Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX GLADIATEUR - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 VAZIRABAD MANDUROVISORAMA ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-n 3100 MT Grade IIIHOLDTHASIGREEN TRIP TO RHODOS 3.18.138 RAN. SOFT
2016 VAZIRABAD MANDUROVISORAMA ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-n 3000M Grade IIINAHUAL SETTLERS SON 3:17.96CHANTILLY
2015 FLY WITH ME7 BEAT HOLLOWBIRD OF PARADISE11 E. LIBAUD 7-f 3100M Grade IIIWALZERTAKT ORIENTAL FOX 3:26.62 
2014 BATHYRHON MONSUNBE MY LADY6 PIA BRANDT 4-i 3100M Grade IIIKICKY BLUE HIGH JINX2 3:15.76 
2013 DOMESIDE DOMEDRIVERBUCKS FIZZ4 MAURICIO DELCHER SANCHEZ 1-d 3100M Grade IIILES BEAUFS GOLDTARA 3:27.24TURF: SOFT; 14 RAN; M: 0.5 - 2 - 0.5 - 2
2012 IVORY LAND LANDOIVORY COAST7 ALAIN DE ROYER-DUPRE 13-c 3100M Grade IIIMISS LAGO WILLING FOE 3:18.16 
2011 LEY HUNTER KINGMAMBOLAILANI ANDRE FABRE 19-b 3100M Grade IIITAC DE BOISTRON SHAMANOVA 3:33.99 
2010 GENTOO LOUP SOLITAIREIFNI4 ALAIN LYON 14 3100M Grade IIIWATAR KIMBLE 3:34.10 
2009 KASBAH BLISS KAHYASIMARITAL BLISS3 FRANCOIS DOUMEN 13-c 3100M Grade IIIPOINTILLISTE INCANTO DREAM 3:18.40 
2008 KASBAH BLISS KAHYASIMARITAL BLISS3 FRANCOIS DOUMEN 13-c 3100M Grade IIIBANNABY HIGH MAINTENANCE5 3:14.50 
2007 VAREVEES KAHYASIDANSE BRETONNE JOEL BOISNARD 14-c 3100M Grade IIIGETAWAY14 LE MIRACLE3 3:15.0 
2006 LE MIRACLE3 MONSUNLHEURE BLEUE2 WERN BALTROMEI 5-h 3100M Grade IIISALUTINO SOLEDAD11 3:15.9 
2005 REEFSCAPE LINAMIXCORALINE3 ANDRE FABRE 19 3100M Grade IIIOSTANKINO ALLEZ OLIVE 3:28.4 
2004 WESTERNER DANEHILLWALENSEE ELIE LELLOUCHE 1-e 3100M Grade IIICUT QUARTZ CLEAR THINKING 3:26.60 
2003 DARASIM KAHYASIDARARITA MARK S. JOHNSTON 13-c 3100M Grade IIIWESTERNER SOREZE2 3:18.80 
2002 MIRACULOUS5 LINAMIXBERNIQUE2 D. PRODHOMME 1-h 3100M Grade IIIBANGALORE3 TERRAZZO 3:20.10 
2001 YAVANAS PACE ACCORDIONLADY IN PACE MARK S. JOHNSTON 9-c 3100M Grade IIIWOODFORD RESERVE GENERIC 3:25.50 
2000 ORCHESTRA STALL OLD VICBLUE BROCADE2 JOHN L. DUNLOP 12-b 3100M Grade IIIWAJINA TAJOUN 3:23.80 
1999 TAJOUN GENERAL HOLMETAEESHA ALAIN DE ROYER-DUPRE 8-i 3100M Grade IIIPOZARICA DIVINATION 3:24.0 
1998 TIRAAZ LEAR FANTARIKHANA ALAIN DE ROYER-DUPRE 5-b 3100M Grade IIISOLO MIO ASOLO 3:31.1SFT, 5R, M-1½,-1½-½
1997 ORCHESTRA STALL OLD VICBLUE BROCADE2 JOHN L. DUNLOP 12-b 3100M Grade IIIDOUBLE ECLIPSE2 CHIEF CONTENDER 3:18.3GD, 7R, 5-SH-2
1996 ALWAYS ALOOF ALLEGEDMIRANDA3 MICHAEL R. STOUTE 2-f 3100M Grade IIIKASSANI MING DYNASTY 3:19.10 
