Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DE MALLERET - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 AL WATHNA NAYEFLEMON TWIST7 JEAN CLAUDE ROUGET 1-s 2400 MT Grade IIIMPRESSIONIST10 DO RE MI FA SOL 2:39.38SAINT-CLOUD
2015 SEA CALISI YOUMZAINTRICLARIA FRANCOIS DOUMEN 1-t 2400 MT Grade IIKATANIYA YAAZY 2:28.91 
2014 DOLNIYA AZAMOURDALTAMA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-e 2400 MT Grade IISAVANNE4 LAVENDER LANE2 2;34.80 
2013 PACIFIC RIM3 SINGSPIEL4PRAIRIE RUNNER MIKEL DELZANGLES 2-n 2400M Grade IICHALNETTA ORION LOVE 2.34.63 
2012 YELLOW AND GREEN MONSUNGREEN SWALLOW2 NICOLAS CLEMENT 1-n 2400M Grade IIMANDISTANA NOBILIS6 2.32.00ST CLOUD
2011 TESTOSTERONE DANSILIEPOPEE2 PASCAL BARY 14-f 2400M Grade IICAMPANILLAS2 SHANKARDEH 2:28.60ST CLOUD
2010 NEVER FORGET8 WESTERNERTOPIRA ELIE LELLOUCHE 12-g 2400M Grade IISHAMANOVA LADYS PURSE2 2.34.60SAINT-CLOUD
2009 ASHALANDA LINAMIXASHANINKA ALAIN DE ROYER-DUPRE 16-a 2400M Grade IITERRE DU VENT4 SHAMAKIYA 230"60SAINT CLOUD
2008 TREAT GENTLY CAPE CROSSKID GLOVES ANDRE FABRE 11 2400M Grade IILEOS STARLET DAR RE MI 2:31.1 
2007 LEGERETE RAHYSEA HILL A. FABRE 14 2400M Grade IIKALOURA TOPKA 2:33.0SAINT CLOUD
2006 TIME ON SADLERS WELLSTIME AWAY J.L. DUNLOP 22-a 2400M Grade IILAHUDOOD LITALIA 2:38.8 
2005 ROYAL HIGHNESS MONSUNREEM DUBAI PASCAL BARY 23 2400M Grade IIFRALOGA GRAND OPENING2 2:35.3 
2004 LUNE DOR2 GREEN TUNELUTH DOR RICHARD GIBSON 20-d 2400M Grade IIBUOYANT6 DREAM PLAY3 242"60 
2003 HIGH PRAISE2 QUEST FOR FAMESTELLARIA JOHN GOSDEN 4-j 2400M Grade IIUNDERWATER SWEET FOLLY3 2:30.40 
2002 PEARLY SHELLS EFISIOPIFFLE FRANCOIS ROHAUT 6-e 2400M Grade IIANA MARIE BUSTLING4 2:29.00 
2001 DIAMILINA LINAMIXDIAMONAKA ANDRE FABRE 8-d 2400M Grade IIVOLGA SHAMDARA 2:33.3 
2000 AMERICA2 ARAZIGREEN ROSY MME C. HEAD-MAAREK 1-n 2400M Grade IISADLERS FLAG POLAR CHARGE 2:32.70 
1999 SAGE ET JOLIE2 LINAMIXSAGANECA ANDRE FABRE 11-d 2400M Grade IISIDE SADDLE3 WHITE STAR6 2:31.50 
1998 ANOTHER DANCER2 GROOM DANCERGREEN LIGHT2 D. SEPULCHRE 31 2400M Grade IICANTILEVER2 GLOROSIA 2:28.80 
1997 SILVER FUN SAUMAREZRIVIERE DARGENT MME C. HEAD-MAAREK 22-d 2400M Grade IITENUOUS KASSANA 2:40.70 
1996 SHAMADARA KAHYASISHAMARZANA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-c 2400M Grade IILEONILA SPANISH FALLS 2:30.00 
1995 PRIVITY PRIVATE ACCOUNTSYLPH PASCAL BARY 13-c 2400M Grade IIULTRA FINESSE GENOVEFA 2:33.20 
1994 BONASH RAINBOW QUESTSKY LOVE ANDRE FABRE 23-b 2400M Grade IIANCARA DANSEUSE DU NORD 2:33.40 
