Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
ST. LEGER ITALIANO - MILANO SAN SIRO
 ITALY - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 TRIP TO RHODOS RAIL LINKTROPICAL MARK 9 2800 MT Grade III      
2016 DSCHINGIS SECRET SOLDIER HOLLOWDIVYA MARKUS KLUG 8-k 2800 MT Grade IIITROUBLEMAKER5 BERGHAIN 3:01.20 
2015 AUTOR3 AUTHORIZED4KANSAS9 FRANTISEK HOLCAK 5-e 2800 MT Grade IIIDUCA DI MANTOVA3 ORIENTAL FOX 3:08:708 STARTERS; WON BY NECK (JRD)
2014 ROCK OF ROMANCE ROCK OF GIBRALTAR2ROMANTIC VENTURE A. WOHLER 8-f 2800MT Grade IIISALUT6 VADO DI SIELLA 3:06.90 
2013 PARIVASH SINGSPIEL4PASSATA W. HICKST 12-g 2800 MT Grade IIIROCK OF ROMANCE SARATOGA BLACK 3:07.70 
2012 DONN HALLING HALLINGPAPERING V. LUKA JR 9-c 2800M Grade IIIALTANO SLOWFOOT 3:07.00GOING HEAVY
2011 ALTANO GALILEO4ALANDA2 A WOHLER 9-h 2900M ListedLEO GALI LACATENO 2:53.60 
2010 BURMA GOLD JAVA GOLDBOUGAINVILLEA P SCHIERGEN 14-b 2900 MT Grade IIIRYAN5 CIMA DE PLUIE 3:04.20G3 23RD OCT
2009 CAUDILLO3 ACATENANGOCORSITA ANDREAS BOLTE 1-w 2800M ListedTARKHEENA PRINCE RYAN5 3:01.80 
2008Race Not Run
2007 SPANISH HIDALGO NIGHT SHIFTSPANISH LADY J.L. DUNLOP 1-k 2800M ListedRYAN5 MONTALEGRE 3:15.66 RAN. MARGINS: 1 3/4, HD, 3 1/2, 1 3/4, 1/2.
2006 NOUBLIEZ JAMAIS POLIGLOTENIGHT GREEN 4-r 2900 MT ListedQUALITY SON TIRWANAKO   
2005 BACKBORD PLATINIBUKOWINA2 A. SCHUTZ 1-w 2800M ListedSIMONE BOCCANEGRA VINANDO 3:06.7 
2004 LIQUIDO LOMITASLOLLI POP H. STEINMETZ 3-c 2800M ListedFIEPES WINGED KASUS 3:13.00 
2003 LIQUIDO LOMITASLOLLI POP H. STEINMETZ 3-c 2900M ListedSIMONAS SWING WING 3:16.40 
2002 SIMONAS STERNKONIGSISTADARI 13-e 2900 MT ListedLIQUIDO MONTALBAN2   
2001 NOEL3 ACATENANGONOBLE PRINCESSE 19-c 2900 MT Grade IIIMONTALBAN2 ALBANO3   
2000 NOEL3 ACATENANGONOBLE PRINCESSE H. BLUME 19-c 2900M Grade IIIJAR RECANATI2   
1999 NOEL3 ACATENANGONOBLE PRINCESSE 19-c 2900 MT Grade IIIJAR RONDAN   
1998 RONDAN DANEHILLRONTRY V. CARUSO 19-c 2900M ListedGENEROSITY2 TOAFF 3:06.00 
1997 LUSO SALSELUCAYAN PRINCESS 7-a 2900 MT ListedMANDILAK PAY ME BACK   
1996 DUKE OF FLITE ALLEGEDSTAGE FLITE 11-c 2900M ListedLEAR WHITE MY IRISH 3:10.6 
1995 ASSESSOR NINISKIDINGLE BAY2 R. HANNON 7-a 2900M Grade IIIPUERTO ESCONDIDO MY IRISH 3:21.0 
1994 DOUBLE TRIGGER ELA-MANA-MOUSOLAC M. JOHNSTON 19-b 2900M Grade IIIMICHEL GEORGES STRONG LIFE 3:20.8 