1995 LILE TUDY WASSLMELINTE MYRIAM BOLLACK-BADEL 4-n 3100M Grade IIIALWAYS ALOOF EPAPHOS 3:21.80 
1994 SAFETY IN NUMBERS SLIP ANCHORWINTER QUEEN2 LADY HERRIES 7 3100M Grade IIIALWAYS EARNEST BALLET PRINCE 3:32.30 
1993 OH SO RISKY KRISEXPEDIENCY D.R.C. ELSWORTH 8-a 3100M Grade IIINON PARTISAN SOUGHT OUT 3:22.90 
1992 LE MONTAGNARD SAINT CYRIENLA MONTAGNAISE GUY HENROT 9 3100M Grade IIIDAJRAAN THUNDER GREY2 3:26.70 
1991 VICTOIRE BLEUE LEGEND OF FRANCE2VOSGES ANDRE FABRE 19-b 3100M Grade IIIOUR ACCOUNT PROUD PANTHER 3:21.00 
1990 RIVER TEST CRITIQUERIVER VALLEY DAVID SMAGA 16-b 4000M Grade IIICHELSEA GIRL OUR ACCOUNT 4:25.2GS. 8R. 6-SHD-8
1989 HI LASS SHIRLEY HEIGHTSGOOD LASS JONATHAN PEASE 20-c 4000M Grade IIIRACHMANINOV SARBA 4.22.10 
1988 SADEEM FORLIMISS MAZEPAH GUY HARWOOD 13-d 4000M Grade IIITREBROOK LOUKOUM 4:21.30 
1987 YAKA MARGOUILLATATALANTE DU CADRAN ALAIN CHELET 4-r 4000M Grade IIIROYAL GAIT FARID 4.47.90 
1986 SILVER GREEN GREEN DANCERSAINTE COLLINE ALAIN DE ROYER-DUPRE 8-d 4000M Grade IIIROBERTOS FIGHTER EXACTLY RIGHT 4.36.70 
1985 BALITOU MARGOUILLATDYNAMITE3 PATRICK L. BIANCONE 4-r 4000M Grade IIIGREEN TRYFFOC 4:40.10 
1984 MISTER JACK2 SOLE MIOCOLINETTE2 PATRICK L. BIANCONE 2-d 4000M Grade IIIMARGELLO VAL DAJOL 5:01.20 
1983 BALITOU MARGOUILLATDYNAMITE3 PATRICK L. BIANCONE 4-r 4000M Grade IIIKELBOMEC MASSAYAR   
1982 KELBOMEC DIRECT FLIGHTPIQUEUSE J.-C. CUNNINGTON 16-c 4000M Grade IIITHE NEUROLOGIST VAL DAJOL 4.39.00 
1981 KELBOMEC DIRECT FLIGHTPIQUEUSE J.-C. CUNNINGTON 16-c 4000M Grade IIIEL BADR PROUSTILLE 4.45.80 
1980 ANIFA HERBAGERFLAIL MITRI SALIBA 9-f 4000M Grade IIILE MOSS KELBOMEC 4.32.00 
1979 MARSON JEFFERSONDAMARA4 1-m 4000M Grade IIICROQUE MONSIEUR SHAFARAZ 4.18.70 
1978 BILIBOY REDDY BOY2BELLE PROVENCALE PIERRE PELAT 1-l 4000M Grade IIIHARD ATTACK2 KNIGHT TEMPLAR5 4.34.10 
1977 JOHN CHERRY STAGE DOOR JOHNNYCERISETTE 2-s 4000M Grade IIIKNIGHT TEMPLAR5 BUCKSKIN   
1976 KNIGHT TEMPLAR5 KING LOGPARTHIAN GLANCE HENRI VAN DE POELE 9-g 4800M Grade IIIFORCEFUL2 SHAMARAAN 5.49.40 
1975 CAMPO MORO BEL BARAKACAMERATA HENRI VAN DE POELE 20-a 4800M Grade IIILAWRENCE T FORCEFUL2 5:55.80 
1974 FORCEFUL2 MOSSBOROUGHBERNICE PETER HEAD 3-b 4800M Grade IIICAMPO MORO PROVERB2 5:53.00 
1973 LASSALLE BON MOTWINDY CLIFF RICHARD CARVER 2-f 4800M Grade IIIFORCEFUL2 PARNELL 5.49.40 
1972 HICKLETON EXBURYFAN LIGHT BARRY HILLS 22-a 4800M Grade IIIEAST HAMPTON LE CHOUAN 5.25.20 
1971 BARADO MOLVEDOANABARA ARTHUR BATES 9-e 4800M Grade IIIFAUX MONNAYEUR HICKLETON 5.28.50 
