Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX D’HARCOURT - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 AIR PILOT5 ZAMINDARCOUNTESS SYBIL RALPH M. BECKETT 22-d 2000 MT Grade IIROYAL JULIUS STAR VICTORY 2:14.58 
2017 CLOTH OF STARS SEA THE STARSSTRAWBERRY FLEDGE ANDRE FABRE 4-m 2000 MT Grade IIMEKHTAAL MANIACO2 1:58:7711 STARTERS; WON BY NECK (JRD)
2016 GARLINGARI LINNGARIGARLINOTE MME C. BARANDE-BARBE 4-p 2000 MT Grade IISUMBAL AFFAIRE SOLITAIRE 2:07.03CHANTILLY
2015 AL KAZEEM DUBAWIKAZEEM ROGER CHARLTON 21-a 2000 MT Grade IIAFFAIRE SOLITAIRE FATE7 2:10.02 
2014 SMOKING SUN SMART STRIKEBURNING SUNSET PASCAL BARY 4-m 2000 MT Grade IINORSE KING2 TRIPLE THREAT6 2:01.967 RAN; WON BY 1½ L.
2013 MAXIOS MONSUNMOONLIGHTS BOX JONATHAN PEASE 2-d 2000M Grade IIDON BOSCO2 SAGA DREAM 2.04.48 
2012 GIOFRA DANSILIGRACEFULLY5 ALAIN DE ROYER-DUPRE 6-e 2000M Grade IIVADAMAR SAGA DREAM 2.01.35 
2011 PLANTEUR DANEHILL DANCERPLANTE RARE ELIE LELLOUCHE 9 2000M Grade IILEY HUNTER AGENT SECRET 2.04.30 
2010 CUTLASS BAY3 HALLINGDUNNES RIVER ANDRE FABRE 9-f 2000 MT Grade IICOURT CANIBAL CELIMENE5 2:03.86 
2009 TRINCOT PEINTRE CELEBREROYAL LIGHTS PHILIPPE DEMERCASTEL 1-s 2000 MT Grade IITHE BOGBERRY VISION DETAT 2:02.88 
2008 LOUP BRETON ANABAALOUVE ELIE LELLOUCHE 1-k 2000M Grade IISPIRIT ONE2 BORIS DE DEAUVILLE 2:14.60 
2007 BORIS DE DEAUVILLE SOVIET STARLOGJAM2 STEPHANE WATTEL 11-d 2000M Grade IIPEARL SKY IRISH WELLS 2:13.40HVY, 4/1, 9R, M-1 1/2, NO, 3/4
2006 MANDURO MONSUNMANDELLICHT ANDRE FABRE 3-d 2000 MT Grade IICORRE CAMINOS2 ARCHANGE DOR2 2:01.40 
2005 DELFOS3 GREEN TUNEAKHLA 1-c 2000M Grade IISHORT PAUSE2 SAMANDO 2:13.30 
2004 VANGELIS2 HIGHEST HONORCAPADES DANCER 19 2000M Grade IIEXECUTE SHORT PAUSE2 2:02.60 
2003 ANA MARIE ANABAAMARIE DE KEN 8-a 2000M Grade IIFAIR MIX VALENTINO7 2:03.10 
2002 EXECUTE SUAVE DANCERSHES MY LOVELY 10 2000M Grade IISUNSTRACH POUSSIN3 2:03.05 
2001 EARLENE IN THE WINGSELA ROMARA HENRI ALEX-PARTELLI 3-c 2000M Grade IIHONORIFIQUE BURNING SUNSET 2:17.80VRY HVY, 4/1, 11R, M- ¾- NK- SNK
2000 INDIAN DANEHILL DANEHILLDANSE INDIENNE 4-i 2000M Grade IICHELSEA MANOR BARBOLA 2:13.90 
1999 DARK MOONDANCER ANSHANOH SO WELL 1-p 2000M Grade IIBARBOLA EPISTOLAIRE 2:09.70 
1998 ASTARABAD ALLEGEDANAZA ALAIN DE ROYER-DUPRE 4-i 2000M Grade IIMAJORIEN TAIPAN2 2:15.5HLDG, 6R, M-NK-¾-NO
1997 RIVER BAY IRISH RIVERBUCKEYE GAL 9-c 2000M Grade IINERO ZILZAL BAROUD DHONNEUR 2:03.20 
1996 VALANOUR LOMOND2VEARIA 4-n 2000M Grade IICARLING HOUSAMIX 2:02.60 
1995 FREEDOM CRY2 SOVIET STARFALLING STAR2 9-e 2000M Grade IIPELDER TUESDAYS SPECIAL 2:12.10 
