Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
IRISH DERBY - THE CURRAGH
 IRELAND - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade Surf. 2nd 3rd Time Comment
2018 LATROBE4 CAMELOT20QUESTION TIMES JOSEPH O BRIEN 9-g 12 F Grade I TurfROSTROPOVICH4 SAXON WARRIOR7 2:32:6212 STARTERS; WON BY 1/2 LENGTH (JRD)
2017 CAPRI36 GALILEO4DIALAFARA AIDAN P. O’BRIEN 8-d 12 F Grade I TurfCRACKSMAN6 WINGS OF EAGLES3 2:35.45TURF: YIELDING, 9R, BY A NK
2016 HARZAND SEA THE STARSHAZARIYA DERMOT K. WELD 21-a 12 F Grade I TurfIDAHO22 STELLAR MASS 2:38.05TURF: YIELDING; 7R; WON BY ½ L.
2015 JACK HOBBS3 HALLINGSWAINS GOLD JOHN H. M. GOSDEN 4-h 12 F Grade I TurfSTORM THE STARS GIOVANNI CANALETTO 2:34.93 
2014 AUSTRALIA19 GALILEO4OUIJA BOARD2 AIDAN P. O’BRIEN 12-b 12 F Grade I TurfKINGFISHER15 ORCHESTRA13 2:33.19 
2013 TRADING LEATHER TEOFILO2NIGHT VISIT JAMES S. BOLGER 25 12 F Grade I TurfGALILEO ROCK FESTIVE CHEER2 2:27.17 
2012 CAMELOT20 MONTJEUTARFAH2 AIDAN P. O’BRIEN 4-o 12 F Grade I TurfBORN TO SEA LIGHT HEAVY 2:43.96 
2011 TREASURE BEACH3 GALILEO4HONORINE4 AIDAN P. O’BRIEN 21-a 12 F Grade I TurfSEVILLE14 MEMPHIS TENNESSEE2 2:33.26 
2010 CAPE BLANCO GALILEO4LAUREL DELIGHT AIDAN O BRIEN 1-s 12 F Grade I TurfMIDAS TOUCH11 JAN VERMEER 2:28.68 
2009 FAME AND GLORY MONTJEUGRYADA AIDAN O BRIEN 1-i 12 F Grade I TurfGOLDEN SWORD5 MOURAYAN 2:30.87 
2008 FROZEN FIRE3 MONTJEUFLAMINGO SEA AIDAN O BRIEN 8-c 12 F Grade I TurfCASUAL CONQUEST TARTAN BEARER 2:31.96GY. 11R. 2-SH-½
2007 SOLDIER OF FORTUNE5 GALILEO4AFFIANCED2 AIDAN P. O’BRIEN 14-c 12 F Grade I TurfALEXANDER OF HALES EAGLE MOUNTAIN2 2:36.02 
2006 DYLAN THOMAS DANEHILLLAGRION AIDAN P. O’BRIEN 9-c 12 F Grade I TurfGENTLEWAVE BEST ALIBI 2:29.70 
2005 HURRICANE RUN MONTJEUHOLD ON3 ANDRE FABRE 1-l 12 F Grade I TurfSCORPION8 SHALAPOUR 2:29.40GD-FM, 9R, 8F, ½ - 4 - 4
2004 GREY SWALLOW DAYLAMISTYLE OF LIFE DERMOT WELD 8-f 12 F Grade I TurfNORTH LIGHT TYCOON6 2:28.70 
2003 ALAMSHAR KEY OF LUCKALAIYDA JOHN M. OXX 9-c 12 F Grade I TurfDALAKHANI ROOSEVELT2 2:28.20TURF GOOD
2002 HIGH CHAPARRAL SADLERS WELLSKASORA AIDAN P. O’BRIEN 1-n 12 F Grade I TurfSHOLOKHOV BALLINGARRY 2:32.20 
2001 GALILEO4 SADLERS WELLSURBAN SEA AIDAN P. O’BRIEN 9-h 12 F Grade I TurfMORSHDI GOLAN 2:27.10TURF: GOOD
2000 SINNDAR GRAND LODGESINNTARA JOHN OXX 13-c 12 F Grade I TurfGLYNDEBOURNE CIRO 2:33.90 
1999 MONTJEU SADLERS WELLSFLORIPEDES JOHN HAMMOND 1-u 12 F Grade I TurfDALIAPOUR TCHAIKOVSKY 2:30.10 
