Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
COVENTRY STAKES - ROYAL ASCOT
 GREAT BRITAIN - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 CALYX11 KINGMAN4HELLEBORINE JOHN GOSDEN 4-f 6 F Grade IIADVERTISE3 SERGEI PROKOFIEV 1:13:5123 STARTERS; WON BY LENGTH (JRD)
2017 RAJASINGHE CHOISIRBUNDITTEN RICHARD SPENCER 7-d 6 F Grade IIHEADWAY9 MURILLO16 1:12.3918 STARTERS; WON BY HEAD
2016 CARAVAGGIO12 SCAT DADDYMEKKO HOKTE AIDAN P. O’BRIEN 9-e 6 F Grade IIMEHMAS PSYCHEDELIC FUNK 1:16.36TURF: SLOW
2015 BURATINO2 EXCEED AND EXCELBERGAMASK MARK JOHNSTON 22-b 6 F Grade IIAIR FORCE BLUE ELTEZAM 1:13.11 
2014 THE WOW SIGNAL STARSPANGLEDBANNERMURAVKA JOHN QUINN 8-h 6 F Grade IICAPPELLA SANSEVERO JUNGLE CAT7 1:12.99 
2013 WAR COMMAND4 WAR FRONTWANDERING STAR13 AIDAN P. O’BRIEN 21-a 6 F Grade IIPARBOLD2 SIR JOHN HAWKINS 1:12.86 
2012 DAWN APPROACH NEW APPROACHHYMN OF THE DAWN JAMES S. BOLGER 4-m 6 F Grade IIOLYMPIC GLORY2 CRISTOFORO COLOMBO 1:13.64 
2011 POWER11 OASIS DREAMFRAPPE2 AIDAN P. O’BRIEN 1-e 6 F Grade IIROMAN SOLDIER3 ST BARTHS 1:13.55 
2010 STRONG SUIT2 RAHYHELWA RICHARD HANNON 6-a 6 F Grade IIELZAAM ROAYH 1:14.29 
2009 CANFORD CLIFFS TAGULAMRS MARSH2 RICHARD HANNON 9-f 6 F Grade IIXTENSION RAKAAN 1:13.64 
2008 ART CONNOISSEUR LUCKY STORYWITHORWITHOUTYOU2 MICHAEL BELL 4-k 6 F Grade IIINTENSE FOCUS LORD SHANAKILL 1:13.59 
2007 HENRYTHENAVIGATOR KINGMAMBOSEQUOYAH2 AIDAN P. O’BRIEN 9-b 6 F Grade IISWISS FRANC5 LUCK MONEY3 1:12.46 
2006 HELLVELYN ISHIGURUCUMBRIAN MELODY BRYAN SMART 3-j 6 F Grade IIMAJOR CADEAUX TARIQ 1:14.51 
2005 RED CLUBS RED RANSOMTWO CLUBS BARRY HILLS 8-a 6 F Grade IIPACIFIC PRIDE3 AMADEUS WOLF 1:10.91 
2004 ICEMAN2 POLAR FALCONVIRTUOUS6 JOHN GOSDEN 6-e 6 F Grade IICOUNCIL MEMBER CAPABLE GUEST 1:14.83TURF GOOD
2003 THREE VALLEYS DIESISSKIABLE ROGER CHARLTON 11 6 F Grade IIIBOTANICAL3 PRIVY SEAL3 1:13.62TURF GOOD/FIRM
2002 STATUE OF LIBERTY2 STORM CATCHARMING LASSIE AIDAN P. O’BRIEN 3-l 6 F Grade IIIPAKHOES KAWAGINO 1:15.73GOOD. 16 R. NK-3½-1¾
2001 LANDSEER3 DANEHILLSABRIA AIDAN P. O’BRIEN 4-n 6 F Grade IIIFIREBREAK MESHAHEER 1:15.62 
2000 CD EUROPE ROYAL ACADEMY2WOODLAND ORCHID MICK CHANNON 1-w 6 F Grade IIIBRAM STOKER MODIGLIANI 1:16.97TURF: GOOD
1999 FASLIYEV NUREYEVMR PS PRINCESS AIDAN P. O’BRIEN 16-h 6 F Grade IIIRED PEPPER CORNELIUS 1:14.59GF. 18R. 2½-2½-3
