Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX KERGORLAY - DEAUVILLE
 FRANCE - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 NEARLY CAUGHT2 NEW APPROACHKATCH ME KATIE HUGIE MORRISON 5-f 3000 MT Grade IICANDARLIYA TRIP TO RHODOS 3:13.41 
2015 ALEX MY BOY DALAKHANIALEXANDROVA A. WOHLER 21-a 3000 MT Grade IIORIENTAL FOX WALZERTAKT 3:19.42 
2014 PROTECTIONIST2 MONSUNPATINEUSE2 A. WOHLER 9 3000 MT Grade IIFLY WITH ME7 ALTANO 3:30.08 
2013 VEREMA BARATHEAVERMENTINA ALAIN DE ROYER-DUPRE 4-n 3000 MT Grade IIJOSHUA TREE3 DANCE MOVES 3:22.09 
2012 JOSHUA TREE3 MONTJEUMADEIRA MIST MARCO BOTTI 4-m 3000 MT Grade IIBRIGANTIN2 SHAHWARDI 3:17.70SVP FORMATER TOUS: TIME: 0:00.00 --- DIST.: 0000 MT
2011 JUKEBOX JURY2 MONTJEUMARE AUX FEES MARK JOHNSTON 22-a 3000 MT Grade IIKASBAH BLISS BRIGANTIN2 3:14.20 
2010 AMERICAIN DYNAFORMERAMERICA2 ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-n 3000 MT Grade IIMANIGHAR BLEK 3.13.20 
2009 SCHIAPARELLI4 MONSUNSACARINA SAEED BIN SUROOR 28 3000 MT Grade IIMOJAVE MOON2 CANDY GIFT2 3:09.90 
2008 PONTE TRESA2 SICYOSPONTE BROLLA YVES DE NICOLAY 16-c 3000 MT Grade IIMAD RUSH COASTAL PATH 3:12.1 
2007 GETAWAY14 MONSUNGUERNICA5 ANDRE FABRE 22-d 3000M Grade IILORD DU SUD PONTE TRESA2 3:22.1 
2006 LORD DU SUD LINAMIXMARSEILLAISE6 JEAN-CLAUDE ROUGET 16-c 3000M Grade IIPOLICY MAKER LE MIRACLE3 3:20.7 
2005 ALCAZAR3 ALZAOSAHARA BREEZE HUGIE MORRISON 1-m 3000 M Grade IIREEFSCAPE OSTANKINO 3:18.0 
2004 GOLD MEDALLIST2 ZILZALSPOT PRIZE DAVID ELSWORTH 22-c 3000 M Grade IIBRIAN BORU4 CUT QUARTZ 3:20.90 
2003 DARASIM KAHYASIDARARITA M. JOHNSTON 13-c 3000 M Grade IIWESTERNER SWING WING 3:14.60 
2002 CUT QUARTZ JOHANN QUATZCUTLASS3 RICHARD GIBSON 5-h 3000M Grade IICLETY MOROZOV 3:10.80 
2001 GENERIC HEROS HONORTWEED GIRL JEAN-PAUL GALLORINI 8-b 3000M Grade IISAMSAAM SPEEDMASTER2 3:20.40 
2000 PERSIAN PUNCH PERSIAN HEIGHTSRUM CAY DAVID ELSWORTH 3-n 3000M Grade IIWAJINA THREE CHEERS3 3:14.40 
1999 KAYF TARA SADLERS WELLSCOLORSPIN SAEED BIN SUROOR 13-e 3000M Grade IIINVERMARK2 LARGESSE2 3:21.90 
1998 ARCTIC OWL MOST WELCOMESHORT RATIONS J.R. FANSHAWE 8-d 3000M Grade IIGREY SHOT2 TAJOUN 3:13.9GD-SFT, 8R, M-1˝-1˝-NK
1997 CLASSIC CLICHE SALSEPATO SAEED BIN SUROOR 20-c 3000M Grade IIORCHESTRA STALL CHIEF CONTENDER 3:20.9GD, 7R, M-2, 2 1/2
1996 KASSANI ALLEGEDKASSIYDA ALAIN DE ROYER-DUPRE 5-e 3000M Grade IINONONITO CHIEF CONTENDER 3:16.1 
