Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
BAYERISCHES ZUCHTRENNEN (GROSSER DALLMAYR-PREIS) - MUNCHEN-RIEM
 GERMANY - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 IQUITOS7 ADLERFLUG2IRIKA2 H-J GROSCHEL 26 2000 MT Grade IBEST SOLUTION2 POTEMKIN8 2:05.1211 RAN
2016 ELLIPTIQUE NEW APPROACHURYALE A FABRE 1-n 2000 MT Grade IROYAL SOLITAIRE4 POTEMKIN8 2:7.83 
2015 GUILIANI TERTULLIANGUADALUPE7 JEAN-PIERRE CARVALHO 22-d 2000 MT Grade IAJALO WUNDER2 2:07.52 
2014 LUCKY LION3 HIGH CHAPARRALLIPS ARROW ANDREAS LOWE 14-c 2000 MT Grade INOBLE MISSION2 CALYXA 2;07.52 
2013 NEATICO MEDICEANNICOLA BELLA PETER SCHIERGEN 19-b 2000M Grade IOPPOSITE4 HUNTERS LIGHT2 2.04.07 
2012 PASTORIUS SOLDIER HOLLOWPRINCESS LI MARIO HOFER 9-e 2000 MT Grade IDURBAN THUNDER2 ZAZOU2 2:12.04GOING SOFT
2011 DURBAN THUNDER2 SAMUMDONNA ALICIA T MUNDRY 10-a 2000M Grade IFAMOUS NAME ELLE SHADOW 2.06.39SF. 6R. 1½-2-9
2010 LADY JANE DIGBY OASIS DREAMSCANDALETTE MARK JOHNSTON 2-n 2000M Grade INIGHT MAGIC3 ALEXANDROS7 2.09.70 
2009 PRESSING SOVIET STARRAFIF MICHAEL JARVIS 21-a 2000M Grade IPRECIOUS BOY3 TRINCOT 2:11.27 
2008 LINNGARI INDIAN RIDGELIDAKIYA MICHAEL STOUTE 13-c 2000M Grade IPRESSING FAIR BREEZE5 2:10.05 
2007 SOLDIER HOLLOW IN THE WINGSISLAND RACE PETER SCHIERGEN 5-h 2000M Grade IFORMAL DECREE2 DOMINANTE7 2:09.26 
2006 LORD OF ENGLAND DASHING BLADELOVERIA MARIO HOFER 9-e 2000M Grade ILAVEROCK3 ALMERITA 2:14.46 
2005 SOLDIER HOLLOW IN THE WINGSISLAND RACE PETER SCHIERGEN 5-h 2000M Grade IARCADIO2 TIGANELLO 2:11.09 
2004 INTENDANT LANDOINCENZA ANDREA BERTRAM 14-a 2000M Grade IPOWERSCOURT4 IMPERIAL DANCER3 3:04.27 
2003 RANSOM O WAR RED RANSOMSOMBREFFE ERIKA MADER 4-g 2000M Grade IEPALO HIGHDOWN 2:04.06 
2002 KAIETEUR MARLINSTRONG EMBRACE BRIAN MEEHAN 4-k 2000M Grade INOROIT IMPERIAL DANCER3 2.09.85BLACK TYPE NEEDED
2001 KUTUB IN THE WINGSMINNIE HABIT SAEED BIN SUROOR 14-c 2000M Grade IKROMBACHER PAOLINI 2:09.00 
2000 GREEK DANCE SADLERS WELLSHELLENIC3 MICHAEL R. STOUTE 5-h 2000 MT Grade ISUMITAS STATE SHINTO 2:12.40 
1999 TIGER HILL DANEHILLTHE FILLY PETER SCHIERGEN 3-e 2000M Grade ISAUGERTIES ROSE OF ZOLLERN 2:04.70 
1998 ELLE DANZIG ROI DANZIGELEGIE2 ANDREAS SCHUTZ 19 2000M Grade IARTAN OXALAGU 2:10.60SFT, 7R, M-NO-2-2
1997 OXALAGU LAGUNASOXALIS2 BRUNO SCHUTZ 8-a 2000M Grade IDANCE DESIGN EDEN ROCK2 2:04.60 
1996 TIMARIDA KALAGLOWTRIUMPHANT2 JOHN OXX 13-e 2000M Grade IGERMANY LA BLUE 2:06.60 
