Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GROSSER PREIS DER BADISCHEN UNTERNEHMER - BADEN-BADEN
 GERMANY - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade Surf. 2nd 3rd Time Comment
2016 IQUITOS7 ADLERFLUG2IRIKA2 GRöSCHEL H. J. 26 2200 MT Grade II TurfARTICUS3 ITO8   
2015 ITO8 ADLERFLUG2IOTA8 JEAN-PIERRE CARVALHO 4-n 2200 MT Grade II TurfNICOLOSIO SPEND THE CASH2 2:19.06 
2014 ALMANDIN2 MONSUNANATOLA2 J.P. CARVALHO 2-n 2200 MT Grade II TurfPROTECTIONIST2 LUCKY SPEED 2:17.67 
2013 NOVELLIST2 MONSUNNIGHT LAGOON ANDREAS WOHLER 4-r 2200 MT Grade II TurfWALDPARK TECHNOKRAT 2:24.65 
2012 DANEDREAM LOMITASDANEDROP P. SCHIERGEN 14 2200M Grade II TurfOVAMBO QUEEN SILVANER3 2:16.59 
2011 NIGHT MAGIC3 SHOLOKHOVNIGHT WOMAN W. FIGGE 4-r 2200 MT Grade II TurfRUSSIAN TANGO2 DURBAN THUNDER2 2:19,19 
2009 AMBASSADOR3 ACATENANGOAFTER EIGHT BLUES T. MUNDRY 2-n 2200M Grade II TurfTRES RAPIDE2 ADELAR2 2:20.52 
2008 ITS GINO PERUGINOIMELDA9 P. VOVCENKO 4-n 2200M Grade II TurfEGERTON2 POSEIDON ADVENTURE 2:17.42 
2007 PRINCE FLORI LANDOPRINCESS LIBERTE S. SMRCZEK 8-c 2200M Grade II TurfEGERTON2 SCHIAPARELLI4 2:21.95 
2006 ARCADIO2 MONSUNASSIA P. SCHIERGEN 9-e 2200M Grade II TurfDAY FLIGHT2 FIGHT CLUB 2:24.01 
2005 SWEET WAKE WAKY NAOSWEET ROYALE M. HOFER 16-c 2200M Grade II TurfGENTLE TIGER CORRIOLANUS 2:18.91 
2004 TOUCH OF LAND LANDOTOUCH OF CLASS4 HENRI-ALEX PANTALL 8-b 2200 MT Grade II TurfROTTECK SCOTTS VIEW 2:18.42 
2003 EPALO LANDOEVENING KISS2 ANDREAS SCHUTZ 23 2200M Grade II TurfSALVE REGINA NEXT DESERT 2:19.9 
2002 SIMOUN MONSUNSUIVEZ PETRE SCHIERGEN 16-c 2200M Grade II TurfSAMUM BORDER ARROW 2:19.34 
2001 BONVIVANT3 STERNKONIGBONNE CHANCE4 HORST HORWART 28 2200M Grade II TurfSAMUM ANZILLERO 2:17.15 
2000 SILVANO LOMITASSPIRIT OF EAGLES ANDREAS WOHLER 1-c 2200M Grade II TurfCATELLA FLAMINGO ROAD 2:24.96 
1999 CAITANO NINISKIEVERSINCE ANDREAS SCHUTZ 14-f 2200M Grade II TurfTIGER HILL MARCH GROOM 2:23.7 
1998 STEWARD SAUMAREZBELLE OMBRE DOMINIQUE SEPULCHRE 2-o 2200 MT Grade II TurfFERRARI ARTAN 2:19.20 
1997 OXALAGU LAGUNASOXALIS2 BRUNO SCHUTZ 8-a 2200 MT Grade II TurfWURFTAUBE NEEDLE GUN 2:12.90 
1996 GERMANY TREMPOLINOINCA PRINCESS BRUNO SCHUTZ A1 2200M Grade II TurfOXALAGU RIVER NORTH 2:20.97 
1995 FREEDOM CRY2 SOVIET STARFALLING STAR2 ANDRE FABRE 9-e 2200M Grade II TurfALDERBROOK LANDO 2:22.1 
