Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX D’ISPAHAN - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade Surf. 2nd 3rd Time Comment
2017 MEKHTAAL SEA THE STARSAIGLONNE JEAN CLAUDE ROUGET 16-g 1800 MT Grade I TurfROBIN OF NAVAN USHERETTE7 1:49.92CHANTILLY. MAY 28. TURF GOOD. 5 RAN. M: NK - 0.5 - 5 - 5. (VDM)
2016 A SHIN HIKARI DEEP IMPACTCATALINA3 MASANORI SAKAGUCHI 16-g 1800 MT Grade I TurfDARIYAN SILVERWAVE 1:53.29CHANTILLY
2015 SOLOW SINGSPIEL4HIGH MAINTENANCE5 FREDDY HEAD 1-p 1850 MT Grade I TurfGAILO CHOP SPARKLING BEAM2 1:51.30 
2014 CIRRUS DES AIGLES EVEN TOPTAILLE DE GUEPE CORINE BARANDE-BARBE 9-h 1850 MT Grade I TurfANODIN POLLYANA4 1:57.98 
2013 MAXIOS MONSUNMOONLIGHTS BOX JONATHAN E. PEASE 2-d 1850 MT Grade I TurfPLANTEUR MANDOUR 1:56.55 
2012 GOLDEN LILAC GALILEO4GREY LILAS ANDRE FABRE 1-e 1850 MT Grade I TurfCIRRUS DES AIGLES PLANTEUR 1:51.85GOING GOOD
2011 GOLDIKOVA ANABAABORN GOLD FREDDY HEAD 22-d 1850 MT Grade I TurfCIRRUS DES AIGLES RAJSAMAN 1:51.00 
2010 GOLDIKOVA ANABAABORN GOLD FREDDY HEAD 22-d 1850 MT Grade I TurfBYWORD WIENER WALZER4 1:49.40 
2009 NEVER ON SUNDAY6 SUNDAY BREAKHEXANE JEAN-CLAUDE ROUGET 5-b 1850M Grade I TurfGRIS DE GRIS RUNAWAY13 1:57.20 
2008 SAGEBURG JOHANNESBURGSAGE ET JOLIE2 ALAIN DE ROYER-DUPRE 11-d 1850M Grade I TurfDARJINA LOUP BRETON 1:53.70 
2007 MANDURO MONSUNMANDELLICHT A. FABRE 3-d 1850M Grade I TurfTURTLE BOWL STORMY RIVER2 1:58.00 
2006 LAVEROCK3 OCTAGONALSKY SONG3 C. LAFFON-PARIAS 1-t 1850M Grade I TurfMANDURO KRATAIOS 1:52.20 
2005 VALIXIR TREMPOLINOVADLAMIXA ANDRE FABRE 20-d 1850 MT Grade I TurfELVSTROEM CACIQUE9 1:50.90 
2004 PRINCE KIRK SELKIRKPRINCESS MANILA EMILIO BORROMEO 9-c 1850M Grade I TurfSIX PERFECTIONS CHECKIT 1:52.00 
2003 FALBRAV FAIRY KING2GIFT OF THE NIGHT L CUMANI 4-i 1850M Grade I TurfBRIGHT SKY2 CARNIVAL DANCER3 1:51.0 
2002 BEST OF THE BESTS MACHIAVELLIANSUEBOOG S BIN SUROOR 16-c 1850M Grade I TurfPOUSSIN3 BANKS HILL 1:51.40 
2001 OBSERVATORY2 DISTANT VIEW2STELLARIA JOHN H. M. GOSDEN 4-j 1850 MT Grade I TurfHIGHTORI EKRAAR 1:51.00TURF: GOOD
2000 SENDAWAR PRIOLO2SENDANA A DE ROYER DUPRE 6-d 1850M Grade I TurfINDIAN DANEHILL CHELSEA MANOR 1:59.30 
1999 CROCO ROUGE RAINBOW QUESTALLIGATRIX P BARY 9-f 1850M Grade I TurfEL CONDOR PASA GOLD AWAY 1:53.70 
1998 LOUP SAUVAGE RIVERMANLOUVETERIE A FABRE 1-k 1850M Grade I TurfASTARABAD MARATHON4 1:52.70 
1997 SASURU MOST WELCOMESASSALYA GEOFF WRAGG 7-a 1850M Grade I TurfWIXIM SIMON DU DESERT 1:54.60 
1996 HALLING DIESISDANCE MACHINE SAEED BIN SUROOR 10-c 1850 MT Grade I TurfGUNBOAT DIPLOMACY VETHEUIL 2:02.90 