1995 PECKINPAHS SOUL ZINONASHRA DAVID SMAGA 8-d 3000M Grade IINONONITO EPAPHOS 3.18.70 
1994 MOLESNES ALLEGEDWELSH GARDEN MARCEL ROLLAND 10-c 3000 M Grade IIEPAPHOS ARCADIAN HEIGHTS 3:25.10 
1993 RAINTRAP RAINBOW QUESTSUNTRAP ANDRE FABRE 1-n 3000 M Grade IISAMOURZAKAN ZINAAD 3:25.70 
1992 SOUGHT OUT RAINBOW QUESTEDINBURGH JOHN E. HAMMOND 5-h 3000 MT Grade IIDRUM TAPS MICHELOZZO 3:25.40 
1991 TURGEON CAROREIKO JONATHAN E. PEASE 1-x 3000 MT Grade IIFURTHER FLIGHT LE POMMIER DOR 3:15.20 
1990 AL MAHEB RIVERMANUNE AMAZONE A.C. STEWART 4-n 3000 M Grade IIETHAN FROME OZAL 3:14.30 
1989 TOP SUNRISE TOP VILLEMARIE DE RUSSY ANDRE FABRE 12-g 3000 M Grade IITURGEON KAID POUS 3:11.50 
1988 APALACHEE PRINCE APALACHEEWINTER PRINCESS JEAN DE ROUALLE 6-a 3000 MT Grade IITREBROOK SHIMSHEK 3:10.20 
1987 ALMAARAD ELA-MANA-MOUSILK BLEND JOHN DUNLOP 5-h 3000 M Grade IIHOPPNER SARONICOS 3.14.10 
1986 KING LUTHIER LUTHIERLIGHTED LAMP ANDRE FABRE 1-s 3000M Grade IISWINK FRENCH SCHOOL   
1985 FABUROLA FABULOUS DANCERFIROLA PATRICK-LOUIS BIANCONE 7 3000 M Grade IISOUTH GALE MONTECITO2   
1984 SOUTH GALE GAIRLOCHSUNSET5 C.-W. BARTHOLOMEW 1-k 3000 M Grade IIBALITOU MARIE DE LITZ 3.09.10 
1983 KELBOMEC DIRECT FLIGHTPIQUEUSE JACQUES-CHARLES CUNNINGTON 16-c 3000 M Grade IIPETIT MONTMORENCY    3RD RIANS
1982 VALENTINIAN2 MORSTONAPPIAN WAY2 W.R. HERN 8-k 3000 M Grade IIKELBOMEC MARASALI 3.12.10 
1981 TIPPERARY FIXER TARGOWICERABISINA JOHN FELLOWS 4-l 3000 MT Grade IINICHOLAS BILL KELBOMEC   
1980 MARSON JEFFERSONDAMARA4 ROBERT COLLET 1-m 3000 M Grade IIKELBOMEC SHAFARAZ   
1979 CAMPERO3 A TEMPONEPTAMBRE MAURICE ZILBER 8-d 3000 M Grade IISON OF LOVE SHAFARAZ   
1978 SHAFARAZ LEVMOSSASHARAZ PIERRE BIANCONE 11-g 3000 M Grade IISANTALINO2 CAMPERO3 3.19.20 
1977 SOLARO DIKESAVORA MIGUEL CLEMENT 7-a 3000 M Grade IIYELPANA MONTORSELLI 3.05.30 
1976 CITOYEN ABOVE SUSPICIONTOMORROW2 J.M. DE CHOUBERSKY 6-e 3000M Grade IIOLMETO FRENCH FRIEND 3.09.403 YO & UP
1975 MOSS TROOPER LEVMOSSFOREST FRIEND NOEL MURLESS 1-d 3000 M Grade IICITOYEN HOBNOB 3.08.30 
1974 RIBECOURT RIBEROVILLARRICA FRANCOIS BOUTIN 2-u 3000 M Grade IILE BAVARD UN KOPECK 3.10.40 
1973 VALUTA BUSTEDREVIVRE JOHN CUNNINGTON JR 14-c 3000 M Grade IIBONNE NOEL KALPOUR 3.06.80 
1972 HOMERIC RAGUSADARLENE JOHN CUNNINGTON JR. 21-a 3000 M Grade IIARLEQUINO FALKLAND 3.07.50 
1971 MISS DAN2 DAN CUPIDMIRALOMA PHILIPPE LALLIE 13-d 3000 M Grade IILYCHEE CHARLTON 3.08.20 