1995 GERMANY TREMPOLINOINCA PRINCESS BRUNO SCHUTZ A1 2000M Grade IKALDOUNEVEES TRYPHOSA 2:05.20 
1994 VINCENZO OROFINO2VANGELIS GEORG ORDING 1-t 2000M Grade IBLUSH RAMBLER FAVOURITE PRINCE 2:04.40 
1993 MARKET BOOSTER GREEN DANCERFINAL FIGURE DERMOT WELD 17-b 2000M Grade IKOMTUR HONDO MONDO 2:08.90 
1992 KOOYONGA PERSIAN BOLDANJULI MICHAEL KAUNTZE 19 2000M Grade IZAAHI PERPENDICULAR 2:05.80 
1991 KARTAJANA SHERNAZARKARAMITA ALAIN DE ROYER-DUPRE 16-d 2000M Grade IFORTUNES WHEEL LE JARDIN 2:07.50 
1990 TURFKONIG ANFIELDTHEKLA UWE OSTMANN 8-b 2000M Grade IIDASHING BLADE TREBLE EIGHT 2:01.15 
1989 TURFKONIG ANFIELDTHEKLA UWE OSTMANN 8-b 2000M Grade IITWIST KING SPITFIRE 2:05.39 
1988 SHADY HEIGHTS SHIRLEY HEIGHTSVAGUELY ROBERT ARMSTRONG 1-n 2000M Grade IIALTE ZEIT EL SALTO 2:02.89GRADE/GROUP II
1987 ZAMPANO ROCKETZAUBERIN HEINZ JENTZSCH 1-w 2000M Grade IIMAJORITAT GESEDEH 2:11.20 
1986 HIGHLAND CHIEFTAIN KAMPALA2LA PRIMAVERA JOHN DUNLOP 22-a 2000M Grade IIESQUIRE3 DAUN 2:05.30DH FOR 3RD WITH ALAGOS
1985 LIRUNG CONNAUGHTLIRANGA HEINZ JENTZSCH 9-e 2000M Grade IIGILMORE2 ANATAS 2:04.30 
1984 DAUN AUTHIDIRNDL2 THEO GRIEPER 1-h 2000M Grade IIARATAN2 FARAH7 2:41,60 
1983 TARSUS WINDWURFTAMINA PETER LAUTNER 8-b 2400M Grade IIISTRONG LION OCOS 2:29,30 
1982 ANNO LOMBARDANATEVKA HEINZ JENTZSCH 9-h 2400M Grade IIIDIAMOND SHOAL AKO 2:38.50 
1981 INDEX LOMBARDISABELITA2 HEINZ JENTZSCH 4-n 2400M Grade IIIQUICHOTTE BAZ BOMBATI 2:50.80 
1980 SENATOR2 BASALTSERENADE HEIN BOLLOW 9 2400M Grade IIITOSCARIMUS PROLOG2 2:39.50GROUP III
1979 IMPERIAL FLING NORTHERN DANCERROYAL DILEMMA TH.JONES 23 2400M Grade IIIGIRLANDAJO PHILIPPUS 2:37,40 
1978 JUSTUS LUCIANOJOIE DAMOUR FRITZ DRECHSLER 1-a 2400M Grade IIITAURUS7 RODAUN 2:32.50 
1977 SAN VICENTE PRIAMOSSANTA VITTORIA ADOLF WOEHLER 9-h 2400M Grade IIIGIOTTO3 WANDERSMANN2 2:38.60 
1976 OLIVER7 NORFOLK2ORPHELINE7 ARTHUR SCHLAEFKE 6-e 2000M Grade IIIHALLODRI LIBERATOR3 2:33,10 
1975 GERNEGROSS CELADONGRENZWACHT ARTHUR SCHLAEFKE 1-a 2400M Grade IIIFRESCOBALDI ALADAR4 2:37.50 
1974 BENEDIKT2 FRONTALBLAUE SEE BRUNO SCHUTZ 9-h 2400M Grade IIIFORZANO MEINBERG 2:41,3 
1973 MIRANDO SIGEBERTMEMEL2 HEINZ JENTZSCH 2-w 2000M Grade IALOIS RUBIKON 2:34,7 
1972 BORIS4 SIGEBERTBELLINA2 HEINZ JENTZSCH 6-e 2400M Grade IIIALVARO3 QUAI DORSAY9 2:32.00 
1971 WANDERU WATTEAUWIESENKONIGIN BRUNO SCHUTZ 5-h 2400M Grade IIIRUSTAN FINAL RETREAT 2:39.3 
