Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DE ROYALLIEU - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 PRINCESS YAIZA2 CASAMENTO2UNDERTONE3 GAVIN CROMWELL 19 2500M Grade IIPALOMBE4 SHAHNAZA 2:43.87 
2017 THE JULIET ROSE MONSUNDUBAI ROSE NICOLAS CLEMENT 6-e 2400 MT Grade IILISTEN IN5 KITESURF2 2:35.55CHANTILLY
2016 THE JULIET ROSE MONSUNDUBAI ROSE NICOLAS CLEMENT 6-e 2400 MT Grade IIALMELA3 SOTTEVILLE 2:31.14CHANTILLY
2015 CANDARLIYA DALAKHANICANDARA A DE ROYER DUPRE 4-m 2500 MT Grade IILADY OF KYUSHU SCALAMBRA 2:37.05 
2014 FRINE10 HIGH CHAPARRALCASTALIA10 C.LAFFON PARIAS 16-g 2500 MT Grade IIMAYHEM6 ZARSHANA 2:37.29 
2013 EBIYZA ROCK OF GIBRALTAR2EBALISTA ALAIN DE ROYER-DUPRE 13-c 2500 MT Grade IICHALNETTA GALVAUN 2:44.17CHALNETTA 1ER RéTTR.
2012 DALKALA GIANTS CAUSEWAYDALTAYA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-e 2500 MT Grade IISHIROCCO STAR LA CONQUERANTE3 2:57.04GOING HEAVY
2011 SEA OF HEARTBREAK3 ROCK OF GIBRALTAR2TOP FORTY2 ROGER CHARLTON 9 2500M Grade IIMISS CRISSY3 MODEYRA 2:53.90 
2010 MARIA ROYAL2 MONTJEUNOTABLE9 ALAIN DE ROYER-DUPRE 13-c 2500 MT Grade IIHIGH HEELED3 SARAH LYNX 2:49.60 
2009 DARYAKANA SELKIRKDARYABA ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-e 2500M Grade IIPEINTURE RARE PLUMANIA 2:38.40 
2008 BALLADEUSE2 SINGSPIELFEATHERQUEST ANDRE FABRE 14 2500M Grade IITRES RAPIDE2 DAR RE MI 2:38.60 
2007 ANNA PAVLOVA3 DANEHILL DANCERWHEELERS WONDER R. A. FAHEY 16-a 2500M Grade IIPRINCESSE DANSANTE DARSHA 2:41.30 
2006 MONTARE MONTJEUCONTARE2 J. E. PEASE 3-c 2500M Grade IILAHUDOOD ALIX ROAD 2:39.50 
2005 OISEAU RARE2 KINGS BESTOISEAU DE FEU2 A. FABRE 1-k 2500M Grade IIKASTORIA4 GUADALAJARA3 2:40.30 
2004 SAMANDO HERNANDOSAMSHU F DOUMEN 19-c 2500M Grade IIRUSSIAN HILL3 BEHKARA 2:39.40 
2003 MOON SEARCH RAINBOW QUESTEVA LUNA2 A FABRE 14-c 2500M Grade IIWHORTLEBERRY2 OCEAN SILK 2:48.60 
2002 DANCE ROUTINE3 SADLERS WELLSAPOGEE2 A FABRE 4-m 2500M Grade IITRUMBAKA TIGERTAIL 2:39.40 
2001 MOON QUEEN2 SADLERS WELLSINFAMY J-C ROUGET 9-e 2500M Grade IIRANIN STREET SHAANA 2:49.30 
2000 MOURAMARA KAHYASIMAMOURA JOHN M. OXX 14-c 2500 MT Grade IIBEYOND THE WAVES PLAYACT2 2:37.50 
1999 FAIRY QUEEN2 FAIRY KING2DEDICATED LADY S. BIN SUROOR 19 2500M Grade IIDARING MISS3 ABYAAN 3:03.80 
1998 LEXA SANGLAMORELEANDRA2 HELENA VAN ZUYLEN 31 2500 MT Grade IIGAZELLE ROYALE BIMBOLA 2:44.80 
