Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
NORTHUMBERLAND PLATE - NEWCASTLE
 GREAT BRITAIN -
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 HIGHER POWER3 MEDAGLIA DOROALTERNATE JAMES R. FANSHAWE 40 16.25 F NATURAL SCENERY FLYMETOTHESTARS2 3:35.37STD, 20R-19F, M: ½-NK
2016 ANTIQUARIUM2 NEW APPROACHANTILLIA CHARLES APPLEBY 2-o 16 F SEAMOUR NEARLY CAUGHT2 3:30.91STD, 20R, M: 1¼-2¼-NK
2015 QUEST FOR MORE TEOFILO2NO QUEST ROGER J. CHARLTON 11-e 16 F MAX DYNAMITE NEARLY CAUGHT2 3:26.53GD, 19R, M: 1¼-NK-HD
2013 TOMINATOR GENEROUSJUCINDA JONJO ONEILL 21-a 16 F ORIENTAL FOX BROCKWELL 3:34.11 
2012 ILE DE RE3 LINAMIXILE MAMOU D MCCAIN 4-n 16 F CRACKENTORP ICON DREAM 3:53.94HY, 16R, ½-½-2
2011 TOMINATOR GENEROUSJUCINDA REG HOLLINSHEAD 21-a 16 F MONTAFF DEAUVILLE FLYER 3:29.48GD-SF, 19R, 1¾ - 2½ - SHD
2010 OVERTURN4 BARATHEAKRISTAL BRIDGE DONALD MC CAIN 1-m 16 F DRUNKEN SAILOR2 DESERT SEA4 3:28.0519 RAN
2009 SOM TALA FANTASTIC LIGHT2ONE OF THE FAMILY MICK CHANNON 16-h 16 F WELLS LYRICAL FRISTON FOREST 3:45.10 
2008 ARC BLEU MONSAGEMANTALA A J MARTIN 1-l 16 F HALLA SAN BOGSIDE THEATRE 3:37.71 
2007 JUNIPER GIRL REVOQUESHAJARA MICHAEL BELL 9-c 16 F MACORVILLE TILT7 3:46.01 
2006 TOLDO2 TAGULAMYSTIC BELLE2 GARY MOORE 3-o 16 F RIVER ALHAARTH GREENWICH MEANTIME2 3:27.48 
2005 SERGEANT CECIL KINGS SIGNETJADIDH ROD MILLMAN 7-a 16 F TUNGSTEN STRIKE FAR PAVILIONS 3:29.37 
2004 MIRJAN TENBYMIRANA L LUNGO 14-c 16 F SWING WING ANAK PEKAN 3:37.54 
2003 UNLEASH2 BENNY THE DIPLEMHI GO PHILIP HOBBS 17-b 16 F SENTINEL2 ZIBELINE 3:31.13 
2002 BANGALORE3 SANGLAMOREAJUGA AMANDA J. PERRETT 1-l 16 F MR DINOS ZIBELINE 3:29.10 
2001 ARCHDUKE FERDINAND DERNIER EMPEREURLADY NORCLIFFE PAUL COLE 1-c 16 F COVER UP3 HEROS FATAL 3:26.7018 R. NK-2-HD L.
2000 BAY OF ISLANDS JUPITER ISLANDLAWYERS WAVE D. MORRIS 13-c 16 F TEMPLE WAY RAINBOW WAYS 3:26.09 
1999 FAR CRY PHARLYDARABAKA M.C. PIPE 1-e 16 F TRAVELMATE BAY OF ISLANDS 3:24.32 
1998 CYRIAN PERSIAN BOLDREGINA ST CYR PAUL COLE 8-k 16 F RAINBOW FRONTIER ARCTIC OWL 3:47.19 
1997 WINDSOR CASTLE GENEROUSONE WAY STREET PAUL COLE 9-c 16 F SWEETNESS HERSELF ONEFOURSEVEN 3:45.35 
1996 CELERIC MTOTOHOT SPICE D. MORLEY 1-w 16 F SNOW PRINCESS2 SECRET SERVICE4 3:27.33 
1995 BOLD GAIT PERSIAN BOLDMILLERS GAIT JAMES FANSHAWE 7-a 16 F TRANS SIBERIA2 GEORGE DILLINGHAM 3:27.36 
1994 QUICK RANSOM HOSTAGERUN AMBER RUN MARK JOHNSTON 4-i 16 F HASTEN TO ADD TIOMAN ISLAND 3:24.86 
1993 HIGHFLYING2 SHIRLEY HEIGHTSNOMADIC PLEASURE GARY MOORE 11-a 16 F BALASANI BRANDON PRINCE 3:25.10 
