Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
RIBBLESDALE STAKES - ASCOT
 GREAT BRITAIN - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 MAGIC WAND20 GALILEO4PRUDENZIA A P OBRIEN 21-a 12 F Grade IIWILD ILLUSION SUN MAIDEN6 2:28.5210 RAN
2017 CORONET19 DUBAWIAPPROACH4 JOHN GOSDEN 9-c 12 F Grade IIMORI3 HERTFORD DANCER 2:32:0612 STARTERS; WON BY NECK (JRD)
2016 EVEN SONG8 MASTERCRAFTSMANGUANTANAMERA7 AIDAN OBRIEN 5-e 12 F Grade IIAJMAN PRINCESS THE BLACK PRINCESS 2:39:7414 STARTERS; WON BY 1 1/2 LENGTHS (JRD)
2015 CURVY2 GALILEO4FRAPPE2 DAVID WACHMAN 1-e 12 F Grade IIPLEASCACH PAMONA3 2:30.04 
2014 BRACELET19 MONTJEUCHERRY HINTON3 AIDAN O BRIEN 9-h 12 F Grade IILUSTROUS10 CRITERIA5 2;30.92 
2013 RIPOSTE8 DANSILIRAINBOW LAKE LADY CECIL 1-k 12 F Grade IIJUST PRETENDING2 ELIK 2:29.41 
2012 PRINCESS HIGHWAY STREET CRYIRRESISTIBLE JEWEL3 DERMOT WELD 1-l 12 F Grade IITHE FUGUE SHIROCCO STAR 2:33.6714 RAN. 6 L; SH HD
2011 BANIMPIRE HOLY ROMAN EMPERORMY RENEE JIM BOLGER 16-c 12 F Grade IIFIELD OF MIRACLES DORCAS LANE 2:37.06 
2010 HIBAAYEB SINGSPIELLADY ZONDA SAEED BIN SUROOR 9-c 12 F Grade IIELDALIL GALLIC STAR2 2:31.18 
2009 FLYING CLOUD18 STORMING HOMECRIQUETTE SAEED BIN SUROOR 1-t 12 F Grade IIFLAME OF GIBRALTAR UVINZA2 2:30.67 
2008 MICHITA3 DYNAFORMERTHUNDER KITTEN JIHN GOSDEN 2-d 12 F Grade IIARTHURS GIRL2 HOBBY9 2:31.87 
2007 SILKWOOD4 SINGSPIELWOOD VINE MICHAEL JARVIS 20 12 F Grade IIALL MY LOVING DALVINA2 2:30.23 
2006 MONT ETOILE2 MONTJEUTROYES WILLIAM HAGGAS 5-h 12 F Grade IISCOTTISH STAGE MAROUSSIES WINGS 2:30.23 
2005 THAKAFAAT UNFUWAINFRAPPE2 JOHN . DUNLOP 1-e 12 F Grade IITWYLA THARP ASAWER 2:31.18YORK
2004 PUNCTILIOUS3 DANEHILLROBERTET SAEED BIN SUROOR 4-c 12 F Grade IISAHOOL QUIFF3 2:30.12 
2003 SPANISH SUN2 EL PRADO2SHINING BRIGHT2 MICHAEL STOUTE 4-m 12 F Grade IIOCEAN SILK MEZZO SOPRANO 2:31.07 
2002 IRRESISTIBLE JEWEL DANEHILLIN ANTICIPATION DERMOT WELD 1-l 12 F Grade IISHADOW DANCING RED RIOJA 2:31.35 
2001 SAHARA SLEW SEATTLE SLEWSAHARA SUN JOHN OXX 2-d 12 F Grade IINAFISAH MARANI 2:29.57 
2000 MILETRIAN MARJUWARG MICK CHANNON 1-l 12 F Grade IITEGGIANO INTERLUDE6 2:33.35GF. 9R. 1¼-SH-¾
1999 FAIRY QUEEN2 FAIRY KING2DEDICATED LADY SAEED BIN SUROOR 19 12 F Grade IISAMOA6 ALABAQ 2:29.87 
1998 BAHR GENEROUSLADY OF THE SEA SAEED BIN SUROOR 6-d 12 F Grade IISTAR BEGONIA RAMBLING ROSE8 2:38.33 
1997 YASHMAK2 DANZIGSLIGHTLY DANGEROUS HENRY CECIL 14-f 12 F Grade IIAKDARIYA CROWN OF LIGHT 2:33.21 
1996 TULIPA ALLEGEDBLACK TULIP2 ANDRE FABRE 7-a 12 F Grade IIKEY CHANGE2 SHEMOZZLE 2:31.41 
1995 PHANTOM GOLD MACHIAVELLIANTRYING FOR GOLD LORD HUNTINGDON 1-l 12 F Grade IITILLANDSIA2 MUSETTA 2:32.15 
1994 BOLAS UNFUWAINTHREE STARS2 BARRY HILLS 11-d 12 F Grade IIGOTHIC DREAM PEARL KITE 2:28.62 
