Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
HANSA-PREIS - HAMBURG
 GERMANY - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 PROTECTIONIST2 MONSUNPATINEUSE2 A. WOHLER 9 2400 MT Grade IIIQUITOS7 GUIGNOL5 2:47.29 
2015 LOVELYN TIGER HILLLAURELLA2 P. SCHIERGEN 7-b 2400 MT Grade IISIRIUS21 KALDERA2 2:27.65 
2014 PROTECTIONIST2 MONSUNPATINEUSE2 A. WOHLER 9 2400 MT Grade IISINGING7 SIRIUS21 2;31.80 
2013 RUNAWAY23 SLICKLYRAIN LILY A TRYBUHL 8-h 2400M Grade IIGIROLAMO3 SILVANER3 2:33,629 RAN, WINNER BERLIN BERLIN DQ FOR DOPING
2012 OVAMBO QUEEN KALATOSOXALAGUNA A. BOLTE 8-a 2400M Grade IIWALDPARK ATEMPO 2.35.96 
2011 LUCAS CRANACH MAMOOLLOTS OF LOVE2 S. SMRCZEK 16 2400M Grade IIDURBAN THUNDER2 SIR LANDO2 2.29.22 
2010 CAMPANOLOGIST KINGMAMBORING OF MUSIC 12-c 2400 MT Grade IWIENER WALZER4 QUIJANO   
2009 FLAMINGO FANTASY2 FANTASTIC LIGHT2FLAMINGO ROAD W. HICKST 8-c 2400M Grade IIGETAWAY14 POSEIDON ADVENTURE 2:28.1712 RAN
2008 EGERTON2 GROOM DANCERENRICA PETER RAU 19 2400M Grade IIITS GINO ADLERFLUG2 2:34.53 
2007 SCHIAPARELLI4 MONSUNSACARINA PETER SCHIERGEN 28 2200M Grade IIPOSEIDON ADVENTURE ORIENTAL TIGER2 2:31.75 
2006 EGERTON2 GROOM DANCERENRICA P. RAU 19 2200M Grade IISONG WRITER NORDTANZERIN 2:16.82 
2005 SIMONAS STERNKONIGSISTADARI A. WOHLER 13-e 2200M Grade IISOLDIER HOLLOW BAILAMOS4 2:20.37 
2004 ROTTECK LAW SOCIETYROFANIA 19 2200M Grade IISTORM TROOPER2 AOLUS 2:24.63 
2003 AOLUS WINGED LOVEASUMA ANDREAS SCHUTZ 9-e 2200M Grade IIEPALO SABIANGO 2.17.80 
2002 SIMOUN MONSUNSUIVEZ PETER SCHIERGEN 16-c 2200M Grade IIWELL MADE2 CAITANO 2.32.80 
2001 AESKULAP ACATENANGOAEROPE HANS BLUME 1-m 2200M Grade IIALBARAN ANZILLERO 2.18.60 
2000 FLAMINGO ROAD ACATENANGOFABULA DANCER ANDREAS SCHUTZ 8-c 2200M Grade IIALBARAN SILVANO 2:31.34D-H 3RD SAMBAKONIG
1999 CAITANO NINISKIEVERSINCE ANDREAS SCHUTZ 14-f 2200M Grade IIPRINCE OF DENIAL ICEMOON 2.14.02 
1998 ELLE DANZIG ROI DANZIGELEGIE2 ANDREAS SCHUTZ 19 2200M Grade IIOXALAGU ARTAN 2:26.80SFT, 7R, M-1¼-1½-1¾
1997 OXALAGU LAGUNASOXALIS2 BRUNO SCHUTZ 8-a 2200M Grade IISURAKO MONGOL WARRIOR 2:26.72SOFT, 7R 3/4-HD-3/4
1996 PROTEKTOR ACATENANGOPRIORITAT ANDREAS LOWE 16-a 2200M Grade IIGERMANY ARTAN 2:20.84 
1995 MONSUN KONIGSSTUHLMOSELLA HEINZ JENTZSCH 8-a 2200M Grade IIGERMANY LAROCHE 2:16.20 
1994 LANDO ACATENANGOLAUREA2 HEINZ JENTZSCH 7-b 2200M Grade IISTERNKONIG CONCEPCION 2:14.40 
1993 CARLTON2 TEENOSOCZENIA HEINZ JENTZSCH 3-o 2200M Grade IISUGUNAS CHESA PLANA 2:23.30 