1995 GREEN TUNE GREEN DANCERSOUNDINGS CRIQUETTE HEAD 4-j 1850 MT Grade I TurfPELDER MARILDO 1:53.70 
1994 BIGSTONE LAST TYCOONBATAVE ELIE LELLOUCHE 11-f 1850M Grade I TurfMUHTARRAM MARILDO 1:51.7 
1993 ARCANGUES SAGACEALBERTINE ANDRE FABRE 8-f 1850 MT Grade I TurfMISIL SHANGHAI 1:50.70 
1992 ZOMAN AFFIRMEDA LITTLE AFFECTION PAUL COLE 1-x 1850M Grade I TurfARCANGUES EXIT TO NOWHERE 1:54.6 
1991 SANGLAMORE SHARPEN UPBALLINDERRY ROGER CHARLTON 1-l 1850M Grade I TurfPRIOLO2 ZOMAN 1:49.90RUN AT CHANTILLY RACECOURSE
1990 CREATOR MILL REEFCHALON ANDRE FABRE 23-a 1850 MT Grade I TurfVAL DES BOIS CITIDANCER 1:51.50 
1989 INDIAN SKIMMER STORM BIRDNOBILIARE HENRY CECIL 9-b 1850M Grade I TurfGABINA FRENCH STRESS 1:52.3 
1988 MIESQUE NUREYEVPASADOBLE FRANCOIS BOUTIN 20 1850M Grade I TurfSAINT ANDREWS JALAAJEL 1:55.20 
1987 HIGHEST HONOR KENMAREHIGH RIVER PASCAL BARY 10-c 1850M Grade I TurfGRAND PAVOIS VERTIGE2 1:55.3 
1986 BAILLAMONT BLUSHING GROOMLODEVE FRANCOIS BOUTIN 16-c 1850M Grade I TurfFITNAH LIRUNG 1:50.8 
1985 SAGACE LUTHIERSENECA PATRICK L. BIANCONE 16-c 1850 MT Grade I TurfYASHGAN CASTLE GUARD2 1:51.10 
1984 CRYSTAL GLITTERS BLUSHING GROOMTALES TO TELL ANDRE FABRE 2-f 1850M Grade I TurfMILLE BALLES ADONIJAH 1:50.60 
1983 CRYSTAL GLITTERS BLUSHING GROOMTALES TO TELL MITRI SALIBA 2-f 1850M Grade I TurfDARLY LEMIGRANT 1:53.0 
1982 AL NASR LYPHARDCARETTA2 ANDRE FABRE 4-r 1850M Grade I TurfTHE WONDER MELYNO 1:54.30 
1981 THE WONDER WITTGENSTEINTHE LARK JACQUES DE CHEVIGNY 2-n 1850M Grade I TurfNORTHJET CRESTA RIDER 1:57.70 
1980 NADJAR ZEDDAANNUCLEA2 AAGE PAUS 4-r 1850M Grade I TurfFOVEROS IN FIJAR 1:57.4 
1979 IRISH RIVER RIVERMANIRISH STAR JOHN CUNNINGTON, JR. 1-w 1850M Grade I TurfSTRONG GALE PYJAMA HUNT 1:51.7OPUS DEI 2ND DQD TO 4TH, TRILLION 3RD DQD TO 5TH
1978 CARWHITE CAROWHITE PAPER ALEC HEAD 12-e 1850M Grade I TurfTRILLION GAIRLOCH 1:53.90 
1977 LIGHTNING2 KASHMIR2FIDRA FRANCOIS MATHET 22-a 1850M Grade I TurfPHARLY MALECITE 1:52.90 
1976 FULL OF HOPE BOLD RULERLADY BE GOOD GILLES DELLOYE 8-h 1850M Grade I TurfIVANJICA RICCO BOY 1:54.403 YO & UP F & C
1975 RAMIREZ T V LARKDANCE FAN FRANCOIS BOUTIN 22-b 1850 MT Grade I TurfMARIACCI ALLEZ FRANCE 1:51.30 
1974 ALLEZ FRANCE SEA-BIRDPRICELESS GEM ANGEL A. PENNA, SR. 1-x 1850 MT Grade I TurfMARGOUILLAT MISTER DIP 1:55.70 
1973 LA TROUBLERIE WILL SOMERSMISS CRACKNEL GERARD PHILIPPEAU 10 1850M Grade I TurfSOME CRACK MOULTON 1:52.90 
1972 RIVERMAN NEVER BENDRIVER LADY ALEC HEAD 10-a 2400 MT Grade I TurfSHARAPOUR BALLYHOT 1:54.203YO & UP