1970 FAUX MONNAYEUR MASETTO2FAZIA GILBERT PEZERIL 16-c 4800M CLAIRON2 PARTHENON3 5:29.50 
1969 CLAIRON2 LE FANDANGOCLARA7 RAYMOND TOUFLAN 15-a 4800M SABELIUM BIBELOT10 5.30.50 
1968 SAMOS2 SHESHOONSOLOTANZERIN ARTHUR KLIMSCHA 16 4800M MAJOR ROSE CLAIRON2 6.02.10 
1967 ALCIGLIDE ALCIDESILKEN GLIDER S. MCGRATH 5-h 4800M TUBALCAIN HERMES2 6:16.50 
1966 POMPON ROUGE TRIBORDFOSSINETTE E. BOULLENGER 5-d 4800M FANTOMAS6 BASILE4 5.35.90 
1965 FANTOMAS6 FRICHYPRIS LEON GAUMONDY 16-c 4800M GREY OF FALLODEN WALDMEISTER 5.06.80 
1964 GREYHOUND6 MOURNEMINGRELIE C-W BARTHOLOMEW 14-b 4800M PRIMA DONNA7 AMERTUME   
1963 KISTINIE LE TYROLTANTE MIMI HENRI VAN DE POELE 8-f 4800M       
1962 HUNCH2 PREMONITIONUROVIRA WILLIAM HEAD 7 4800M SULTRY DAY TEHUELCHE   
1961 TAINE2 VANDALETAUCHERE DOMINIQUE SARTINI 1-m 4800M RUNCH EPSOM VICTORY   
1960 EPSOM VICTORY HINDOSTANEASTERN BRONZE FRANCOIS MATHET 8-c 4800M CADUVAL BRASIDAS   
1959 EPSOM VICTORY HINDOSTANEASTERN BRONZE FRANCOIS MATHET 8-c 4800M       
1958 RANCHIQUITO FOXLIGHT3RANCUNE PIERRE PELAT 23 4800M MAGIC NORTH2 BRASIDAS   
1957 ROMANTISME CALDARIUMRHODOGUNE DOMINIQUE SARTINI 12-e 4800M       
1956 SAVOYARD3 UN GAILLARDSOFIA NOEL PELAT 5-g 4800M BEWITCHED5     
1955 FIL ROUGE ROUGE ET NOIR3FILLE DU VENT2 L. GAUMONDY 8-i 6200M       
1954 RING ETOILE RINGONOUVELLE ETOILE 19-a 6200M       
1953 XARET FASTNETCANVAS2 FRANCOIS MATHET 16 6200M       
1952 YSARD NEPENTHEYOSHIWARA2 PIERRE PELAT 2-s 6200M       
1951 DEUX POINTS2 DEUX-POUR-CENTPRINCESSE 4-c 6200M       
1950 VATELYS VATELLORYSSEL WILLIAM HEAD 16 6200M       
1949 BLUE BUTTERFLY8 BLUE SKIESSANGUINOLETTE 4-h 6200M       
1948 MONTICOLA4 PINCEAUMALTOTE 1-a 6200M       
1947 BLUE BUTTERFLY8 BLUE SKIESSANGUINOLETTE ALEC HEAD 4-h 6200MT   FLOSSIE5  2° VILLARCEAU
1946 ALBOR3 TOURBILLONNERISSA 9 6200M      2° FINAUD 3° YAKSA
1945 WOODCUTTER VICTRIXWOOD VIOLET NOEL PELAT 3-f 6200M       
1944 MARSYAS2 TRIMDONASTRONOMIE 9-e 6200M       
1943 LALIGOTE TAI-YANGLA TOUR BLANCHE 16-e 6200M KARGAL PAS UN SOU  RUN AT LE TREMBLAY (1943-1945)
1942 UGHALD FITERARIURGACH J. CUNNINGTON 2-j 6200M       
1941 ROSETTE23 ROSE EN SOLEILMONEY MOON6 16-c 6200M PALAIS CARDINAL ETALON OR 9:03.34 
1940Race Not Run
1939Race Not Run
1938 PRETENDER11 MASSINEROYALISTE2 19-c 6200M       
1937 TREVISANI2 CADUMTREVISE5 5-i 6200M       
1936 BOKBUL BLANDFORDBUANDERIE LUCIEN ROBERT 16-g 6200M AETHELFLAED MARANNE   
1935 DEJAZCOMBA BOSCOMBEDEJAZET2 14 6200M       
