Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRETTY POLLY STAKES - CURRAGH
 IRELAND - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 NEZWAAH DUBAWIFERDOOS ROGER P. VARIAN 4-d 10 F Grade IRAIN GODDESS3 TURRET ROCKS 2:06.19GD, 11R, M: 3¼-1½-HD
2016 MINDING2 GALILEO4LILLIE LANGTRY2 AIDAN P. O’BRIEN 1-d 10 F Grade IBOCCA BACIATA LUCIDA15 2:09.94TURF: GOOD, 5R, BY 4½ L.
2015 DIAMONDSANDRUBIES FASTNET ROCK2QUARTER MOON3 AIDAN P. O’BRIEN 9-c 10 F Grade ILEGATISSIMO RIBBONS5 2:07.38TURF: GOOD, 7R, BY A HD
2014 THISTLE BIRD SELKIRKDOLMA3 ROGER J. CHARLTON 1-p 10 F Grade IVENUS DE MILO10 JUST THE JUDGE 2:05.58 
2013 AMBIVALENT4 AUTHORIZED4DARRERY ROGER P. VARIAN 1-j 10 F Grade IWAS SHIROCCO STAR 2:04.83 
2012 IZZI TOP PIVOTALZEE ZEE TOP JOHN H. M. GOSDEN 13-e 10 F Grade ISAPPHIRE10 IM A DREAMER2 2:15.05 
2011 MISTY FOR ME3 GALILEO4BUTTERFLY COVE AIDAN P. O’BRIEN 16-h 10 F Grade IMIDDAY8 CHRYSANTHEMUM4 2:13.37 
2010 CHINESE WHITE2 DALAKHANICHIANG MAI DERMOT K. WELD 7-a 10 F Grade IFLYING CLOUD18 AKDARENA 2:03.84 
2009 DAR RE MI SINGSPIEL4DARARA JOHN H. M. GOSDEN 13-c 10 F Grade IBEACH BUNNY3 LOOK HERE3 2:14.04 
2008 PROMISING LEAD DANEHILLARRIVE2 MICHAEL R. STOUTE 11 10 F Grade IMAD ABOUT YOU2 ANNA PAVLOVA3 2:06.82TURF: YIELDING
2007 PEEPING FAWN DANEHILLMARYINSKY2 AIDAN P. O’BRIEN 8-f 10 F Grade ISPECIOSA WEST WIND8 2:10.63 
2006 ALEXANDER GOLDRUN GOLD AWAYRENASHAAN JAMES S. BOLGER 22-d 10 F Grade ICHELSEA ROSE2 RED BLOOM 2:04.80TURF: GOOD, 7R, M: NK-2-SHD
2005 ALEXANDER GOLDRUN GOLD AWAYRENASHAAN JAMES S. BOLGER 22-d 10 F Grade IRED BLOOM ELOPA 2:05.70TURF: GOOD, 10R, M: 1½-HD-HD
2004 CHORIST PIVOTALCHOIR MISTRESS WILLIAM J. HAGGAS 20-c 10 F Grade IALEXANDER GOLDRUN IVOWEN 2:02.80G1. FM. 6R. ½-6-¾
2003 HANAMI HERNANDORUSSIAN ROSE JAMES A. TOLLER 6-e 10 F Grade IISNIPPETS2 ZEE ZEE TOP 2:05.30TURF: GOOD, 8R, M: NK-1-1
2002 TARFSHI MTOTOPASS THE PEACE MICHAEL A. JARVIS 8-f 10F Grade IIWRONG KEY FRAULEIN7 2:04.60GD. 7R. ½-1-2
2001 REBELLINE ROBELLINOFLEETING RAINBOW KEVIN PRENDERGAST 4-k 10 F Grade IIIMOLOMO GOLDEN APPLES 2:08.60TURF: YIELDING, 12R, M: 2-HD-1
2000 LADY UPSTAGE ALZAOSHES THE TOPS BARRY W. HILLS 3-c 10 F Grade IIPRESELI ALLURING 2:07.70YG. 10R. HD-2½-½
1999 POLAIRE2 POLISH PATRIOTHEADREST KEVIN PRENDERGAST 9-c 10 F Grade IILADY IN WAITING2 CALANDO2 2:05.10GD. 8R. SHD-NK-3½