1993 PAY ME BACK MASTER WILLIEPRINCESS REEMA 4-p 2900 MT Grade IIILUCKY BOSS SILVERNESIAN   
1992 JAPE ALLEGEDNORTHERN BLOSSOM P.F.I. COLE 10-c 2900 MT Grade IIISILVERNESIAN FOR MOG 3:11.00 
1991 GREEN SENOR EL GRAN SENORGREEN LEAVES 3-h 2900 MT Grade IIISTRONG LIFE TRIOSO   
1990 PARTING MOMENT THE MINSTRELFAREWELL LETTER I.A. BALDING 4-r 2900M Grade IIIEPICARMO NORCENTRIC 3:04.2 
1989 SIERRA STAR MILL REEFNEW CHANT 3-g 2900 MT Grade IIIFRONTIER VISION ROAKARAD   
1988 WELSH GUIDE CAERLEON2HIGHLAND LIGHT2 M.A. JARVIS 1-s 2900 MT Grade IIIROAKARAD RUSOLI 3:09.25 
1987 SERGEYEVICH NINISKIREXANA 9-g 2900 MT Grade IIJUNG OUR ELIASO   
1986 COMME LETOILE STAR APPEALTHE YELLOW GIRL 14 2900 MT Grade IIROSEDALE DUCA DI BUSTED   
1985 FIRE OF LIFE NIJINSKY2SPARK OF LIFE 9-f 2900M Grade IIIRECO RUTILIO RUFO   
1984 ROUGH PEARL TOM ROLFEJACKIE PEARL 23-b 2900 MT Grade IISPICY STORY WELNOR   
1983 CELIO RUFO WARPATHCOUNTER COUP 22-a 2900M Grade IIITOM SEYMOUR MY TOP   
1982 CRUSADER CASTLE THE MINSTRELMILLE FLEURS 22-d 2900 MT Grade IIBATER TEOFANE   
1981 SOLERO2 BROOKSTIENTA 19-b 2800 MT Grade IIIBALDOG BOLD BRIGADIER   
1980 LOTAR SASSAFRASTRIXIE GIRL 1-g 2800M Grade IIIBARBACCIO ZAMBRANO 3:03.90 
1979 QUADRUPLER VAGUELY NOBLEALOTA CALORIES 1-l 2800M Grade IIIRIDEX MAZZANTI 3:14.30 
1978 XIBURY EXBURYLADY LARK3 1-h 2800 MT Grade IIIPERSIGNY ROLLE 3:07.10 
1977 NOVIGRAD HARDICANUTENAREVKA 3-l 2800 MT Grade IIIKONTIKI STATEFF 2:59.40 
1976 GALLIO MOLVEDOGALLURA 16-g 2800M Grade IIBLACK MARLIN2 NAGALA 3:15.003 YO F & C
1975 LAOMEDONTE RAISE A NATIVELOST MESSAGE 2-e 2800 MT Grade IISTALAG PAULUS POTTER 3:01.10 
1974 MISTER HENRY NELCIUSFIREBEAM 7 2800 MT Grade IISUFFOLK NOTORIUS3   
1973 VEIO FLORIBUNDAVENERE DI CAPUA B3 2800 MT Grade IICERRETO NEPTUNIAN2 2:57.80 
1972 TIERCERON RELKOTADOLINA 6-d 2800M Grade IIIDUKE OF PADUCAH SPANEVIN 3:05.003YO
1971 WEIMAR CANISBAYWHOOPEE 16-h 2800 MT Grade IIILATMOS2 SALTARELO 3:04.40 
1970 ALCAMO VERONESEALLIANCE 2-f 2800M WISE MONEY WHISPIN 3:04.40 
1969 BACUCO RIO MARINSIORA MARGARITA 10 2800 MT Grade IIITRAFOI SAMESU 2:59.40 
1968 BACCIO BANDINELLI ST PADDYBEATRICE ADAMS 22-d 2800 MT HOGARTH BUONDI 3:00.60 
1967 CARLOS PRIMERO2 JANITORCHARLOTTE7 5-e 2800 MT Grade IIICASTELFRANCO MOLLY BRETT 3:03.60 
1966 CHIO ALIPIOCHILOE 14-c 2800 MT ASTESE   3:13.40 