1992 WITNESS BOX LYPHARDEXCELLENT ALIBI JOHN GOSDEN 13-c 16 F CABOCHON3 SATIN LOVER 3:25.48 
1991 TAMARPOUR SIR IVORTARSILA M C PIPE 8-i 16 F AAHSAYLAD FIRST VICTORY 3:26.00 
1990 AL MAHEB RIVERMANUNE AMAZONE A C STEWART 4-n 16 F DANCE SPECTRUM HOLY ZEAL 3:28.96 
1989 ORPHEUS6 THE MINSTRELMYSTICAL MOOD GUY HARWOOD A1 16 F ALA HOUNAK MISRULE2 3:29.68 
1988 STAVORDALE DANCE IN TIMESCAMPERDALE H.T. JONES 8-h 16 F ZERO WATT PRIVATE AUDITION 3:25.36 
1987 TREASURE HUNTER2 FULL OF HOPE2ANTIGUA JIMMY FITZGERALD 16-a 16 F       
1986 SNEAK PREVIEW6 QUIET FLINGGLIMMER OF HOPE5 H. CANDY 1-l 16 F       
1979 TOTOWAH BISKRAHSCOTTS MICHAEL JARVIS 2-i 16 F       
1977 TUG OF WAR RELIANCE2PIRATE QUEEN 1-m 16 F SEA PIGEON GREY BARON  3YO & UP
1976 PHILOMINSKY PHILEMON2CZAREMONT 14 16 F CRASH COURSE3 GRINLING GIBBONS  3 YO & UP
1975 GREY GOD BUSTEDDAYLIGHT2 MICHAEL JARVIS 22-a 16 F       
1974 ATTIVO2 APPIANI2EL GALGO CYRIL MITCHELL 14-f 16 F       
1973 TOM CRIBB FIGHTING CHARLIEFREETOWN BRUCE HOBBS 20-c 16 F MEISSEN5 SIR LARK   
1972 SCORIA KALYDONSLAG 3-d 16 F Grade IIIIRISH FAVOUR DRISHAUNE   
1969 EVEN SAY SAYAJIRAOTENEBRE 1-w 16 F       
1968 AMATEUR CHARLOTTESVILLEDILETTANTE 8-c 16 F QUARTETTE FARM WALK   
1964 PETER PIPER2 FAUBOURG2BACCHANALIA 20-a 16 F LOMOND3     
1958 MASTER OF ARTS NEARCOAMBER FLASH 1-p 16 F       
1956 JARDINIERE SANDJARSNOWBERRY 6-e 16 F DOTTEREL     
1955 LITTLE CLOUD2 NIMBUS2LITTLE BRITAIN 1-g 16 F       
1953 NICK LA ROCCA NICCOLO DELLARCAMENUE MONNAIE 17-b 16 F       
1952 SOUEPI EPIGRAMSOUSSE 9 16 F       
1939 ORACION APELLEOJALA 31 16 F WINNEBAR    3RD IRISH STEW
1936 COUP DE ROI WINALOTSKY ROYAL 11-c 16 F       
1935 DOREEN JANE DUNCAN GRAYCLOCHETTE8 20-c 16 F       
1933 LEONARD5 GOLDEN MYTHNILGHAI 8-c 16 F DICTUM2 FOX-EARTH   
1931 BLUE VISION2 ETHERICPERIMETER2 10-a 16 F ROI DES AULNES KNIGHT OF LORN   
1930 SHOW GIRL SON-IN-LAWCOMEDY STAR2 2-f 16 F       
1929 BALLYNAHINCH CAPTIVATIONAVON HACK 9 16 F       
1926 FOXLAW SON-IN-LAWALOPE 2-f 16 F TOURNESOL     
1925 OBLITERATE TRACERYDAMAGE 10 16 F CHAPEAU6     
1924 JAZZ BAND2 POLYPHONICBLACK BUT COMELY2 12 16 F BRISL CARPATHUS   
1923 CARPATHUS LEMBERGCOMPARISON2 MR. PEACOCK 3-j 16 F JAZZ BAND2     
1922 DOUBLE HACKLE BACHELORS DOUBLESWEET HACKNESS 42 16 F      2ND: JUNISO; 3RD: BALLY HERON
1921 HUNT LAW BACHELORS DOUBLELADY OF GRACE 3-j 16 F CHARLEVILLE FIRST WHEAT   
1919 TRESTLE2 SWYNFORDKEYSTONE2 2-u 16 F       
1914 THE GULLER THE GULLLADY TEAZLE3 J. OSBORNE 28 16 F BOWMAN2    3RD: CHANCE BIRD
