAMPLE ANDRE FABRE 8-h 1600 MT Grade I TurfSQUILL CADEAUX GENEREUX 1:38.50 
1988 SOVIET STAR NUREYEVVERUSCHKA ANDRE FABRE 9-f 1600M Grade I TurfMIESQUE GABINA 1:40.3 
1987 MIESQUE NUREYEVPASADOBLE FRANCOIS BOUTIN 20 1600M Grade I TurfSOVIET STAR GRECIAN URN2 1:37.5 
1986 SONIC LADY NUREYEVSTUMPED MICHAEL STOUTE B3 1600M Grade I TurfTHRILL SHOW LIRUNG 1:35.8 
1985 ROUSILLON RIVERMANBELLE DORINE GUY HARWOOD 8-k 1600M Grade I TurfKOZANA PROCIDA 1:39.0 
1984 MENDEZ BELLYPHAMISS CARINA FRANCOIS BOUTIN 23-b 1600M Grade I TurfLEAR FAN MEIS EL-REEM 1:43.4 
1983 LUTH ENCHANTEE BE MY GUESTVIOLE DAMOUR JOHN CUNNINGTON JR 20-d 1600M Grade I TurfLEMIGRANT WASSL 1:38.9 
1982 GREEN FOREST SHECKY GREENETELL MENO LIES MITRI SALIBA 8-c 1600M Grade I TurfTHE WONDER SANDHURST PRINCE 1:34.9 
1981 NORTHJET NORTHFIELDSJELLATINA OLIVIER DOUIEB 22 1600M Grade I TurfHILAL THE WONDER 1:35.2 
1980 KILIJARO AFRICAN SKYMANFILIA OLIVIER DOUIEB 11-e 1600M Grade I TurfNADJAR KATOWICE 1:36.9 
1979 IRISH RIVER RIVERMANIRISH STAR JOHN CUNNINGTON JR. 1-w 1600M Grade I TurfLYPHARDS WISH BOITRON 1:38.8 
1978 SANEDTKI SALLUSTFORTLIN OLIVIER DOUIEB 22-a 1600M Grade I TurfHOMING NISHAPOUR 1:39.7 
1977 PHARLY LYPHARDCOMELY JOHN CUNNINGTON JR 9-f 1600M Grade I TurfMONSEIGNEUR SANEDTKI 1.40.6 
1976 GRAVELINES CADMUSGRAY DOVE ANGEL PENNA 3-o 1600M Grade I TurfDONA BAROD MANADO 1.42.03 YO & UP F & C
1975 DELMORA SIR GAYLORDPENITENCE3 FRANCOIS BOUTIN 4-p 1600M Grade I TurfSON OF SILVER RIOT IN PARIS   
1974 MOUNT HAGEN BOLD BIDDERMOONMADNESS ANGEL PENNA 1-p 1600M Grade I TurfNORTHERN TASTE LIANGA 1.48.50 
1973 SPARKLER HARD TACK2DIAMOND SPUR R-W ARMSTRONG 2-e 1600M Grade I TurfKALAMOUN PRINCESS ARJUMAND 1.41.7 
1972 SALLUST PALL MALLBANDARILLA DICK HERN 2-o 1600M Grade I TurfLYPHARD DARING DISPLAY 1.35.703YO & UP C & F
1971 FARAWAY SON AMBIOPOISELOCUST TIME MAURICE ZILBER 16-c 1600M Grade I TurfGOLD ROD BLINIS 1.38.30 
1970 GOLD ROD SONGEDORBANTAM RPJ AKEHURST 3-b 1600M Grade I TurfFARAWAY SON PRUDENT MISS 1.37.8 
1969 HABITAT SIR GAYLORDLITTLE HUT R-F JOHNSON-HOUGHTON 4-r 1600M TurfBOYSIE BOY MONTEVIDEO   
1968 POLA BELLA DARIUSBELLA PAOLA FRANCOIS MATHET 4-n 1600M Grade I TurfAGY LOCRIS 1.45.010 RAN
1967 GREAT NEPHEW HONEYWAYSYBILS NIECE ETIENNE POLLET 14-c 1600M TurfANCYRE ST PADARN 1.44.7 
1966 SILVER SHARK BUISSON ARDENTPALSAKA FRANCOIS MATHET 5-e 1600M TurfGREAT NEPHEW CALDARELLO 1.43.5 
1965 RED SLIPPER TROUVILLERUBY SLIPPER HENRI NUGENT 3-j 1600M TurfDJEL PALLY   
1964 MIRNA MOURNEMITZIKA FRANCOIS MATHET 5-b 1600M TurfKIRKLAND LAKE NEPTUNUS 1.42.7 
1963 HULA DANCER NATIVE DANCERFLASH ON ETIENNE POLLET 3-j 1600M TurfGOLDEN GIRL2     
1962 ROMULUS RIBOTARIETTA2 R.F. JOHNSON-HOUGHTON 2-i 1600M TurfSTURDY MAN PRINCE ALTANA 1.37.10 
1961 BELLE SHIKA SHIKAMPURBRINDILLE WILLIAM HEAD 36 1600M TurfSOLITUDE2 PEN MANE 1.47.3 
1960 MINCIO RELICMERISE WILLIAM HEAD 14-b 1600M TurfOUANGO FRANC LURON 1.43.9 
1959 GINETTA TULYARDIABLERETTA ALEC HEAD 9-c 1600M Turf  PRINCILLON   
1958 LILYA CLARIONLA FOUGUEUSE FRANCOIS MATHET 7-a 1600M TurfORSINI2 BLOCKHAUS 1.40.9 
1957 ROSE ROYALE PRINCE BIOROSE OF YERODA ALEC HEAD 14-f 1600M Grade I TurfCHIEF     
  Add info for an additional year