1998 RED SEA3 BARATHEAUP ANCHOR2 PAUL COLE 3-e 6 F Grade IIIBE THE CHIEF2 ACCESS ALL AREAS 1:17.58GS. 17R. 1¾-¾-NK
1997 HARBOUR MASTER MIZZEN MASTGEOGRAPHIC AIDAN P. O’BRIEN 9-f 6 F Grade IIIDESERT PRINCE BOLD FACT 1:14.45GD, 15R, 1½-½-2½
1996 VERGLAS HIGHEST HONORRAHAAM KEVIN PRENDERGAST 3-d 6 F Grade IIIDAYLIGHT IN DUBAI DEADLY DUDLEY 1:14.34 
1995 ROYAL APPLAUSE WAAJIBFLYING MELODY BARRY HILLS 26 6 F Grade IIIRUSSIAN REVIVAL SOUTH SALEM 1:15.26 
1994 SRI PEKAN RED RANSOMLADY GODOLPHIN PAUL COLE 21-a 6 F Grade IIIMOON KING MISSEL 1:15.24 
1993 STONEHATCH STORM BIRDLIVELY LIVING PETER CHAPPLE-HYAM 4-r 6 F Grade IIIPOLISH LAUGHTER WAJIBA RIVA 1:18.15 
1992 PETARDIA PETONGWHAT A PET GEOFF WRAGG 6-f 6 F Grade IIISO FACTUAL PIPS PRIDE 1:13.95 
1991 DILUM TASSO2YANUKA PAUL COLE 3-e 6 F Grade IIIDR DEVIOUS CASTEDDU 1:15.9914 RAN
1990 MACS IMP IMP SOCIETYFLAMING REASON W.A. OGORMAN 8-f 6 F Grade IIIGENEROUS BOLD NEPHEW 1:15.69 
1989 ROCK CITY BALLAD ROCKRIMOSAS PET RICHARD HANNON 3-n 6 F Grade IIIWADOOD CANDY GLEN 1:15.02 
1988 HIGH ESTATE SHIRLEY HEIGHTSREGAL BEAUTY HENRY CECIL 9-b 6 F Grade IIIDANCING DISSIDENT SHARP NEARLY 1:13.809 RAN. TURF FIRM. MARGINS: NK - 5 - 4
1987 ALWAYS FAIR DANZIGCARDUEL MICHAEL R. STOUTE 19-b 6 F Grade IIIOAKWORTH SHIP OF FOOLS2 1:17.49 
1986 CUTTING BLADE SHARPOLADY OF RENOWN LESTER PIGGOTT 16-h 6 F Grade IIIPOLEMOS2 AMIGO SUCIO 1:17.14 
1985 SURE BLADE KRISDOUBLE LOCK BARRY HILLS 9-c 6 F Grade IIIMOORGATE MAN CLIVEDEN   
1984 PRIMO DOMINIE DOMINIONSWAN ANN BRIAN SWIFT 9-e 6 F Grade IIISTAR VIDEO NATIVE SKIER2   
1983 CHIEF SINGER BALLAD ROCKPRINCIPIA2 R. SHEATHER 16-a 6 F Grade IIHEGEMONY NOVELLO2 1:16.00 
1982 HORAGE TUMBLE WINDMUSICIENNE M. MC CORMICK 1-m 6 F Grade IIKAFU2 STAY SHARP2 1.15.50 
1981 RED SUNSET3 RED GODCENTRE PIECE GUY HARWOOD 1-h 6 F Grade IIICHRISS LAD3 BRONOWSKI 1.16.30 
1980 RECITATION ELOCUTIONISTIRISH PARTY GUY HARWOOD 16-f 6 F Grade IIMOTAVATO BEL BOLIDE 1:18.20 
1979 VARINGO SAULINGOVRAIMENT H. RYAN PRINCE 31 6 F Grade IILONDON BELLS FINAL STRAW 1.15.50 
1978 LAKE CITY ANNIHILATE EMSASSY JUTTA R. PRICE 2-j 6 F Grade IIIGHAZAL2 MOULIN 1.16.80 
1977 SOLINUS COMEDY STARCAWSTONS PRIDE M. VINCENT O’BRIEN 4-n 6 F Grade IISHARPEN YOUR EYE SWING BRIDGE 1:18.90 
