Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX GANAY - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade Surf. 2nd 3rd Time Comment
2018 CRACKSMAN6 FRANKEL3RHADEGUNDA JOHN H GOSDEN 9-c 2100 MT Grade I TurfWRENS DAY CLOTH OF STARS 2:09.44GD BY 4 LENGTHS. ENTRY 2-3
2017 CLOTH OF STARS SEA THE STARSSTRAWBERRY FLEDGE ANDRE FABRE 4-m 2100 MT Grade I TurfZARAK3 SILVERWAVE 2:11:707 STARTERS; WON BY 3/4 LENGTH (JRD)
2016 DARIYAN SHAMARDALDARYAKANA ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-e 2100 MT Grade I TurfSILVERWAVE GARLINGARI 2:07.72TURF: GOOD; 10R; WON BY 1Ľ L.
2015 CIRRUS DES AIGLES EVEN TOPTAILLE DE GUEPE CORINE BARANDE-BARBE 9-h 2100 MT Grade I TurfAL KAZEEM FATE7 2:18.07 
2014 CIRRUS DES AIGLES EVEN TOPTAILLE DE GUEPE CORINE BARANDE-BARBE 9-h 2100 MT Grade I TurfTREVE3 NORSE KING2 2:14.13 
2013 PASTORIUS SOLDIER HOLLOWPRINCESS LI MARIO HOFER 9-e 2100 MT Grade I TurfMAXIOS DUNADEN 2:08.3928TH APRIL. GOING GOOD. 1L; 1L:
2012 CIRRUS DES AIGLES EVEN TOPTAILLE DE GUEPE CORINE BARANDE-BARBE 9-h 2100 MT Grade I TurfGIOFRA RELIABLE MAN 2:18.90 
2011 PLANTEUR DANEHILL DANCERPLANTE RARE ELIE LELLOUCHE 9 2100 MT Grade I TurfSARAFINA5 CIRRUS DES AIGLES 2:07.29 
2010 CUTLASS BAY3 HALLINGDUNNES RIVER ANDRE FABRE 9-f 2100 MT Grade I TurfSHALANAYA PALLODIO 2:11.80 
2009 VISION DETAT CHICHICASTENANGOUBERABA2 ERIC LIBAUD 1-l 2100 MT Grade I TurfLOUP BRETON ADLERFLUG2 2:09.43 
2008 DUKE OF MARMALADE2 DANEHILLLOVE ME TRUE3 AIDAN P. O’BRIEN 3-l 2100 MT Grade I TurfSADDEX SAGEBURG 2:08.30 
2007 DYLAN THOMAS DANEHILLLAGRION AIDAN P. O’BRIEN 9-c 2100 MT Grade I TurfIRISH WELLS DOCTOR DINO 2:07.90GD, NSR, 4/29, 8R, M-2, 3/4, HD
2006 CORRE CAMINOS2 MONTJEUDIBENOISE MIKEL DELZANGLES 1-t 2100M Grade I TurfROYAL HIGHNESS MANDURO 2:17.1 
2005 BAGO2 NASHWANMOONLIGHTS BOX JONATHAN E. PEACE 2-d 2100M Grade I TurfREEFSCAPE ACE3 2:17.70 
2004 EXECUTE SUAVE DANCERSHES MY LOVELY JOHN E. HAMMOND 10 2100 MT Grade I TurfVESPONE FAIR MIX 2:14.60 
2003 FAIR MIX LINAMIXFAIRLEE WILD MARCEL ROLLAND 9-f 2100M Grade I TurfEXECUTE FALBRAV 2:13.00 
2002 AQUARELLISTE DANEHILLAGATHE2 ELIE LELLOUCHE 8-f 2000M Grade I TurfEXECUTE SENSIBLE 2:11.4 
2001 GOLDEN SNAKE DANZIGDUBIAN JOHN L. DUNLOP 9-c 2100M Grade I TurfEGYPTBAND WITH THE FLOW 2:16.7 
2000 INDIAN DANEHILL DANEHILLDANSE INDIENNE ANDRE FABRE 4-i 2100M Grade I TurfGREEK DANCE CHELSEA MANOR 2:27.20TURF HEAVY
1999 DARK MOONDANCER ANSHANOH SO WELL ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-p 2100M Grade I TurfDREAM WELL CROCO ROUGE 2:11.3 