1994 URBAN SEA MISWAKIALLEGRETTA 9-h 2000 MT Grade IIVERT AMANDE MARILDO 2:15.10 
1993 MARILDO ROMILDOMARIKE 4-i 2000M Grade IIDEAR DOCTOR POLYTAIN 2:07.7 
1992 FORTUNES WHEEL LAW SOCIETYNORTH FORLAND 3-c 2000M Grade IIPISTOLET BLEU ART BLEU 2:10.4 
1991 PANORAMIC2 RAINBOW QUESTIMMENSE 11 2000M Grade IISIKESTON DEAR DOCTOR 2:05.8 
1990 CREATOR MILL REEFCHALON ANDRE FABRE 23-a 2000M Grade IIRAINIBIK YOUNG MOTHER 2:02.1 
1989 STAR LIFT MILL REEFSENECA 16-c 2000M Grade IISAINT ANDREWS FIJAR TANGO 2:10.1 
1988 VILLAGE STAR MOULINGLITTER3 1-g 2000M Grade IIDAHLAAN SAINT ANDREWS 2:10.5 
1987 GRAND PAVOIS IRISH RIVERGRAY DOVE 3-o 2000M Grade IIHIGHEST HONOR TAKFA YAHMED 2:08.1 
1986 SAINT ESTEPHE TOP VILLEUNE TORNADE ANDRE FABRE 3-f 2000M Grade IIOVER THE OCEAN BAILLAMONT 2:11.6 
1985 STRAWBERRY ROAD WHISKEY ROADGIFTISA PATRICK L. BIANCONE 18 2000 MT Grade IIGREEN PARADISE ROMILDO 2:18.10 
1984 LOVELY DANCER GREEN DANCERJANTHINA 7 2000 MT Grade IIDARLY GARDE ROYALE2 2:17.30 
1983 WELSH TERM WELSH PAGEANTTRINITY TERM 5-g 2000M Grade IICADOUDAL MULAZ PALACE 2:21.2 
1982 LANCASTRIAN REFORMROSALIE2 12-b 2000M Grade IIAL NASR BOBIFFIC 2:13.1 
1981 ARGUMENT KAUTOKEINOARANTELLE 12-b 2000M Grade IIKATOWICE ARMISTICE DAY 2:14.5 
1980 THREE TROIKAS LYPHARDTHREE ROSES CRIQUETTE HEAD 1-k 2000 MT Grade IIGAIN LE MARMOT 2:10.60 
1979 TRILLION HAIL TO REASONMARGARETHEN 4-n 2000M Grade IIFATUSAEL FRERE BASILE 2:19.8 
1978 MONSEIGNEUR GRAUSTARKBROWN BERRY 5-g 2000M Grade IITRILLION CARWHITE 2:15.5 
1977 KASTEEL KING OF THE CASTLEESME 4-i 2000M Grade IIFULL OF HOPE2 ARCTIC TERN 2:10.24 & UP C & F
1976 LILOY BOLD BIDDERLOCUST TIME 16-c 2000M Grade IIRAMIREZ INFRA GREEN 2:02.84 YO & UP C & F
1975 CARD KING CARDINGTON KINGNANTUA3 17-a 2000M Grade IION MY WAY2 BEAU BUCK 2:23.7 
1974 ALLEZ FRANCE SEA-BIRDPRICELESS GEM ANGEL A. PENNA, SR. 1-x 2000 MT Grade IIKSAR2 MISTER SIC TOP 2:11.60 
1973 TOUJOURS PRET VAL DE LOIRDUNDEE3 12-e 2000M Grade IICARD KING MISTER SIC TOP  4YO & UP
1972 PISTOL PACKER GUN BOWGEORGES GIRL 14-f 2000M Grade IIMISTER SIC TOP ARTHUR2  4YO & UP
1971 CARO FORTINO2CHAMBORD 3-o 2000M Grade IIMISS DAN2 AMADOU2   
1970 YELAPA MOSSBOROUGHYOUR POINT 16-b 2000M AMARKO PRINCE REGENT   
1969 GRANDIER TAPIOCAGIRGA 1-m 2000M       
1968 CARMARTHEN DEVONKUWAIT 14-a 2000M       
1967 CADMUS SUPREME COURTCOVERT SIDE 2-f 2000M PROMINER     
1966 SIGEBERT ALIZIERSENONES M. BONAVENTURE 7-e 2100M DACOY SUNDAY2 2:22.318 RAN. MARGINS: 0.5 - 4
1965 FRONTIN MOURNEFRAMEE M. BONAVENTURE 1-e 2000M       