1934 PRINCE OLI OLIBRIUSSORCIERE2 MAURICE ADELE 8-a 6200M SILVANO6 SANGUINOLETTE   
1933 VOILA3 TRYSTERHALF MOON4 4-m 6200M       
1932 REVERENDE CID CAMPEADOR4REVERENCE2 MAURICE ADELE 21-a 6200M SANGUINOLETTE    3° MAINOTE
1931 FILIDOR3 CID CAMPEADOR4PHYLLIS2 W. HEAD 11-g 6200M       
1930 MONSIEUR LE MARECHAL MONARCHMARCOSIA H. DAVISON 14-a 6200M FLORIO6 GOUSPIN   
1929 NOPAL5 BAY CHERRYFLOWERSHOP 3-c 6200M       
1928 BOUDA ZERDUSTBOUCHE CLOSE ELIJAH CUNNINGTON 22-b 6200M RAISONNEUR BOIS JOSSELYN   
1927 SOUN MESILIMODON3 GEORGE CUNNINGTON JR 5-e 6200M BOIS JOSSELYN BILBAO6   
1926 TOMY RABELAISBIGARADE PERCY CARTER 2-f 6200M TRICARD LA FRIANDISE   
1925 CERFEUIL NIMBUSCROMARTY ELIJAH CUNNINGTON 10 6200M TRICARD SATYRICON6   
1924 TREVISE MELBOURNE2TRIVIALE R. VIGERS 5-i 6200M ALBA4 MAZEPPA5 7:37.75 
1923 FLECHOIS NEGOFOLSAINT CYRIENNE HENRY COUNT 2-j 6200M KEROR SENS   
1922 FLECHOIS NEGOFOLSAINT CYRIENNE HENRY COUNT 2-j 6200M KSAR SHAKE HAND4   
1921 ODOL2 OPOTTSAINTE FIOLE ELIJAH CUNNINGTON 7-d 6200M AS DES AS NOUVEL AN   
1920 BACHLYK BACHELORS BUTTONSCHULAMITE CHARLES DEFEYER 23-b 6200M SAMOURAI     
1919 PASSEBREUL PREDICATEURPEROLA J.C. WATSON 10-a 6200M SORGHO3     
1918Race Not Run
1917Race Not Run
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914Race Not Run
1913 PHILIPPE PATRON2PENELOPE8 M. PANTALL 8-b 6200M ROMAGNY LYNX EYED   
1912 CHAMBRE DE LEDIT LE VARCARBES M. PANTALL 8-b 6200M LA FRANCAISE     
1911 BASSE POINTE SIMONIANBASSE TERRE G. MILTON 4-d 6200M LA FRANCAISE    3 PARTANTS
1910 PIERRE BENITE CHILDWICKPRINCESS BEE G. CUNNINGTON JR. 2-m 6200M   EGLANTINE   
1909 SEA SICK ELF3SAF SAF WILLIAM DUKE 19-a 6200M MERCI5    3 PARTANTS
1908 RABAT JOIE LAUNAYHOPEFUL14 PHILIPPE HANSE 12-e 6200M KALISZ     
1907 PUNTA GORDA2 LE CAPRICORNE2PHILAE 1-b 6200M LE GARGAN    RUN AT LONGCHAMP (1907-1942) / 2 PARTANTS
1906 CLYDE CHILDWICKCOMMON DANCE G. CUNNINGTON JR. 2-o 6200M KAZBEK3 COUSINE BETTE  RUN AT CHANTILLY (1906)
1905 MAXIMUM2 CHALET4URGENCE RICHARD COUNT 13-a 6200M GOUVERNANT     
1904 VIEUX PARIS SIMONIANVERVEINE2 G. CUNNINGTON 7-c 6200M       
1903 AMER PICON3 LE SAGITTAIREAMBROISIE WILLIAM BARKER 2-c 6200M TIGRE3 FANION2   
1902 AMER PICON3 LE SAGITTAIREAMBROISIE 2-c 6200M JEAN BART3 AMERIQUE9   
1901 MADEMOISELLE DE LONGCHAMPS THE CONDOR2MLLE DE SENLIS RICHARD COUNT 5-g 6200M CLERVAL IVOIRE3   
1900 SOSPIRO RUEILLA MALMAISON 2-j 6200M CLERVAL MADAGASCAR2   
1899 PATRIARCHE2 VIGNEMALEPASCALE 2-t 6200M LIBAROS HAWAMDIEH   