1993 WEMYSS BIGHT DANCING BRAVEBAHAMIAN ANDRE FABRE 19 2400M Grade IIDIAMONAKA BRIGHT MOUNTAIN 2:28.00 
1992 TRISHYDE NUREYEVROSE DU BOELE FRANCOIS BOUTIN 7-e 2400M Grade IITRAMPOLI AFALADJA 2:28.60 
1991 MAGIC NIGHT2 LE NAIN JAUNEPIN UP BABE PH. DEMERCASTEL 23 2400M Grade IILA MONALISA CRNAGORA 2:31.2 
1990 MISS ALLEGED ALLEGEDMISS TUSCULUM PASCAL BARY 5-i 2400M Grade IIWHITEHAVEN RUBY TIGER 2:41.70 
1989 YOUNG MOTHER YOUTHSANTA TINA J.-M. BEGUIGNE 5-e 2400M Grade IICOLORADO DANCER SHERARDA 2:35.3 
1988 ANIMATRICE ALLEGEDALEXANDRIE MME. C. HEAD-MAAREK 4-i 2400M Grade IIINDIAN ROSE LIGHT THE LIGHTS 2:32.1 
1987 ZOUMORROD AL NASRPRINCESSE RUBY ANDRE FABRE 2-f 2400M Grade IIKHARIYDA RIVER MEMORIES   
1986 GALUNPE HE LOVES MESEMANTIC BERNARD SECLY 5-h 2000M Grade IIRESTIVER ONLY STAR   
1985 KOZANA KRISKOBLENZA ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-n 2000M Grade IIDEVALOIS PRIVATE VIEW   
1984 REINE MATHILDE VAGUELY NOBLEGAY MATELDA MME C. HEAD-MAAREK 1-n 2000M Grade IICLARE BRIDGE GLOWING WITH PRIDE 2:05.7 
1983 CHAMISENE PHARLYTUNERIA MITRI SALIBA 1-t 2000M Grade IIALEXANDRIE SHARAYA   
1982 GREASE FILIBERTOGREEDY OF GAIN FRANCOIS BOUTIN 6-b 2400M Grade IIPARANNDA BUCHANETTE   
1981 LEANDRA2 LUTHIERADY ENDRE PIERRE PELAT 31 2000M Grade IILANDRESSE LA POMPADOUR2 2.09.70 
1980 LUTH DE SARON LUTHIERROSE DE SARON JOHN CUNNINGTON JR 22-d 2000M Grade IIBENICIA HORTENSIA2   
1979 PITASIA PITSKELLYASIAN PRINCESS ANGE PAUS 14-c 2000M Grade IIPRODUCER SALPINX 2.05.40 
1978 CALDERINA LYPHARDCENDRES BLEUES FRANCOIS BOUTIN 1-t 2000M Grade IILADY ZIA2 LA DORGA 2:06.6 
1977 LES SAINTES CLAIRES SANCTUSLES HEURES CLAIRES LEON FLAVIEN 1-u 2000M Grade IIIWAYA KAMICIA 2.06.50GROUP 3 UNTIL 1977
1976 ANTRONA ROYAL PALACEILEANA FRANCOIS BOUTIN 1-w 2000M Grade IIIRANIMER FLORESSA 2.07.00G3, 3YO FILLIES
1975 INFRA GREEN LASER LIGHTGREENBACK2 EDOUARD BARTHOLOMEW 3-c 2000M Grade IITORISCA LIGHTED GLORY  GROUP 3
1974 AZURELLA HIGH HATAZORELLE ALEC HEAD 1-t 2000M Grade IIICHERYL PAULISTA 2.12.50GROUP 3
1973 VIRUNGA SODIUMVALE J M DE CHOUBERSKY 19-b 2000M Grade IIILEAULNE GAY STYLE 2:03.40 
1972 LICATA ABDOSGAIA ROGER POINCELET 13-c 2000M Grade IIIAROSA VALMARENA 2.06.303YO FILLIES
1971 DIXIE2 SICAMBREDICKY 12-e 2000M Grade II      
1970 CHATTER BOX RIBOTPEEP O DAWN HENRI NICOLAS 1-o 1950M GLEAM3 MALICIOSE 2.00.70 
1969 GLANEUSE SNOBGLAMOUR2 ALEC HEAD 22-d 2000M BLOW UP2 FAST RIDE2 2.04.90 
1968 HARDIESSE HORNBEAMSTAGE FRIGHT NOEL MURLESS 16-c 2000M Grade IIDANNES MISS MOLLY 2.09.60 
1967 INGRETTE VIOLON DINGRESBEOTIE JOSEPH LIEUX 14-a 2000M CASAQUE GRISE PIQURE 2.09.90 