1992 LOMITAS NINISKILA COLORADA ANDREAS WOEHLER 9-e 2200M Grade IICAPTAIN HORATIUS CAPWELL 2:18.80 
1991 INDICA ATHENAGORASINSULINDE RAIMUND PRINZINGER 4-n 2200M Grade IISILVESTRO NOBLE PATRIARCH 2:27,30 
1990 TURFKONIG ANFIELDTHEKLA UWE OSTMANN 8-b 2200M Grade IITAISHAN HIGHNESS LADY 2:21.50 
1989 FILIA ARDROSS ARDROSSSARI HABIT BRUNO SCHUTZ 14-c 2200M Grade IITWIST KING HIGHLAND CHIEFTAIN 2:18.20 
1988 ASTYLOS KONIGSSTUHLAVIATIK HEINZ JENTZSCH 2-n 2200M Grade IIEL SALTO HELIKON 2:16.65D-H 1° PLACE
1987 ACATENANGO SURUMUAGGRAVATE HEINZ JENTZSCH 11-a 2200M Grade IIETZEL2 HELIKON 2:27.90 
1986 TOMMY WAY THATCHTILIA2 JOHN DUNLOP 14-f 2200M Grade IIKONIGSTRAUM CASSIS3 2:16.50 
1985 DAUN AUTHIDIRNDL2 THEO GRIEPER 1-h 2200M Grade IIBRAKA MANTELANO 2:30,70 
1984 ORDOS FRONTALORDINALE SVEN VON MITZLAFF 8-a 2200M Grade IIKAISERSTERN ALEX4 2:29.80 
1983 OROFINO2 DSCHINGIS KHANORDINALE SVEN VON MITZLAFF 8-a 2200M Grade IIFEUERSTURM ANNO 2:20.60 
1982 OROFINO2 DSCHINGIS KHANORDINALE SVEN VON MITZLAFF 8-a 2200M Grade IISTORNELLO KAISERSTERN 2:19.90 
1981 KONIGSSTUHL DSCHINGIS KHANKONIGSKRONUNG SVEN VON MITZLAFF 5-h 2200M Grade IISTRONG GALE BOBIFFIC 2:28.40 
1980 TOSCARIMUS TARIMTOSCADORA BRUNO SCHUTZ 12-b 2200M Grade IIPELOPONNES GENERALE 2:40.20 
1979 SAN VICENTE PRIAMOSSANTA VITTORIA ANDREAS WOEHLER 9-h 2200M Grade IICLADDAGH FALKENHAIN 2:21.00 
1978 ROSCOE BLAKE BLAKENEYRHODIE BRUCE HOBBS 4-f 2200M Grade IIPRAIRIE SNOOPY LEVEL PAR 2:21.20 
1977 STUYVESANT PRIAMOSSABERA HEINZ JENTZSCH 16-c 2200M Grade IITAMMER FORS TUTTLINGER 2:17.00 
1976 RECORD RUN2 TRACK SPAREBENCH GAME G. PRITCHARD-GORDON 1-t 2200M Grade IIKANDIA HONDURAS2 2:14.10 
1975 MY BRIEF LUCKY BRIEFMY FIONA THEO GRIEPER 8-k 2200M Grade IIDJARVIS IRVINE 2:17.10 
1974 CARACOL TANERKOCRAPE BAND S.V. MITZLAFF 4-f 2200M Grade IITOSCANINI3 ATHENAGORAS 2:21.0 
1973 ARRATOS KRONZEUGEARALINA HEINZ JENTZSCH 9-h 2200M Grade IIEXPERTE GERMANIST 2:18.3 
1972 LOMBARD AGIOPROMISED LADY HEINZ JENTZSCH 1-d 2200M Grade IIMADRUZZO RUSTAN 2:37.7 
1971 GOLFSTROM ORSINIGOSCH HEIN BOLLOW 1-i 2200M Grade IIFINAL RETREAT BASALT 2:21.6 
1970 GOLDBUBE ORSINI2GESPIELIN J. HOCHSTEIN 1-a 2200M CORTEZ2 NORFOLK2 2:19.0 
1969 TAJO WAIDMANNTREIBERWEHR HEINZ GUMMELT 21-a 2200M PRIAMOS ELVIRO 2:20.8 
1968 LUCIANO HENRY THE SEVENTHLIGHT ARCTIC S. V.MITZLAFF 7 2200M GOLDBUBE NEMO KAPITANY 2:15.5 
1967 AGAMI2 MASETTO2AGATHA2 F. LANDLER 7 2200M GOLDBUBE WIESENKLEE 2:16.8 