1898 ELF3 UPASANALOGY RICHARD COUNT 4-d 6200M VAN DIEMEN FRAMBOISE4   
1897 ELF3 UPASANALOGY R. COUNT 4-d 6200M KERYM OLMUTZ   
1896 OMNIUM2 UPASBLUETTE EDGAR ROLFE 22-c 6200M LA LICORNE DORMEUSE   
1895 LA LICORNE PERPLEXELA DAUPHINE3 R. COUNT 20 6200M IDLE BOY POMARD2   
1894 AQUARIUM7 NARCISSE2MISS HANNAH 10 6200M   LAVOIR  2° CLODIA
1893 AQUARIUM7 NARCISSE2MISS HANNAH 10 6200M ACOLI2 AVOIR2   
1892 PRIMROSE11 PETERLA PAPILLONNE GEORGE CUNNINGTON 4-b 6200M LORD EUVRE    3° PROGRAMME
1891 MIRABEAU3 SAXIFRAGEMARIANNETTE FRED CARTER 32 6200M LE GLORIEUX2 YELLOW   
1890 CARMAUX FARFADET2LA CLOCHE10 8-b 6200M CLOVER3 PRIX FIXE 8:11.00 
1889 TENEBREUSE4 SAXIFRAGENEW STAR4 FRED CARTER 19-a 6200M SIBERIE3    2 PARTANTS
1888 TENEBREUSE4 SAXIFRAGENEW STAR4 FRED CARTER 19-a 6200M PRESTA ARY   
1887 UPAS DOLLARROSEMARY 19-c 6200M NINETTA5 POLYEUCTE   
1886 ESCARBOUCLE DONCASTERGEM OF GEMS 4-h 6200M FRA DIAVOLO     
1885 LAVARET BOIARDLAVERSINE 5-f 6200M       
1884 SATORY TROCADEROREINE DE SABA2 13-a 6200M       
1883 MLLE DE SENLIS TROCADEROMLLE DE JUVIGNY FRED CARTER 5-g 6200M BARIOLET POURQUOI7   
1882 BARIOLET TROCADEROBARIOLETTE FRED CARTER 23-a 6200M   AQUILIN   
1881 POURQUOI7 TROCADEROGOOD NIGHT6 5-g 6200M CLEMENTINE4 SAN STEFANO3   
1880 COURTOIS PARNASSE5COURTOISIE 5-h 6200M CLOCHER SALTEADOR   
1879 CLEMENTINE4 MORTEMERREGALIA TOM JENNINGS 17-c 6200M CLOCHER INSULAIRE2   
1878 VERNEUIL MORTEMERREGALIA TOM JENNINGS 17-c 6200M AUGUSTA21 PIFFERARI   
1877 MONDAINE3 VERTUGADINLA MAGICIENNE2 1-o 6200M PENSACOLA2 GAVARNI3   
1876 NOUGAT CONSULNEBULEUSE2 TOM JENNINGS 5-g 6200M PARTHENISE SAXIFRAGE   
1875 FIGARO26 LE SARRAZINLA FORTUNE2 5-g 6200M AURORE4 MANILLE5   
1874 CHRISTIANIA RUY BLASCHRISTMAS EVE2 HENRY JENNINGS 26 6200M ANDROCLES FAUBLAS2   
1873 BARBILLON PRETTY BOYSCOZZONE WILLIAM PLANNER 28 6200M FAUBLAS2 MINERVE   
1872 DUTCH SKATER THE FLYING DUTCHMANFULVIE CHARLES CUNNINGTON 5-e 6200M MINERVE MISS HERVINE   
1871 DON CARLOS2 MONARQUENOELIE HENRY JENNINGS 17-a 6000M MISS HERVINE COUCOU2   
1870Race Not Run
1869 TROCADERO MONARQUEANTONIA2 TOM JENNINGS 2-r 6200M CAPITALISTE RITA33  RUN AS "PRIX GLADIATEUR" (1869-PRESENT)
1868 AUGUSTE MONARQUEETOILE DU NORD2 THOMAS JENNINGS 2-h 6200M TROCADERO     
1867 VERTUGADIN FITZ GLADIATORVERMEILLE 3-m 6200M       
1866 GLADIATEUR MONARQUEMISS GLADIATOR TOM JENNINGS 5-h 6200M VERTUGADIN    2 PARTANTS
1865 NINON DE LENCLOS THE COSSACKTHE SWEDE HENRY JENNINGS 1-b 6200M FIDELITE3     
1864 NOELIE THE BARONDACIA HENRY JENNINGS 17-a 6200M DOLLAR GABRIELLE DESTREES   
