Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DE LUTECE - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 MOONSHINER4 ADLERFLUG2MONTEZUMA11 JEAN-PIERRE CARVALHO 25 3000 MT Grade IIIDOUNYAPOUR2 CLEONTE 3.14.79SAINT-CLOUD
2015 VAZIRABAD MANDUROVISORAMA ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-n 3000 MT Grade IIIBIG BLUE9 SLATINA3 3:12.35 
2014 AUVRAY LE HAVRE6AMEYRAH ELIE LELLOUCHE 9-h 3000 MT Grade IIIGLARING5 THEME ASTRAL 3:16.70 
2013 VALIRANN NAYEFVALIMA ALAIN DE ROYER-DUPRE 20-d 3000 MT Grade IIILUCKY LOOK4 MONTCLAIR5 3:14.37 
2012 VEREMA BARATHEAVERMENTINA ALAIN DE ROYER-DUPRE 4-n 3000 MT Grade IIICANTICUM2 ONLY A PLEASURE 3:20.00 
2011 PACIFIQUE5 MONTJEUPLATONIC3 ALAIN DE ROYER-DUPRE 21-a 3000 MT Grade IIIMISS LAGO IBICENCO2 3:22.06 
2010 BRIGANTIN2 COZZENEBANYU DEWI ANDRE FABRE 4-i 3000 MT Grade IIISHAMANOVA PERMIT 3:10.22 
2009 WAJIR3 DANEHILL DANCERWAR GAME2 ELIE LELLOUCHE 1-e 3000 MT Grade IIIMANIGHAR INVESTISSEMENT 3:16.10 
2008 SHEMIMA DALAKHANISHEMAKA ALAIN DE ROYER-DUPRE 3-o 3000M Grade IIIAMERICAIN WATAR 3:20.0 
2007 COASTAL PATH HALLINGCORALINE3 A. FABRE 19 3000M Grade IIIDANCING LADY11 ROYAL AND REGAL3 3:07.8 
2006 GETAWAY14 MONSUNGUERNICA5 A. FABRE 22-d 3000M Grade IIIVENDANGEUR ARMAND9 3:13.3 
2005 SHAMDALA GRAND LODGESHAMADARA A. DE ROYER-DUPRE 9-c 3000M Grade IIIFRALOGA PALOMAR3 3:16.3 
2004 ETENDARD INDIEN SELKIRKDANSEUSE INDIENNE ANDRE FABRE 4-i 3000M Grade IIIREEFSCAPE DOUBLE GREEN2 3.29.0 
2003 RISK SEEKER2 ELMAAMULROBERTET 4-c 3000M Grade IIIGREY GLITTERS CLEAR THINKING 3:12.90 
2002 SAVANNAH BAY IN THE WINGSHIGH SAVANNAH 1-k 3000M Grade IIISWING WING CHARLEY BATES 3:10.60 
2001 STREET SHAANA DARSHAANSTREET OPERA 9-c 3000 MT Grade IIICAPAL GARMON PUSHKIN3 3:18.40 
2000 EPITRE COMMON GROUNDSEPISTOLIENNE ANDRE FABRE 14-c 3000 MT Grade IIIMISTER KICK SOPRAN MONTANELLI 3:24.80 
1999 NORTHERNTOWN MANILAEGYPTOWN FREDDY HEAD 2-h 3000 MT Grade IIIRHAGAAS AMILYNX 3:24.80 
1998 RUSSIAN HOPE ROCK HOPPERDIEVOTCHKA HENRI-ALEX PANTALL 1-s 3000 MT Grade IIIOCEAN OF STORMS MURGHEM 3:21.40 
1997 THREE CHEERS3 SLIP ANCHORTHREE TAILS JOHN H. M. GOSDEN 1-n 3000 MT Grade IIIBONAPARTISTE WARBLER 3:08.70 
1996 TARATOR GREEN DANCERHAPPY GAL2 ELIE LELLOUCHE 6-b 3000 MT Grade IIIKHARIZMI CHIEF CONTENDER 3:18.60 
1995 GREY SHOT2 SHARROODOPTARIA I. A. BALDING 31 3000 MT Grade IIICOURT OF HONOUR PERIPLE 3:20.60 
1994 THE LITTLE THIEF ELA-MANA-MOUOUI PAPA ERIC DANEL 26 3000 MT Grade IIINORTHERN SPUR SHESHARA 3:13.10 