1971 MISTER SIC TOP TIFFAUGESMADAME DAURADE GILBERT PEZERIL 3-h 1850M Grade I TurfBLINIS LITHIOT 2:02.40 
1970 CARO FORTINO2CHAMBORD ALBERT KLIMSCHA 3-o 1850M TurfCREPELLANA STINTINO 1:56.80 
1969 GRANDIER TAPIOCAGIRGA JOHN CUNNINGTON JR. 1-m 1850M TurfLOCRIS HILL RUN 1:55.80 
1968 ZEDDAAN GREY SOVEREIGNVARETA FRANCOIS MATHET 11-g 1850M TurfTIMMY MY BOY LOCRIS 1:51.60 
1967 CALDARELLO KLAIRONCARALLINE JOHN CUNNINGTON JR. 3-d 1850M TurfREBELCO MONTAL 1:59.96 
1966 SILVER SHARK BUISSON ARDENTPALSAKA FRANCOIS MATHET 5-e 1850M TurfCADMUS SPARTAKUS 2.00.5 
1965 ESSO YORICKPASSERINE3 WILLIAM HEAD 5-g 1850M TurfSIGEBERT TIMMY LAD   
1964 JOUR ET NUIT TABOUNSHUT UP FRANCOIS MATHET 9-e 1850M Turf  FAST DIP 1.55.2 
1963 MANDERLEY5 BLOCKHAUSMEMSAHIB4 WILLIAM HEAD 5-a 1850M TurfMONADE WILD HUN 1:52.9 
1962 LA SEGA TANTIEMELA DANSE FRANCOIS MATHET 8-i 1850M TurfWHIPPOORWILL2 TANG 1.52.80 
1961 JAVELOT FAST FOXDJAINA PERCY CARTER 16-g 1850M TurfPEN MANE     
1960 TOBAGO SILNETLA TAGLIONI ETIENNE POLLET 1-n 1850M TurfFRANC LURON BOSALINO 1.58.6 
1959 HAMANET SILNETHAMA ETIENNE POLLET 3-c 1850M TurfTAPIOCA JAVELOT 1.54.6 
1958 BLOCKHAUS RELICBELLE PRINCESSE 12-g 1850M TurfPRIMESAUTIER     
1957 CHIEF NEARCONIKELLORA CHARLES SEMBLAT 4-h 1850M TurfTANERKO     
1956 FRIC VANDALEFRIPE 15-b 1850M Turf      
1955 FRIC VANDALEFRIPE 15-b 1850M TurfCOTE DOR3     
1954 FLORIN FALLS OF CLYDEDIVEL DANIEL LESCALLE 21-a 1850M TurfVIRGULE2     
1953 SADI2 SADRUDDINMIETTE ALEC HEAD A1 1850M TurfFAUBOURG2     
1952 ARBELE DJEBELASTRONOMIE CHARLES SEMBLAT 9-e 1850M TurfFINE TOP     
1951 DYNAMITER PHARISPRETTY LADY CHARLES SEMBLAT 1-e 1850M Turf      
1950 FORT NAPOLEON TOURBILLONROQUEBRUNE2 DANIEL LESCALLE 4-n 1850M Turf  MEDIUM   
1949 MENETRIER FAIR COPYLA MELODIE FRANCOIS MATHET 15-b 1850M TurfPRIOLO     
1948 BEL AMOUR FAIR COPYPERFECT LOVE4 FRANCOIS MATHET 3-e 1850M Turf      
1947 COARAZE TOURBILLONCORRIDA CHARLES-HENRI SEMBLAT 9-e 1850M TurfQUERIDO II FAST SOAP   
1946 COARAZE TOURBILLONCORRIDA 9-e 1850M TurfOUBANGHI VAGABOND4   
1945 PRIAM2 PHARISDJEZIMA 13-c 1850M Turf      
1944 UN GAILLARD BIRIBIUNDIES 14-b 2000M TurfGALENE    LE TREMBLAY
1943 HIEROCLES ABJERLOIKA CHARLES SEMBLAT 5-j 2000M TurfFANATIQUE    LE TREMBLAY
1942 HIEROCLES ABJERLOIKA CHARLES SEMBLAT 5-j 1850M TurfHEXTON    3° ARTISTE
1941 PANIPAT FIRDAUSSIPENANG 11-c 1850M TurfNOVALAISE    3° THREAD
1939 TURBULENT2 INDUSFRISKY RICHARD CARVER 1-f 1850M Grade I TurfROMEO7 LAVANDE   
1938 BISTOLFI SINGAPORE3BELLA MINNA 2-d 1850M Grade I TurfSYLVANIRE    3° MANDOLINE