1997 TULIPA ALLEGEDBLACK TULIP2 S. BIN SUROOR 7-a 2500M Grade IIDAME KIRI2 KASSANA 2:39.40 
1996 ANNABA IN THE WINGSANNA MATRUSHKA JOHN GOSDEN 7-f 2500M Grade IIWHITEWATER AFFAIR ZAFZALA 2:43.20 
1995 RUSSIAN SNOWS SADLERS WELLSARCTIQUE ROYALE JOHN M. OXX 23 2500 MT Grade IIDARAYDALA GENOVEFA 2:47.00 
1994 DALARA DOYOUNDELSY A. DE ROYER-DUPRE 13-c 2500M Grade IINOBLE ROSE SUNRISE SONG 2:42.20 
1993 HALESIA CHIEFS CROWNHURRY HARRIET2 E. LELLOUCHE 2-d 2500M Grade IIRAYSEKA LILLE HAMMER 2:49.00 
1992 FABULOUS HOSTESS FABULOUS DANCERYOUNG HOSTESS CRIQUETTE HEAD 1-p 2500 MT Grade IIGOOD TO DANCE SPRING 2:53.80 
1991 SAGANECA SAGACEHAGLETTE A. SPANU 11-d 2500M Grade IIBROOKLYNS DANCE WAJD 2:41.90 
1990 MADAME DUBOIS LEGEND OF FRANCE2SHADYWOOD HENRY R. A. CECIL 2-o 2500M Grade IISPENDOMANIA ECHOES 2:42.60 
1989 PASSIONARIA BELDALE FLUTTERDJALLYBROOK JOHN E. HAMMOND 9-f 2500 MT Grade IIROBERTET CARMITA 2:38.90 
1988 SUMMER TRIP LEMIGRANTSUMMER REVIEW J. FELLOWS 9-c 2500M Grade IIIHER HIGHNESS SARBA 2:41.60 
1987 HER HIGHNESS REX MAGNAMILONIA G. BRIGLAND 14 2500M Grade IIIDARALINSHA KAJALL 2:46.30 
1986 SHARANIYA ALLEGEDSHANIZADEH ALAIN DE ROYER-DUPRE 22-d 2500 MT Grade IIKRUGUY LUTH DOR 2:40.40 
1985 MERSEY2 CRYSTAL PALACEMARTINGALE P. L. BIANCONE 1-p 2500M Grade IIIBONNE ILE CHARLOTTE AMALIE2 2:41.00 
1984 EULIYA TOP VILLEEUNOMIA ALAIN DE ROYER-DUPRE 14 2500 MT Grade IIISOARING10 REINE DE GRACE 2:47.80 
1983 HIGH HAWK SHIRLEY HEIGHTSSUNBITTERN JOHN L. DUNLOP 9-e 2500 MT Grade IIRADIANCE3 QUEMORA 2:39.90 
1982 GIPSY ROAD TREPANLA ROUTE MILLARD FRANCOIS BOUTIN 1-n 2500M Grade IIIGOLD BIRD TINOROSA   
1981 DONT SULK GRAUSTARKDINNER PARTNER FRANCOIS BOUTIN 7 2500M Grade IIIGIVE OFF ASTONISHED   
1980 MARIELLA SIR GAYLORDZAMBARA FRANCOIS BOUTIN 4-l 2500M Grade IIGOLD RIVER KARELIA2   
1979 SEALY FILIBERTOSEALAND CRIQUETTE HEAD 4-c 2500 MT Grade IIICATTARINA GINNASI INDOOR   
1978 AMAZER2 VAGUELY NOBLESALE DAY MAURICE ZILBER 14-b 2500M Grade IIIA THOUSAND STARS FABULEUX JANE   
1977 TRILLION HAIL TO REASONMARGARETHEN FRANCOIS MATHET 4-n 2500M Grade IIIPAIX ARMEE3 PROUD EVENT 2:44.80 
1976 PAINT THE TOWN VAGUELY NOBLEBELLE DE NUIT JOHN FELLOWS 22-b 2500M Grade IIIMOQUERIE ELISE MA BELLE 2.52.60 
1975 GRAMY TAPIOCAGRACILE E. CHEVALIER DU FAU 2-n 2500M Grade IIISINOPE LA MIRANDE   
1974 AMBRELLITA MISTIAMBRELLA2 J. BEAUME 7 2500M Grade IIIGAZOLINA AURINETTE2 2.50.80 
