Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DE LA NONETTE - DEAUVILLE
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 CASTELLAR3 AMERICAN POSTHIGHPHAR C LAFFON PARIAS 3-o 2000 MT Grade IIIROCK MY LOVE MY SISTER NAT 2:07.7 
2017 SOBETSU DUBAWILAKE TOYA C APPLEBY 4-n 2000 MT Grade IIIONTHEMOONAGAIN SENGA4 2:05.94 
2016 LA CRESSONNIERE LE HAVRE6ABSOLUTE LADY JEAN CLAUDE ROUGET 2-f 2000 MT Grade IIIJEMAYEL LAKALAS 2:11.77 
2015 JAZZI TOP DANEHILL DANCERZEE ZEE TOP JOHN GOSDEN 13-e 2000 MT Grade IIIHOLY MOLY4 SAINTE AMARANTE 2:12.04 
2014 AVENIR CERTAIN LE HAVRE6PUGGY2 J-C ROUGET 7-a 2000 MT Grade IIICRISOLLES LAVENDER LANE2 2:11.18 
2013 TASADAY NAYEFTASHELKA ANDRE FABRE 5-b 2000M Grade IIISPARKLING BEAM2 ELEUTHERA9 2.09.91 
2012 ROMANTICA19 GALILEO4BANKS HILL ANDRE FABRE 11 2000M Grade IILEAUPARTIE2 TROIS LUNES 2.06.20 
2011 DREAM PEACE DANSILITRULY A DREAM2 ROBERT COLLET 23 2000M Grade IIIEPIC LOVE HAYA LANDA 2.09.70 
2010 LILY OF THE VALLEY15 GALILEO4PENNEGALE JEAN-CLAUDE ROUGET 4-r 2000M Grade IIICONTREDANSE2 ZAGORA10 2.11.80DEAUVILLE
2009 CHARITY BELLE2 EMPIRE MAKERSWEET CHARITY3 JOHN GOSDEN 1-l 2000M Grade IIIARTICLE RARE ECLAIR DE LUNE 2:07.30 
2008 LADY MARIAN8 NAYEFLA FELICITA WERN BALTROMEI 9-e 2000M Grade IIITREAT GENTLY ALBISOLA3 2:06.7 
2007 TASHELKA MUJAHIDTASHIRIYA A. FABRE 5-b 2000M Grade IIIDIYAKALANIE BEATRIX KIDDO 2:10.2 
2006 GERMANCE SILVER HAWKGAILY TIARA J.C. ROUGET 16-g 2000M Grade IIIMYSTERIOUS LINA BALLET PACIFICA 2:11.2 
2005 VIANE ROSE SEVRES ROSEPRINCESSE DE VIANE J.C. ROUGET 7-c 2000M Grade IIISPECTROFOLLE CASSYDORA2 2:11.9 
2004 GREY LILAS DANEHILLKENMIST ANDRE FABRE 1-e 2000M Grade IIITRINITY JOY POLYFIRST 2.29.80 
2003 STATE OF ART HIGHEST HONORESTAVA 4-i 2000M Grade IIIHOH BUZZARD FELICITY11 2:09.20 
2002 PEARLY SHELLS EFISIOPIFFLE 6-e 2000M Grade IIIDANCE ROUTINE3 MAROTTA 2:09.30 
2001 DIAMILINA LINAMIXDIAMONAKA 8-d 2000M Grade IIILADY LAHAR SPRING OAK 2:10.60 
2000 DI MOI OUI WARNINGBIOSPHERE2 PASCAL BARY 2-s 2000M Grade IIITRES RAVI REVE DOSCAR 2.13.10 
1999 STAR OF AKKAR DISTANT RELATIVEDONNA STAR J.-C. ROUGET 1-l 2000M Grade IIISAGE ET JOLIE2 MOTHER OF PEARL3 2:13.70 
1998 ZAINTA KAHYASIZAILA5 ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-c 2000M Grade IIIBAYOURIDA ELANAAKA 2:10.5DEAUVILLE
1997 DUST DANCER SUAVE DANCERGALAXIE DUST J.L. DUNLOP 1-c 2000M Grade IIIVEREVA GAZELLE ROYALE 2.13.90DEAUVILLE
1996 LUNA WELLS SADLERS WELLSLUNADIX ANDRE FABRE 6-e 2000 MT Grade IIIBINT SALSABIL BINT SHADAYID 2:10.70 
1995 MATIARA BERINGMOST PRECIOUS MME C. HEAD-MAAREK 1-l 2000M Grade IIIDANCE PARTNER2 GARDEN ROSE2 211"30DEAUVILLE