1937 SANGUINETTO RIALTOSERAPHITA A. ROBERTS 7-e 1850M TurfQUAI DORSAY AURANGZEB   
1936 RENETTE LE CAPUCINRAFLADE HENRY HARPER 1-k 1850M TurfQUAI DORSAY PARIS NORD   
1935 RENETTE LE CAPUCINRAFLADE HENRY HARPER 1-k 1850M TurfCOMILON LE GAZON   
1934 RODOSTO EPINARDRAMONDIE HENRY COUNT 7-d 1850 MT TurfJUS DE RAISIN DEAN SWIFT4   
1933 GOYESCAS GAINSBOROUGHZARIBA 9-e 1850M Turf      
1932 LOVELACE LA FARINASTRAITLACE G. BATCHELOR 3-d 1850M TurfBEAUMONTEL COASTGUARD   
1931 FOUR IN HAND6 MONARCHFILLEULE A.J. MOREAU 8-h 1850 MT TurfSESIA2 DEAN SWIFT4   
1930 ALCYON ALCANTARA2LA GRELEE FRANK CARTER 12-b 1850M TurfMYSARCH VATOUT   
1929 KANTAR ALCANTARA2KARABE RICHARD CARVER SR 3-n 1850M TurfROVIGO2 RAPACE2   
1928 RIALTO RABELAISLA GRELEE ARTHUR WATKINS 12-b 1850M TurfMONTEZUMA16 KING ARTHUR21   
1927 KITTY12 AYALAKIRIN3 EMILE CHARLIER 3-n 1850M Grade I TurfBEIFFROR CORAM   
1926 CORAM RAMRODCORNELIA12 EUGENE LEIGH 5-b 1850M TurfMASKED MARVEL2 AETHELSTAN   
1925 CONDOVER RADIUMMOONFLEET EMILE CHARLIER 1-m 1850M TurfFOFOLLE MEKTOUB2   
1924 PREMONTRE AMADOUPOTALA HENRY COUNT 11 1850M TurfGRILLEMONT ALMAVIVA7   
1923 EPINARD BADAJOZEPINE BLANCHE H. EUGENE LEIGH 4-i 1850 MT TurfZARIBA   1:54.603° MIREBEAU
1922 KIRCUBBIN CAPTIVATIONAVON HACK HENRY COUNT 9 1850M TurfSELECT9 ABRI2   
1921 LA FINETTE TAGLIAMENTO2BLINA2 CHARLES DEFEYER 1-e 1850M Grade I TurfSOURBIER XANTHIS3   
1920 LE RAPIN CHULOPALETTE3 F. GRUMETZ 2-a 2100M TurfIMAGINAIRE4 SAMOURAI   
1919 RADAMES RABELAISFULL CRY JEAN LIEUX 12-c 2100M Grade I TurfLOISIR2 MIHRAN2   
1918Race Not Run
1917Race Not Run
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914 AMILCAR4 TARPORLEYALBERGE PAUL PANTALL 1-o 2100M Grade I Turf     2° TRIPOLETTE 3° BOYNE
1913 FOXLING SLY FOX- FRANK CARTER 2100M Grade I TurfMARTIAL3    2 PARTANTS
1912 ROUBLE2 VOLODYOVSKIQUEEN OF THE MINT2 FRANK CARTER 4-g 2100M TurfTHE IRISHMAN2 ABEL9  3° ABEL
1911 OSSIAN3 LE SAGITTAIREGRETNA GREEN JAMES DOKHUYSEN 14 2100M TurfITALUS RONDE DE NUIT3   
1910 GOLOSS BRIO2GHISLAINE3 WILLY CARTER 12-c 2100 MT TurfGRELOT2 CARPE DIEM8   
1909 MOULINS LA MARCHE FOURIREMOULINAISE GEORGES MARTIN 9-d 2100 MT TurfKINGS LOVE4     
1908 MOULINS LA MARCHE FOURIREMOULINAISE GEORGES MARTIN 9-d 2100M Grade I TurfCYRNOS2 MAROUSSIA3   
1907 OUADI HALFA PERSIMMONYESTERLING 2100M TurfSAINT ASTRA KING JAMES4   
1906 PHOENIX3 ROYAL HAMPTONST THEODORA 27-a 2100M Grade I TurfMOULINS LA MARCHE    3° MARLY
1905 CAIUS REVERENDCHOICE ROBERT DENMAN 19-c 2100M TurfGUTRUNE4     