1998 DREAM WELL SADLERS WELLSSOUL DREAM PASCAL BARY 16-c 12 F Grade I TurfCITY HONOURS DESERT FOX 2:44.30SFT, 10R, M-4½-1-½
1997 DESERT KING DANEHILLSABAAH AIDAN P. O’BRIEN 1-k 12 F Grade I TurfDR JOHNSON LOUP SAUVAGE 2:32.50 
1996 ZAGREB THEATRICALSOPHONISBE DERMOT K. WELD 16-c 12 F Grade I TurfPOLARIS FLIGHT HIS EXCELLENCE 2:30.60TURF: GOOD
1995 WINGED LOVE IN THE WINGSJAI DEUX AMOURS ANDRE FABRE 16-a 12 F Grade I TurfDEFINITE ARTICLE ANNUS MIRABILIS 2:30.10 
1994 BALANCHINE STORM BIRDMORNING DEVOTION SAEED BIN SUROOR 4-k 12 F Grade I TurfKINGS THEATRE COLONEL COLLINS 2:32.70 
1993 COMMANDER IN CHIEF DANCING BRAVESLIGHTLY DANGEROUS HENRY CECIL 14-f 12 F Grade I TurfHERNANDO FORESEE 2:31.20 
1992 ST JOVITE PLEASANT COLONYNORTHERN SUNSET JAMES S. BOLGER 5-h 12 F Grade I TurfDR DEVIOUS CONTESTED BID 2:25.60 
1991 GENEROUS CAERLEON2DOFF THE DERBY PAUL COLE 4-n 12 F Grade I TurfSUAVE DANCER STAR OF GDANSK 2:33.30 
1990 SALSABIL SADLERS WELLSFLAME OF TARA JOHN L. DUNLOP 2-f 12 F Grade I TurfDEPLOY2 BELMEZ 2:33.00 
1989 OLD VIC SADLERS WELLSCOCKADE HENRY CECIL 11-a 12 F Grade I TurfOBSERVATION POST ILE DE NISKY 2:29.90 
1988 KAHYASI ILE DE BOURBONKADISSYA LUCA CUMANI 5-e 12 F Grade I TurfINSAN GLACIAL STORM 2:32.50 
1987 SIR HARRY LEWIS ALLEGEDSUE BABE BARRY HILLS 9-f 12 F Grade I TurfNAHEEZ ENTITLED 2:40.20 
1986 SHAHRASTANI NIJINSKY2SHADEMAH MICHAEL STOUTE 3-o 12 F Grade I TurfBONHOMIE BAKHAROFF 2:32.10 
1985 LAW SOCIETY ALLEGEDBOLD BIKINI M. VINCENT O’BRIEN 5-e 12 F Grade I TurfTHEATRICAL DAMISTER 2:29.90 
1984 EL GRAN SENOR NORTHERN DANCERSEX APPEAL M. VINCENT O’BRIEN 8-f 12 F Grade I TurfRAINBOW QUEST DAHAR 2:31.05 
1983 SHAREEF DANCER NORTHERN DANCERSWEET ALLIANCE MICHAEL STOUTE 4-r 12 F Grade I TurfCAERLEON2 TEENOSO 2:29.04 
1982 ASSERT BE MY GUESTIRISH BIRD DAVID V. O’BRIEN 8-c 12 F Grade I TurfSILVER HAWK PATCHER 2:33.20 
1981 SHERGAR GREAT NEPHEWSHARMEEN MICHAEL STOUTE 9-c 12 F Grade I TurfCUT ABOVE DANCE BID 2:32.70 
1980 TYRNAVOS BLAKENEYSTILVI BRUCE HOBBS 3-h 12 F Grade I TurfPRINCE BEE RAMIAN 2:43.80 
1979 TROY PETINGOLA MILO DICK HERN 1-b 12 F Grade I TurfDICKENS HILL BOHEMIAN GROVE 2:30.60 
1978 SHIRLEY HEIGHTS MILL REEFHARDIEMMA JOHN L. DUNLOP 1-l 12 F Grade I TurfEXDIRECTORY HAWAIIAN SOUND 2:32.30 
1977 THE MINSTREL NORTHERN DANCERFLEUR2 M. VINCENT O’BRIEN 8-f 12 F Grade I TurfLUCKY SOVEREIGN CLASSIC EXAMPLE 2:32.00 
