Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DE LA FORET - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 ONE MASTER2 FASTNET ROCK2ENTICING6 WILLIAM HAGGAS 1-e 1400 MT Grade IINNS OF COURT2 DUTCH CONNECTION2 1:20.29HD,HD 25-1
2017 ACLAIM ACCLAMATION2ARIS4 MARTYN MEADE 1-u 1400 MT Grade ISO BELOVED KARAR2 1:25.75 
2016 LIMATO TAGULACOME APRIL2 HENRY CANDY 7-a 1400 MT Grade IKARAR2 SUEDOIS 1:21.83CHANTILLY
2015 MAKE BELIEVE8 MAKFIROSIES POSY ANDRE FABRE 1-s 1400 MT Grade ILIMATO TOORMORE 1:17.05 
2014 OLYMPIC GLORY2 CHOISIRACIDANTHERA RICHARD M. HANNON, JR. 3-c 1400 MT Grade IGORDON LORD BYRON NOOZHOH CANARIAS 1:17.7311TH KARAKONTIE
2013 MOONLIGHT CLOUD INVINCIBLE SPIRITVENTURA10 FREDDY HEAD 4-n 1400 MT Grade IGORDON LORD BYRON GARSWOOD2 1:21.08 
2012 GORDON LORD BYRON BYRON3BOA ESTRELA TOM HOGAN 21-a 1400 MT Grade IPENITENT6 KENDAM 1:25.17 
2011 DREAM AHEAD DIKTATLAND OF DREAMS DAVID SIMCOCK 1-b 1400 MT Grade IGOLDIKOVA SURFRIDER2 1:18.10 
2010 GOLDIKOVA ANABAABORN GOLD FREDDY HEAD 22-d 1400 MT Grade IPACO BOY DICK TURPIN7 1:22.10 
2009 VARENAR ROCK OF GIBRALTAR2VISOR2 ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-n 1400 MT Grade ISWEET HEARTH GOLDIKOVA 1:19.20 
2008 PACO BOY DESERT STYLETAPPEN ZEE RICHARD M. HANNON, SR. 22 1400 MT Grade INATAGORA U S RANGER 1:19.80 
2007 TOYLSOME CADEAUX GENEREUXTREASURE TROVE5 JENS HIRSCHBERGER 2-f 1400 MT Grade IWELSH EMPEROR MARCHAND DOR 1:22.50 
2006 CARADAK DESERT STYLECARAIYMA SAEED BIN SUROOR 13-c 1400 MT Grade IWELSH EMPEROR LINNGARI 1:20.902ND. & 3RD. DH
2005 COURT MASTERPIECE POLISH PRECEDENTEASY OPTION EDWARD A. L. DUNLOP 1-u 1400 MT Grade ICARADAK MIRABILIS6 1:22.20FIRST TIME AT THIS MEETING
