Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
QUEEN MOTHER CHAMPION CHASE - CHELTENHAM
 GREAT BRITAIN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 ALTIOR HIGH CHAPARRALMONTE SOLARO N HENDERSON 6-b 16 F Grade IMIN3 GODS OWN2 4:07.60 
2017 SPECIAL TIARA2 KAYF TARASPECIAL CHOICE4 HENRY DE BROMHEAD 4-e 16 F Grade IFOX NORTON SIR VALENTINO 3:55.40GS, 10R-9F, M: HD-6-HD
2016 SPRINTER SACRE NETWORK4FATIMA III NICHOLAS J. HENDERSON 16 F Grade IUN DE SCEAUX SPECIAL TIARA2 3:48.90GD, 10R-8F, M: 3-NSE-5
2013 SPRINTER SACRE NETWORK4FATIMA III NICHOLAS J. HENDERSON 16 F Grade ISIZING EUROPE WISHFULL THINKING2 4:00.27 G-S
2012 FINIANS RAINBOW2 TIRAAZTRINITY GALE2 NICHOLAS J. HENDERSON 9 16 F Grade ISIZING EUROPE BIG ZEB 3:52.21GD, 8R-6F, M: 1-16-11
2011 SIZING EUROPE PISTOLET BLEUJENNIE DUN HENRY DE BROMHEAD 14-b 16 F Grade IBIG ZEB CAPTAIN CEE BEE 3:54.92 TURF: GOOD
2010 BIG ZEB OSCAROUR SIVEEN COLM A. MURPHY 13-a 16 F Grade IFORPADYDEPLASTERER KALAHARI KING 3:51.30GD, 9R-7F, M: 6-3-
2009 MASTER MINDED NIKOSHAUTE TENSION PAUL F. NICHOLLS 7 16 F Grade IWELL CHIEF PETIT ROBIN 3:59.50GS, 12R-9F, M: 7-2-1
2008 MASTER MINDED NIKOSHAUTE TENSION PAUL F. NICHOLLS 7 16 F Grade IVOY POR USTEDES FAIR ALONG 3:55.80GS, 8R-7F, M: 19-16-1
2007 VOY POR USTEDES VILLEZNUIT DECAJEUL ALAN KING 16-a 16 F Grade IDEMPSEY4 RIVER CITY 3:53.88GS, 10R-6F, M: 1-5-2
2006 NEWMILL NORWICHLADY KAS JOHN JOSEPH MURPHY 19-c 16 F Grade IFOTA ISLAND2 MISTER MCGOLDRICK 3:51.40GD. 12 R. 9-1-
2005 MOSCOW FLYER MOSCOW SOCIETYMEELICK LADY JESSICA J. HARRINGTON 5 16 F Grade IWELL CHIEF AZERTYUIOP 3:54.30BY 2 L.
2004 AZERTYUIOP BABY TURKTEMARA5 PAUL F. NICHOLLS 16 F Grade IFLAGSHIP UBERALLES TIUTCHEV 3:54.10GD
2003 MOSCOW FLYER MOSCOW SOCIETYMEELICK LADY JESSICA J. HARRINGTON 5 16 F Grade INATIVE UPMANSHIP CENKOS 3:53.70TURF: GOOD-SOFT
2002 FLAGSHIP UBERALLES ACCORDIONFOURTH DEGREE PHILIP J. HOBBS 1-x 16 F Grade INATIVE UPMANSHIP CENKOS 4:07.70 
2001Race Not Run
2000 EDREDON BLEU GRAND TRESORNUIT BLEUE4 HENRIETTA C. KNIGHT 16 F Grade IDIRECT ROUTE FLAGSHIP UBERALLES 3:44.60 
1999 CALL EQUINAME BELFORTCHERRY SEASON PAUL F. NICHOLLS 1-t 16 F Grade IEDREDON BLEU DIRECT ROUTE 3:59.20 
1998 ONE MAN REMAINDER MANSTEAL ON GORDON RICHARDS B27 16 F Grade IOR ROYAL LORD DORCET 3:50.80 
1997 MARTHAS SON IDIOTS DELIGHT2LADY MARTHA3 TIMOTHY A. FORSTER 23-a 16 F Grade IASK TOM VIKING FLAGSHIP 3:50.10 
1996 KLAIRON DAVIS ROSE LAURELSTYRENE ARTHUR L. T. MOORE 3-e 16 F Grade IVIKING FLAGSHIP SOUND MAN 4:00.40 
1995 VIKING FLAGSHIP VIKINGFOURTH DEGREE DAVID NICHOLSON 1-x 16 F Grade IDEEP SENSATION NAKIR 4:06.30 
1994 VIKING FLAGSHIP VIKINGFOURTH DEGREE DAVID NICHOLSON 1-x 16 F Grade ITRAVADO DEEP SENSATION 4:00.80 