1998 ALBORADA3 ALZAOALOUETTE3 MARK PRESCOTT 9-c 10 F Grade IIATTRACTIVE CROWN IDLE RICH 2:25.60SFT, 6R.
1997 DANCE DESIGN SADLERS WELLSELEGANCE IN DESIGN DERMOT K. WELD 23-a 10 F Grade IICHANIA CAISEAL ROS 2:09.00TURF: YIELDING, 6R, M: 2½-4½-½
1996 DANCE DESIGN SADLERS WELLSELEGANCE IN DESIGN DELMOT K. WELD 23-a 10 F Grade IIZAFZALA THEANO2 2:04.20 
1995 FLAGBIRD NUREYEVUP THE FLAGPOLE SAEED BIN SUROOR 1-x 10 F Grade IIRUSSIAN SNOWS BALLYKETT NANCY 2:07.10TURF:GOOD, 10R, M: NK-1½-NK
1994 DEL DEYA CAERLEON2POINT OF HONOUR JOHN H. M. GOSDEN 14-c 10 F Grade IIBALLYKETT NANCY KAYFA 2:10.70 
1993 TAKAROUNA GREEN DANCERTARSILA JOHN M. OXX 8-i 10 F Grade IMARKET BOOSTER DANSE ROYALE 2:06.00 
1992 MARKET BOOSTER GREEN DANCERFINAL FIGURE DERMOT K. WELD 17-b 10 F Grade IIRUBY TIGER KHANATA 2:00.06 
1991 RUBY TIGER AHONOORAHAYATI2 PAUL F. I. COLE 14-b 10 F Grade IIHIGH PRESSURE JULIE LA ROUSSE 2:10.60 
1990 GAME PLAN DARSHAANFORMULATE2 CLIVE E. BRITTAIN 2-i 10 F Grade IICAERLESS WRITING BRAISWICK 2:06.80 
1989 NOORA ABU AHONOORAISHTAR ABU JAMES S. BOLGER 8-a 10 F Grade IIMAMALUNA SLENDER STYLE 2:10.20 
1988 DARK LOMOND LOMOND2ARKADINA M. VINCENT O’BRIEN 13-c 10 F Grade IISKATING ARDGLEN 2:07.50 
1987 BINT PASHA AFFIRMEDICELY POLITE PAUL F. I. COLE 16-c 10 F Grade IIBLESSED EVENT CLAXTONS SLEW 2:12.10 
1986 FLEUR ROYALE MILL REEFSWEET MIMOSA DAVID V. O’BRIEN 1-k 10 F Grade IILAKE CHAMPLAIN SIGYM   
1985 ALYDARS BEST ALYDARBERKUT DAVID V. O’BRIEN 3-j 10 F Grade IIFAIR OF THE FURZE PERFECT MATCH   
1984 PRINCESS PATI TOP VILLESARAH SIDDONS CON COLLINS 9 10 F Grade IIQUICK REFERENCE3 GOLDEN GRUNDY 2:12.10 
1983 FLAME OF TARA ARTAIUSWELSH FLAME JAMES S. BOLGER 2-f 10 F Grade IIGHAIYA BAY EMPRESS 2:05.70 
1982 PRINCES POLLY ENGLISH PRINCESUSPICIOUS POLLY DERMOT K. WELD 17-b 10 F Grade IIKAZANKINA LEGAL EXPERTISE   
1981 HAPPY BRIDE ROYAL MATCH2TOPPING GIRL JAMES S. BOLGER 6-e 10 F Grade IIARCTIQUE ROYALE STRACOMER QUEEN 2:06.90 
1980 CALANDRA SIR IVORINTREPID LADY M. VINCENT O’BRIEN 3-n 10 F Grade IIRACQUETTE LITTLE BONNY 2:13.50 
1979 GODETIA2 SIR IVORNATIVE GLITTER M. VINCENT O’BRIEN 6-a 10 F Grade IIFAIR DAVINA GRAINNE MAC COOL 2:04.80 
1978 JINKITIS IRISH LOVESOLAR JINKS STEPHEN QUIRKE 29 10 F Grade IIRIDANESS SANCTA ROSE 2:10.00 
1977 CLAIRES SLIPPER WELSH SAINTSEMISLIPPER J. O’CONNELL 22 10 F Grade IIJERMARIC LADY CAPULET2 2:05.70 