2004 SOMNUS PIVOTALMIDNIGHTS REWARD TIM EASTERBY 1-h 1400 MT Grade IDENEBOLA5 LE VIE DEI COLORI 1:22.30 
2003 ETOILE MONTANTE MISWAKIWILLSTAR CRIQUETTE HEAD-MAAREK 23-b 1400 MT Grade IROYAL MILLENNIUM SARATAN 1:22.60 
2002 DEDICATION3 HIGHEST HONORDISSERTATION CRIQUETTE HEAD-MAAREK 5-i 1400 MT Grade IMEDECIS CAYOKE 1:18.70 
2001 MOUNT ABU FOXHOUNDTWANY ANGEL JOHN H. M. GOSDEN 6-f 1400 MT Grade ICHINA VISIT WARNINGFORD 1:22.90 
2000 INDIAN LODGE GRAND LODGEREPETITIOUS AMANDA PERRETT 21-a 1400 MT Grade IDANSILI SUGARFOOT 1:22.30TURF: SOFT, 2½ L.
1999 FIELD OF HOPE SELKIRKFRACCI PASCAL BARY 3-c 1400 MT Grade IKEOS TRANS ISLAND 1:20.80¾ L.
1998 TOMBA EFISIOINDIAN LOVE SONG BRIAN J. MEEHAN 22-d 1400 MT Grade ICHARGE DAFFAIRES KEOS 1:27.10TURF: HEAVY, 9R, M-2-½-2
1997 OCCUPANDISTE KALDOUNONLY SEULE CRIQUETTE HEAD 4-m 1400 MT Grade IGOTHENBERG TOMBA 1:21.406 L.
1996 A MAGICMAN THE WONDERAYANAPA HARTMUT STEGUWEIT 22-a 1400 MT Grade IMIESQUES SON SHAANXI 1:22.80WON BY A HEAD
1995 POPLAR BLUFF DOWSINGPLUME BLEU PALE ANDRE FABRE 4-n 1400 MT Grade IBIN AJWAAD INZAR 1:18.405TH : ANABAA
1994 BIGSTONE LAST TYCOONBATAVE ELIE LELLOUCHE 11-f 1400 MT Grade IMISSED FLIGHT NEVERNEYEV 1:21.206TH : SKI PARADISE
1993 DOLPHIN STREET BLUEBIRDOR VISION JOHN E. HAMMOND 9-b 1400 MT Grade ISKI PARADISE TINNERS WAY 1:26.90 
1992 WOLFHOUND NUREYEVLASSIE DEAR JOHN H. M. GOSDEN 3-l 1400 MT Grade ISILICON BAVARIA KENBU 1:24.80 
1991 DANSEUSE DU SOIR THATCHINGDANCE BY NIGHT ELIE LELLOUCHE 21-a 1400 MT Grade IITSABRAHMA OSARIO 1:22.80 
1990 SEPTIEME CIEL SEATTLE SLEWMAXIMOVA CRIQUETTE HEAD 2-s 1400 MT Grade INORWICH PHILIPPI 1:19.40 
1989 GABINA CAROGOLD BIRD JOHN C. CUNNINGTON, JR. 4-m 1400M Grade IROYAL TOUCH ALIOCHA 1:21.00 
1988 SALSE TOPSIDERCARNIVAL PRINCESS HENRY R. A. CECIL 16-g 1400 MT Grade IGABINA BIG SHUFFLE 1:24.00 
1987 SOVIET STAR NUREYEVVERUSCHKA ANDRE FABRE 9-f 1400 MT Grade IHIGHEST HONOR TURKISH RULER 1:25.80 
1986 SARAB PRINCE TENDERFOOTCARNIVAL DANCE PAUL F. I. COLE 14-c 1400 MT Grade IRISK ME2 WHAKILYRIC 1:23.30 
1985 BROCADE2 HABITATCANTON SILK GUY HARWOOD 14-a 1400 MT Grade INIKOS BREATH TAKING 1:21.60 
1984 PROCIDA MR PROSPECTORWITH DISTINCTION FRANCOIS BOUTIN 12-b 1400 MT Grade INIKOS ROUSILLON 1:27.70 
1983 MA BICHE KEY TO THE KINGDOMMADGE CRIQUETTE HEAD 1-u 1400 MT Grade IPAMPABIRD ARAGON 1:22.60 