1976 MALACATE LUCKY DEBONAIREYESHADOW3 FRANCOIS BOUTIN 20-a 12 F Grade I TurfEMPERY NORTHERN TREASURE 2:31.203YO F & C
1975 GRUNDY GREAT NEPHEWWORD FROM LUNDY PETER T. WALWYN 8-k 12 F Grade I TurfKING PELLINORE ANNES PRETENDER 2:31.10 
1974 ENGLISH PRINCE PETINGOENGLISH MISS PETER WALWYN 1-w 12 F Grade I TurfIMPERIAL PRINCE SIR PENFRO 2:33.04 
1973 WEAVERS HALL BUSTEDMARIANS SEAMUS MCGRATH 19 12 F Grade I TurfRAGAPAN BUOY 2:39.00 
1972 STEEL PULSE DIATOMERACHEL2 A. BREASLEY 1-s 12 F Grade I TurfSCOTTISH RIFLE BALLYMORE 2:39.803YO
1971 IRISH BALL BALDRICIRISH LASS PHILIPPE LALLIE 8-c 12 F Grade I TurfLOMBARDO3 GUILLEMOT 2:33.80 
1970 NIJINSKY2 NORTHERN DANCERFLAMING PAGE M. VINCENT O’BRIEN 8-f 12 F TurfMEADOWVILLE MASTER GUY 2:36.80 
1969 PRINCE REGENT RIGHT ROYALNODULEUSE ETIENNE POLLET 1-l 12 F TurfRIBOFILIO REINDEER 2:36.01 
1968 RIBERO RIBOTLIBRA FULKE JOHNSON HOUGHTON 4-c 12 F TurfSIR IVOR VAL DAOSTE 2:33.09 
1967 RIBOCCO RIBOTLIBRA FULKE JOHNSON HOUGHTON 4-c 12 F TurfSUCARYL DART BOARD 2:32.04 
1966 SODIUM PSIDIUMGAMBADE GEORGE TODD 1-p 12 F TurfCHARLOTTOWN PAVEH 2:31.05 
1965 MEADOW COURT COURT HARWELLMEADOW MUSIC P.J. PRENDERGAST 11-f 12 F TurfCONVAMORE WEDDING PRESENT2 2:46.80 
1964 SANTA CLAUS CHAMOSSAIREAUNT CLARA J. MICHAEL ROGERS 3-o 12 F TurfLIONHEARTED SUNSEEKER 2:35.06 
1963 RAGUSA RIBOTFANTAN P.J. PRENDERGAST 9 12 F TurfVIC MO CHROI TIGER2 2:45.06 
1962 TAMBOURINE PRINCEQUILLOLA MIRAMBULE ETIENNE POLLET 11-d 12 F TurfARCTIC STORM SEBRING2 2:28.08 
1961 YOUR HIGHNESS2 CHAMOSSAIRELADY GRAND H. COTTRILL 1-k 12 F TurfSOYSAMBU HAVEN4 2:33.05 
1960 CHAMOUR CHAMIERCRACKNEL A. S. O’BRIEN 10 12 F TurfALCAEUS PRINCE CHAMIER 2:37.05 
1959 FIDALGO ARCTIC STARMISS FRANCE HARRY WRAGG 9-e 12 F TurfBOIS BELLEAU ANTHONY2 2:33.05 
1958 SINDON HYPERBOLE2COTTON WOOL M. DAWSON 14 12 F TurfPADDYS POINT ROYAL HIGHWAY 2:58.90 
1957 BALLYMOSS MOSSBOROUGHINDIAN CALL M. VINCENT O’BRIEN 2-u 12 F TurfHINDU FESTIVAL VALENTINE SLIPPER 2:39.123° VALENTINE SLIPPER
1956 TALGO KRAKATAOMISS FRANCE H WRAGG 9-e 12 F TurfROISTAR NO COMMENT3 2:30.92 
1955 PANASLIPPER SOLAR SLIPPERPANASTRID SEAMUS MCGRATH 1-k 12 F TurfHUGH LUPUS ANNS KUDA 2:37.84 
1954 ZARATHUSTRA PERSIAN GULFSALVIA M. HURLEY 1-l 12 F TurfHIDALGO TALE OF TWO CITIES 2:34.80 
1953 CHAMIER CHAMOSSAIRETHERAPIA M. VINCENT O’BRIEN 22-a 12 F TurfSEA CHARGER CLONLEASON 2:34.60PREMONISION D.Q. FROM 1ST.