1973 SYBARITE ROYAL RECORDPAMPERED 21-a 2500M Grade IIIANNERBELLE CIGALIERE  3 YO & UP F & M
1972 GUILLOTINA BUSTEDTINA2 P.T. WALWYN 9-c 2500M Grade IIISAINTE COLLINE ZABRISKIE POINT 2.45.30 
1971 EXAMPLE EXBURYAMICABLE I.A. BALDING 1-l 2600M Grade IIEAST HAMPTON LA VIGERIE 2.49.20 
1970 PRIME ABORD PRIMERAHOMEWARD BOUND2 JOHN CUNNINGTON JR 3-l 2600M Grade IIIHAZY IDEA PARK TOP 2.53.70 
1969 RIVERSIDE SHESHOONRENOUNCE ALEC HEAD 1-w 2600M DJENARELLE ARME DOR 2.52.10 
1968 SILANA SILNETANABARA GEORGE BRIDGLAND 9-e 2600M SHAHINAAZ FINE2 3.02.90 
1967 MONATREA OSSIAN2VIMERE HENRI VAN DE POELE 8-c 2600M PERCALE GORDA7 3.06.40 
1966 ANDRUSA FLORIADOSHAREBELL HENRI NICOLAS 5-e 2600 MT BERGAME PREDICAMENT 2:54.60 
1965 CASSETTE6 FRICDICTAVELLE CHARLES W. BARTHOLOMEW 12-e 2600 MT CHICOREE PRIMA DONNA7 2:45.90 
1963 MONIQUE TANERKOMATINA FRANCOIS MATHET 31 2600M       
1962 LX2 NISTRALINTANAH GAMBOES 1-h 2600M Grade II      
1961 BOBETTE4 VATELLORBOB RUN2 FRANCOIS MATHET 2-f 2600M Grade II  LA BERGERETTE   
1960 PASQUINADE2 VANDALEMLLE PAGANINI MAX BONAVENTURE 7-e 2600 MT VALROSE CREMONE 2:51.80 
1959 PERSEPOLIS CARACALLAFILLE DE SOLEIL 16-a 2600M CARALLINE SABRE JET   
1958 DALABA OWEN TUDORCAMARGUE2 2-n 2600M       
1957 TEHMANY TEHRANMEHMANY ALEC HEAD 16-d 2600M LA MALAGUENA     
1955 VALLEE DU GAVE MICIPSAVASTHI2 ALEC HEAD 3-c 2600M ANNE5     
1954 ROWENA9 CRANACHNUISANCE3 1-t 2600M   CROIX DU RISQUE   
1953 DONICA DONATELLO2NICA WILLIAM CLOUT 1-t 2600M GOURABE     
1952 LOVELY PRINCESS8 PRINCE BIOVERS LAMOUR2 4-r 2600 MT       
1951 MONROVIA PHARISGERANIUM CHARLES SEMBLAT 14 2600M       
1950 POLAIRE LE VOLCANSTELLA POLARIS FRANCOIS MATHET 16-h 2600M DIVINALH     
1947 APOSTILLE ASTROPHELPOLITITIA FRANCOIS MATHET 14-e 2600MT SANARI HONEYMOON8   
1946 CAMPANELLE2 PATACHONRITOURNELLE 16-c 2600 MT       
1945Race Not Run
1944Race Not Run
1943 PISTOLE4 SIR NIGELPITTER PATTER4 3-g 2600 MT LA DUCHESSE3 GERALDINE18  LE TREMBLAY
1942 FIDGETTE FIRDAUSSIBOXEUSE ROCH FILIPPI 16-c 2500M SOUVENANCE2 TORCHERE2  LE TREMBLAY
1941 VERONIQUE MON TALISMANVOLUBILIS 11-g 2500M SCARLET SKIES MISS MORGANE  LONGCHAMP
1938 QUEEN4 BRULEURQUEENS GAIN 3-c 2600M LOGGIA    3° LA ROBINE
1937 KISS CURL BRULEURKIZIL LOUKOUM FRANK CARTER 3-n 2600M SOLACE4 MARPESIE2   
1936 MIRAFLORE BRULEURMIRABILIS FRANCK CARTER 14-b 2600M HORNCASTLE    3° SCOTLAND YARD
1935 MEDEA TEDDYRELIZANE ROCH FILIPPI 4-n 2600M TANGANIKA4 WHITE GUARD   