1998 ASTARABAD ALLEGEDANAZA ALAIN DE ROYER-DUPRE 4-i 2100M Grade I TurfQUE BELLE TAIPAN2 2:21.5 
1997 HELISSIO FAIRY KING2HELICE ELIE LELLOUCHE 10-c 2100M Grade I TurfLE DESTIN PILSUDSKI 2:12.10 
1996 VALANOUR LOMOND2VEARIA ALAIN DE ROYER-DUPRE 4-n 2100M Grade I TurfLUSO SWAIN 2:10.9 
1995 PELDER BE MY GUESTSHEER AUDACITY PAUL KELLEWAY 1-k 2100M Grade I TurfALDERBROOK RICHARD OF YORK 2:20.70 
1994 MARILDO ROMILDOMARIKE DAVID SMAGA 4-i 2100M Grade I TurfINTREPIDITY URBAN SEA 2:11.90 
1993 VERT AMANDE KENMARELADY BERRY ELIE LELLOUCHE 14 2100M Grade I TurfOPERA HOUSE MISIL 2:21.1 
1992 SUBOTICA PAMPABIRDTERRE DE FEU ANDRE FABRE 4-j 2100M Grade I TurfPISTOLET BLEU SUAVE DANCER 2:09.30 
1991 KARTAJANA SHERNAZARKARAMITA ALAIN DE ROYER-DUPRE 16-d 2100M Grade I TurfPASSING SALE DEAR DOCTOR 2:18.40 
1990 CREATOR MILL REEFCHALON ANDRE FABRE 23-a 2100M Grade I TurfIN THE WINGS IBN BEY 2:13.0 
1989 SAINT ANDREWS KENMAREHARDIONA JEAN-MARIE BEGUIGNE 1-g 2100M Grade I TurfSTAR LIFT MANSONNIEN 2:20.80 
1988 SAINT ANDREWS KENMAREHARDIONA JEAN-MARIE BEGUIGNE 1-g 2100M Grade I TurfGRAND FLEUVE TRIPTYCH 2:18.6 
1987 TRIPTYCH RIVERMANTRILLION PATRICK L. BIANCONE 4-n 2100 MT Grade I TurfTAKFA YAHMED HIGHEST HONOR 2:15.10 10R
1986 BAILLAMONT BLUSHING GROOMLODEVE FRANCOIS BOUTIN 16-c 2100M Grade I TurfMERSEY2 SAINT ESTEPHE 2:11.7 
1985 SAGACE LUTHIERSENECA PATRICK L. BIANCONE 16-c 2100 MT Grade I TurfROMILDO CARIELLOR 2:10.30 
1984 ROMILDO BUSTEDCAPRERA FRANCOIS BOUTIN 6-e 2100 MT Grade I TurfSAGACE ADONIJAH 2:12.00 
1983 LANCASTRIAN REFORMROSALIE2 DAVID SMAGA 12-b 2100M Grade I TurfCADOUDAL WELSH TERM 2:16.90 
1982 BIKALA KALAMOUNIRISH BIRD PATRICK L. BIANCONE 8-c 2100 MT Grade I TurfLANCASTRIAN AL NASR 2:09.70 
1981 ARGUMENT KAUTOKEINOARANTELLE MAURICE ZILBER 12-b 2100M Grade I TurfARMISTICE DAY IN FIJAR 2:12.2 
1980 LE MARMOT AMARKOMOLINKA FRANCOIS BOUTIN 16-a 2100M Grade I TurfTHREE TROIKAS NORTHERN BABY 2:15.0 
1979 FRERE BASILE DJAKAOPOLA BERNARD SECLY 5-b 2100M Grade I TurfTRILLION PEVERO 2:17.20 
1978 TRILLION HAIL TO REASONMARGARETHEN MAURICE ZILBER 4-n 2100M Grade I TurfMONSEIGNEUR SIRLAD 2:18.20 
1977 ARCTIC TERN SEA-BIRDBUBBLING BEAUTY JOHN FELLOWS 2-d 2100M Grade I TurfEXCELLER INFRA GREEN 2:11.60 
1976 INFRA GREEN LASER LIGHTGREENBACK2 EDOUARD BARTHOLOMEW 3-c 2100 MT Grade I TurfKASTEEL IVANJICA 2:14.80 11R
1975 ALLEZ FRANCE SEA-BIRDPRICELESS GEM ANGEL A. PENNA, SR. 1-x 2100 MT Grade I TurfCARD KING COMTESSE DE LOIR 2:12.00 