1970 REINDEER SANTA CLAUSREINE DES BOIS VINCENT OBRIEN 5-e 3000 M PRECIPICE WOOD ILLA LAUDO 3:11,6 
1969 PANDORA BAY2 PANDOFELLFRENCH MOSS FRANCOIS BOUTIN 1-l 3000 M ZAMAZAAN SAMOS2   
1968 PARDALLO PARDALGREAT SUCCESS C.-W. BARTHOLOMEW 8-i 3000 M DECY SAMOS2 3.12.00 
1967 MEHARI LAVANDINEOS4 J.R. WINTER 12-g 3000 M PARDALLO HERMES2 3.08.40 
1966 WAYLAY3 SPEEDWAY2AKABA JOHN CUNNINGTON JR 1-l 3000M Grade II      
1965 CELADON KRAKATAOOMPHALE GEOFFROY WATSON 12-e 3000 M SAILOR8 FANTOMAS6 3:15,0 
1964 ASHAVAN PERSIAN GULFASH PLANT M.V. OBRIEN 1-w 3000 M SAILOR8 GARDE COEUR 3:15,0 
1963 CELADON KRAKATAOOMPHALE GEOFFROY WATSON 12-e 3000 M BELBABU BELLAGIO12 3.15.80 
1962 BOUNTEOUS ROCKEFELLAMARIE ELIZABETH CHARLES-WILLIAM BARTHOLOMES 14-f 3000 M KISTINIE TEHUELCHE 3.13.00 
1961 GISORS BUISSON DORGOELETTE2 WILLIAM CLOUT 4-d 3000 M EMPIRE BELBABU 3.13.80 
1960 GRAND SCHELEM VIEUX MANOIRKHORA WILLIAM HEAD 3-n 3000 M Grade IIBALLON ROUGE2 MILORD LARSOUILLE 3.25.40 
1959 VIEUX CHATEAU CHAMANT2NIVE BLUE R. CARTER 1-s 3000 M Grade IINOVARA5 WALLABY 3.22 
1958 ACHAZ ADRARQUICK TRICK3 FRANCOIS MATHET 1-n 3000 M CRANEUR OMMEYAD 3.16.00 
1957 ROMANTISME CALDARIUMRHODOGUNE 12-e 3000 M Grade II      
1956 PONT LEVIS2 BRANTOMEFASCINE5 GEOFFROY WATSON 6 3000 M Grade IIHAROLD2     
1955 MACIP MARSYAS2COREJADA CHARLES SEMBLAT 13-c 3000 M       
1953 SILEX2 SIR FELLAHRARIBELLE R. BARIL 3-n 3000 M       
1952 FAST FOX FASTNETFOXCRAFT PERCY CARTER 3-e 3000 M VAMOS3 FEU DU DIABLE   
1951 LAVAREDE VERSO2LAVANDE 4-p 3000 M       
1950 CIEL ETOILE CRANACHVOUTE CELESTE GEOFFROY WATSON 22-a 3000 M       
1949 ESPACE VITAL OLEANDERSPACIEUSE R. CARVER 16-c 3000 MT       
1948 BEY DEIRIBOURGOGNE3 R. CARVER 4-c 3000 MT       
1947 SOUVERAIN MARAVEDISJOLIE REINE 23 3000 MT SUNNY BOY PLATINAME   
1946 ARDAN PHARISADARGATIS CHARLES-HENRI SEMBLAT 1-s 3000 MT      2+ PRINCE SKI 3° BIRAKEM
1945 ARDAN PHARISADARGATIS C. SEMBLAT 1-s 3000 MT SAMARITAIN     
1944 MARSYAS2 TRIMDONASTRONOMIE CHARLES-HENRI SEMBLAT 9-e 3000M BRAZZA2     
1943 VERSO2 PINCEAUVARIETE 3-c 3000M NUAGEUX2     
1942 VIGILANCE THE MAC NABVANIKORO 12-g 3000M PORPHYROS    LE TREMBLAY
1939 PREMIER BAISER MONARCHPASSEZ MUSCADE 4-c 3000 MT ETALON OR    3° FITZ
1936 LE VIZIR2 CLARISSIMUSLA POMPADOUR DOMINGO TORTEROLO 17-b 3000 MT QUORN SON OF TROY   
1935 PRINCE ACHILLE ROSE PRINCESTYX2 CLAUDE HALSEY 9-e 3000M FORMASTERUS PEN AND INK2   
1934 DARK DEW DARK LEGENDSUNDEW J. CUNNINGTON 1-o 3000 MT DENVER2 FOULAUBIN   