1976 LADY SINGER LORD GAYLECEOL AN OIR KEVIN PRENDERGAST 1-p 10 F Grade IIEVERYTHING NICE CEILI MOR 2:11.903YO FILLIES
1975 MISS TOSHIBA SIR IVORROYAL WARRANT DERMOT K. WELD 1-k 10 F Grade IIFRANCES JORDAN GALLINA   
1974 NORTHERN GEM NORTHERN DANCERBAMBOOZLE DOUGLAS SMITH 21-a 10 F Grade IISWEET FAREWELL SILK BUDS 2:08.90 
1973 HURRY HARRIET2 YRRAH JRSOMNAMBULA PADDY MULLINS 2-d 10 F Grade IIANNERBELLE SEA DOG2  3YO FILLIES
1972 PIDGET FORTINO2PRIMLACE KEVIN PRENDERGAST 3-d 10 F Grade IIROYAL REPROACH2 RIBOTS FANTASY  3YO FILLIES
1971 MARIEL RELKOELA MARITA PATRICK J. PRENDERGAST 9 10 F Grade IIMOLLY BLOOM2 LEIT MOTIF 2:09.80 
1970 PLACE DETOILE KYTHNOSETOILE DE FRANCE HUGH NUGENT 9-e 10 F ROSE OF THE WEST CAT OMOUNTAINE 2:12.07 
1969 BORANA AUREOLEKILIFI NOEL MURLESS 13-a 10 F TELL KATTY   --
1968 RIMARK RIBOTMARKER M. VINCENT O’BRIEN 9-e 10 F NEVER RED KYLIN   
1967 ISKEREEN HORNBEAMMORA BAI M. VINCENT O’BRIEN 4-j 10 F PAMPALINA MARIES DAUGHTER   
1966 BLACK GOLD2 AUREOLEBRUNETTA M HURLEY 3-i 10 F ROYAL DISPLAY MARIANS   
1965 MESSENE BALLYOGANCURRAREVAGH SEAMUS MCGRATH 4-d 10 F       
1964 ANCASTA BALLYMOSSANYTE M. VINCENT O’BRIEN 9-e 10 F MISS SUCCESS ROYAL DANSEUSE   
1963 HIBERNIA MASETTO2HORATIA2 JOHN M. OXX, SR. 19-c 10 F ASHAVAN SOUTHERN CROSS7 2:19.10 
1962 TROPIC STAR2 TROPIQUEPATRICIAS STAR D WHELAN 9 10 F GEORGES GIRL     
1961 ICY LOOK ARCTIC TIMEEILA SEAMUS MCGRATH 4-c 10 F       
1960 YOUNG EMPRESS PETITIONJENNIFER P J PRENDERGAST 22-a 10 F AZURINE     
1959 LITTLE MO2 SAYAJIRAOLITTLE MOP M. VINCENT O’BRIEN 15-a 10 F SINNA FLEUR DE LYS   
1958 OWENELLO OWEN TUDORUCCELLO J. MICHAEL ROGERS 1-w 10 F       
1957 AFTER THE SHOW PHIDEASAPRES LONDEE2 M HURLEY 8-a 10 F Grade I      
1956 ATLANTIDA NIMBUS2OLYMPIAN QUEEN MICHAEL DAWSON 14-c 10 F       
1955 FREE MODEL PHIDEASFREE GIRL2 J. MICHAEL ROGERS 11-g 10 F       
1954 BELLE COLLETTE BEAU SABREURCOLLETTE2 JOHN M. OXX, SR. 2-d 10 F PANTOMIME QUEEN     
1953 NORTHERN GLEAM BOREALISFLIGHT OF THE HERON A.D.D. (TIM) ROGERS 10-b 10 F       
1952 NASHUA2 NASRULLAHDASARATHA H M HARTIGAN 7 10 F       
1951 ASH PLANT NEPENTHEAMBOYNA C CHUTE 1-w 10 F HUNTERS QUAY     
1950 LONELY MAID2 LIGHTHOUSE2ROMANTIQUE P J PRENDERGAST 16-c 10 F Grade I      
1949 CIRCUS LADY3 FUN FAIRORACION 31 10 F       
1948 COBALTIC2 BLUE PETERSELF PORTRAIT 9-h 10 F STRAIGHT FLUSH5     
  Add info for an additional year