1974 ALLEZ FRANCE SEA-BIRDPRICELESS GEM ANGEL A. PENNA, SR. 1-x 2100 MT Grade I TurfTENNYSON GOMBOS 2:23.20 
1973 RHEINGOLD FABERGE2ATHENE3 BARRY W. HILLS 10-c 2100 MT Grade I TurfBOG ROAD2 CITHERON 2:17.10 DH FOR 3RD W/ MISTER SIC TOP
1972 MILL REEF NEVER BENDMILAN MILL IAN A. BALDING 22-d 2100 MT Grade I TurfAMADOU2 EL TORO3 2:16.20VERY SOFT, 12R
1971 CARO FORTINO2CHAMBORD ARTHUR KLIMSCHA 3-o 2100M Grade I TurfAMADOU2 STINTINO 2:08.6 
1970 GRANDIER TAPIOCAGIRGA JOHN CUNNINGTON JR. 1-m 2100M TurfYELAPA PRINCE REGENT 2:14.2 
1969 CARMARTHEN DEVONKUWAIT LUCIEN BALDISSERI 14-a 2000 MT TurfROI DAGOBERT PETRONE 2:13.30 
1968 TAJ DEWAN PRINCE TAJDEVINETTE ROBERT CORME 2-n 2000 MT TurfGRANDIER LOCRIS 2:05.00 
1967 BEHISTOUN OGRADYBEOTIE JOSEPH LIEUX 14-a 2000M TurfGREAT NEPHEW BON MOT 2:11.70 
1966 DIATOME SICAMBREDICTAWAY GEOFFREY WATSON 12-e 2000M TurfSIGEBERT RED SLIPPER 2:14.0 
1965 FREE RIDE3 FREE MANCROIX DU RISQUE2 GEOFFROY WATSON 1-d 2000M TurfMICHILIMACKINAC SIGEBERT 2:08.60 
1964 RELKO TANERKORELANCE FRANCOIS MATHET 16-h 2000M TurfMONADE NASRAM 2:05.6WON BY A NOSE
1963 EXBURY LE HAARGREENSWARD GEOFFROY WATSON 2-f 2000 MT TurfVAL DE LOIR SOLTIKOFF 2:06.00 13R
1962 MISTI MEDIUMMIST GEORGE BRIDGLAND 7-d 2000 MT TurfVIENNA TAINE2 2:11.94 13R
1961 JAVELOT FAST FOXDJAINA PERCY CARTER 16-g 2000 MT TurfWORDPAM SUFFREN 2:04.10 
1960 MARINO WORDENBUENA VISTA JOHN CUNNINGTON, JR. 4-i 2000 MT TurfTURKRANO VAMOUR2 2:10.90 
1959 CHIEF NEARCONIKELLORA ALEC HEAD 4-h 2000 MT TurfFRANC LURON TOMBEUR 2:05.061ST & 2ND BALBO & MALEFAIM DQD.
1958 TANERKO TANTIEMELA DIVINE FRANCOIS MATHET 12 2000 MT TurfBLOCKHAUS PRIMESAUTIER 2:09.96 
1957 TANERKO TANTIEMELA DIVINE FRANCOIS MATHET 12 2000M TurfFRIC CHIEF 2:03.84 
1956 BEAU PRINCE2 PRINCE CHEVALIERISABELLE BRAND 1-r 2000M Turf      
1954 OTTO7 FLAMINGO9OUGREE 4-i 2000M TurfFINE TOP TI MOUN   
1953 GUERSANT BUBBLESMONTAGNANA GEOFFREY WATSON 14-c 2000 MT TurfCOSMOS FAUBOURG2 2:12.2211R
1952 MAT DE COCAGNE BIRIKILFASCINE5 DALTON WATSON 6 2000M TurfDYNAMITER NUCCIO 2:14.9412R
1951 TANTIEME DEUX-POUR-CENTTERKA FRANCOIS MATHET 20-a 2000 MT Turf  DAMASCO 2:15.88 7R - 2ND: THURIO
1950 FONTENAY TORNADOFLYING COLOURS HENRY COUNT 26 2000M TurfAMOUR DRAKE DJEDDAH   
1949 NIRGAL GOYA2CASTILLANE CHARLES H. SEMBLAT 20-a 2000 MT TurfTHARSIS3   2:06.3812R; 3RD: BOBY III
1948 GOYAMA GOYA2DEVINERESS CHARLES H. SEMBLAT 2-n 2000 MT TurfTOURMENT HONEYMOON8 2:10.768R