1993 SHAIYBARA KAHYASISHAMIYDA JOHN OXX 6-d 3000 MT Grade IIIRAINTRAP JO KNOWS 3:38.20 
1992 DADARISSIME HIGHEST HONORTOUTE CY GEORGES BRIDGLAND 1-u 3000 MT Grade IIIJAMSHID ASSESSOR 3:30.00 
1991 SOUGHT OUT RAINBOW QUESTEDINBURGH MICHAEL R. STOUTE 5-h 3000 MT Grade IIIDARIYOUN LUYNES 3:18.00 
1990 NORTH COL HEAD FOR HEIGHTSNIGHT ENCOUNTER JONATHAN PEASE 3-c 3000 MT Grade IIIAMOUR ROYAL GLORIFY 3:14.80 
1989 MARDONIUS PERSIAN BOLDDOMINICA ANDRE FABRE 4-n 3000 MT Grade IIIDEMAWEND TURGEON 3:10.90 
1988 FLORIPEDES TOP VILLETOUTE CY GEORGES BRIDGLAND 1-u 3000 MT Grade IIIRACHMANINOV TOP SUNRISE 3:22.70 
1987 BALSAM2 MAELSTROM LAKEPRINCESSE FLOR ANDRE FABRE 14-e 3000 MT Grade IIIHOPPNER ANGEL CITY4   
1986 ANAZID NISHAPOURANDALGALA ALAIN DE ROYER-DUPRé 1-s 3000 MT Grade IIIALESSO MISTER BIG LOUIE   
1985 KHAELAN BUSTEDTETRAZZINI4 STEVE G. NORTON 3-e 3000 MT Grade IIISCIGLIO GREEN OASIS   
1984 AGENT DOUBLE ONE FOR ALLAMYA CHRISTIANE HEAD 8-f 3000 MT Grade IIIAJARANN FABUROLA   
1983 GALANT VERT LUTHIEREMERALDINE ANDRE FABRE 20-a 3000 MT Grade IIISO GOOD8 FUBYMAM DU TENU   
1982 BALITOU MARGOUILLATDYNAMITE3 PATRICK-LOUIS BIANCONE 4-r 3000 MT Grade IIIDELPOUR BLUSHING LAD   
1981 TIPPERARY FIXER TARGOWICERABISINA JOHN FELLOWS 4-l 3000 MT Grade IIIMARASALI MBAIKI   
1980 WHAT A JOY EXBURYJOYFULLY BERNARD SECLY 4-j 3000 MT Grade IIITOMS SERENADE GOLDIKO   
1979 PROVE IT BABY PROVE OUTMAIL RUSH FRANCOIS BOUTIN 16-g 3000 MT Grade IIIVALET DE PIED KELBOMEC   
1978 NIZON NIJINSKY2EXIT SMILING 1-s 3000 MT ACT ONE GRACIAS2 3:20.40 
1968 CARNAVAL2 FAST FOXCAMBRE A. PALMER 9-f 2400 MT LE POTELET BAGDAD3 2:43.60 
1967 BON MOT WORDENDJEBEL IDRA WILLIAM HEAD 1-t 2400 MT PARTHIAN GLANCE LIONEL 2:43.20 
1962 SNOB MOURNESENONES MAX BONAVENTURE 7-e 2400 MT       
1959 ETWILD WILD RISKETOILE DU BERGER2 PIERRE PELAT 9-b 3000 MT TELLO2 ARGEL 3:27.40 
1956 ELPENOR OWEN TUDORLIBERATION 20-a 2400M       
1954 VAMOS3 VATELLORSTART POINT2 FRANCOIS MATHET 2-i 2400M ELPENOR     
1951 COAST GUARD2 COASTAL TRAFFICBACHELORS CATCH 9-e 2400M       
1947 MARSYAS2 TRIMDONASTRONOMIE CHARLES-HENRI SEMBLAT 9-e 3000 MT Grade III  CHARIVARI2  2° SUPERLINET
1946 ROYAL HUNTER5 FOXHUNTERROYALEBUCHY 4-n 2600MT Grade III     2+ LOCKLAND 3° FLOBERT
1942 QUICKO MONT BERNINAQUICKNESS2 14-e 2600M Grade IIILE PAMPRE BLUE MILL2   
1940 RIBERA6 RIALTOMAGDALA10 2-i 2600M Grade III     2° TALI 3° HAIDOUK
1939 TALI2 VATOUTTHEANO5 CHARLES BARTHOLOMEW 2600MT Grade IIISESTERCE2     
