Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
TRIUMPH HURDLE - CHELTENHAM
 GREAT BRITAIN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 FARCLAS JUKEBOX JURY2FLORIANA8 G ELLIOTT 3-c 2M 1F Grade IMR ADJUDICATOR SAYO2 4:17.00SF. 9R, 7F. 1-3-1
2017 DEFI DU SEUIL VOIX DU NORDQUARVINE DU SEUIL PHILIP J. HOBBS 17 F Grade IMEGA FORTUNE3 BAPAUME3 4:00.20GD, 15R, M: 5-SHD-2
2016 IVANOVICH GORBATOV MONTJEUNORTHERN GULCH AIDAN P. OBRIEN 3-h 17 F Grade IAPPLES JADE FOOTPAD8 3:55.10GD, 15R, M: 1-6-7
2015 PEACE AND CO FALCO3PEACE LINA NICHOLAS J. HENDERSON 9-e 17 F Grade ITOP NOTCH13 HARGAM2 4:04.40GS, 16R-15F, M: NK-4-10
2014 TIGER ROLL AUTHORIZED4SWISS ROLL4 GORDON ELLIOTT 31 2M 1F Grade IKENTUCKY HYDEN GUITAR PETE 4:01.00GD. 14R, 12F. 3-1-3
2013 OUR CONOR JEREMY2FLAMANDS DESSIE T. HUGHES 1-k 2M 1F Grade IFAR WEST12 SAMETEGAL 4:11.10GS. 17R, 13F. 15-2-4
2012 COUNTRYWIDE FLAME HAAFHDTHIRD PARTY2 JOHN J. QUINN 1-l 2M 1F Grade IHISAABAAT GRUMETI2 3:58.80GD. 20R, 16F. 3--HD
2011 ZARKANDAR AZAMOURZARKASHA PAUL F. NICHOLLS 9-c 2M 1F Grade IUNACCOMPANIED3 GRANDOUET 3:54.20 GD. 23R, 20F. 2-2-NK
2010 SOLDATINO2 GRAVERONMALORY DU CHENAY NICHOLAS J. HENDERSON 1-e 2M 1F Grade IBARIZAN ALAIVAN 4:04.90GD. 17R, 14F. 1-7-3
2009 ZAYNAR DAYLAMIZAINTA NICHOLAS J. HENDERSON 9-c 17 F Grade IWALKON MOURAD 4:03.90GS, 18R-17F, M: -2-3
2008 CELESTIAL HALO2 GALILEO4PAY THE BANK PAUL F. NICHOLLS 1-s 17 F Grade IFRANCHOEK WON IN THE DARK 4:07.83GS. 14R, 13F. 2-2-4
2007 KATCHIT KALANISIMIRACLE7 ALAN KING 8-i 17 F Grade ILIBERATE3 MOBAASHER 3:54.60GS, 23R-19F, M: 9-1-6
2006 DETROIT CITY KINGMAMBOSEATTLE VICTORY PHILIP J. HOBBS 1-e 17 F Grade IFAIR ALONG BLAZING BAILEY 3:51.20GD, 17R-15F, M: 5-1-3
2005 PENZANCE6 PENNEKAMPKALINKA5 ALAN KING 20-a 17 F Grade IFAASEL AKILAK 4:03.40GD. 23R, 21F. HD-8-1
2004 MADE IN JAPAN BARATHEADARRERY PHILIP J. HOBBS 1-j 17 F Grade ICHIEF YEOMAN TOP STRATEGY 4:05.30GD, 23R-18F, M: 2-NK-1
2003 SPECTROSCOPE SPECTRUM3PALOMA BAY JONJO ONEILL 22 17 F Grade IWELL CHIEF GOLDEN CROSS2 3:59.40GD. 2R, 23F. HD-5-1
2002 SCOLARDY TURTLE ISLANDEMERALD PENDANT WILLIAM P. MULLINS 14-c 17 F Grade INEWHALL3 DIAMOND JOSHUA 4:07.80GD, 28-19F, M: 11--2
2001Race Not Run
2000 SNOW DROP DOUBLE BEDNIFFY NORA FRANCOIS DOUMEN 23-a 17 F Grade IREGAL EXIT GENERAL CLONEY 3:52.90GF. 28R, 26F. 2-NK-1
1999 KATARINO PISTOLET BLEUKATEVANA NICHOLAS J. HENDERSON 20-a 17 F Grade IBALLA SOLA AFARAD 4:02.40GS, 23R-19F, M: 8-1-2
1998 UPGRADE2 BE MY GUESTCANTANTA NIGEL A. TWISTON-DAVIES 9 17 F Grade ICITY HALL8 NOMADIC6 3:58.10GD, 25R-23F, M:. 1-1-1
1997 COMMANCHE COURT COMMANCHE RUNSORCERESS2 TED WALSH 9-c 17 F Grade ICIRCUS STAR SHOOTING LIGHT 4:00.20GD. 28R, 25F. 1-1-1
1996 PADDYS RETURN KAHYASIBAYAZIDA FERDY MURPHY 1-d 2M 1F Grade IMISTINGUETT HATTA BREEZE 4:01.40GD. 29R, 21F. 4-HD-1. MAGICAL LADY 2ND -> DQD