1966 SI SAGE SICAMBRETETE SAGE 4-d 2000M BUBUNIA CHERIE NOIRE   
1965 DARK WAVE EDELLICONDULATION2 GEOFFROY WATSON 8-g 2000M       
1964 MIRNA MOURNEMITZIKA FRANCOIS MATHET 5-b 2000M   PATTI2   
1963 IRMA LA DOUCE8 LA VARENDESUN BEAUTY4 ROBERT WINKFIELD 16-h 2000M Grade IILENILLE BILITIS8 2.09.40 
1962 WAKAMBA NORSEMANLORANCE 5-a 2000M LA CARAVELLE     
1961 WHITE HEATHER3 DARIUSNYONDA 5-e 2000M       
1960 SEA NYMPH2 FREE MANSEA SPRAY WILLIAM CLOUT 3-f 2000M LA VENTUROSA DALIDA 2.13.00 
1959 MEFAIR MEDIUMFAIRDESIA NOEL PELAT 4-i 2000M Grade III      
1958 TORBELLA TORNADODJEBELLICA WILLIAM CLOUT 1-t 2000M DJELOUBA PRINCESS LORA 2.07.70 
1957 DENISY PANSAINTE MESME GEORGES PELAT 5-i 2000M   LA MALAGUENA   
1956 FAST JANE FASTNETDJAINA PERCY CARTER 16-g 2000M DJANET     
1954 BETHORA CLARIONLADY PENN 9-f 2000M PHILANTE     
1953 NOORY NEARCOSUNNY DAY RICHARD CARVER SR 4-n 2000M GOURABE PENSACOLA3   
1951 DAMAKA ARDANDAMALIS CHARLES SEMBLAT 1-e 2000M       
1950 NEDA NEARCODEVA RICHARD CARVER SR 1-b 2000M       
1949 CAMARGUE2 MAUREPASCOULEUR 2-n 2000M       
1948 FAIR DOLLY HIEROCLESFARANDOLE2 PERCY CARTER 1-u 2000M       
1947 MADELON2 TROLLIUSLA PAWLOVA GEORGES PELAT 14-a 2000M Grade IIISIKOUSSA APOSTILLE   
1944 LA BELLE DU CANET RIALTOBLUE RIDGE7 5-g 2000M   DAOVA  2° MATIERE GRASSE
1943 BLUE-BERRY2 BLUE SKIESBARBERYBUSH2 3-f 2000M   LADY CAST  2° VERTELLE
1942 GUIRLANDE3 CAPPIELLOMISTLETOE4 28 2000M Grade IIGOLD AND BLUE4 DAME DE BEAUTE   
1941 NIBELLE BLUE SKIESHOTEP HERES 12-e 2000M Grade IILA BARKA DAUPHINE2   
1939 ZOAZO CHATEAU BOUSCAUTZAMBELLI5 W. PRATT 10-a 2000 MT Grade IISUNBURNT2 PEREIRE   
1938 ARGOLIDE TOURBILLONDEASY ALBERT SWANN 14 2000M NYMPHE DICTE PRIENE2   
1937 BARBERYBUSH2 KSARPERVENCHERES FRANK CARTER 3-f 2000M VIA MEDIA    3° SAPOTILLE
1936 LOVE CALL5 MASSINELILY9 D.TORTEROLO/H.HARPER 2-s 2000M RENOMMEE5 CAPELLA  D-H 1ER
1935 SAMOS BRULEURSAMYA FRANK CARTER 19 2000M VIGNES DU SEIGNEUR BLUE BELL16   
1934 EMERAUDE15 KEROREMBRASEE G. CORNU-LANGY 14-a 2000M Grade IIPCC SA PARADE   
1933 NAPEE TRICARDNOUVELLE2 HENRY HARPER 4-h 2000M Grade IILIBERTAD2 ARABIA15   
1932 ALLUMEUSE7 BRULEURALCINE2 PERCY CARTER 4-e 2000M BROADWAY MELODY4 FEE ESTEREL   
1931 NANTUA PASSEBREULNOUVELLE2 HENRY HARPER 4-h 2000M YSSEL PARTHIAN QUEEN2   
1930 MERVEILLE2 HARPOCRATEMARVEL3 FRANK CARTER 5-i 2000M BELDURHISSA    3° MYKETTE
1929 CALANDRIA6 KIRCUBBINCRIMEA3 FRANK CARTER 4-o 2000M CITROUILLE ROLLYBUCHY   
1928 GRATIS14 GAVEGROAT J. CUNNINGTON 11-f 2000M Grade II  LARSY  2° BOCHETTA