1982 PAS DE SEUL MILL REEFTHEREBY DAVID V. O’BRIEN 5-e 1400 MT Grade ITHE WONDER TRES GATE 1:27.70 
1981 MOORESTYLE MANACLEGUIDING STAR2 ROBERT ARMSTRONG 5-j 1400 MT Grade ILOU PIGUET DIAMOND PROSPECT 1:30.40 
1980 MOORESTYLE MANACLEGUIDING STAR2 ROBERT ARMSTRONG 5-j 1400 MT Grade ICROFTER KILIJARO 1:25.80 
1979 PRODUCER NASHUAMARION MAURICE ZILBER 8-i 1400 MT Grade IKILIJARO   1:24.30 
1978 SANEDTKI SALLUSTFORTLIN O. DOUIEB 22-a 1400 MT Grade IGREEN GIRL2 FARAWAY TIMES 1:22.50 
1977 SANEDTKI SALLUSTFORTLIN O. DOUIEB 22-a 1400 MT Grade IPHARLY FARAWAY TIMES 1:25.40 
1976 PHARLY LYPHARDCOMELY J. CUNNINGTON 9-f 1400 MT Grade ILADY MERE MANADO 1:26.00 
1975 ROAN STAR AL HATTABHAIL A STAR ROGER POINCELET 16-c 1400 MT Grade IDANDY LUTE RIOT IN PARIS 1:24.10 
1974 NORTHERN TASTE NORTHERN DANCERLADY VICTORIA J. CUNNINGTON 14-c 1400 MT Grade IEL RASTRO SPEEDY DAKOTA 1:29.00 
1973 AFRICAN SKY SING SINGSWEET CAROLINE A. KLIMSCHA 6-e 1400M Grade IBAYRAAN PRINCESS ARJUMAND 1:23.6 
1972 LYPHARD NORTHERN DANCERGOOFED ALEC HEAD 17-b 1400 MT Grade IMARTINMAS LIBELINHA 1:23.70ALL AGES
1971 FARAWAY SON AMBIOPOISELOCUST TIME M. ZILBER 16-c 1400M Grade IBOLD MINSTREL CALAHORRA 1:21.7 
1970 STRATEGE SANCTUSSINE DIE2 R. CARVER 2-e 1400 MT BOLD FASCINATOR TARBES 1:23.00 
1969 DEMOCRATIE2 IMMORTALITYREVIEW ALEC HEAD 4-p 1400 MT FARAWAY SON MONTEVIDEO 1:23.80 
1968 REGENT STREET GULF STREAMFAIR SPOKEN J. LAUMAIN 12 1400M DON2   1:28.6 
1967 CABHURST PENHURST2CABRELLA G. BRIDGLAND 5-e 1400M LEMMY WHIRLED 1:30 
1966 BARBARE SICAMBREBARBARA WILLIAM HEAD 2-d 1400 MT BLUE TOM GAZALA2 1:30.20 
1965 RED SLIPPER TROUVILLERUBY SLIPPER H. NUGENT 3-j 1400M KASHMIR2 MERRY MADCAP2 1:20.8 
1964 KIRKLAND LAKE BUISSON DORLUCANIA2 L. BARDISSERI 1-g 1400 MT   VERTUEUSE 1:28.40 
1963 MIRNA MOURNEMITZIKA FRANCOIS MATHET 5-b 1400 MT VERTUEUSE TAKAWALK 1:23.20 
1962 SPY WELL MARK-YE-WELLMISS SPY E. POLLET 3-j 1400 MT COMPENSATION PENHURST2 1:26.60 
1961 SNOB MOURNESENONES MAX BONAVENTURE 7-e 1400 MT   SOLITUDE2 1:25.20 
1960 MINCIO RELICMERISE WILLIAM HEAD 14-b 1400 MT ZANZIBAR MOSKOVA 1:28.10 
1959 HAUTAIN SKY HIGHHAURA M. BONAVENTURE 3-c 1400M DEBUT5 GINETTA 1:26.1 
1958 CURRITO SILNETCHOREA2 E. POLLET 20-d 1400 MT MON TRIOMPHE   1:25.00 
1957 OFERISTA OFELUSBALRISTA 23-b 1400 MT Grade I      