1993 THAWAKIB SADLERS WELLSTOBIRA CELESTE JOHN DUNLOP 21-a 12 F Grade IIIVIZA TALENTED2 2:38.53 
1992 ARMARAMA PERSIAN BOLDROSSITOR CLIVE. BRITTAIN 2-i 12 F Grade IINIODINI BLUSHING STORM 2:29.87 
1991 THIRD WATCH SLIP ANCHORTRIPLE FIRST JOHN . DUNLOP 1-n 12 F Grade IIFINANCE DANCER SOUGHT OUT 2:32.45 
1990 HELLENIC3 DARSHAANGRECIAN SEA MICHAEL STOUTE 5-h 12 F Grade IIIVREA GHARAM 2:35.79 
1989 ALYDARESS ALYDARBALIDARESS HENRY CECIL 14-c 12 F Grade IIROSEATE TERN NEARCTIC FLAME 2:31.95 
1988 MISS BONIFACE TAP ON WOODETTY PAUL A. KELLEWAY B3 12 F Grade IIHIGHBROW DUTCHESS BEST 2:29.92 
1987 QUEEN MIDAS GLINT OF GOLDSTAR COURT HENRY CECIL 1-g 12 F Grade IIBLESSED EVENT PORT HELENE   
1986 GULL NOOK MILL REEFBEMPTON JOHN DUNLOP 1-l 12 F Grade IIMILL ON THE FLOSS SANTIKI 2.30.08 
1985 SALLY BROWN POSSEUNSUSPECTED MICHAEL STOUTE 5-h 12 F Grade IIGRAECIA MAGNA GOODY BLAKE 2.31.40 
1984 BALLINDERRY IRISH RIVERMISS MANON A.JEREMY TREE 1-l 12 F Grade IISANDY ISLAND MPANI 2.29.90 
1983 HIGH HAWK SHIRLEY HEIGHTSSUNBITTERN JOHN DUNLOP 9-e 12 F Grade IICURRENT RAISER FUNNY REEF 2:32.88 
1982 DISH DASH BUSTINOLOOSE COVER ROBERT ARMSTRONG 1-k 12 F Grade IISING SOFTLY TANTS 2.33.40 
1981 STRIGIDA HABITATCATALPA2 HENRY CECIL 16-b 12F Grade IIROLLRIGHTS OVERPLAY 2.33.70 
1980 SHOOT A LINE HIGH LINEDEATH RAY DICK HERN 11-d 12 F Grade IINORTH FORLAND FENNEY MILL 2.29.30 
1979 EXPANSIVE EXBURYAMICABLE W.R. HERN 1-l 18 F Grade IISENORITA POQUITO CRYSTAL QUEEN 2.34.40 
1978 RELFO RELKOLUFAR P.J. PRENDERGAST 20-a 12 F Grade IIBE SWEET CHERRY HINTON 2.30.50 
1977 NANTICIOUS2 NORTHFIELDSNANETTE2 DERMOT K. WELD 21-a 12 F Grade IIBUSACA MISS PINKIE 2.40.60 
1976 CATALPA2 REFORMOSTRYA HENRY CECIL 16-b 12 F Grade IIROSES FOR THE STAR MY FAIR NIECE 2.29.303YO FILLIES
1975 GALLINA RAISE A NATIVEGALLATIA VINCENT OBRIEN 4-d 12 F Grade IILIGHT DUTY FOILED AGAIN 2.37.80 
1974 NORTHERN PRINCESS SIR IVORCARAMEL J. HINDLEY 19-a 12 F Grade IIHORS SERIE ELEGANT TERN 2.37.00 
1973 MISS PETARD PETINGOMISS UPWARD R. JARVIS 1-k 12 F Grade IIMANDERA WIMOSA   
1972 STAR SHIP DICTA DRAKE2STAR TROPHY H. RYAN PRICE 5-e 12 F Grade IICAREZZA MOIRE3 2.36.903YO FILLIES
1971 FLEET WAHINE FLEET NASRULLAHFIJI2 H. THOMSON JONES 13-a 12 F Grade IIMELODINA HUNTING CAP 2.44.30 
1970 PARMELIA BALLYMOSSEDIE KELLY NOEL MURLESS 14-c 12 F PRETTY PUFFIN RIBERTA 2.32.30 
1969 SLEEPING PARTNER PARTHIAOLD DUTCH D. SMITH 16-b 12 F NEDDA RELCIA 2.36.20 
1968 PANDORA BAY2 PANDOFELLFRENCH MOSS G. BARLING 1-l 12 F EXCHANGE4 CELINA   
1967 PARK TOP KALYDONNELLIE PARK B. VAN CUTZEM 26 12 F ST PAULI GIRL PLOTINA   
1966 PARTHIAN GLANCE PARTHIATENACITY G. TODD 9-g 12 F VARINIA GYROPOLIS 2.38.80 
1965 BRACEY BRIDGE CHANTEURRUTHERFORD BRIDGE NOEL MURLESS 1-m 12 F MIBA WIMPOLE STREET 2.28.50 
1964 WINDMILL GIRL HORNBEAMCHORUS BEAUTY A. BUDGETT 20-c 12 F FUSIL LOCHAILORT   