1994 GRAFIN MISWAKIREIGNING COUNTESS FRANCOIS BOUTIN 4-r 2000M Grade IIIMAIDMENT DANISH 214"90DEAUVILLE
1993 SHEMAKA NISHAPOURSHASHNA A. DE ROYER-DUPRE 3-o 2000M Grade IIIBAYA TALENTED2 2:06.8 
1992 RIVER NYMPH RIVERMANFOURTEEN J. DE ROUALLE 16-c 2000M Grade IIITRISHYDE REVASSER 2:18.70 
1991 CAERLINA CAERLEON2DINALINA J. DE ROUALLE 16-d 2000M Grade IIIMAGIC NIGHT2 PINK TURTLE 2:12.7 
1990 COLOUR CHART MR. PROSPECTORRAINBOW CONNECTION ANDRE FABRE 14-b 2000M Grade IIISPENDOMANIA CRUISING HEIGHT 2.06.80 
1989 SIERRA ROBERTA DON ROBERTOSIERRA MORENA ANDRE FABRE 7-a 2000M Grade IIINADINA BEHERA 2.05.60 
1988 ANIMATRICE ALLEGEDALEXANDRIE MME. C. HEAD-MAAREK 4-i 2000M Grade IIITRULY SPECIAL RAIWAND 2:09.50 
1987 KARMISKA BIKALAKARMISYN FRANCOIS BOUTIN 12-c 2000M Grade IIIBIRTHDAY FEVER MADRIGALE 2.10.90DEAUVILLE
1986 GALUNPE HE LOVES MESEMANTIC BERNARD SECLY 5-h 2000M Grade IIIRIVERBRIDE SANTIKI 2.15.90DEAUVILLE
1985 FITNAH KRISGREENLAND PARK MME CHRISTIANE HEAD-MAAREK 1-h 2000M Grade IIILA KOUMIA PRIVATE VIEW 2.06.20LONGCHAMP
1984 NORTHERN TRICK NORTHERN DANCERTRICK CHICK FRANCOIS BOUTIN 4-m 2000M Grade IIIIBADIYYA TREIZIEME 2:04.3LONGCHAMP
1983 SHARAYA YOUTHSHANIZADEH ALAIN DE ROYER-DUPRE 22-d 2000M Grade IIIGREEN REEF RIGHT BANK  DEAUVILLE
1982 GREASE FILIBERTOGREEDY OF GAIN FRANCOIS BOUTIN 6-b 2000M Grade IIIBLACK NARCISSUS SHAMS PRINCESS  DEAUVILLE
1981 LEANDRA2 LUTHIERADY ENDRE PIERRE PELAT 31 2000M Grade IIIPREMIERE DANSEUSE5 LA POMPADOUR2  DEAUVILLE
1980 DETROIT RIVERMANDERNA OLIVIER DOUIEB 16-c 2000M Grade IIIINDIA SONG LUTH DE SARON 2:06.0 
1979 PITASIA PITSKELLYASIAN PRINCESS A. PAUS 14-c 2100M Grade IIISALPINX PRODUCER  LONGCHAMP
1978 TEMPUS FUGIT4 SALVOTRINQUETTE PHILIPPE LALLIE 4-i 2100M ListedCESTIA CALDERINA 2.12.70 
1977 KAMICIA KASHMIR2MICIA JEAN LAUMAIN 9-e 2100M Grade IIIEDINBURGH JALAPA2  LONGCHAMP
1976 THEIA CAROCAVADONGA 16-g 2100M Grade IIIANTRONA NO NO NANETTE  LONGCHAMP, 3YO FILLIES
1975 IVANJICA SIR IVORASTUCE ALEC HEAD 12-e 2100M Grade IIIINFRA GREEN SEA SANDS 2.12.10 
1974 PAULISTA SEA HAWKPETITE MARMITE2 ANGEL PENNA 11-a 2100M Grade IIIPALE ALE2 ODISEA3 2.12.70 
1973 GAY STYLE SIR GAYLORDSTYLE 5-g 2100M Grade IIIMY GREAT AUNT SNOBISHNESS   
1972 RESCOUSSE EMERSONBELLA MOURNE 10-e 2100M Grade IIISAN SAN PAYSANNE  3YO FILLIES
1971 PISTOL PACKER GUN BOWGEORGES GIRL A. HEAD 14-f 2100M Grade IIICAMBRIZZIA MARIEL   
1970 POPKINS ROMULUSPEAT FIRE H. WRAGG 1-p 2100M CHATTER BOX PRIME ABORD 2.13.20 
1969 HECUBA5 RELICQUEENS BEAST 9-g 2100M GLANEUSE SCHONBRUNN2   
1968 POLA BELLA DARIUSBELLA PAOLA FRANCOIS MATHET 4-n 2100M HILL SHADE MISS MOLLY 2.17.70 