1956 MIDGET DJEBEMIMI2 ALEC HEAD 1-u 1400 MT TANERKO OFERISTA 1:25.40 
1955 VARETA VILMORINVERONIQUE RENE PELAT 11-g 1400M POLIC MARTINE 1:26.7 
1954 FINE TOP FINE ARTTOUPIE A. LIEUX 8-d 1400M SOLEIL ROYAL MEDIA 1:28.6 
1953 FINE TOP FINE ARTTOUPIE A. LIEUX 8-d 1400M COTE DOR3 NASTIA 1:21.5 
1952 GUERSANT BUBBLESMONTAGNANA GEOFFROY L. WATSON 14-c 1400 MT CANTHARE ANTLER 1:30.90 
1951 PHARAOS PHARISPALAOS CHARLES H. SEMBLAT 13-c 1400 MT LUZON EPICEA 1:22.80 
1950 PHARSALE PHARISALCINE CHARLES H. SEMBLAT 14 1400 MT KSARINOR DJEBELLICA 1:23.30 
1949 TANTIEME DEUX-POUR-CENTTERKA F. MATHET 20-a 1400M   DON JOSE 1:25.9 
1948 FONTENAY TORNADOFLYING COLOURS HENRY COUNT 26 1400 MT CLARION MENETRIER 1:24.20 
1947 MENETRIER FAIR COPYLA MELODIE F. MATHET 15-b 1400MT   DRAKKAR2 1:25.22° DOROGOI
1946 VAGABOND4 ASTROPHELWALCHOWITE C. CUNNINGTON JR. 20-a 1400 MT FINE ART   1:28.103+ DOROGOI
1945 GOYAMA GOYA2DEVINERESS CHARLES H. SEMBLAT 2-n 1400 MT VAGABOND4 TANGO2 1:25.70 
1944 CARAVELLE ABJERALBARELLE CHARLES H. SEMBLAT 13-c 1400 MT       
1943 CARAVELLE ABJERALBARELLE CHARLES H. SEMBLAT 13-c 1400 MT FINE ART     
1942 BUENA VISTA ORWELLANNE DE BRETAGNE J. CUNNINGTON 4-i 1400M FINE ART ARISTOCRATE   
1941 ESMERALDA TOURBILLONSANAA CHARLES H. SEMBLAT 14 1400 MT PANIPAT    3RD: THREAD
1940 CORVIGLIA9 CHARLEMAGNE7CONFISERIE2 13-b 1600M Grade IGOYA2    3° JACOBUS
1938 DIXIANA4 JACOPOBOBBLES 1-n 1400M   CANZONI  2° ISKANDAR
1937 BLUE STAR BLUE SKIESHEURE H WILLIAM HEAD 7-e 1400M ASHERATT CATHERINETTE   
1936 MOUSSON ROSE PRINCESPRING TIDE LUCIEN ROBERT 16-g 1400M FLYING THOUGHTS MAY WONG   
1935 GONG2 CHATEAU BOUSCAUTWITCHS CAULDRON 1-c 1400M REMEMBER8 AMBROSE LIGHT   
1934 JUS DE RAISIN SAINT JUST2HONEYSUCKLE3 COMTE DE CHOISEUL 4-e 1400M LE CYCLONE BAO DAI   
1933 JOCRISSE COMEDY KING2JONICOLE 7-d 1400M RODOSTO SANAA   
1932 ASSUERUS ASTERUSSLIP ALONG MAX D OKHUYSEN/G. BATCHELOR 1-u 1400M LOVELACE LORD BYRON25  D-H 1° PLACE
1931 FOUR IN HAND3 TETRAMETERBIRD I TH HAND W. DAVIS 1-i 1400 MT JUS DE RAISIN ALLUVIAL   
1930 BAOULE GRAND FLEET2RESONY C. MARCHAL 11-g 1400 MT Grade ISLIPPER FARNUS2   
1929 CHATEAU BOUSCAUT KIRCUBBINRAMONDIE LUCIEN ROBERT 7-d 1400M SLIPPER     
1928 LA MOQUEUSE TEDDYPRIMROSE LANE HENRI HARPER 1-e 1400M KOENIGSMARK2 TOUCHAUD   
1927 CORAM RAMRODCORNELIA12 5-b 1400M CESTONA CARMELITE6   