1964 TRAC CALDARIUMAIGASTRA 19-c 2000M       
1963 TANG VIEUX MANOIRTANINA G. WATSON 4-i 2100M SOLTIKOFF SNOB   
1962 VIENNA AUREOLETURKISH BLOOD 14-c 2100M TIFFAUGES DJEBEL TRAFFIC   
1961 DRAGO WORDENLALO J. CUNNINGTON 4-n 2100M Grade IIJAVELOT DJEBEL TRAFFIC 2:13.613 RAN
1960 REGENT5 TANTIEMERHEA2 F. MATHET 4-n 2000M   FRANC LURON   
1959 FRANC LURON FREE MANFRAMEE M. BONAVENTURE 1-e 2000M       
1958 TANERKO TANTIEMELA DIVINE F. MATHET 12 2000M TAPIOCA FRIC   
1957 TAPIOCA VANDALESEMOULE DOR 2-s 2000M   TANERKO   
1956 TROPIQUE FONTENAYAURORE BOREALE 22-a 2000M KURUN     
1955 MAHAN AVENGER2SANS TARES GEORGE BRIDGLAND 13-c 2000 MT FLORIN COTE DOR3   
1954 GEROCOURT FASTNETMIRAMAR3 P. CARTER 5-i 2000M       
1953 FAUBOURG2 VATELLORFAST LADY 8-c 2000M       
1952 PIQUAVANT ADMIRAL DRAKEPROVIDENCE3 J. CUNNINGTON 19-c 2000M       
1951 ALIZIER TELEFERIQUEALIZARINE 20-a 2000M       
1950 VIOLONCELLE CRANACHMONTAGNANA G. WATSON 14-c 2000M       
1949 GOODY ADMIRAL DRAKEGOOD BESS 4-i 2100M BEY PRIOLO   
1948 PEARL DIVER VATELLORPEARL CAP P. CARTER 16-b 2000M       
1947 YONG LO ARKINA2STEEPLE W. CUNNINGTON 3-g 2150 MT COARAZE DJASK   
1946 OUBANGHI CHATEAU BOUSCAUTHIRA4 RENE PELAT 14 2150 MT Grade IIKERLOR PATCHOULY   
1945 PRIAM2 PHARISDJEZIMA CHARLES SEMBLAT 13-c 2000 MT   GALENE   
1944 UN GAILLARD BIRIBIUNDIES 14-b 2000M Grade II     2° BLACKBERRY
1943 TIFINAR ABJERDEASY CHARLES SEMBLAT 14 2400M ESCAMILLO    MAISONS-LAFFITTE
1942 DJEBEL TOURBILLONLOIKA CHARLES SEMBLAT 5-j 2400M      2° LAZARE
1941 DJEBEL TOURBILLONLOIKA 5-j 2400M MAJANO QUICKO   
1940 KSAR EL SRIR TOWN GUARDKSAR EL KEBIR 3-n 2600 MT   ADARIS  2° BALAFRE
1939 CANOT NINO5CANALETTE W. CUNNINGTON 1-t 2400M TALMA7    3° SAMY
1938 VICTRIX KANTARVICTORY2 GEOFFROY WATSON 3-e 2400M KISS CURL VATELLOR   
1937 LE DUC FLAMINGOLA DOUAIRIERE CHARLES BARILLER 5-j 2400M Grade IIVATELLOR FASTNET   
1936 BOUILLON2 PHAROSBOUILLABAISSE7 A. ROBERTS 5-g 2400M Grade IIBLUE BELL16 SANGLOT2   
1935 MARY TUDOR PHAROSANNA BOLENA 10-b 2400M DENVER2 ASSUERUS   
1934 ASSUERUS ASTERUSSLIP ALONG MAURICE D OKHUYSSEN 1-u 2400M ANTENOR2 TAXODIUM3   
1933 TAXODIUM3 BAY CHERRYBRENTA LUCIEN ROBERT 20-a 2400M Grade IIRONFLON ANGELICO6   
1932 PARSEE7 PARTHSEA SPRAY6 CH. CLOUT 4-d 2400 MT AMFORTAS TAXODIUM3   
1931 AMFORTAS KSARPERSEPHONE GEORGE NEWTON 4-j 2400M LOVELACE BLUE SKIES   
1930 FLORIO6 ODOL2FLEUR DE LYS3 ELIJAH CUNNINGTON 8-h 2400M Grade IIGUY FAWKES6 ARBALETRIER   
1929 GUY FAWKES6 TRACY LE VALLA CURIEUSE A. SWANN 3-m 2400M BUBBLES MOTRICO   
  Add info for an additional year