1933 LA SOURICIERE MCKINLEYLA PANADE C. HALSEY 15-b 3000 MT BLEU HORIZON2 TAXODIUM3   
1932 FOG HORN CADUMLONDON FOG LUCIEN ROBERT 8-a 3000 MT AMFORTAS FEU DE JOIE4   
1931 DEIRI AETHELSTANDESRA C. HALSEY 14 3000 M TRIE CHATEAU LEONIDAS22   
1930 TRIE CHATEAU BRULEURTRIPLE ENTENTE2 JOHN CUNNINGTON 5-i 3000 MT GUERNANVILLE FEB   
1929 INNOXA SANS LE SOU2REINE DES CREMES 2-s 3000M FEB PINCEAU   
1928 BOIS JOSSELYN AYALAPUNTARENAS FRANCK BULLOCK 1-b 3000M Grade IIIVANHOE11 ACCALMIE   
1927 SOU DU FRANC ISARD2FRANGINE3 HENRI COUNT 17-c 3000M BAHR EL GAZAL MONT BERNINA   
1926 ASTEROIDE SUN STARAIGUADE TH. MURPHY 9-b 3000M Grade IIMASKED RULER NEW SCOT   
1925 DARK DIAMOND7 DARK LEGENDDEDEAGATH LUCIEN ROBERT 2-h 3000M TRANSVAAL3 CORAM   
1924 ISOLA BELLA3 MESILIMISOLA SAINT JEAN ELIJAH CUNNINGTON 11 3000M CADUM TRANSVAAL3 3:12.40 
1923 GRILLEMONT SANS LE SOU2DIANA VERNON GEORGE STERN 14 3000M BOU JELOUD BAHADUR   
1922 KEROR NIMBUSFLAMARANDE L. ROBERT 7-d 3000M KEFALIN BAHADUR   
1921 NOUVEL AN JACOBINICHE2 HENRY COUNT 5-h 3000M VESPERTILION VIBURNUM5   
1920 JUVEIGNEUR NEGOFOLJUSQUIAME 3-b 3000M BACHLYK DOLPHIN7   
1919 TULLAMORE MORDANTTULLYNACREE 3-d 3000M Grade IIPASSEBREUL ROMANO6   
1913 PREDICATEUR LE ROI SOLEILPERORAISON JEAN-CLAUDE WATSON 3-m 3400M ORSONVILLE GORGORITO   
1912 LA FRANCAISE SIMONIANKELTOUM G. CUNNINGTON 11-d 3400M SAINT ANGE2 BASSE POINTE   
1911 LA FRANCAISE SIMONIANKELTOUM G. CUNNINGTON 11-d 3400M REINHART HAVRE8   
1910 SEA SICK ELF3SAF SAF W. DUKE 19-a 3400 MT       
1909 SEA SICK ELF3SAF SAF WILLIAM DUKE 19-a 3400M   AVEU  DEAUVILLE
1908 SAUGE POURPREE PERTHMEDEOLA PHILIPPE HANSE 8-k 3400M NORTHEAST MOULINS LA MARCHE  DEAUVILLE
1907 PUNTA GORDA2 LE CAPRICORNE2PHILAE 1-b 3000M Grade IILUZERNE5 LINCONNU   
1906 MAINTENON LE SAGITTAIREMARCIA WILLIAM DUKE 2-a 2600M MOULINS LA MARCHE PHOENIX3  PRIX E LONGCHAMPS
1905 GENIAL2 CALLISTRATEGOUVERNANTE ROBERT DENMAN 25 2600M CAMISARD2     
1904 TURENNE4 LE HARDYCLOSERIE W. DUKE 8-b 2600 MT       
1903 EX VOTO LE SANCYGOLDEN ROD2 WILLIAM WEBB 5-i 2600M CAIUS CRESUS4   
1902 MAXIMUM2 CHALET4URGENCE RICHARD COUNT 13-a 2600 MT CODOMAN    3° NOSSIBE
1901 SAXON3 THE BARD2SHRINE ROBERT DENMAN 1-g 2600 M TIBERE    3° PRIMITIF
1900 FOURIRE PALAIS ROYAL2FOURCHETTE ROBERT DENMAN 14-a 2600 M AIGLE ROYAL ROMEO5   
1899 FOURIRE PALAIS ROYAL2FOURCHETTE ROBERT DENMAN 14-a 2600 MT ALHAMBRA18 LE SENATEUR   