1934 SAMEE BRULEURSAMYA FRANK CARTER 19 2600M ROUTINE7 ANNABELLA3   
1933 ARMOISE BLANDFORDCORIANDRE LUCIEN ROBERT 20-a 2600M LIBERTAD2    3° LYBIE
1932 FOXARELLA BRULEURFOXIDA M. ADELE 1-m 2600MT PIETRA3    3RD: STRESA
1931 BRUNHILD TEDDYGUERRIERE GEORGE NEWTON 10-d 2600 MT DUCHESS OF MARLBOROUGH2 METIDJA2   
1930 AUDE CLARISSIMUSQUOI A. SWANN 10-e 2600 MT METAIRIE KERITE   
1929 NITAKRIT2 RADAMESNINON DE LENCLOS5 6-b 2600M       
1928 LOLIVETE OPOTTJONICOLE ELIJAH CUNNINGTON 7-d 2600M SAINTE MANDANE MATSUDA   
1927 BUANDERIE SANS SOUCI2SPRING CLEANING WILLIAM BARKER 16-g 2600M BAUCIS3 POLLY FLINDERS3   
1926 GITANE9 RABELAISGISANE ELLEJAH CUNNINGTON 8-b 2600M QUENOTTE5 BIZKORRA   
1925 FRISETTE DOMINION2FREIDA FRANK CARTER 5-i 2600M NOUVELLE2 JANES LEGEND   
1924 TETRATELA THE TETRARCHCRIMEA3 FRANK CARTER 4-o 2600M CATHERINE4 PERLE NOIRE2   
1923 POMARE3 SAINT JUST2POSADA3 FRANCK CARTER 11-b 2600M ORANGE VERTE SOLANGE11   
1922 CHANTEPIE2 MACDONALD2CABANE4 W. WEBB 23-a 2600M CAGNOTTE5 GLORIEUSE6   
1921 DERBER MAINTENONROSE POMPON6 URBAIN DAVID 15 3000 MT HYDROMEL6     
1920 DANCING MAID5 DE VIRISVALSE BLEUE F. PRATT 1-h 3000M LE DRAGOR     
1919 ST HELIER ALCANTARA2SIMORNIS GEORGE BARTHOLOMEW 13-c 3000M FIL A LA PATTE     
1918Race Not Run
1917Race Not Run
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914Race Not Run
1913 AFGAR JACOBITE3ABRICOTINE3 A. CUTLER JR 2-c 3000M Grade IICAPITAINE FRACASSE     
1912 YERRES3 ELF3NEPHTE ELIJAH CUNNINGTON 5-i 3000M Grade IIGAILLARDE II     
1908 VAL SUZON CHILDWICKTHAMES VALLEY G. CUNNINGTON 4-p 3000M Grade IIDOMINATION7 FAUNILLANE   
1907 MONT MENALE LUTINMESOPOTAMIA5 1-l 3000 MT LA BELLE16 PASSEUR2   
1903 SHEBDIZ KOSROESSEBASTIENNE2 3-l 3000M RECALDIA    3° PERVAT
1899 CANNES19 BORDER MINSTRELCANARETTA2 3 3000 MT JEANNE BRUNETTE GUIRLANDE6   
1898 CONFEDERE LITTLE DUCKHANDKERCHIEF2 8-j 3000 MT DJOHAVA ERMERIC   
1897 ESPOIR DE ROUVRES MOURLEDILIGENCE3 5-e 3000 MT       
1895 PORTUGAL11 SAXIFRAGEVERVEINE2 7-c 3000 MT   LANCIER7  2° CAPULET
1894 MANSOUR2 FRONTIN2MERRY MAY 11-e 3200 MT SLAVE5 CHANTENAY5   
1893 AUSTRAL4 SAXIFRAGEAUSTRALIE 4-b 3200 MT EXCEPTE    3° MIKADO
1890 ISTRIE3 ZUTATHALIE2 GEORGE CUNNINGTON 19-a 3200 MT      2° SENLIS 3° VIDE GOUSSET
1889 PRETENDANT2 SALVATOR2MLLE DE JUVIGNY FRED CARTER 5-g 3200 MT MISS GLENDYNE    3° CASTOR
  Add info for an additional year