1937 HORNCASTLE RIALTOHORNETS LAW A. ROBERTS 3-c 2600M CARDON5    3° JAP
1936 CARDON5 CERFEUILCATHERINE4 CHARLES DEFEYER 8-f 2600M Grade IIIPRINCE ACHILLE SAINT ANDREWS2   
1935 FEDOR5 KSARFANATIC A. ROBERTS 1-e 2600M ROUTINE7 FOLLE PASSION   
1934 TROP PRESSE MASSINETRANCA4 CHARLES BARTHOLOMEW 4-i 2600M Grade IIISILVANO6 LINDIGENE   
1933 NANAIA KIRCUBBINLANETTE LUCIEN ROBERT 12-e 2600M Grade III      
1932 BARA7 RAMUSZARIBA W. HALL 9-e 2600 MT CAKE WALK6 FARNUS2   
1931 AMFORTAS KSARPERSEPHONE GEORGE NEWTON 4-j 2600M Grade IIIORSOVA6    3° DOUBLE SLAM
1930 PICAFLOR7 TOWN GUARDNAFTALINA5 J. TORTEROLO 14 2600MT Grade IIILARGO5 CRI DE GUERRE   
1929 LE PARQUET BAY CHERRYLA BASOCHE3 WILLIAM BARKER 2600M COLOMBO7 FEB   
1928 CISTERCIEN NIMBUSCENSORED2 J. WELSH 22-b 2600M Grade IIIDARK GUY BRULANTE4   
1927 CHICANEAU SAINT LEUCONSOLATION7 D. ENGLANDER 3 2600M Grade IIIQUOMODO HENRI DE NAVARRE2   
1926 HOHNECK LA FARINAHERODIA FRANCK CARTER 9-c 2600M HATTONVILLE CALAGRENANT   
1925 ARIEL6 SANS SOUCI2REINE MAB CL. DUVAL 12-e 2600 MT TRICARD ORANGE PEEL3   
1924 FILIBERT DE SAVOIE ISARD2YOLANDE 2-j 2600 MT   CORYMBE   
1923 FLECHOIS NEGOFOLSAINT CYRIENNE HENRI COUNT 2-j 2600 MT Grade IIIBOU JELOUD LAMARTINE2   
1922 FLECHOIS NEGOFOLSAINT CYRIENNE HENRY COUNT 2-j 2600M Grade IIIVESPERTILION AS DES AS   
1921 SERESKA BLACK SANDHUMORESKA WILLY CARTER 2-i 2200M Grade IIITAKE A STEP COMELEY   
1920 NEOMENIE2 CADET ROUSSELNAIADE ARTHUR WATKINS 4-h 2200M Grade IIIJUVEIGNEUR     
1914 SHANNON13 IRISH LADCENSUS3 THOMAS MURPHY 5-a 2200M Grade III  SACCHAROSE   
1913 CARANDOR GALLINULECARIM G. MILTON 11-c 2200M Grade IIIRASOIR KELLERMANN   
1912 LAHIRE2 PLUM CENTREBREDA9 WILLIAM DUKE 2-j 2200M Grade IIILA FRANCAISE TEMPLIER2   
1911 SABLONNET GARDEFEULA MARSAUDIERE R. COUNT 5-f 2200 MT RONDE DE NUIT3 RADIS ROSE   
1910 LA FRANCAISE SIMONIANKELTOUM CHARLES CUNNINGTON 11-d 2200M Grade IIIMOULINS LA MARCHE JACOBI   
1909 MOULINS LA MARCHE FOURIREMOULINAISE J. MARTIN 9-d 2200M Grade IIIHEROUVAL     
1908 BINIOU LE POMPONBRIC A BRAC ELIJAH CUNNINGTON 5-h 2200M Grade IIILA SIBERIENNE LINCONNU   
1907 MONTLIEU ST DAMIENMISSY BABA2 5 2200M Grade IIIPUNTA GORDA2    3° ANDREAS
1906 HILARION5 PALMISTE- 13-b 2200M Grade III     2° BRAT 3° NEVROSE
1905 RATAPLAN5 ERMAKREGINA19 17-a 2200 MT LORLOT     
1904 UZIN BLUE GREEN2THURIA 3-n 2200 MT GRADIGNAN     
1903 ALENCON4 CLAIRONARTEMIS7 27 2200M Grade III  LAISSEZ PASSER3  2° IMPERATOR
1901 POMONA12 CALLISTRATEPRIMROSE11 4-b 2200M Grade III     2° JUNIPERUS 3° FITZ MONARQUE