1898 HAWAMDIEH HAMPTONBOYNE WATER RICHARD CARTER, SR. 5-e 2600 MT CAMBRIDGE4 LE SAMARITAIN   
1897 RIPOSTE3 GRANDMASTER2RIANTE THOMAS CUNNINGTON 3 2600 M CHAMPAUBERT MONSIEUR GABRIEL   
1896 LE SAGITTAIRE LE SANCYLA DAUPHINE3 WILLIAM WEBB 20 2600 M RIPOSTE3 MONTREUIL2   
1895 LUTIN PATRIARCHELEGITIME RICHARD CARTER JR 8-a 2800 M MADEMOISELLE DE LIMERMONT AUTRICHE4   
1892 GALETTE9 NOUGAT- RICHARD CARTER JR 23-a 3000 M Grade IISOLEIL7 CAMPEADOR2   
1891 FLOREAL4 BORDER MINSTRELFLEUR DE MAI F. CARTER 4-b 2800 MT       
1890 NATIVA2 SAXIFRAGEORPHELINE4 FRED CARTER 5-g 2800 M PRE CATELAN7 KORRIGANE3   
1889 PRIX FIXE GRANDMASTER4PREFACE4 TOM CUNNINGTON 24 3000M AUGURE CARMAUX   
1888 SIBERIE3 SAXIFRAGESOLLICITEUSE FRANK CARTER 1-o 3000M BEGONIA20 EMPIRE12   
1887 BRISOLIER SAXIFRAGETHE PRINCESS7 GEORGE CUNNINGTON 4-l 3000 M Grade IIAVRIL4     
1886 FRIPON CONSULFOLLE AVOINE 22 3000 M GEORGINA PENELOPE27  PRIX DE LONGCHAMPS
1885 ESCOGRIFFE CATERERELLA5 10-d 3000M Grade IIFRA DIAVOLO CLIO17  PRIX HOCQUART
1884 ESCOGRIFFE CATERERELLA5 THOMAS CUNNINGTON 10-d 3000 M SANSONNET2 CLIO17  PRIX DE LONGCHAMPS
1883 MLLE DE SENLIS TROCADEROMLLE DE JUVIGNY FRED CARTER 5-g 3000 MT      PRIX DE LONGCHAMPS
1882 AQUILIN UHLANATTRACTION19 14-f 3000 MT PERPLEXITE FRONDEUSE3  PRIX DE LONGCHAMPS
1881 CASTILLON GABIERCHIMENE3 TOM JENNINGS 13-b 3000 MT ALPHONSINE PERPLEXITE  PRIX DE LONGCHAMPS
1880 ARBITRE BIGARREAUASPASIE H. JENNINGS 25 3000 MT COURTOIS SALTEADOR   
1879 MOURLE RUY BLASMLLE DE COUSEIX HENRY JENNINGS 1-f 3000 M Grade IIISMAEL GIFT7  3° GIFT
1877 GIBOULEE2 SUZERAIN2BELLE DUPRE H. JENNINGS 4-o 3000 M BRACONNIER PORNIC4  PRIX DE LONGCHAMPS
1876 BASQUINE5 RUY BLASCLAUDINE4 HENRY JENNINGS 8-i 3000M Grade IIAUGUSTA21 ALMANZA   
1875 NOUGAT CONSULNEBULEUSE2 TOM JENNINGS 5-g 3000 M FIGARO26 FEU DAMOUR2   
1874 MONTARGIS ORPHELINWOMAN IN RED H. JENNINGS 8-f 3000 MT       
1873 REVIGNY ORPHELINWOMAN IN RED H. JENNINGS 8-f 3000 MT       
1869 CLOTHO3 BOIS ROUSSEL2LADY CLOCKLO THOMAS-RICHARD CARTER 8-b 3000 MT       
1867 RUY BLAS WEST AUSTRALIANROSATI2 HENRY JENNINGS 13-a 3000 M       
1866 VERTUGADIN FITZ GLADIATORVERMEILLE THOMAS-RICHARD CARTER 3-m 3000 M       
1865 LA REINE BERTHE THE BARONCREEPING JENNY TOM JENNINGS 3 3000M Grade II     PRIX DE LA STé DENCOURAGEMENT
1864 NOBILITY3 THE BARONEFFIE DEANS3 THOMAS CARTER 1-e 3000M Grade IIORPHELIN JARNICOTON  PRIX DE LA STé DENCOURAGEMENT
  Add info for an additional year