1970 SEGNES ANATOLSAZARINA W. HEßLER 16 2400M GAUKLER HIT6 2:32 
1969 TRAMINER5 KAISERADLERTROPENSONNE2 S.V. MITZLAFF 26 2400M ANGELOS3 AKARI 2:39.1 
1968 BACCHUS CHIEFBONA HEINZ JENTZSCH 28 2400M SEEBIRK MUSKATLI 2:35.6 
1967 DAIMYO2 KAISERADLERDONNA DIANA HEINZ JENTZSCH 6-e 2400M NEMO KAPITANY FALZAREGO 2:33.40 
1966 NEM IGAZ NOSTRADAMUSDUBLE J. STRICULA 1-h 2400 MT MARSILIO ORDENSTREUE 2:40.70 
1965 MIORO TRAGHETTOMIKRA VALENTIN SEIBERT 31 2400M BUCHSBAUM FORMTREU 2:34.60 
1964 ILLETLEN IMILUSTAM E. SECHSER 12 2400M ASTROLOGE2 SLEIPNIR3 2.33.80 
1963 BELOS2 MASETTO2BLAUDROSSEL V. SEOIBERT 9-h 2400M MORGON ORKUS 2:37.9 
1962 LIEBESCHOR CARAN DACHELIEBESMELODIE M. GRQF LEHNDORF 3-c 2400M SONNENKONIG NACHTKERZE 2:33.8 
1961 ROSENWIRT PRODOMOROSENWIRTIN K. KEIM 2400M MERAVIGLIA KAJUTE 2.39.70 
1960 ANKERKETTE NEARCOANKA2 HANS BLUME 9-h 2400M PROTEKTOR2 WIENER WALZER 2:35.70 
1959 BISMARCK3 NECKARBRITANNIA21 HANS BLUME 14-b 2400M SPALATO2 TRAUTE 2:36.60 
1958 OZEAN MAGNATOFFENBARUNG HANS BLUME 8-a 2000M MOHR3 MAUSEKONIG 2:08.00 
1957 MENES2 GOODYMARANE O. BAUER 31 2000M ZEDERNWARLD MORO11 2:09,50 
1956 PLUTARCH3 BLASIUSPERSANTE G. REINICKE 9-c 2400M TRAUMGEIST TOBRUK13 2:33,60 
1955 MASETTO2 OLYMPMIMOSA HANS BLUME 31 2400M SILVER CITY2 BELMONTE5 2:44.40 
1954 FABIER MADJAR2FAUSTITAS HANS BLUME 16-c 2400M Grade IIIGABOR5 MAGLIASO 2:42,20 
1953 LEVANTOS WAHNFRIEDLEHNSHERRIN ALBERT SCHLAEFKE 3-c 2400M MARANON3 VALERIAN11 2:36.80 
1952 PRODOMO TICINOPRETA W.JOHN/G.ZUBER 13-a 2400M ALKE STANI 2:35.20D-H 1° PLACE
1951 ALGOL3 ORGELTONALKMENE GEORG ZUBER 9-h 2400M Grade IIIGRANDE LIEBESORDEN 2:33.00 
1950 WALDSPECHT ABENDFRIEDENWALDLUFT ARTHUR SCHLAEFKE 5-b 2400M MARCIO MORGENLANDER 2:34.00 
1949 MONTEVIDEO4 TRESORMORNING BREEZE2 R. DIERIG 8-a 2400M PECHVOGEL BIJOUTERIE 2:39.00 
1948 GROSSMOGUL INDUSGROSSULARIA F. FOSTEN 1-a 2400M TANNENWALD FIORENTINO 2.49.00 
1947 SINGLSPIELER WILDLINGSINGADULA J. ROSCSIZEWSKI 1-w 2400M XANTOS GIAMPIETRO   
1944 VINCA6 PUITS DAMOURVIGNES DU SEIGNEUR VALENTIN SEIBERT 16-e 2400M ARKADE2 TOBIAS11 2.50.00 
1943 LOTSE VICTRIXLOGGIA VALENTIN SEIBERT 3-e 2400M   ARMIN6 2.53.00 
1942 RUHPOLDINGER ALCHIMISTRUSTICA6 VALENTIN SEIBERT 1-m 2400M SILBERFASAN   2.38.00 
1941 WERBER PRUNUSWORBZIG F. FOSTEN 13-a 2400M CANDIDA4 OSTERGLAUBE 2.43.00 
1940 SPIELER WIDERHALL3SPRINGFLUT F. FOSTEN 2400M ARCHIMEDES10 WILDLING 2.35.20 
  Add info for an additional year