1976 CAWSTONS CLOWN COMEDY STARCAWSTONS PRIDE N. ADAM 4-n 6 F Grade IILORDEDAW AND BEHOLD 1.17.00 
1975 GALWAY BAY2 SASSAFRASWINDJAMMER3 IAN A. BALDING 3-i 6 F Grade IIISUPER CAVALIER2 TAMPA11 1:17.20 
1974 WHIP IT QUICK PHILEMONMA GRIFFE W. MARSHALL B3 6 F Grade IILEGAL EAGLE PANOMARK 1.18.4 
1973 DOLESWOOD DOUBLE JUMPALLEY CAT R. AKHURST 1-h 6 F Grade IIIDRAGONARA PALACE FURRY GLEN 1.17.2 
1972 PERDU LINACRELOVE-IN-THE-MIST T. CORBETT 3-g 6 F Grade IINETHERKELLY STARBOARD BUOY 1.17.6 
1971 SUN PRINCE2 PRINCELY GIFTCOSTA SOLA W.R. HERN 1-l 6 F Grade IIIAVANCER WISHING STAR 1.23.20 
1970 MILL REEF NEVER BENDMILAN MILL IAN BALDING 22-d 6 F CROMWELL14 TWELFTH NIGHT3 1:16.16 
1969 PRINCE TENDERFOOT BLUE PRINCELA TENDRESSE PADDY PRENDERGAST 8-c 6 F CONSTITUTIONAL3 SAINTLY SONG2 1.17.0 
1968 MURRAYFIELD MATCH2ERISCA IAN BALDING 16-a 6 F ROYAL SMOKE WHISTLING TOP 1.17.2 
1967 MARK ROYAL MONETROYAL STRAIGHT P. NORRIS 22 6 F STAR AND GARTER3 STORM BIRD2   
1966 BOLD LAD2 BOLD RULERBARN PRIDE PADDY PRENDERGAST (IRE) 2-e 6 F DONATED BOSWORTH FIELD2 1:16.564L EASILY ON FIRM (16R)
1965 YOUNG EMPEROR GREY SOVEREIGNYOUNG EMPRESS PADDY PRENDERGAST 22-a 6 F ATAVENTURE BULL DANCER2 1:17.60 
1964 SILLY SEASON TOM FOOLDOUBLE DEAL2 IAN BALDING 1-g 6 F BARRYMORE2 SANDRO 1.20.1 
1963 SHOWDOWN INFATUATIONZANZARA F. WINTER 6-b 6 F TRAVEL MAN PICCADILLY LANE 1.24.10 
1962 CROCKET KING OF THE TUDORSCHANDELIER GEOFFREY T. BROOKE 1-s 6 F HAPPY OMEN KINGS CASE 1:19.00 
1961 XERXES2 DARIUSLORELEI5 GEOFFREY T. BROOKE 7-a 6 F TORERO10 COURT SENTENCE   
1960 TYPHOON3 HONEYWAYKINGSWORTHY PADDY PRENDERGAST 20-c 6 F BLUE SAILS BOLD LOVER 1:22.40 
1959 MARTIAL HILL GAILDISCIPLINER PADDY PRENDERGAST 2-e 6 F BLAST RUNNING BLUE 1:17.2013R 11/10
1958 DICKENS PRECIPITATIONDICKNEOS CECIL BOYD-ROCHFORT 20-a 6 F TABOUN NEW WARRIOR2 1:16.80 
1957 AMERIGO NEARCOSANLINEA J.A. WAUGH 1-p 6 F TRIMMER2     
1956 MESSMATE BLUE PETERRUN HONEY J. JARVIS 9-h 6 F       
1955 RATIFICATION COURT MARTIALSOLESA V. SMYTH 1-u 6 F PIRATE KING IDLE ROCKS   
1954 NOBLE CHIEFTAIN2 NEARCOVELLADA H. COTTRILL 16-g 6 F       
1953 THE PIE KING THE SOLICITOR2WHIRLING DUN PADDY PRENDERGAST 6-d 6 F DARIUS ROKIMOS   
1952 WHISTLER PANORAMAFARTHING DAMAGES P. NELSON 1-l 5 F NEARULA    7R 2/5FAV
1951 KINGS BENCH COURT MARTIALKINGS CROSS MATT FEAKES 1-l 5 F CHAVEY DOWN PRINCE DOR  11R