1904 LA CAMARGO CHILDWICKBELLE ET BONNE 12 2100M TurfCAIUS    3° BUZENVAL
1903 LA CAMARGO CHILDWICKBELLE ET BONNE 12 2100M TurfGRANDESSE3 DALILA8   
1902 EXEMA GULLIVER2XALAPA3 2-c 2200M Grade I Turf     2° LE MIOCHE
1901 DIDO13 STUARTILDICO TOM CUNNUNGTON A21 2200M Grade I Turf     2° LE GERS 3° MONOECI
1900 CRAVAN FOUSI YAMACREME5 6-f 2200M Grade I TurfMONSIEUR AMEDEE CLOCHETTE15   
1899 FOURIRE PALAIS ROYAL2FOURCHETTE ROBERT DENMAN 14-a 2200M TurfISMENE11 JEANNE BRUNETTE 2.25 
1898 CAMBRIDGE4 GAMINCAPITALE CH. BARTHOLOMEW 2-a 2200 MT TurfCHAMPAUBERT MERIT12  DEAD HEAT FOR 1ST
1897 CHAMPAUBERT LITTLE DUCKTANTRIP A. STRIP 2 2200M TurfDANUBE9     
1896 LE SAGITTAIRE LE SANCYLA DAUPHINE3 WILLIAM WEBB 20 2200M TurfGINGEMBRE3 CARIOLEUR   
1895 HONNEUR7 BOCAGE2HARDIESSE9 3-m 2200MT TurfQUELUS2    3° CAPULET
1894 ALGARADE BALZANALERTE2 3-a 2200M Grade I TurfBOUCHON4 CALCEOLAIRE 2 20 
1893 ST FERJEUX FLORESTANELLA4 8-k 2200M Grade I Turf  FRIPON4  2° LAURE
1892 GIL PERES VIGNEMALEGIPSY22 A. CUTLER 16-d 2200M Grade I TurfHOCHE2    3+° CERNEAU
1891 AMAZONE NOUGATAMBUSCADE3 8-a 2200M Grade I TurfZIBELINE4 ESPION8   
1890 YELLOW DUTCH SKATERMISS HANNAH CHARLES PRATT 10 2400M TurfWAR DANCE2 LILIANE2 2.50.60 
1889 LE SANCY ATLANTICGEM OF GEMS WILLIAM WEBB 4-h 2400 MT TurfBOCAGE2 PERLE ROSE3 2:49.80 
1888 EMBELLIE2 PERPLEXERAFALE3 WILLIAM WEBB 4-o 2400M TurfVERVEINE2 SAPAJOU2 2.45.40 
1887 CAMBYSE ANDROCLESCAMBUSE 2-a 2400M TurfUTRECHT6    2 PARTANTS
1886 VIENNOIS SILVIOVIGOGNE2 THOMAS CARTER NEVEU 11-b 2400M Turf  NAUTILUS13  2° TUPIN
1884 FARFADET2 NOUGATLA FARANDOLE 22-b 2400M Turf     2° FIASCO 3° BARBERY
1883 VESTON GABIERVEST4 1-c 2400M Grade I TurfSTRESA8     
1882 POULET PEUT ETRE2PRINTANIERE2 THOMAS JENNINGS 18-a 2400M TurfMLLE DE SENLIS    3° TURBULENT
1881 ALPHONSINE FLAGEOLETALMA6 TOM CUNNINGTON 5-b 2400M TurfLE NIL GERALD7   
1880 CASTILLON GABIERCHIMENE3 THOMAS JENNINGS 13-b 2400M TurfCOURTOIS    2 PARTANTS
1879 COURTOIS PARNASSE5COURTOISIE THOMAS JENNINGS 5-h 2400 MT TurfFITZ PLUTUS BARDE7   
1878 JONGLEUR3 MARS2JOLIETTE2 CHARLES PRATT 2-n 2400M TurfPRISTINA2 ROI DE LA MONTAGNE   
1877 PORNIC4 DOLLARPERLE13 19-b 2400M Grade I TurfFILOSELLE BRACONNIER   
1876 GALBA6 CONSULGOURMANDE2 25 2400M TurfBIEVILLE COURTOMER   
1875 BIEVILLE WEST AUSTRALIANILE DE FRANCE 25 2400M Grade I TurfDICTATURE3 CONFIANCE4   
1874 FRANC TIREUR2 TOURNAMENT3FLEUR DES BOIS2 CHARLES PRATT 5-a 2400M Grade I TurfTABAC12 COMBAT8   
1873 CAMPECHE VERMOUTHCANTONNADE 2-a 3000M TurfMOISSONNEUR2 FLEUR DE PECHE   
  Add info for an additional year