1963 OSTRYA HORNBEAMMALCOLMIA J. WAUGH 16-b 12 F SHADOW CRETENCIA   
1962 TENDER ANNIE TENERANIANNIE OAKLEY P.J. PRENDERGAST 1-k 12 F DESERT MOSS TENDENTIOUS 2.36.80 
1961 FUTURAMA2 BOREALISMIDSUMMER FAIR H. WRAGG 22-d 12 F VERBENA3 PARIS PRINCESS 2.38.60 
1960 FRENCH FERN MOSSBOROUGHSTAR OF FRANCE J.A. WAUGH 14-a 12 F ANNOTATION2 GREEN OPAL 2.39.20 
1959 CANTELO CHANTEURRUSTIC BRIDGE C.F. ELSEY 1-m 12 F Grade IILA COQUENNE DAME MELBA2 2.32.20 
1958 NONE NICER NEARCOPHASE W.R. HERN 21-a 12 F TANTALIZER AMANTE   
1957 ALMERIA3 ALYCIDONAVILA C. BOYD-ROCHFORT 1-m 12 F BLUE GALLEON DONNA LYDIA3   
1956 MILADY4 RAPACE2MILDA4 M MARSH 4-d 12 F MAMOUNIA KYAK   
1955 ARK ROYAL3 STRAIGHT DEALFELUCCA G COLLING 11-d 12 F REEL IN CHORUS BEAUTY   
1954 SWEET ONE HONEYWAYEXHIBITIONNIST J JARVIS 8-a 12 F BRILLIANT GREEN DUST STORM2   
1953 SKYE BLUE PETERIONA J. JARVIS 1-n 12 F KERKEB     
1952 ESQUILLA DJEBELFLYING CARPET C SEMBLAT 9-e 12 F NICKY NOOK     
1951 CHINESE CRACKER DANTEMAY WONG H. BLAGRAVE 2-d 12 F MONROVIA     
1950 LA BAILLE VERSO2LA FUTAIE M MARSH 11-d 12 F       
1949 COLONIST RIENZOCYBELE3 W NIGHTINGALL 23 12 F Grade II     2° SARDONYS
1948 SANDASTRE MACARONSCABREUSE G HOUGHTON 4-n 12 F Grade IIWIMPLE4     
1939 OMBRO DICTATEUR VLLLOMBLA C BOYD-ROCHFORT 27-a 1 1/2 MILES Grade II      
1938 RIVER PRINCE2 ROSE PRINCEVIESTE C. BOYD-ROCHFORT 36 12 F Grade II      
1937 RHODES SCHOLAR PHAROSBOOK LAW J LAWSON 1-n 12 F Grade II      
1936 CAN-CAN2 PRESTISSIMO2FAST KITTY G. BARLING 16-f 12 F Grade IIWILLIAM OF VALENCE RIPPON TOR   
1935 EASTON DARK LEGENDPHAONA F DARLING 9-f 12 F Grade II      
1934 THE BLUE BOY GAINSBOROUGHTETRARCH GIRL M HARTIGAN 3-m 12 F Grade II      
1933 VERSICLE SICKLEVERDICT G LAMBTON B3 12 F Grade II      
1932 ROSE EN SOLEIL SOLARIORED ROSETTE D. WAUGH 8-j 12 F Grade IIHILL CAT2 CAMERONIAN   
1931 DOCTOR DOLITTLE ABBOTS TRACESUNDRILLA H S PERSSE 2-d 12 F. Grade II      
1930 FLYING ARGOSY2 ARGOSYFLYING FISH2 H POWNEY 31 12 F Grade II      
1929 SIR COSMO THE BOSSAYN HALI W WALTERS 6-a 12 F Grade II      
1928 OCURRY ABBOTS TRACELA PALOMA7 H S PERSSE 1-r 12 F Grade II      
1927 FOLIATION TRACERYEGLANTINE2 A TAYLOR JNR 26 12 F Grade II      
1926 ARTIST GLOW GAINSBOROUGHSTARLIGHT LORD DUNDAS 8-k 12 F Grade II      
1925 GLOMMEN POMMERNLADY GLADYS3 W EARL 5-j 12 F Grade II      
1924 LIVE WIRE11 VOLTAENTANGLEMENT G LAMBTON 3-l 12 F Grade IIDIOPHON COMUS7   
1923 LEIGHON TOR TORLOISKLAOMEDIA A TAYLOR JNR 10-d 12 F Grade II  HURRY OFF3   
1922 DRY TOAST CICERODINNER H S PERSSE 11-a 12 F. Grade II      
1921 THE YELLOW DWARF CORCYRALADY HAWKER H S PERSSE 1-s 12 F Grade II      
1920 PERION2 AMADISPANACEA2 H SADLER 2-s 12 F Grade II      
1919 MILTON MARCOVILMISFIT R W COLLING 2-g 12 F Grade II      
  Add info for an additional year