1947 CHANTEUR CHATEAU BOUSCAUTLA DIVA HENRY COUNT 12 2000 MT TurfELSENEUR NIRGAL   
1946 BASILEUS2 VICTRIXBARBERYBUSH2 HENRY COUNT 3-f 2000M TurfCHANTEUR COARAZE   
1945 SEER2 CLAIRVOYANTTOUR PENCHEE ANDRE GOTTLIEB 20-a 2000 MT TurfGALENE   2:15.40 10R - 3RD: LAZARE
1944 NORSEMAN UMIDWARTARA 13-c 2100M TurfUN GAILLARD ESCAMILLO   
1943 TORNADO TOURBILLONROSEOLA A.DUVIVIER/R. CARTER, JR. 1-s 2000 MT TurfARCOT2   2:10.60 18R; DH FOR 1ST W/ ARCOT; 3RD: LAZARE
1942 DJEBEL TOURBILLONLOIKA CHARLES H. SEMBLAT 5-j 2000 MT TurfADARIS NEPENTHE 2:06.00 16R
1941 MAUREPAS AETHELSTAN2BROCELIANDE 12-e 2000M TurfMAJANO     
1940 GOYA2 TOURBILLONZARIBA ALBERT SWANN 9-e 2000M TurfBIRIKIL SIF   
1939 GOYA2 TOURBILLONZARIBA L. SWANN 9-e 2000M TurfSAMY3 CANOT   
1938 VICTRIX KANTARVICTORY2 GEOFFREY WATSON 3-e 2000M TurfCHUCHOTEUR VATELLOR   
1937 CHUCHOTEUR CHUBASCO3LA BALLADEUSE WILLIAM R. CUNNINGTON 1-t 2000 MT TurfLORENZO DE MEDICI FANTASTIC 2:15.40 11R
1936 ORTOLAN3 MASTER GOODPRINCESSE DORBY A. LASSARD 22 2000M TurfLORENZO DE MEDICI ROQUEPIQUET   
1935 RENTENMARK EPINARDMARK DOR A. SWANN 8-k 2000M TurfASTROPHEL JUS DE RAISIN   
1934 RODOSTO EPINARDRAMONDIE HENRI COUNT 7-d 2000 MT TurfPANTALON     
1933 GOYESCAS GAINSBOROUGHZARIBA WILLIAM HALL 9-e 2000M TurfGRIS PERLE RONFLON   
1932 AMFORTAS KSARPERSEPHONE GEORGE NEWTON 4-j 2000M TurfRIEUR ROMARIN12   
1931 LA SAVOYARDE FILIBERT DE SAVOIELA BALLADEUSE WILLIAM CUNNINGTON 1-t 2000M TurfLOVELACE CHATEAU BOUSCAUT   
1930 BARRABAS2 BAHADURFULDA2 JUAN TORTEROLO 12-c 2000M TurfHOTWEED LE CHATELET   
1929 ROVIGO2 FAUCHEURRAMONDIE HENRI COUNT 7-d 2000M TurfMOTRICO PALAIS ROYAL   
1928 NINO5 CLARISSIMUSAZALEE WILLIAM HALL 17-b 2000M TurfFORTUNIO8 LE GRAND FRISSON   
1927 BIRIBI RABELAISLA BIDOUZE JUAN TORTEROLO 27-a 2000M TurfASTEROIDE DIPLOMATE   
1926 NID DOR FAUCHEURNID DE PIE F. CHARMILLON 17-b 2000M TurfPTOLEMY2 ASTEROIDE   
1925 CADUM SANS SOUCI2SPRING CLEANING 16-g 2000M TurfLE CAPUCIN PREMONTRE   
1924 MASSINE CONSOLSMAURI ELIJAH CUNNINGTON 12 2000M TurfSAINT HUBERT2 SIR GALLAHAD   
1923 LE PRODIGE PRESTIGEPHILOSOPHY 4-d 2000M TurfGRILLEMONT MONT BLANC4   
1922 KSAR BRULEURKIZIL KOURGAN WALTER R. WALTON 3-n 2000 MT TurfCID CAMPEADOR4 HALLEBARDIER   
1921 SOURBIER GORGOSSAPIENTIA G. BATCHELOR 19 2000 MT TurfODOL CAROLY   
1920 SAMOURAI ALCANTARA2SANS TACHE2 CHARLES BARTHOLOMEW, SR. 4-e 2000 MT TurfNAUFRAGEUR STEARINE 2:15.40 9R
1919 RAMSCAPELLE CHANAANRIQQA E. ATKINSON 15-b 2000M Grade I TurfIMAGINAIRE4 DANOIS   