1950 BIG DIPPER2 SIGNAL LIGHTHUNTRESS C. BOYD-ROCHFORT 20-c 5 F       
1949 PALESTINE FAIR TRIALUNA2 FRANK BUTTERS 3-e 5 F      12R 1/2FAV
1948 ROYAL FOREST BOIS ROUSSELTUDOR MAID C. F. NOEL MURLESS 10-b 5 F NIMBUS2 PETER FLOWER   
1947 THE COBBLER WINDSOR SLIPPEROVERTURE FRED DARLING 14-c 5 F       
1946 TUDOR MINSTREL OWEN TUDORSANSONNET FRED DARLING 9-c 5 F      2° PATROL
1945 KHALED HYPERIONECLAIR FRANK BUTTERS 22-d 5 F      8R 9/1
1944 DANTE NEARCOROSY LEGEND M. PEACOCK 3-n 6 F FORDHAM2 HIGH PEAK  6R 11/8 RUN AT NEWMARKET
1943 ORESTES3 DONATELLO2ORISON W NIGHTINGALL 21-a 6 F       
1942 NASRULLAH NEARCOMUMTAZ BEGUM FRANK BUTTERS 9-c 5 F STRAIGHT DEAL VICTORY TORCH   
1941 BIG GAME BAHRAMMYROBELLA FRED DARLING 6-e 5 F WATLING STREET    5R 2/9FAV RUN AT NEWMARKET
1939 TURKHAN BAHRAMTHERESINA FRANK BUTTERS 6-d 5 F JINDANI DENTURIUS  16R 100/8 1.5L, .75L
1938 PANORAMA SIR COSMOHAPPY CLIMAX C. BOYD-ROCHFORT 1-m 5 F      12R 2/9FAV
1937 MIRZA2 BLENHEIM2MUMTAZ MAHAL FRANK BUTTERS 9-c 5 F ONSLAUGHT2 SILVER SPEAR  11R 4/11FAV
1936 EARLY SCHOOL FELSTEADQUICK RISE J. LAWSON 1-n 5 F Grade IIHESPERUS8 SOLFO   
1935 BLACK SPECK2 BLACK WATCHLITTLE MARK H COTTRILL 8-k 5 F Grade II      
1934 HAIRAN FAIRWAYHARPSICHORD FRANK BUTTERS 5-e 6 F       
1933 MEDIEVAL KNIGHT GAY CRUSADERHASTY LOVE FRED DARLING 1-l 5 F   SUBLIME PRINCE   
1932 MANITOBA MANNABERYSTEDE FRED DARLING 8-g 5 F   SOLAR BOY   
1931 COCKPEN BUCHANMARGERITTA2 FRED DARLING 20-a 5 F Grade II      
1930 LEMNARCHUS FRIAR MARCUSLEMNOS2 FRED DARLING 10-d 5 F SIR ANDREW PHARIAN2   
1929 DIOLITE DIOPHONNEEDLE ROCK F TEMPLEMAN 4-p 5 F LOVAT SCOUT     
1928 REFLECTOR GALLOPER LIGHTDOUBLE BACK2 J WATSON 1-i 5 F Grade II      
1927 FAIRWAY PHALARISSCAPA FLOW FRANK BUTTERS 13-e 5 F       
1926 KNIGHT OF THE GRAIL PRINCE GALAHADMAGICAL MUSIC R FARQUHARSON 22-d 5 F       
1925 COLORADO PHALARISCANYON G. LAMBTON 3-l 5 F   APPLE SAMMY   
1924 ICEBERG17 LEMBERGFREESIA2 R MORETON 42 5 F       
1923 KNIGHT OF THE GARTER SON-IN-LAWCASTELLINE R MARSH 4-d 5 F Grade II      
1922 DRAKE2 SIR EAGERLADY BURGHLEY H COTTRILL 32 5 F Grade II      
1921 PONDOLAND POMMERNGOUROULI E DE MESTRE 10-a 5 F       
1920 MILESIUS2 ROI HERODENICOLA H COTTRILL 2-o 5 F THUNDERER4 MONARCH   
1919 SARCHEDON THE TETRARCHPERFECT PEACH P P GILPIN 2-e 5 F Grade IIPOLTAVA2     