1900 MELINA2 BARBEROUSSEMEDINE THOMAS CUNNINGTON 3-b 2200M Grade III     2° VICTOIRE 3° MONTMELIAN
1899 GENERAL ALBERT3 MARTAGONWOODLARK5 3-h 2200M Grade IIIMACHIAVEL     
1898 ELF3 UPASANALOGY 4-d 2200MT PATRIARCHE2 SATINE11 2:39.00 
1896 MERLIN9 VIGNEMALEMIGNONNETTE2 32 2200 MT JAFFA10 BLANDY3 2:27.00 
1895 JAFFA10 FRA DIAVOLOJUJUBE8 W. BARKER 5-b 2200 MT MOULAT POMARD2   
1894 BOULAQ GRANDMASTER4BALAYEUSE3 THOMAS CUNNINGTON 6 2200 MT Grade IIIRAPALLO13 STANISLAS4   
1893 BOUDOIR3 KING LUDOPTIMIA 18-a 2200 MT MEDIUM6 ACOLI2   
1892 AMADIS11 KING LUDOPTIMIA 18-a 2200 MT   DACIS  2° CLOS LE ROI
1890 KASCHMIR2 SAUMURKATE15 T. R. CARTER 18-a 2200 MT TIRE LARIGOT MAY POLE 2:27.00 
1889 PERLE ROSE3 ZUTPERCANTE LYNHAM 19-b 2200 MT BOCAGE2 SOLIMAN2   
1888 AVRIL4 DOLLARPRINTANIERE2 G. ROTHERA 18-a 2200 MT EMBELLIE2 FOLIE8 2:35.40 
1887 RICHELIEU2 TROCADEROREINE DE SABA2 13-a 2200M Grade IIIFIRMAMENT3 PREDESTINEE2   
1886 AIDA2 HERMITADA DYAS 1-g 2200M Grade III  POLYEUCTE   
1884 SANSONNET2 DOLLARORTOLAN4 15-b 2200M Grade III     2° ONTARIO 3° RECENSEUR
1882 VESTON GABIERVEST4 TOM JENNINGS 1-c 2200 MT      2° WILLYE 3° VIPERINE
1881 LE DESTRIER FLAGEOLETLA DHEUNE 44 2200 MT LE LION2 BARIOLET 2:31.00DEAD-HEAT 2° PLACE
1880 CASTILLON GABIERCHIMENE3 13-b 2200 MT VIVEUR3 CORNALINE3   
1879 AVERMES REVIGNYBELLE IMAGE4 2200M VENISE9 CACTUS15   
1878 BALAGNY HENRY2NEMEA2 TOM JENNINGS 1-b 2200M Grade IIIPRISTINA2 GLADIA   
1877 CAEN4 GABIERMADEMOISELLE DE CHAROLAIS 13-a 2200M MAB11 CLODOMIR3   
1876 CHASSENON GONTRAN3MARGUERITE DANJOU 4-l 2200M Grade IIICHARIVARI8 FUSION3   
1875 DICTATURE3 PLUTUS2DISCORDE2 4-c 2200M Grade IIINOUGAT FLAMEN   
1874 FRANC TIREUR2 TOURNAMENT3FLEUR DES BOIS2 5-a 2200M Grade IIIPERLA3 BOULET2  D-H 2° PLACE AVEC BOULET
1873 FRANC TIREUR2 TOURNAMENT3FLEUR DES BOIS2 CHARLES PRATT 5-a 2200M Grade IIIBERRYER MOISSONNEUR2   
1872 FAUBLAS2 ORPHELINMISS FINCH TOM CARTER 29 2200 MT PALM2 GLADIUS16   
1870 SORNETTE LIGHTSURPRISE CHARLES PRATT 24 2200 MT MONSEIGNEUR2 ROQUEFORT7   
1869 LOISE2 VENTRE ST GRISPREFEREE2 TOM JENNINGS 39 2200 MT MLLE DE FLIGNY CLOTHO3   
1868 LE PETIT CAPORAL MARIGNAN3MLLE DESIREE 1-f 2200 MT MORTEMER     
1867 NORMANDIE16 FITZ GLADIATORCLAUDINE4 8-i 2200 MT       
1866 ETOILE FILANTE2 YOUNG GLADIATORGOELETTE3 43 2200 MT       
1865 TOURMALET THE FLYING DUTCHMANLA MALADETTA 5-e 2200 MT       
1864 GRANDE MADEMOISELLE THE NABOBERROR2 6-b 2200 MT COMME CA2 NOCTURNE20   
  Add info for an additional year