1863 SOUVENIR4 CARAVANEMILIA5 24 6200M ORPHELIN STRADELLA   
1862 MON ETOILE FITZ GLADIATORHERVINE 19-a 6200M PALESTRO2     
1861 SURPRISE GLADIATORGRINGALETTE T. JENNINGS 24 6200M GOUVIEUX2 MON ETOILE  RUN AS "GRAND PRIX LEMPEREUR" (1861-1868)
1860 LYSISCOTE NUNNYKIRKDACIA 17-a 6000M       
1859 TIPPLER6 TIPPLE CIDERBOUTIQUE HENRY JENNINGS 5-e 6000M       
1858 MISS CATH GLADIATORGEORGETTE 43 6000M DUCHESS33 VALNA2   
1857 MONARQUE THE EMPERORPOETESS T. JENNINGS 19-a 6000M MONARCHIST5    RUN AT LONGCHAMP (1857-1905)
1856 RONZI SIR TATTON SYKESFLORIDA3 J. BOLDRICK 8-a 4000M PEU DESPOIR TRIUMVIR5   
1855 FESTIVAL6 NUNCIOBIENSEANCE J. BOLDRICK 5-g 4000M MOUSTIQUE2 REMUNERATEUR   
1854 ROYAL QUAND-MEME GIGESEUSEBIA T. JENNINGS SR 1-b 4000M ZERLINE5 CELIBATAIRE4 4.44.00 
1853 ECHELLE2 STING2EUSEBIA T. JENNINGS SR 1-b 4000M      RUN AS "GRAND PRIX IMPERIAL" (1853-1860)
1852 HERVINE MASTER WAGSPOETESS THOMAS JENNINGS 19-a 4000M       
1851 MESSINE2 ATTILA2TARANTELLA3 22 4000M       
1850 SERENADE5 ROYAL OAKGEORGINA2 H. JENNINGS 2-a 4000M       
1849 DULCAMARA8 PHYSICIANASPASIE4 18-a 4000M       
1848 MOROK BEGGARMAN2VANDA2 9 4000M      RUN AS "GRAND PRIX NATIONAL" (1848-1852)
1847 PREDESTINEE MASTER WAGSDESTINY3 H. JENNINGS 1-f 4000M       
1846 FITZ EMILIUS2 YOUNG EMILIUS2MISS SOPHIA2 T. HURST 9-d 4000M PREDESTINEE TOMATE   
1845 CAVATINE TARRAREDESTINY3 T. HURST 1-f 4000M ERROR2 MONSIEUR DECOVILLE   
1844 DRUMMER7 LANGARHORNET5 3-b 4000M VESPERINE PATRICK28   
1843 JENNY8 ROYAL OAKKERMESSE3 H. JENNINGS 6-c 4000M       
1842 MINUIT2 TERROR2NELL4 4-o 4000M JENNY8     
1841 GIGES PRIAMEVA2 G. EDWARDS 2-t 4000M       
1840 NAUTILUS5 CADLANDVITTORIA3 G. EDWARDS 6 4000M       
1839 EYLAU2 NAPOLEON4DELPHINE9 T. HURST 11-b 4000M NAUTILUS5    2 PARTANTS
1838 CORYSANDRE HOLBEIN2COMUS MARE12 T. HURST 4-b 4000M       
1837 FRANCK RAINBOW4VERONA4 THOMAS CARTER 12 4000M MISS KELLY8 DELPHINE18   
1836 VOLANTE7 ROWLSTONGEANE 6 4000M ALBION5 MISS KELLY8 5.28.401ST HEAT VOLANTE, ALBION, MISS KELLY 2ND HEAT VOLANTE, MISS KELLY (4.56.0)
1835 MISS ANNETTE REVELLERADA T. CARTER 19-a 4000M HELENA44 ARLETTE17 4.55.201ST HEAT MISS ANNETTE, HELENA 2ND HEAT MISS ANNETTE, HELENA (4.59.80)
1834 FELIX4 RAINBOW4YOUNG FOLLY 6-b 4000M NOEMA6 FRA DIAVOLO13 4:50.0INAUGURAL RUNNING / RUN AS "GRAN PRIX ROYAL" (1834-1847) / RUN AT CHAMP DE MARS (1834-1856) / 1ST HEAT FELIX, NOEMA, FRA-DIAVOLO / 2ND HEAT FELIX, NOEMA, FRA-DIAVOLO (4.52.60)
  Add info for an additional year