1918 BRUFF BRIDGE BRIDGE OF EARNMARE2 JOHN DAWSON JNR 15-a 5 F Grade II      
1917 BENEVENTE POLYMELUSPEARMAIN R H DEWHURST 6-f 5 F Grade II  SOMME KISS  2° GOLDGAINER
1916 DIADEM ORBYDONNETTA G. LAMBTON 2-n 5 F TAGRAG     
1915 MARCUS CICEROST. SAVA J BARROW 12 5 F Grade II      
1914 LADY JOSEPHINE SUNDRIDGEAMERICUS GIRL J FALLON 9-c 5 F COSTELLO3     
1913 THE TETRARCH ROI HERODEVAHREN HENRY S. PERSSE 2-o 6 F COURAGEOUS5     
1912 SHOGUN2 SANTOIKENDAL BELLE R WOOTTON B1 5 F SANQUHAR     
1911 LADY AMERICUS AMERICUSPALOTTA H S PERSSE 9-c 5 F       
1910 RADIANCY2 SUNDRIDGEQUEEN ELIZABETH3 C MORTON 6-f 5 F JOIE DE VIVRE CELLINI2   
1909 ADMIRAL HAWKE GALLINULEADMIRATION4 P P GILPIN 14-b 5 F YELLOW SLAVE NEIL GOW   
1908 LOUVIERS ISINGLASSST. LOUVAINE D. WAUGH 1-s 5 F MINORU THE JABBERWOCK   
1907 PROSPECTOR3 PIONEERKENDAL BELLE SIR C NUGENT B1 6 F Grade II      
1906 TRAQUAIR AYRSHIRECHELANDRY P PECK 1-n 6 F SIMON SQUARE    3° ILE DE FRANCE
1905 BLACK ARROW2 COUNT SCHOMBERGBLACK CHERRY W.T. ROBINSON 3-o 6 F Grade II      
1904 CICERO CYLLENEGAS P. PECK 1-l 5 F VEDAS PAMFLETE   
1903 ST AMANT ST FRUSQUINLADY LOVERULE A. HEYHOE 14-e 6 F       
1902 ROCK SAND SAINFOINROQUEBRUNE GEORGE BLACKWELL 4-n 5 F BARONESS LA FLECHE     
1901 STERLING BALM FRIARS BALSAMYESTERLING J WATTS 14-f 5 F Grade II      
1900 GOOD MORNING12 GALLINULEBONNIE MORN S DARLING 31 5.5 F VOLODYOVSKI   1:14.803RD: THE PARSON
1899 DEMOCRAT2 SENSATIONEQUALITY2 J HUGGINS A1 5 F Grade IIVAIN DUCHESS LUCIE   
1898 DESMOND ST SIMONLABBESSE DE JOUARRE ROBERT SHERWOOD 16-c 5 F   BLACKWING   
1897 ORZIL AYRSHIREMERRY MISER THOMAS JENNINGS JR 49 5 F Grade IICAP MARTIN MANITOU11   
1896 GOLETTA GALOPINBISERTA2 ALFRED HAYHOE 22-b 5 F Grade IIEAGER MINSTREL6   
1895 PERSIMMON ST SIMONPERDITA2 RICHARD MARSH 7-f 5.5 F MELI MELO3 DYNAMO8   
1894 WHISTON PRISMWILD MINT6 J WAUGH 4-d 5 F Grade IISAINTLY6 GALINNE   
1893 LADAS HAMPTONILLUMINATA M DAWSON 1-l 5 F BULLINGDON VULPECULA 1.12.80 
1892 MILFORD2 SARABANDCOLLEEN BAWN S PICKERING 3-n 5 F MARLY5 EVERMORE6 1.13.00 
1891 DUNURE3 ST SIMONSUNRISE J RYAN 1-i 5 F Grade IIFLYAWAY LE CHESNAY   
1890 THE DEEMSTER ARBITRATORROOKERY J JEWITT 14-a 6 F SIPHONIA GRACE EMILY   
1889 ROCK CITY BALLAD ROCKRIMOSAS PET 3-n 6 F Grade II      
  Add info for an additional year