1994 KORNADO SUPERLATIVEK-SERA BRUNO SCHUTZ 2-e 2200M Grade II TurfEMBARCADERO SHREWD IDEA 2:27 
1993 PLATINI SURUMUPRAIRIE DARLING BRUNO SCHUTZ 1-e 2200M Grade II TurfHONDO MONDO KARINGA BAY 2:15.3 
1992 HONDO MONDO CAERLEON2HONE UWE OSTMANN 1-l 2200M Grade II TurfLOMITAS RUBY TIGER 2:16.5 
1991 RUBY TIGER AHONOORAHAYATI2 PAIL COLE 14-b 2200M Grade II TurfSPENDING RECORD ASTICO 2:14.3 
1990 TURFKONIG ANFIELDTHEKLA UWE OSTMANN 8-b 2200M Grade II TurfSILVESTRO ILE DE NISKY 2:14.6 
1989 ASTICO PRIAMOSAVIATIK HEINZ JENTZSCH 2-n 2200M Grade II TurfTWIST KING NESCO 2:14.2 
1988 ASTYLOS KONIGSSTUHLAVIATIK HEINZ JENTZSCH 2-n 2200M Grade II TurfBEESHI KONDOR 2:21.5 
1987 HELIKON KONIGSSTUHLHALLIG BRUNO SCHUTZ 5-e 2200M Grade II TurfEL SALTO VIF-ARGENT 2:26.8 
1986 ACATENANGO SURUMUAGGRAVATE HEINZ JENTZSCH 11-a 2200M Grade II TurfCASSIS3 LOVE LETTER2 2:24.3 
1985 ABARY ROI DAGOBERTANTIOQUIA HEINZ JENTZSCH 11-a 2200M Grade II TurfORDOS DAUN 2:24.5 
1984 ABARY ROI DAGOBERTANTIOQUIA HEINZ JENTZSCH 11-a 2200M Grade II TurfORDOS ABORIGINE3 2:30.3 
1983 STORNELLO CORTEZSTRADELLA2 ANDREAS WOHLER 5-d 2200M Grade II TurfBELESPRIT MAJOR SATINGO 2:45,2 
1982 LOS SANTOS CARACOLLOANDA HEINZ JENTZSCH 16-a 1800M Grade II TurfPRINCES GATE   1:55.9 
1981 HOHRITT PENTATHLONHONORA4 R. STAUDTE 8-c 1800M Grade II TurfPELOPONNES   1:55.2 
1980 HOHRITT PENTATHLONHONORA4 ERICH PILS 8-c 1800M Grade III TurfSTRONG GALE ESCLAVO 1:55.2 
1979 PYJAMA HUNT HUNTERCOMBEKAMIYAANA PH. LALLIE 9-c 1800M Grade II TurfFAIR SEASON LIMBO 1:51.6 
1978 CAGLIOSTRO DSCHINGIS KHANCAVANELL HEIN BOLLOW 19-a 1800M Grade II TurfVITUS2 MAN IN THE MOON 2:00.2 
1977 KRONENKRANICH STUPENDOUSKRONPRINZESSIN THEO GRIEPER 5-h 1800M Grade II TurfANTUCO SCHLESIER 1:50.9 
1976 OLIVER7 NORFOLK2ORPHELINE7 A.P. SCHLAEFKE 6-e 1800M Grade II TurfHORST-HERBERT WHIP IT QUICK 1:51.4 
1975 STAR APPEAL APPIANI2STERNA THEO GRIEPER 5-d 1800M Grade II TurfHORST-HERBERT BENEDIKT2 1:53 
1974 STAR APPEAL APPIANI2STERNA ANTON POHLKOTTER 5-d 1800M Grade II TurfHORST-HERBERT SCHIWAGO 1:50.8 
1973 GERMANIST ZANKGERMANIN SIEGFRIED GULCHER 21 1800M Grade II TurfGLETSCHER GARDEULAN 1:50.7 
1972 ULAN2 WATTEAUUNESCO HEINZ JENTZSCH 14-f 1800M Grade II TurfSCHUTZE2 GOLDSTERN 1:56,4 
  Add info for an additional year