1917 TEDDY AJAXRONDEAU 2-n 2000M Grade I TurfLA FARINA    3° RABAISITO
1914 NIMBUS ELF3NEPHTE G. CUNNINGTON JR 5-i 2000M TurfDAGOR SHANNON13   
1913 SHANNON13 IRISH LADCENSUS3 THOMAS MURPHY 5-a 2000M TurfGAVARNI2 BONBON ROSE2   
1912 CADET ROUSSEL CHAMBERTINCHLORIS3 ARTHUR WATKINS 4-j 2000M TurfTRIPOLETTE TEMPLIER2   
1911 OSSIAN3 LE SAGITTAIREGRETNA GREEN JACQUES DOKHUYSEN 14 2000 MT TurfRONDE DE NUIT3 ITALUS   
1910 CHULO ST JULIENCAMOENA FRANK CARTER 1-k 2000M TurfOVERSIGHT ITALUS   
1909 LINCONNU MASQUESYLPHINE2 DAVIS 4-l 2000M Grade I TurfBINIOU MOULINS LA MARCHE   
1908 MOULINS LA MARCHE FOURIREMOULINAISE JUAN MARTIN 9-d 2000M Grade I TurfEASTMAN6 VINCENT9   
1907 MAINTENON LE SAGITTAIREMARCIA WILLIAM B. DUKE 2-a 2000 MT Turf    2:13.20 5R; 2ND: GANELON; 3RD: GLOUGLOU
1906 RATAPLAN5 ERMAKREGINA19 17-a 2000M Turf     WALK-OVER
1905 CAIUS REVERENDCHOICE 19-c 2000M TurfTURENNE4    3° KANAK
1904 CAIUS REVERENDCHOICE 19-c 2000M TurfSHEBDIZ ALENCON4   
1903 LA CAMARGO CHILDWICKBELLE ET BONNE A. LAVIS 12 2000 MT TurfRETZ MAXIMUM2   
1902 CODOMAN CAMBYSECAMPANULE RICHARD CARTER SR 28 2000M TurfLA CAMARGO VIEUX MARCHEUR   
1901 KREMLIN15 BOUDOIR3KISBERINA 10-e 2000 MT TurfMONSIEUR AMEDEE LIMONADE2   
1900 FOURIRE PALAIS ROYAL2FOURCHETTE ROBERT DENMAN 14-a 2000 MT TurfSESARA MAGISTRAL2 2:18.00 
1899 GARDEFEU CAMBYSEBOUGIE RICHARD COUNT 6-b 2000MT TurfGENERAL ALBERT3 NEVERS6 2:14.40 
1898 QUILDA GAMINQUICK THOUGHT2 CHARLES BARTHOLOMEW, SR. 10-e 2000 MT TurfINDIAN CHIEF4 VAN DIEMEN 2:24.60 
1897 CHAMPAUBERT LITTLE DUCKTANTRIP A. STRIPP 2 2000 MT TurfLAUNAY MONSIEUR GABRIEL 2:14.40 6R
1896 LE SAGITTAIRE LE SANCYLA DAUPHINE3 WILLIAM WEBB 20 2000 MT TurfLAUNAY MERLIN9 2:17.00 4R
1895 MONSIEUR GABRIEL GRANDMASTER4LOLLE THOMAS CUNNINGTON 12-a 2000 MT TurfRAVIOLI2   2:23.006R - 3RD: FAROUCHE
1894 GALETTE9 NOUGATSISTER-TO-TOASTMASTER RICHARD COUNT 23-a 2000 MT TurfRAGOTSKY TILLY6 2:17.00 5R
1893 GOUVERNEUR ENERGY2GLADIA ARTHUR CARTER 25 2000 MT TurfCABALLERO   2:12.60 3° PROGRAMME
1892 BERENGER THE BARD2BOUTADE3 RICHARD CARTER, SR. 28 2000 MT TurfREVEREND ERMAK 2:27.40 5R
1891 BARBEROUSSE DON CARLOS2MLLE DE ST IGNY THOMAS CUNNINGTON 8-a 2000 MT TurfPOURPOINT4 DACIS 2:16.00 4R
1890 LE SANCY ATLANTICGEM OF GEMS WILLIAM WEBB 4-h 2000 MT TurfMAY POLE PHLEGETHON2 2:12.80  
1889 ACHERON2 DOLLARISMENIE GEORGE ROTHERA 13-a 2000 MT TurfLE SANCY BRISOLIER 2:17.40 PRIX DES SABLONS 1889-1948
  Add info for an additional year