1965 BEN MARSHALL2 BOTTICELLIBELLADONNA 2-f 2800 MT DELLA VALLE OFFENBACH4 2:58.00 
1964 CRIVELLI ALIZIERAIGUE-VIVE 1-t 2800 MT DIACONO BURCIO   
1963 TAVERNIER BOTTICELLITREVISANA2 6-d 2800 MT OSMARIN SIR ORDEN 2:58.80 
1962 BRAGOZZO TRAGHETTOGALIOTTA 2-u 2800 MT DETAILLE GOVERNOR5 3:06.60 
1961 PROTEO TOULOUSE LAUTRECPROBATIONER 14-b 2800 MT MEXICO MARCO MARZIALE 3:01.20 
1960 TIZIANO2 SICAMBRETREVISANA2 6-d 2800 MT PISTOR ORSON2 3:08.20 
1959 FERIA2 TOULOUSE LAUTRECFEIRA DE RIO 3-j 2800 MT VARNA2 ORANO2 3:00.20 
1958 TIEPOLO2 BLUE PETERTREVISANA2 6-d 2800 MT MALHOA ZARGAS 3:10.20 
1957 BRAQUE ANTONIO CANALEBUONAMICA 22-d 2800M ETRUSQUE GRIGORESCO 2:59.40 
1956 BARBARA SIRANI VERSO2BUONAMICA 22-d 2800 MT TISSOT ALIPIO 3:00:00 
1955 DERAIN TENERANIDANIELA DA VOLTERRA 14-c 2800 MT AUDRAN ALTREK 2:59.20 
1954 BOTTICELLI BLUE PETERBUONAMICA 22-d 2800 MT     3:00.60 
1953 DE DREUX STRAIGHT DEALDONATELLA2 14-c 2800 MT ATENODORO DACIA2 3:06.20 
1952 BELFAGOR HASANBEATRICE10 2-u 2800 MT OISE ALLEGRA2 3:04.00 
1951 DAUMIER NICCOLO DELLARCADONATELLA2 14-c 2800 MT NIPIGON3   2:58.60 
1950 TOMMASO GUIDI ORSENIGOTOKAMURA 6-d 2800M STIGLIANO GRANET 2:57.80 
1949 ANTONIO CANALE TORBIDOACQUAFORTE F. TESIO 4-f 2900 MT ZAGAROLO GOLFO2   
1948 TREVISANA2 NICCOLO DELLARCATOFANELLA 6-d 2900M EUDORUS2 ASTOLFINA   
1947 TENERANI BELLINITOFANELLA 6-d 2900 MT VOICES OF CHILDREN SCANNO   
1946 GLADIOLO NAVARROGLORIEUSE F. REGOLI 16 2900M FIRST THRILL2 KILMEADON   
1945 PEANA2 EL GRECOPOST-CHAISE 4-n 2900 MT FREDERICK2 PANTEA   
1944 MACHERIO ORTELLOMANNOZZA 14-c 2900 MT MINA DA SIENA MASTER BAGOT2   
1943 TOKAMURA NAVARROTOFANELLA F. TESIO 6-d 2900 MT ORSENIGO SIMONE DA BOLOGNA   
1942 SCIRE ORTELLOSILVA2 19-b 2900 MT BRIGNANO ARCO   
1941 NICCOLO DELLARCA CORONACHNOGARA 4-r 2900M TEDDY LA MUNIA   
1940 BELLINI CAVALIERE DARPINOBELLA MINNA 2-d 2900 MT ALMUNIA TRISTAN   
1939 LAFCADIO APELLELUNA PARK4 22 2900M       
1938 URSONE CAVALIERE DARPINODUET 3-j 2900 MT MORONI VEZZANO   
1937 EL GRECO PHAROSGAY GAMP 14-a 2900M CILLAS BISTOLFI   
1936 TELLURIO MUNIBETADOLINA3 16-h 2900 MT CHILONE SINNI   
1935 LUB NESIOTESLA MUNIA 32 2900 MT JACOPO DA PONTORMO NICCOLO DA FOLIGNO   
1934 GRAND MARNIER5 MUNIBEGIULIA CLAUDIA 1-l 2800 MT ListedUNITED FAMILY GRAND QUEEN2   
1933 CRAPOM CRANACH2POMPEA 1-j 2900M Grade IIIDETVAN GRANDE BRETAGNE   
