Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
DESMOND STAKES - LEOPARDSTOWN
 IRELAND - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 PINCHECK INVINCIBLE SPIRITARTY CRAFTY2 MRS JOHN HARRINGTON 1-w 8 F Grade IIIMASAARR ZORION 1:41:368 STARTERS; WON BY 3 1/2 LENGTHS (JRD)
2017 ALEXIOS KOMNENOS CHOISIRALEXIADE JAMES A. (FOZZY) STACK 1-l 8 F Grade IIIMUSIC BOX6 CUSTOM CUT 1:43.98GD, 9R, BY A HD
2016 TRIBAL BEAT3 STREET CRYTASHELKA JAMES S. BOLGER 5-b 8 F Grade IIICOUGAR MOUNTAIN2 HIT IT A BOMB 1:41.90G-F, 8R; BY 1¾ L.
2015 COUGAR MOUNTAIN2 FASTNET ROCK2DESCANT2 AIDAN P. O’BRIEN 9-e 8 F Grade IIIRAYDARA CONVERGENCE5 1:41.87 
2014 CUSTOM CUT NOTNOWCATOPOLISHED GEM2 DAVID O’MEARA 9-f 8 F Grade IIIBRENDAN BRACKAN SRUTHAN 1:43.10 
2013 GORDON LORD BYRON BYRON3BOA ESTRELA THOMAS HOGAN 21-a 8 F Grade IIIANSGAR2 LEITIR MOR 1:38.74 
2012 DUNTLE DANEHILL DANCERLADY ANGOLA DAVID WACHMAN 1-x 8 F Grade IIIBALLYBACKA LADY REQUISITION4 1:46.26 
2011 FUTURE GENERATION3 HURRICANE RUNPOSTERITY3 GER M. LYONS 3-d 8 F Grade IIIEMIYNA MORAN GRA 1:39.91 
2010 BEETHOVEN14 ORATORIO6QUEEN TITI AIDAN P. O’BRIEN 9-b 8 F Grade IIIDANDY BOY7 EMULOUS5 1:39.50 
2009 FAMOUS NAME DANSILIFAME AT LAST DERMOT K. WELD 9-f 8 F Grade IIITHREE ROCKS2 POET8 1:42.79AT THE CURRAGH FOR 2009
2008 CARRIBEAN SUNSET2 DANEHILL DANCERBONHEUR5 DERMOT K. WELD 1-o 8 F Grade IIIBLYTHE KNIGHT DEAUVILLE VISION 1:44.32 
2007 SHES OUR MARK ISHIGURUMARKSKEEPINGFAITH PAT FLYNN 3-l 8 F Grade IIIEASTERN APPEAL HAATEF 1:42.69 
2006 KING JOCK GHAZIGLEN KATE ROBBIE OSBORNE 19-a 8 F Grade IIIARCH REBEL ARABIAN PRINCE 1:40.80 
2005 CARADAK DESERT STYLECARAIYMA JOHN M. OXX 13-c 8 F Grade IIIMUSTAMEET MAJESTIC DESERT 1:38.30 
2004 ACE3 DANEHILLTEA HOUSE AIDAN P. O’BRIEN 10-c 8 F Grade IIIHAMAIRI GRAND PASSION3 1:37.30 
2003 REFUSE TO BEND SADLERS WELLSMARKET SLIDE DERMOT K. WELD 10-a 8 F Grade IIILATINO MAGIC MIDDLEMARCH4 1:37.30 
2002 DRESS TO THRILL DANEHILLTRUSTED PARTNER DERMOT K. WELD 9-f 8 F Grade IIIDUCK ROW AHSANABAD 1:38.80NOW AT LEOPARDSTOWN
2001 HAWKEYE3 DANEHILLTEA HOUSE AIDAN P. O’BRIEN 10-c 8 F Grade IIIPEBBLE ISLAND MAUMEE4 1:45.20 
2000 GOLDEN SILCA INCHINORSILCA-CISA MICHAEL R. CHANNON 3-c 8 F Grade IIIDUCK ROW MUAKAAD 1:41.70 
1999 HAAMI NASHWANOUMALDAAYA JOHN L. DUNLOP 1-w 8 F Grade IIICASTLE QUEST MOISEYEV 1:40.40 
1998 SECOND EMPIRE FAIRY KING2WELSH LOVE AIDAN P. O’BRIEN 2-f 8 F Grade IIICENTRE STALLS BURDEN OF PROOF 1:35.60 
1997 SWIFT GULLIVER GULCHAMINATA JAMES S. BOLGER 14-c 8 F Grade IIIDANGEROUS DIVA SUPERCAL 1:38.80 