1926 LICTEUR SAMOURAILOYALTY10 R. FILIPPI 16 1400M NINO5 MAGNUM14   
1925 BRUMAIRE MAINTENONBRUME CH. CLOUT A9 1400M Grade ITAPIN FIRST EDITION8   
1924 NICEAS SUNDRIDGENIKA WILLIAM DUKE 4-l 1400M TAPIN PTOLEMY2   
1923 SCARAMOUCHE DURBARSAPERLIPOPETTE G. NEWTON 7-e 1400M CLAVIERES NICEAS   
1922 EPINARD BADAJOZEPINE BLANCHE H. EUGENE LEIGH 4-i 1600 MT MACKENZIE2 ZAPANIE 1:41.20 
1921 ZARIBA SARDANAPALEST LUCRE GEORGE STERN 9-e 1600M GUERRIERE AWAG   
1920 DURZETTA DURBARFRIZETTE GEORGE STERN 13-c 1600M DURBAN EUGENE DE SAVOIE   
1919 CID CAMPEADOR4 PHOENIX3CHATWOOD2 PAUL PANTALL 13-b 1600M Grade I  OBSERVATEUR2   
1917 TRACY LE VAL WINKFIELDS PRIDETAULTINE 5-i 1400 MT SETAUKET2 MIHRAN2   
1913 LE GRAND PRESSIGNY ST BRISGRACE GUMBERTS MICHEL PANTALL 4-f 1600 MT SARDANAPALE ROSELYS   
1912 BLARNEY3 IRISH LADARMENIA THOMAS MURPHY A4 1600M DAGOR BUGLER5   
1911 MONTROSE II MAINTENONMARIO4 WILLIAM DUKE 2-o 1600 MT PETULANCE5 CORTON3  DEAD HEAT 1ER /PETULANCE
1910 RONDE DE NUIT3 WILLIAM THE THIRDHALTE-LA2 RICHARD COUNT 26 1600M PERCY9 NECTARINE4   
1909 MOULINS LA MARCHE FOURIREMOULINAISE J. MARTIN 9-d 1600 M Grade IITALUS PRINCESS MARGARET2   
1908 PRINCESS MARGARET2 RACONTEUR5MADDALENA2 J. COUNT 13-a 1600M REYNA2 MONITOR13   
1907 VALDA LE SAGITTAIREQUILDA 10-e 1600M SAUGE POURPREE PRINCESS MARGARET2   
1905 PRESTIGE LE POMPONORGUEILLEUSE WILLIAM DUKE 4-d 1600 MT   PHOENIX3   
1904 ADAM FLYING FOXAMIE 2-i 1400M Grade IMONSIEUR CHARVET    3° VISAPOUR
1903 LORLOT WINKFIELDS PRIDELINA HACKET 7 1400 MT FRENCH FOX2    3RD: AZUGA
1902 MIREILLE3 VESUVIANMIDNIGHT SUN2 6-f 1400M Grade ICAMISOLE7    3° LE SOUVENIR
1900 LA CAMARGO CHILDWICKBELLE ET BONNE 12 1400M WILHELMINA13 BUTOR2   
1899 SEMENDRIA LE SANCYCZARDAS WILLIAM WEBB 27-a 1400 MT JUSTITIA FOURIRE 1:24.00 
1898 HERSE6 STUARTMALEY RICHARD COUNT 9-b 1400M Grade ISESARA POLYMNIE2   
1897 ROYAL MINT4 MINTING-10 EDGAR ROLFE 3 1400M Grade IAMANDIER5 ORTIE BLANCHE   
1896 CASTELNAU3 REVERENDCARMELITE3 EDGAR ROLFE 1-a 1400 MT ATYS6 BEATO5 1:18.00CHANTILLY
1895 HERO12 DAUPHINHENRIETTE8 4-o 1400 MT OMNIUM2 BRUNEHILDE4  CHANTILLY
1894 OMNIUM2 UPASBLUETTE EDGAR ROLFE 22-c 1400 MT LAGRANGE3 ROITELET3 1:25.00 
1893 DOLMA BAGHTCHE KRAKATOAALASKA2 WILLIAM WEBB 21-a 1400M MELCHIOR2 GALETTE9   
1892 FRA ANGELICO PERPLEXEESCARBOUCLE WILLIAM WEBB 4-h 1400M GALETTE9 MARLY5   