1952 THIRTEEN OF DIAMONDS MUSTANGFLORRIE2 P J PRENDEGAST 5-i 12 F TurfPRINCE OF FAIRFIELD D C M 2:31.40 
1951 FRAISE DU BOIS2 BOIS ROUSSELSUGAR HILLS H WRAGG 3-e 12 F TurfSIGNAL BOX BOLIVAR2 2:33.00 
1950 DARK WARRIOR FAIRHAVENDUNURE PATRICK J. PRENDERGAST 4-d 12 F TurfECLAT PARDAL 2:37.60 
1949 HINDOSTAN BOIS ROUSSELSONIBAI FRANK BUTTERS 3-e 12 F TurfBROWN ROVER PINK LARKSPUR2   
1948 NATHOO NASRULLAHTAJ SHIRIN F BUTTERS 4-p 12 F Grade I TurfSTAR OF GUJRATH SOODANI   
1947 SAYAJIRAO NEARCOROSY LEGEND F. ARMSTRONG 3-n 12 F TurfGRAND WEATHER ESPRIT DE FRANCE   
1946 BRIGHT NEWS STARDUSTINKLING CAPTAIN D ROGERS 13-a 12 F TurfCLARO ROYAL TARA   
1945 PICCADILLY FAIRWAYOJALA R FETHERSTONHAUGH 31 12 F Grade I TurfCOUP DE MYTH REDBAY   
1944 SLIDE ON BOBSLEIGHOJALA R FETHERSTONHAUGH 31 12 F TurfWATER STREET2 BRAVE BOY   
1943 THE PHOENIX CHATEAU BOUSCAUTFILLE DE POETE MR F S MYERSCOUGH 16-a 12 F TurfSOLAR PRINCE2 SOLFERINO   
1942 WINDSOR SLIPPER WINDSOR LADCARPET SLIPPER M C COLLINS 5-h 12 F TurfGRAND INQUISITOR COROMYTH   
1941 SOL ORIENS HYPERIONSILVER MIST COLONEL A J BLAKE 14-f 12 F TurfKHOSRO ETOILE DE LYONS   
1940 TURKHAN BAHRAMTHERESINA FRANCK BUTTERS 6-d 12 F TurfGOLDEN TIGER9 CLAUDIUS15   
1939 MONDRAGON2 SEA SERPENTFAR DAY P. CANTY 3-i 12 F Grade I TurfCRUSHED CORN CORNFIELD2   
1938 ROSEWELL ORWELLBOWER OF ROSES COLONEL A J BLAKE 3-e 12 F TurfGOLDEN SOVEREIGN MANORITE   
1937 PHIDEAS PHAROSIMAGERY JOHN T ROGERS 26 12 F TurfSENOR TOLMAN   
1936 RAEBURN3 SOLARIOHARPY J LAWSON 2-g 12 F TurfBATTLE SONG HOCUS POCUS2 2:43.40 
1935 MUSEUM LEGATEEIMAGERY J. T. ROGERS 26 12 F TurfLISTOI SMOKELESS 2:44.20 
1934 PRIMERO BLANDFORDATHASI MR F PRATT 22-a 12 F TurfPATRIOT KING AUTUMN7  D-H FOR 1ST PLACE
1933 HARINERO BLANDFORDATHASI R DAWSON 22-a 12 F TurfSHAMSUDDIN GOLDEN GLEN5   
1932 DASTUR SOLARIOFRIARS DAUGHTER FRANK BUTTERS 16-a 12 F TurfHILL SONG3    3RD: TRAPPER
1931 SEA SERPENT GOLDEN MYTHSEABLOOM PHILIP BEHAN 14-f 12 F TurfBEAUDELAIRE2 SIR WALTER RALEIGH   
1930 ROCK STAR5 SHERWOOD STARRROCKMILLS W NIGHTINGALL 13-b 12 F Grade I TurfWRIT2 CHRISTOPHER ROBIN   
1929 KOPI SPION KOPSUNCROFT WALTER EARL 14-b 12 F TurfSTAR EAGLE4 CRAGADOUR   
1928 BAYTOWN ACHTOIPRINCESS HERODIAS MR N SCOBIE 15-d 12 F TurfWAVETOP     