1996 IDRIS AHONOORAIDARA JAMES S. BOLGER 14 8 F Grade IIIRAIYOUN PEACE PRIZE2 1:38.40 
1995 MR MARTINI PENNINE WALKARAB ART CLIVE E. BRITTAIN 6-e 8 F Grade IIIIVORY FRONTIER TIMARIDA 1:37.10 
1994 BIN AJWAAD RAINBOW QUESTSALIDAR BEN HANBURY 14-c 8 F Grade IIISOVIET LINE MISTLE CAT 1:36.40 
1993 ASEMA THEATRICALLADY OF THE LIGHT DERMOT K. WELD 4-m 8 F Grade IIIEUROLINK THUNDER MASSYAR 1:46.20 
1992 VIA BORGHESE SEATTLE DANCERANGELA SERRA M. VINCENT O’BRIEN 4-f 8 F Grade IIIGDANSKS HONOUR SURE SHARP 1:41.00 
1991 STAR OF GDANSK DANZIG CONNECTIONSTAR EMPRESS JAMES S. BOLGER 9 8 F Grade IIISPORTSWORLD APPROACH THE BENCH 1:36.30 
1990 KOSTROMA2 CAERLEON2KATIE MAY THOMAS B. STACK 4-n 8 F Grade IIIBOLD RUSSIAN THAKIB 1:37.30 
1989 LLYN GWYNANT PERSIAN BOLDETOILE DES GALLES JOHN L. DUNLOP 3-o 8 F Grade IIIUPWARD TREND COLWAY RALLY 1:34.30 
1988 TOTEM AL NASRWOODEN DAVID V. O’BRIEN 2-s 8 F Grade IIIHOY DANCING GODDESS 1:49.00 
1987 ENTITLED MILL REEFLADY CAPULET2 M. VINCENT OBRIEN 1-l 8 F Grade IIIISNT HE GORGEOUS2 ABSHEER 1:37.30 
1986 WISE COUNSELLOR2 ALLEGEDQUARREL M. VINCENT OBRIEN A4 8 F Grade IIIMR JOHN3 BERMUDA CLASSIC 1:40.70 
1985 SUNSTART HELLO GORGEOUSSUTTON PLACE M. VINCENT OBRIEN 1-k 8 F Grade IIIHAJES FIELD DANCER 1:42.70 
1984 TELEPROMPTER WELSH PAGEANTOUIJA2 J.W. WATTS 12-b 8 F Grade IIIWESTERN SYMPHONY SIGN-OF-LIFE 1.36.1 
1983 ERINS HOPE MANADOCHEMISE J.S. BOLGER 2-n 8 F Grade IIICAPTIVATOR6 BURSLEM 1.43.6 
1982 ANFIELD BE MY GUESTMOTHER2 D.V. OBRIEN 5-e 8 F Grade IIIMURCOT DAY IS DONE 1.44.5 
1981 BELTED EARL DAMASCUSMOCCASIN M.V. OBRIEN 5-h 8 F Grade IIICAIRN ROUGE SLANEY MAID 1.39.0 
1980 MY HOLLOW WOLVER HOLLOWSAUCY MINE JAMES S. BOLGER 22-c 8 F Grade IIIMUSCOVITE BE BETTER 1.47.0 
1979 SPENCE BAY STERLING BAYLESTRIMACHE S. MCGRATH 1-k 8 F Grade IIIHABITUATE BOLTON TOM 1.44.7 
1978 MORE SO2 BALLYMOREDEMARE P.J. PRENDERGAST 19 8 F Grade IIIRIDANESS STRONG GALE 1.39.4 
1977 BE MY GUEST NORTHERN DANCERWHAT A TREAT M.V. OBRIEN 8-c 8 F Grade IIIPOACHERS MOON STARS SALUTE 1.40.83YO&UP (1977-)
1976 NIEBO ARTS AND LETTERSFIREY ANGEL M.V. OBRIEN 2-n 8 F Grade IIIRAW RECRUIT FLORIFEROUS 1.40.28 F (1976-)
1975 MISTIGRI MISTINYANGA P.J. PRENDERGAST 22-a 10 F Grade IIIDONNA CRESSIDA IMPERIAL MARCH 2.04.1 
1974 SIR PENFRO SIR IVORRUNNING BLUE M.V. OBRIEN 9-h 10 F Grade IIIMISTIGRI DONARD 2.11.2 
1973 HAIL THE PIRATES HAIL TO REASONBRAVURA M. VINCENT OBRIEN 6-d 10 F Grade IIIHURRY HARRIET2 CONOR PASS 2:06.00 