1967 SILVER CLOUD2 DAN CUPIDBEACTIVE ETIENNE POLLET 1-o 2100M CASAQUE GRISE TRYALL3 2.16.60 
1966 BUBUNIA WILD RISKBELLA PAOLA FRANCOIS MATHET 4-n 2100M BLANCHELANDE4 SI SAGE 2.18.00 
1965 TINGANEVE BEWITCHED5DIVA20 RENE PELAT 1-e 2100M Grade III  BLABLA  LONGCHAMP
1963 ROYAL GIRL2 NORSEMANROYAL UNION2 RENE PELAT 23-b 2100M       
1962 SALINAS3 SICAMBRESUNNY DRAKE E. POLLET 23-b 2100M       
1961 LA BERGERETTE TORNADOLA PERIE FRANCOIS MATHET 8-i 2100M CARPE DIEM10 ASTOLA   
1960 LEZGHINKA GOLDEN CHARGER2FASCIOLA 3-e 2400M       
1959 MATCHICHE2 MAT DE COCAGNECHIMERE FABULEUSE DALTON WATSON 21-a 2400M Grade III     LONGCHAMP
1958 DJELOUBA DJEBEPHALOUBA 1-t 2200M       
1957 DENISY PANSAINTE MESME GEORGES PELAT 5-i 2200M       
1956 YASMIN3 MIGOLIPLUME2 12-e 2200M FONCTION DJELFINA   
1955 ANNE5 NICCOLO DELLARCAGWYNEDD GEORGE BRIDLAND 8-i 2200M       
1954 CHIMERE FABULEUSE COARAZENINE DALTON WATSON 21-a 2200M      LONGCHAMP
1953 GOURABE ADMIRAL DRAKEGODILLE 26 2200M       
1952 HARBOUR GRACE COARAZEHARBOUR LIGHT3 ETIENNE POLLET 6-e 2200M       
1947 LIMPERIAL COR DE CHASSEMACALA 13-c 1800MT Grade IIIQUERIDO II    3° SAN FRANCISCO
1938 SYLVANIRE MASSINESABOTIERE2 HENRY HARPER 8-d 1800M MA NORMANDIE    3° DILEMNE
1936 SYLVANIRE MASSINESABOTIERE2 HENRI HARPER 8-d 1100M Grade IIIGONFALONIER ADA14   
1934 LE GAZON TEDDYADDIS ABABA J. JENNINGS 16 1100M Grade IIIORGANEAU CEYLON5   
1933 IROQUOIS6 RIALTOYROISE 1-f 1100 MT MARY TUDOR    3° ICE
1932 NYANZA9 PONDOLANDMORENA30 PERCY CARTER 1100 MT   ALCATRAS2  2° ABYLA
1930 METROMANIE CERFEUILMAROTTE6 G.BARTHOLOMEW 5-i 1100M Grade III     2° WITCH DOCTOR 3° ALCANALE
1922 ONDULATION SWEEPERFRIZETTE GEORGE STERN 13-c 1100M ORANGE VERTE KIPTON BELLE  CHANTILLY
1921 ZENOIA SWEEPERZUNA F. PRATT A1 1100M Grade IIIBEAUTE DU DIABLE2 FRETILLON2  CHANTILLY
1920 FARTHING9 SANS LE SOU2- J.C. WATSON 1-a 1100M Grade IIIEARINE    CHANTILLY
1917 SPRING CLEANING NEIL GOWSPRING NIGHT 16-g 1100M Grade IIILA COULEUVRE LA REDOUTE2   
1913 MONETRIE DORICLESMATZA ARTHUR WATKINS 1100M Grade IIIHIGHLY    CHANTILLY
1912 HULOTTE4 FRENCH FOX2HELEN KENDAL EDOUARD CUNNINGTON 16-c 1100M Grade IIICLEF DOR ALASKA12  CHANTILLY
1911 BALME2 BRIO2BAYADERE3 G. CUNNINGTON JR 3-m 1100M Grade IIISIGHTLY ANTONINE3   
1910 PALMYRA5 DORICLESPOMME DOR3 FRANK CARTER 11-b 1100M Grade IIIPAUVRE ROSE LIPA2   
1908 CHARING CROSS13 COLLARCABIN GIRL4 J. COUNT 2-a 1100 MT CIRCE14    3° GIVRA
15 JAZZI TOP DANEHILL DANCERZEE ZEE TOP JOHN GOSDEN 13-e 2000 MT Grade IIIHOLY MOLY4 SAINTE AMARANTE 2:12.04 
  Add info for an additional year