1932 FENOLO MUNIBEFLAVIONAVIA 24 2900 MT Grade IIIPILADE KENNEBE   
1931 AGERATUM SARDANAPALEAGRIPPINA8 8-j 2900 MT JACOPA DEL SELLAIO ANGELINA3   
1930 OSTIGLIA HAVRESAC2OLBA 16-c 2900 MT EMANUELE FILIBERTO FILARETE   
1929 ORTELLO TEDDYHOLLEBECK 16-c 2900M       
1928 AKENATON SARDANAPALEALCIOPE 3-h 2900 MT Listed      
1927 DELFINO BURNE JONESDELFT3 12-g 2900 MT       
1926 CRANACH2 CANNOBIECHUETTE 4-p 2900 MT Grade III      
1925 MAJOR2 LALLYMEDANA2 3-a 2900 MT Grade III      
1924 MANISTEE HAVRESAC2VOLODORA JOHN SUMMERSFIELD 21-a 2800MT ROSALBA CARRIERA STELLA DITALIA   
1923 GIOVANNA DUPRE DURBARGIOTTINA 20-a 2900 MT Grade III      
1922 FIORELLO KIBWESIFIORINA2 24 2900 MT Grade III      
1921 MICHELANGELO SIGNORINOFAUSTA 2-w 2900 MT       
1920 VODICE GALEAZZOVOLODORA 21-a 2900 MT       
1919 DELFT3 LALLYFLORINDA16 12-g 2900 MT       
1918 BURNE JONES JOHN OGAUNTBONNY BAY 1-m 2900 MT       
1917 ALCIONE2 SIGNORINOALCESTE6 3-h 2900 MT       
1916 KIBWESI GALEAZZOLADY CHALLACOMBE 32 2900 MT Grade III      
1915 ARISTIPPO SIGNORINOQUIBBLE3 13-c 2900 MT       
1914 PROMETEO GALEAZZOPRY2 4-i 2900 MT Grade III      
1913 ARIANNA2 SIGNORINOANDROMEDA4 7-f 2900 MT       
1912 VALMY7 MASSENAVENUS5 1-h 2900 MT       
1911 ALCIMEDONTE SIGNORINOALCINA5 3-h 2900 MT Listed      
1910 WISTARIA5 GALEAZZOFOSCARINA3 6-d 2900 MT       
1909 DEDALO2 ARCONTEDEVONA2 8-k 2900 MT Grade III      
1908 QUI VIVE6 MERLIN9QUELQUEFOIS 22-c 2900 MT       
1907 SAN GALLO SANSONETTOSAPHIRINE2 8-b 2900 MT       
1906 PLINIO SANSONETTOHYACINTHE2 1-e 2900 MT SAN SIRO3    DH FOR 1ST.
1905 ONORIO GARRICK5HYACINTHE2 1-e 2900 MT Grade III      
1904 EUREKA7 VANLOOENTREVUE 8-a 2900 MT Grade III      
1903 ESQUILINO2 MELANIONGRACE HILL 2-t 2900 MT Grade III      
1902 EURO6 MELANIONENTREVUE 8-a 2900 MT       
1901 SILVANA8 WINKFIELDMISS SNAP 21 2900 MT       
1900 KIKAMBA THE CELLARER2LADY ANNIE 10-d 2900 MT       
1899 ELENA4 GARRICK5ENTREVUE 8-a 2900 MT Grade III      
1898 BRUNELLO BAIARDOFIORDISPINA 2 2900 MT       
1897 HIRA3 MELTONPROSERPINA2 8 2900 MT       
1896 GOLDONI MELTONVENETIA3 19-a 2900 MT       
1895 ORANZEB GARRICK5FIRE BELL2 8-a 2900 MT Listed      
1894 SANSONETTO ANDREDSIEBA 3-h 2900 MT Listed      
1893 FESTUCA2 PRESTONPANSGRATITUDE2 2-h 2900 MT Listed      
1892 DARDINELLO ANDREDDONNA SOL2 4-b 2900 MT       
  Add info for an additional year