1927 BELLECOUR2 SARDANAPALELASARTE ROBERT DENMAN 5-e 2000M LA DESIRADE2 VITAMINE   
1926 CARISSIMA CLARISSIMUSCASQUETTS ROBERT DENMAN 20-a 2000M MISS MC KINLEY EVELYNS LEGEND   
1925 LUCIDE MAINTENONLUCY NEAL FRANK CARTER 2-s 2000M DURANDAL8 OUR GEM2   
1924 CREDITABLE LOMONDCREDENDA JUAN TORTEROLO 19 2000M Grade IIPERLE NOIRE2 WINNARETTA2   
1922 HONEYSUCKLE3 BAY CHERRYHONEY3 CLEMENT DUVAL 4-e 2000M CERES21 CAGNOTTE5   
1921 AD GLORIAM2 VERWOODUNION W.R. WALTON 16 2000M Grade IIXANTHIS3 MUSIQUE   
1920 LASARTE ALCANTARA2BONFIRE GEORGE STERN 5-e 2000M TAKE A STEP PHYLLIS2   
1919 STEARINE SAINT JUST2SANDARAQUE CLEMENT DUVAL 20-a 2000M FLORINA21 MASKARA  LONGCHAMP
1913 ARDECHE3 AIRLIEAMITIE4 GEORGE BARTHOLOMEW 2-r 2000M BEAUTE DU DIABLE3 SAINTE GEMME2   
1912 WAGRAM6 PHOENIX3- PH. HANSE 12-e 2000 MT LA SEMILLANTE LA CHOISILLE   
1911 ALLAMANDA CODOMAN- FRANK CARTER 5 2000M Grade IIBOLIDE5 LA BOHEME16   
1910 PASSE ROSE2 CHILDWICKPRETTY ROSE G. CUNNINGTON JR 3-i 2000M Grade IICOPPELIA9 PADOUE   
1909 MESSAOUDA FLYING FOXBYZANCE ROBERT DENMAN 4-o 2000M PHILOSOPHY VALDIVIA16   
1908 MAFIA II LE GLORIEUX2KAFFA3 GEORGE MILTON 2000M Grade IIPRINCESS MARGARET2 MINE DOR6   
1907 AUX ARMES ST HILAIRENEW PRIMROSE 2-l 2000M AD GLORIAM3 ANEMONE9   
1906 GAMALIEL LE SAMARITAINGREASED LIGHTNING5 8-f 1600MT MOULINS LA MARCHE    3° FITZ ELF
1904 PRESTO6 RUEILMLLE PREFERE 1-a 1600M Grade IIUZIN     
1903 OSCAR QUOI RANESORGUEILLEUSE4 1-e 1600 MT Grade IIPERM LAISSEZ PASSER3   
1902 LA DRAGONNE BORDER MINSTRELTUNISIENNE 5-b 1600M Grade IILILIOM2 RIO GRANDE21   
1901 BUTOR2 THE BARD2- 28 1600M Grade II     2° ISMERIE 3° VOLTIGEUR II
1900 KREMLIN6 STEPNIAKAILEEN8 GEORGES CUNNINGTON JR 1600M Grade IIGRANDESSE3    3° FLORIST
1899 IVAN IV POLYGONEISABELLE7 GEOGE CUNNINGTON JR 1600MT Grade IIGERMAINE2    3° NAVARIN III
1898 MOLOCH5 KRAKATOAMEDYN RICHARD CARTER SR 5-g 1600 MT NEVERS6 RAILLEUR   
1896 WASP9 VIGNEMALEWELCOME20 1-e 1600M Grade IIEMMAUS2    3° TARENTELLA
1895 MERLIN9 VIGNEMALEMIGNONNETTE2 32 1600 MT MAHOGANY22 DOMFRONT   
1894 BOUCHON4 RETREAT3BOUVINES 17-a 1600 MT CHARTREUSE26 BOULAQ   
1893 SYLPHINE2 BRUCESOUVENANCE 4-l 1600 M Grade IIBROCART    2 PARTANTS
1890 FITZ ROYA ATLANTICPERPLEXITE WILLIAM WEBB 3-j 1600 M Grade II     WALK-OVER
1889 MODISTE2 NOUGATMODEST MARTHA LYNHAM 8 1600M Grade IICHERIF2 NINICHE5 1.42.20 
1888 FRAPOTEL ZUTMLLE DE FLIGNY 3-c 1600M ERMENGARDE5   1.43.603° MASTER ALBERT
1887 ERMENGARDE5 FLAGEOLETENGUERRANDE 2-j 1600 M Grade IILOUISIANE2    3° CAFE-PROCOPE
  Add info for an additional year