1993 DEEP SENSATION DEEP RUNBANNOW BAY 23-a 16 F Grade ICYPHRATE KATABATIC2 3:56.40 
1992 REMITTANCE MAN PRINCE REGENTMITTENS 1-g 16 F Grade IKATABATIC2 WATERLOO BOY 3:56.50TURF: GOOD
1991 KATABATIC2 STRONG GALEGARRAVOGUE 4-e 16 F Grade IWATERLOO BOY NOS NA GAOITHE 3:55.80TURF: GOOD/SOFT
1990 BARNBROOK AGAIN NEBBIOLOSINGLE LINE 4-m 16 F Grade I      
1989 BARNBROOK AGAIN NEBBIOLOSINGLE LINE 4-m 16 F Grade IROYAL STAG6 BEAU RANGER  TURF: SOFT
1988 PEARLYMAN MANDAMUSPEARLYRIC 3 16 F Grade I      
1987 PEARLYMAN MANDAMUSPEARLYRIC 3 16 F Grade I      
1986 BUCK HOUSE ROYAL BUCKSLAVE DE 7-e 16 F Grade I      
1985 BADSWORTH BOY WILL HAYSFALCADE 14-c 16 F Listed      
1984 BADSWORTH BOY WILL HAYSFALCADE 14-c 16 F Listed      
1983 BADSWORTH BOY WILL HAYSFALCADE 14-c 16 F Listed      
1982 RATHGORMAN SUPER SAMGREEK LIGHT 4-h 16 F Grade ICHINRULLAH DRUMGORA   
1981 DRUMGORA DAYBROOK LADKINNEAGH 14-b 16 F Grade IANAGLOGS DAUGHTER STOPPED   
1980 ANOTHER DOLLY MON CAPITAINELITTLE BOMB T. FREDERIC RIMELL 13-d 16 F Grade IKING WEASEL2 HILLY WAY  CHINRULLAH DQD, URINE TEST; RACE RENAMED Q.M. CHAMPION CHASE
1979 HILLY WAY SUNNY WAYMILLY PETER MCCREERY 3-h 16 F Grade I      
1978 HILLY WAY SUNNY WAYMILLY PETER MCCREERY 3-h 16 F Grade I      
1977 SKYMAS SKYROSRED MIMAS BRIAN R. LUSK 8-c 16 F Grade I      
1976 SKYMAS SKYROSRED MIMAS BRIAN R. LUSK 8-c 16 F Grade I      
1975 LOUGH INAGH MENELEKANIMOSE JAMES T. R. DREAPER 14-a 16 F Grade I      
1974 ROYAL RELIEF FLUSH ROYALFRENCH COLLEEN EDWARD COURAGE B20 16 F Grade I      
1973 INKSLINGER2 BRONZE BABULAUREL WREATH3 DAN L. MOORE 23-b 16 F Grade I      
1972 ROYAL RELIEF FLUSH ROYALFRENCH COLLEEN EDWARD COURAGE B20 16 F Grade I      
1971 CRISP3 ROSE ARGENT2WHEAT GERM FREDERICK T. WINTER 16-f 16 F       
1970 STRAIGHT FORT STRAIGHT DEALFORTLASS THOMAS W. DREAPER 2-n 16 F       
1969 MUIR SNOW KING4METRA THOMAS W. DREAPER 3-j 16 F       
1968 DRINNYS DOUBLE JOHN CONSTABLEDONOMORE BOB TURNELL 13-b 16 F       
1967 DRINNYS DOUBLE JOHN CONSTABLEDONOMORE BOB TURNELL 13-b 16 F       
1966 FLYINGBOLT AIRBORNEEASTLOCK THOMAS W. DREAPER 3-m 16 F       
1965 DUNKIRK6 DOMAHATOLLDOWN PETER CAZALET 3 16 F       
1964 BEN STACK TANGLESWEET VERNAL3 THOMAS W. DREAPER 5-j 16 F       
1963 SANDY ABBOT LANGTON ABBOTSYLMAR GEORGE OWEN 2-s 16 F       
1962 PIPERTON BORDER LEGENDKILLIBEG ARCHIE THOMLINSON 16 F       
1961 FORTRIA FORTINASENRIA THOMAS W. DREAPER 7-b 16 F       
1960 FORTRIA FORTINASENRIA THOMAS W. DREAPER 7-b 16 F       
1959 QUITA QUE MUSTANGSELECTION5 DAN L. MOORE 3-o 16 F      1ST RUNNING, AS THE NATIONAL HUNT TWO-MILE CHAMPION CHASE
  Add info for an additional year