1913 THE TYLT SPEARMINTALTCAR2 9 16 F       
1912 MYNORA PIETERMARITZBURGMEMORIA 2-a 16 F       
1911 PILLO RAEBURNGOLDEN HORN3 8-k 16 F KILBRONEY CARDINAL BEAUFORT   
1910 ELIZABETTA DIAMOND JUBILEERED VIRGIN 2-b 16 F BRIDGE OF EARN     
1909 SIR HARRY3 SOLIMANSHOCKING3 5-i 16 F       
1908 OLD CHINA2 -- 42 16 F       
1907 KILLIGREW2 MARCIONFALLOW CHAT 16 16 F       
1906 OUTBREAK LE VARDISRUPTION 9 16 F       
1905 PRINCESS FLORIZEL FLORIZEL2LADY LUCY6 43 16 F       
1904 PALMY DAYS4 TRENTONPALLANZA2 1-b 16 F       
1903 CLIFTONHALL GALLOPING LADLADY CLIFTON 12-a 16 F       
1902 OSBECH COMMONALIBECH 9-e 16 F       
1901 REMINISCENCE CARLTONRECOLLECTION 6-d 16 F SHEERNESS4 RAMBLING KATIE3 3:25.20 
1900 JOE CHAMBERLAIN PHOCIONBLUE BODICE 9-e 16 F INNOCENCE9 AMEER2   
1899 SHERBURN SHEENPRIMROSE DAY 10-b 16 F AMEER2   3:30.203RD DERMOT ASTHORE
1898 KING CROW CROWBERRYQUEEN OF HEARTS4 B2 16 F HERMINIUS VILLIERS   
1897 BRADWARDINE BARCALDINEMONTE ROSA 8-c 16 F THE DOCKER    3° BURNOCK WATER
1896 DARE DEVIL2 ROBERT THE DEVILFLORA MCIVOR4 4-e 16 F       
1895 THE DOCKER SOUTHAMPTONABATEMENT2 7-a 16 F CORNBURY SPINDLE LEG   
1894 NEWCOURT2 HIGHBORNORANGE BLOSSOM2 14-a 16 F   TILTON  2ND HAWKESBURY
1893 SEATON DELAVAL2 MELTONROSEDALE3 4 16 F SHANCROTHA DARE DEVIL2 3:34.40 
1892 NEWCOURT2 HIGHBORNORANGE BLOSSOM2 14-a 16 F GOLDEN DROP2 CLARENCE2 3:58.00 
1891 QUEENS BIRTHDAY HAGIOSCOPEMATILDA 11-a 16 F KNIGHT OF RUBY ALICE34 3:25.00 
1890 HOUNDSDITCH PETERCLARISSIMA 5-h 16 F ROYAL STAR21 LADY GRACE14   
1889 DRIZZLE BEAUCLERCTHE SCOTCH MIST 43 16 F KING JAMES9 ST MARTINS2   
1888 MATIN BELL THURIOEVENING CHIMES 19-c 16 F TOMMY TITTLEMOUSE2 BELLATRIX 3:42.00 
1887 EXMOOR VESTMINSTERLORNA DOONE2 ROBERT SHERWOOD 5-j 16 F CASTOR VAGABOND5 3:39.00 
1886 STONE CLINK SPECULUMSTONE CHAT 16 16 F SELBY NIGHTCAP4 3:33.20 
1885 BLUE GRASS2 PAT MALLOYAMY FARLEY 6-a 16 F HAMBLEDON GREENBANK 3:35.40 
1884 LAWMINSTER EXMINSTERHARRIET LAWS 5 16 F       
1883 BARCALDINE SOLONBALLYROE ROBERT PECK 23 16 F       
1882 VICTOR EMANUEL ALBERT VICTORTIME TEST 42 16 F NOVICE6    3RD CHAMPION 1ST TIME RACE HELD AT GOSFORTH PARK
1881 BONNIE DOON8 ADVENTURERBONNIE LEITH 10-b 16 F TRIUMVIR4 HAGIOSCOPE   
1880 MYCENAE3 RESTITUTIONTHAIS3 3-h 16 F INVAL     
1879 CLEARHEAD ## 16 F       
1878 GLASTONBURY6 RATAPLANLADY ALICE HAWTHORN 4-i 16 F JAGELLON3 CONSTANTINE2   
1877 HAMPTON LORD CLIFDENLADY LANGDEN 10-a 16 F       
1876 THE SNAIL2 ESCA5REVEILLE10 11-c 16 F PAGEANT8 ORGANIST   