1995 KISSAIR MOST WELCOMESALONNIERE MARTIN C. PIPE 1-w 2M 1F Grade ISILVER WEDGE ANZUM 4m 14.20s SF. 26R, 22F. 2-6-2. DR LEUNT DQ 2ND -> LAST
1994 MYSILV BUSTINOMISS BY MILES DAVID NICHOLSON 2-f 2M 1F Grade IMOORISH SHIRLEYS DELIGHT 3:59.50 GD. 28R, 24F. 3-1-3
1993 SHAWIYA LASHKARISHAIYRA MICHAEL J. P. OBRIEN 11-g 2M 1F Grade IAMAZON EXPRESS MAJOR BUGLER 3m 59.30sGF. 25R. -2-
1992 DUKE OF MONMOUTH SECRETOQUEEN FOR THE DAY SIMON SHERWOOD 1-x 16 F Grade ICROWDED HOUSE AL MUTAHM 4:04.20GD. 30R, 27F. 6-2-2
1991 OH SO RISKY KRISEXPEDIENCY DAVID R. C. ELSWORTH 8-a 17 F Grade ICHIRKPAR BOARDING SCHOOL2 4:01.70GD, 27R, M: 12-2-4
1990 RARE HOLIDAY CAERLEON2TEMPORARY LULL DERMOT K. WELD 4-m 2 MILES NINJA16 NATIVE FRIEND3 3m 54.40sGF. 30R, 29F. -1-
1989 IKDAM GLINT OF GOLDRUN TO THE SUN RICHARD J. HOLDER 13-c 2 MILES HIGHLAND BUD DON VALENTINO 4:18.90HY. 27R, 24F. 1-NK-2
1988 KRIBENSIS HENBITAQUARIA MICHAEL R. STOUTE 13-e 2 MILES WAHIBA CHATAM 4:10.90SF. 26R,19F. 3-4-12
1987 ALONE SUCCESS STRONG GALETABANKULU NICHOLAS J. HENDERSON 8-k 17 F Grade I      
1986 SOLAR CLOUD2 NORTHFIELDSPASSING FANCY DAVID NICHOLSON 4-m 2M 1F Grade I      
1985 FIRST BOUT NISHAPOURRIGHT SWINGER NICHOLAS J. HENDERSON 20-a 17 F Grade I      
1984 NORTHERN GAME NORTH STOKENAUGHTY LASS EDWARD OGRADY 3-c 2M 1F       
1983 SAXON FARM HITTITE GLORYKEMOENING STAN MELLOR 1-w 2M 1F       
1982 SHINY COPPER SHINY TENTHCOMPRELLA DINA SMITH 14-c 2M 1F       
1981 BARON BLAKENEY BLAKENEYTELEFLORA MARTIN C. PIPE 6-f 17 F BROADSWORD     
1980 HEIGHLIN HIGH LINEFILIFORM DAVID R. C. ELSWORTH 14-b 17 F       
1979 POLLARDSTOWN LORD GAYLEMEAR-AILLE STAN MELLOR 1-d 2M 1F       
1978 CONNAUGHT RANGER CONNAUGHTFRANCONIA6 T. FREDERIC RIMELL 14-c 17 F Grade I      
1977 MELADON ASTECCELADON7 ADRIAN J. MAXWELL 19 17 F       
1976 PETERHOF2 ROYAL PALACERAYMONDA MICK EASTERBY 19 2M 1F Grade I      
1975 ROYAL EPIC4 QUEENS HUSSARTAM OSHANTER VERNON CROSS 13-e 2M 1F       
1974 ATTIVO2 APPIANI2EL GALGO CYRIL A. MITCHELL 14-f 17 F      21R
1973 MOONLIGHT BAY4 FLORIBUNDAMOON GODDESS3 JOHN HAINE 31 17 F      18R
1972 ZARIB JAVELOTLOHNE T. FREDERIC RIMELL 9-h 17 F Grade I      
1971 BOXER3 HARD RIDDENCHINA SARAH RON SMYTH 3-j 2M 1F       
1970 VARMA2 LA VARENDEMARGOS PAL MICK MASSON 13-e 17 F       
1969 CORAL DIVER LE LEVANSTELLCORAL WINDSOR T. FREDERIC RIMELL 16-b 17 F       
1968 ENGLANDS GLORY2 MATCH2SNOW BABY STAFFORD W. H. INGHAM 7 17 F       
1967 PERSIAN WAR2 PERSIAN GULFWARNING2 BRIAN SWIFT 16 2M 1F       
1966 BLACK ICE6 ARCTIC CHEVALIERINDIAN QUEEN9 ARTHUR THOMAS 8-k 2M 1F       
1965 BLARNEY BEACON BALLYMOSSFLUORESCENT RON SMYTH 23-a 17 F      TF FROM HURST PARK
  Add info for an additional year