1972 BOUCHER RIBOTGLAMOUR M.V. OBRIEN 1-x 10 F Grade IIIPIDGET BOG ROAD2 2.08.1 
1971 RARITY HETHERSETTWHO CAN TELL P.J. PRENDERGAST 1-n 10 F Grade IIILOMBARDO3 GLENFALL 2.16.3 
1970 RARITY HETHERSETTWHO CAN TELL P.J. PRENDERGAST 1-n 10 F PRACTICANTE RINGSEND 2.10.4 
1969 REINDEER SANTA CLAUSREINE DES BOIS M.V. OBRIEN 5-e 10 F STAR MARINE3 SANTAMOSS 2.11.8 
1968 GIOLLA MEAR HARD RIDDENIACOBELLA MICHAEL HURLEY 1-t 10 F BALLYGORAN NOBLESSE OBLIGE2 2.10.0 
1967 WHITE GLOVES2 HIGH HATGALLAMOUD M. VINCENT O’BRIEN 17-b 10 F SIGNA INFESTA ATHERSTONE WOOD 2:14.0010 F
1966 WHITE GLOVES2 HIGH HATGALLAMOUD M.V. OBRIEN 17-b 12 F BUSTED ALCIGLIDE 2.40.2 
1965 KHALIFE MONTAVALJILL SCOTT P.J. PRENDERGAST 1-l 12 F ZEND AVESTA JEALOUS2 2.34.8 
1964 RESTLESS KNIGHT2 BALLYMOSSDAY DREAMING M.V. OBRIEN 6-e 12 F BISCAYNE2 NETHERBY3 2.38.2 
1963 WILY TROUT LE SAGELUGGEEN C.L. WELD 2-e 12 F HEREFORD3 VIC MO CHROI 2.43.012 F (1963-1966)
1962 SICILIAN PRINCE STRAIGHT DEALSYRACRUSE H.N.S. MURLESS 8-k 10 F NEANDERTHAL MYSTERY3 2.07.13YO&UP, C&F (1962-1976)
1961 BAYNARD KING OF THE TUDORSLUMINE P.J. PRENDERGAST 6-f 10 F VIMADEE ROYAL AVENUE 2.06.1 
1960 BARCLAY3 GUERSANTTAHITI4 A.S. OBRIEN 5-h 10 F ARCTIC SEA TULYARTOS 2.06.4 
1959 LIGHT HORSEMAN GUERSANTLUMINE P.J. PRENDERGAST 6-f 10 F BIRTH OF THE BLUES4 MOSS BANK 2.05.010 F (1959-1962)
1958 TICKLISH2 GREEK STAR2STOP YOUR TICKLING CAPT. D. ROGERS 7-a 12 F RISING WINGS OWENELLO 2.51.5 
1957 BINDY BALLYOGANMINDY S. MCGRATH 6-e 12 F CHATTIG SOLARTICKLE 2.44.1 
1956 JONGLEUR2 SAYAJIRAOTURKISH TUNE MICHAEL DAWSON 2-e 12 F ATHGARVAN SOUVERLONE 2.41.9RUN AS "DESMOND STAKES" (1956-)
1955 MIDONTRIAL MIDAS2ON TRIAL4 S. MCGRATH 1-l 12 F ROMAN NETTLE NILE BIRD   
1954 ZARATHUSTRA PERSIAN GULFSALVIA MICHAEL HURLEY 1-l 12 F ARCTIC WAY CALVERO   
1953 CLONLEASON CHAMOSSAIREALL HID P.J. PRENDERGAST 19-c 12 F SUNNY SLIPPER ARDENT LOVER  RUN AS "DESMOND PLATE" (1953-1955)
1952 TIPOTS BLANDINGSLAP AND TICKLE S. MCGRATH 16-f 12 F ROYAL BLUE2 CHANCES SCHOOL   
1951 FAIR CONTRACT STRAIGHT DEALFAIRY QUEEN6 C.A. ROGERS 2-g 12 F BOLIVAR2 QUEEN OF IRAN   
1950 GALATIAN WAY INANKARA2 E.M. QUIRKE 16 12 F TURKISH PRINCE PRINCE OF BLENHEIM   
1949 PINK LARKSPUR2 EPIGRAMWHAT-A-LARK J. OXX 3-j 12 F WAGGONETTE2 BIG ROMANCE   
1948 STRAIGHT FLUSH5 STRAIGHT DEALCHO-SEN R. FETHERSTONHAUGH 4-c 12 F SOODANI HERON BRIDGE   
1947 SPRING OFFENSIVE LEGEND OF FRANCEBATIKA A.D.D. (TIM) ROGERS 25 12 F ESPRIT DE FRANCE LORIMER2  INAUGURAL RUNNING, 3&4YO, C&F (1947-1961)
  Add info for an additional year