1875 HARRIET LAWS LECTURERROSARY9 5 16 F OWTON FEVE   
1874 LILY AGNES MACARONIPOLLY AGNES 16-h 16 F   OWTON  2° LOUISE
1873 FALKLAND7 VOLTIGEURLADY DI3 4 16 F       
1872 SPENNITHORNE THE COUNT2ZOE2 19-b 16 F      2ND DON CARLOS 3RD DERWENT
1871 TARABAN RATAPLANWIASMA 7-c 16 F       
1870 KENNINGTON3 OXFORDPOLYNESIA7 3-m 16 F      2ND MYOSOTIS
1869 THE SPY UNDERHANDVICTORIA4 7-a 16 F      2ND MYOSOTIS 3RD KINGS CROSS
1868 FORTUNIO2 VOLTIGEURFORTUNA7 4-p 16 F TYNEDALE    3RD FARNHAM
1867 FERVACQUES UNDERHANDSLAPDASH2 7 16 F       
1866 ROCOCO GEMMA DI VERGYROWENA4 4-b 16 F THE PRIMATE RED EARL3   
1865 BROWN BREAD WEATHERBITBROWN AGNES 16-a 16 F CALLER OU LA TOUCQUES   
1864 CALLER OU STOCKWELLHARICOT 10-a 16 F OLDMINSTER BOREALIS2   
1863 CALLER OU STOCKWELLHARICOT 10-a 16 F OLDMINSTER     
1862 MONTEBELLO4 WEATHERBITFERRARA3 2-t 16 F NEPTUNUS2    3RD RAPPAREE
1861 JOEY JONES NEWMINSTERMRS DODDS JOHN OSBORNE 2 16 F       
1860 FIRST LORD3 LORD FAUCONBERGMAID OF TEAM VALLEY 5 16 F BUTTERFLY6    3RD BIVOUAC
1859 UNDERHAND THE CURECONTRACTION 43 16 F       
1858 UNDERHAND THE CURECONTRACTION 43 16 F       
1857 UNDERHAND THE CURECONTRACTION 43 16 F       
1856 ZETA18 VAN TROMPMAID OF NEWTON 19 16 F       
1855 WHITELOCK5 RATANMISS MARTIN 2 16 F       
1854 GRAPESHOT4 ALARM2VOLLEY 2-h 16 F       
1853 KINGSTON VENISONQUEEN ANNE 12 16 F       
1852 STILTON2 COTHERSTONETHE WRYNECK T. DAWSON 15-b 16 F       
1851 NEASHAM HETMAN PLATOFFWASP3 4-c 16 F       
1850 ELTHIRON PANTALOONPHRYNE 3-h 16 F       
1849 JOHN COSSER HETMAN PLATOFFDAME COSSER 5-a 16 F       
1848 CHANTICLEER BIRDCATCHERWHIM 23 16 F       
1847 ERYX6 ST MARTIN3# 16 F       
1846 DOLO ST MARTIN3LADY4 2-c 16 F       
1845 INHERITRESS THE SADDLEREXECUTRIX3 4-b 16 F       
1844 THE ERA PLENIPOTENTIARYWHISKER MARE 1-b 16 F   BAY MOMUS  2ND THE BEST OF THREE
1843 MOSS TROOPER2 LIVERPOOLBASSINOIRE 8-k 16 F POMPEY2     
1842 HESLINGTON2 VOLTAIREWAGTAIL4 21-a 16 F THE SQUIRE8 LLIONA   
1841 CALYPSO9 LIVERPOOLORVILLE MARE8 19-b 16 F THE SQUIRE8 NEPTUNE15   
1840 HETMAN PLATOFF BRUTANDORFCOMUS MARE4 2-c 16 F       
1839 ST BENNETT CATTONDARIOLETTA 3-i 16 F       
1838 ST BENNETT CATTONDARIOLETTA 3-i 16 F       
1837 WEDGE3 PICTON2VAT 1-o 16 F       
1836 CYPRIAN PARTISANFRAILTY3 23-a 16 F BURLETTA2     
1835 SATAN2 LOTTERYDAIRYMAID3 12-g 16 F       
1834 FANNY6 JERRYFAIR CHARLOTTE2 6 16 F       
1833 TOMBOY2 JERRYARDROSSAN MARE 8 16 F MAID OF MELROSE    INAUGURAL RUNNING 3RD 3YR BROTHER TO HOMER
  Add info for an additional year