1891 LE NORD TRISTANLA NOCE 24 1400M GOUVERNEUR FRA ANGELICO   
1890 CHALET4 BEAUMINETTHE FRISKY MATRON CHARLES BARTHOLOMEW 12-e 1400M Grade I  WAR DANCE2  2° LAURIER
1889 ALICANTE2 HERMITMADEIRA3 A. ARCHER 5 1400 MT CROMATELLA MAY POLE 1:23.40 
1888 CATHARINA BALAGNYPRINCESS CATHERINE RICHARD COUNT 3-n 1400 MT GALAOR2 FONTANAS 1:15.00 
1887 ACHERON2 DOLLARISMENIE 13-a 1400M BAVARDE    CHANTILLY
1886 FRICANDEAU PLUTUS2LA FROMENTINIERE RICHARD COUNT 1-b 1600M BEAUMESNIL GAMIN   
1885 BARBERINE STRACCHINOBARETTA2 3-m 1400M ESCARBOUCLE EXTRA15   
1884 AZUR6 VESTMINSTERARIANE14 17-a 1400M Grade IRICHELIEU2 SANSONNET2  CHANTILLY
1883 AZUR6 VESTMINSTERARIANE14 THOMAS JENNINGS 17-a 1600 M Grade IATHALA YVRANDE   
1882 VESTON GABIER- THOMAS JENNINGS 1-c 1600 M Grade IATHALA VERNET2   
1880 CASTILLON GABIERCHIMENE3 THOMAS JENNINGS 13-b 1600M BERLINE3 GULF STREAM9   
1879 SEYMOUR17 REVIGNYMON ETOILE 19-a 1600M ISMENIE COMMANDANT7   
1878 PHOENIX4 CYMBAL2BELLE ETOILE3 THOMAS JENNINGS 25 1600 MT FAISAN SWIFT2   
1877 ASTREE DOLLARETOILE FILANTE2 J. HAYHOE 43 2100M PRISTINA2 BENSERADE   
1876 KILT2 CONSULHIGHLAND SISTER J. BARTHOLOMEW 1-t 2100M PATRIARCHE GAVARNI3   
1875 BIBLETTO RUY BLASMISS BOWEN 2100M Grade IROUBLARD CHASSENON   
1874 PREMIER MAI CHARLATAN2TAFFARETTE HENRY JENNINGS 19-a 2100M NOISETTE20 LA REVANCHE7   
1873 BARCAROLLE7 VERTUGADINBIGOTE2 25 2100 MT DESTINEE2 ANN10   
1872 CHRISTIANIA RUY BLASCHRISTMAS EVE2 26 2000 MT MERLERAULT2    SIRE OU MERLERAULT
1871 MATHILDE11 FERUK KHANGEORGETTE17 4-o 2100 MT BAR-LE-DUC PASSE PERE   
1869 MONSEIGNEUR2 ORPHELINMAID OF HART 2-h 2100M Grade I      
1868 CLOTHO3 BOIS ROUSSEL2LADY CLOCKLO 8-b 2100 MT CONSUL    3RD: FRANC LURON
1867 NEMEA2 FITZ GLADIATORCOMTESSE8 1-b 2100 MT       
1866 NORMANDIE16 FITZ GLADIATORCLAUDINE4 8-i 2100M Grade I     2° AUSTRALIE 3° FINETTE
1864 TOURMALET THE FLYING DUTCHMANLA MALADETTA 5-e 2100M       
1863 EVA37 ALLEZ-Y-GAIMENTJUNCTION4 4-l 2000M GENTILHOMME5 MLLE DUCHESNOY   
1861 BRAVOURE2 IAGOLADY BIRD2 J. BARTHOLOMEW 2-c 2000M Grade ICOMPIEGNE    3° OBERON
1860 FINLANDE IONFRAUDULENT HENRY JENNINGS 5-a 2000 MT      2° SCARAMOUCHE 3° AVALANCHE
1859 UNION JACK GLADIATORTAFFRAIL 5-h 2000 MT      RESULTAT FAUX
1858 UNION JACK GLADIATORTAFFRAIL 5-h 2000 MT   BETHLEEM2  2° BIEVRE
  Add info for an additional year