1927 KNIGHT OF THE GRAIL PRINCE GALAHADMAGICAL MUSIC MR R J FARQUHARSON 22-d 12 F TurfCHANTREY ARCHWAY2   
1926 EMBARGO ARGOSYELLAND MR C BARTHOLOMEW 15-a 12 F TurfSILVER LARK2 BULGER   
1925 ZIONIST SPEARMINTJUDEA R.C. DAWSON 12-d 12 F Turf      
1924 HAINE HAINAULTALMOND CAPT DAVIES 6-d 12 F TurfZODIAC3 ILLYRIAN2  DEAD-HEAT FOR WIN ZODIAC TR BY P GILPIN
1923 WAYGOOD TRACERYASCENSEUR WILLIAM HALSEY 1-n 12 F TurfSOLDUMENO GREEK BACHELOR 2:39.8015 RAN
1922 SPIKE ISLAND SPEARMINTMOLLY DESMOND P.P. GILPIN 14-c 12 F Turf     2° ORDONEY 3° MONSERRAT
1921 BALLYHERON SANTOIANXIOUS MR J HUNTER 16-c 12 F TurfTREMOLA KIRCUBBIN   
1920 HE GOES PRINCE PALATINEFERONIA4 J BUTTERS 27-a 12 F TurfWILY ATTORNEY PRINCE HEROD 2:40.00 
1919 LOCH LOMOND2 LOMONDMARY MELTON J J PARKINSON 4-k 12 F TurfCHEAP POPULARITY SNOW MAIDEN   
1918 KING JOHN2 ROI HERODEMIRANDA P P GILPIN 14-b 12 F TurfSARI BAHR NAVARRE5   
1917 FIRST FLIER HENRY THE FIRSTGREY FLIER J J PARKINSON 16 12 F Grade I TurfARGOSY    3° DRESDEN
1916 FURORE FUGLEMANRAPPEL C V TABOR 4-p 12 F Grade I TurfKING ROBERT3     
1915 BALLAGHTOBIN MORGANATIC3FIORENZA2 MR J HUNTER 22-d 12 F TurfACHTOI CROMDALE4   
1914 LAND OF SONG3 LLANGIBBYALIENA2 H S PERSSE 14 12 F Grade I Turf  RIGH MOR   
1913 BACHELORS WEDDING TREDENNISLADY BAWN H S PERSSE 21-a 12 F Turf  COUNT ANTHONY   
1912 CIVILITY3 GREBETHE ISRAELITE2 BARTHOLOMEW KIRBY 23 12 F TurfGAEL RHU KITHOGUE 2:51.00BY 2½ L.
1911 SHANBALLYMORE2 POPOFF2CALYCE 11-b 12 F Grade I Turf      
1910 AVIATOR2 FLYING LEMURLADY HARRIETT 19 12 F Grade I TurfKILBRONEY     
1909 BACHELORS DOUBLE TREDENNISLADY BAWN H.S. PERSSE 21-a 12 F TurfTHE PHOENICIAN2     
1908 WILD BOUQUET2 WILDFOWLERBUNCH OF ROSES 8-f 12 F Turf  ARDENTRIVE   
1907 ORBY ORMERHODA B JAMES ALLEN 26 12 F TurfGEORGETOWN17 GLEG  TURF: FIRM - NO TIME TAKEN
1906 KILLEAGH KILLYLEAGHWHAT 52 12 F Grade I Turf      
1905 FLAX PARK BUSHEY PARKFLAX3 8-j 12 F Grade I Turf      
1904 ROYAL ARCH3 FLORIZEL2MISS AUGUSTA2 23 12 F Grade I Turf      
1903 LORD ROSSMORE CHERRY RIPE2MISS GEORGIE2 2-k 12 F Grade I Turf      
1902 ST BRENDAN2 HACKLERCOURT CARD 14 12 F Grade I TurfPORT BLAIR FERMOYLE2   
1901 CARRIGAVALLA GALLINULETHE SLEEPING BEAUTY 11-d 12 F Turf      
1900 GALLINARIA GALLINULEPIERINA 1-t 12 F Turf      
1899 OPPRESSOR GALLINULEMOIRA3 12-d 12 F Turf  ELENA4   
1898 NOBLE HOWARD GALLINULELITTLE MAY2 3 12 F Turf      
1897 WALES4 BELGRAVE3VICTORIA7 6-a 12 F Grade I Turf      
1896 GULSALBERK GALLINULEROSAMENE B5 12 F Turf      
1895 PORTMARNOCK2 GALLINULETHE SLEEPING BEAUTY 11-d 12 F Turf      
1894 BLAIRFINDE2 KENDALMORGANETTE 5-j 12 F Turf      
1893 BOWLINE TORPEDO2ELINE 2-n 12 F Grade I Turf      
1892 ROY NEIL KENDALSYLVA3 21 12 F Turf      
1891 NARRAGHMORE UMPIRECECROPIA2 2-h 12 F Grade I Turf      
1890 KENTISH FIRE TORPEDO2FAIR MAID OF KENT2 20-a 12 F Grade I Turf      
1889 TRAGEDY BEN BATTLETHE WHITE WITCH 7-e 12 F Grade I Turf      
1888 THEODOLITE2 ARBITRATORMISS THEO 2-r 12 F Grade I Turf      
1887 PET FOX PHILAMMONWILD VIXEN2 23 12 F Grade I Turf      
1886 THEODEMIR BEN BATTLEMISS THEO 2-r 12 F Grade I Turf      
1885 ST KEVIN ARBITRATORLADY OF THE LAKE13 13-b 12 F Grade I Turf      
1884 THEOLOGIAN UNCASMISS THEO 2-r 12 F Grade I Turf      
1883 SYLPH8 SOLONDRYAD4 2-l 12 F Turf      
1882 SORTIE5 SEE SAWRELIEF3 20-a 12 F Grade I Turf      
1881 MASTER NED ROMAN BEEGAZELLE7 23 12 F Grade I Turf      
1880 KING OF THE BEES UNCASWINGED BEE2 16-f 12 F Grade I Turf      
1879 SOULOUQUE2 ROMAN BEETAWNEY 22 12 F Grade I Turf      
1878 MADAME DU BARRY3 FAVONIUSSTRATEGY2 23 12 F Grade I Turf      
1877 REDSKIN UNCASWILD DAISY 23 12 F Turf      
1876 UMPIRE TOM KINGACCEPTANCE 2-m 12 F Turf      
1875 INNISHOWEN2 UNCASANEROID2 2-r 12 F Grade I Turf      
1874 BEN BATTLE RATAPLANYOUNG ALICE 4-k 12 F Grade I Turf      
1873 KYRLE DALY ARTILLERY2COLLEEN RHUE2 24 12 F Grade I Turf      
1872 TRICKSTRESS CARACTACUSLIGHTFINGER 3-h 12 F Grade I Turf      
1871 MAID OF ATHENS SOLONCOLLEEN RHUE2 24 14 F Turf      
1870 BILLY PITT2 PLUM PUDDINGFRAILTY 22 14 F Grade I Turf      
1869 THE SCOUT3 THE RANGERBARBARIAN MARE 13 14 F Grade I Turf      
1868 MADEIRA5 CLARETTRY BACK 25 14 F Grade I Turf     2° BE QUICK
1867 GOLDEN PLOVER GREY PLOVERALICE GREY2 3 14 F Grade I Turf      
1866 SELIM2 IVANLIGHT OF THE HAREM 11-d 14 F Grade I TurfTOM KING3    3° FIRE EATER
  Add info for an additional year