1966 OPPONENT3 MANGONOPERNPROBE J. HOCHSTEIN 6-e 2200M FONTANUS MARINUS 2:19.9 
1965 FANFAR SUNNY BOYFRIEDRICHSDORF A.KLIMNSCHA 9-h 2200M KRONZEUGE CHER 2:23.1 
1964 IMPERIAL IMIHURRY S. APERIANOV 8-c 2200M LIONS OPPONENT3 2:16.0 
1963 OPPONENT3 MANGONOPERNPROBE JOSEF HOCHSTEIN 6-e 2200M GHANA2 WAIDMANN 2:23.5 
1962 WICHT CARAN DACHEWAPPENAU J. GRAF PEJACSEVICH 4-o 2200M KAISERADLER WINDBRUCH 2:20.1 
1961 WINDBRUCH MANGONWINDSTILLE JOHANNES KUHR 5-h 2200M KAISERADLER PROTEKTOR2 2:18.00 
1960 WAIDMANN NECKARWALDRUN J.KUHR 5-h 2200M EXILIO ALTERANI 2:24.9 
1959 OBERMAAT GOODYOFFENBARUNG 8-a 2200 MT ANDREA2 POINT VERT 2:18.20 
1958 LIPERION SKY HIGHLITTORIA3 K. DESCHNER 3-d 2200M Grade IIOBERMAAT MOGUL 2.26.50 
1957 TRAUMGEIST GOODYTRAUMKIND O.BAUER/H.THALHEIM 3-o 2200M Grade IIMAGUS5 SILVER CITY2 2:18,60D-H 1° PLACE
1956 MASETTO2 OLYMPMIMOSA HANS BLUME 31 2200M MAGUS5 MIO 2:21.70 
1955 FABIER MADJAR2FAUSTITAS HANS BLUME 16-c 2200M Grade IIPANONCEAU MARANON3 2:29,10 
1954 GRENZBOCK MAGNATGEMSE JOHANNES KUHR 8-f 2200M BAAL3 NIZAM3 2:19.40ADEBAR D-H 3° PLACE
1953 PRODOMO TICINOPRETA W. JOHN 13-a 2200M JONKHEER WALK OVER3 2:26.80 
1952 ASTERIOS OLEANDERASTARTE3 GEORGE ARDULL 9-h 2200M NIEDERLANDER BURGEFF 2:29.00 
1951 MANDARIN5 AVENTINMAKRINA MAX SCHMIDT 31 2200 MT NIEDERLANDER IMPERATOR10 2:24.00 
1950 GEWEIHTER ABENDFRIEDENGEWEIH VALENTIN SEIBERT 8-f 2200M LIEBESORKAN BURGERMEISTER 2:19.90 
1949 ATAMAN ATHANASIUSASTERELLA O. WEHE 5-e 2200M SUENDER INGBERT 2:27.40 
1948 PFALZERIN BLASIUSPFALZBURG F. BISCHOFF 13-a 2200M Grade IISOLO7 MEERWIND2 2:22,20 
1944 FEROLIUS TROLLIUSFERRY ROSE M. LUCKE 2200M Grade IIWALDEMAR4 GLUCKSPILZ 2.18.50 
1942 BERBER2 AVENTINBULGARIA W. MICHAEL 8-c 2200M Grade IISONNENORDEN BIRIKIL 2.23.00 
1941 NUVOLARI OLEANDERNEREIDE ADRIAN VON BORCKE 4-r 2200M BIRIKIL SAMURAI 2:18.20 
1940 OCTAVIANUS WALLENSTEINODALISKE GEORGE ARDULL 6-e 2200M Grade IISONNENORDEN GRAF ALTEN 2:22,20 
1939 WALZERKONIG GRAF ISOLANIWIENER BLUT GEORGE ARNULL 6-e 2200M TROLLIUS BLASIUS 2:18.20 
1938 TROLLIUS OLEANDERTIBERIA H. NASH 21-a 2200M ABENDFRIEDEN WALZERKONIG 2:17.60 
1937 STURMVOGEL OLEANDERSCHWARZE KUTTE GEORGE ARNULL 16-c 2200M WAHNFRIED BLINZEN 2:31.40 
1936 STURMVOGEL OLEANDERSCHWARZE KUTTE GEORGE ARNULL 16-c 2200M TRAVERTIN WAHNFRIED 2:18.20 
1935 ATHANASIUS FERROATHANASIE ADRIAN VON BORCKE 16 2200M TRAVERTIN BLINZEN 2:16.60 
1934 BLINZEN PRUNUSBLATTERTEIG GEORGE ARNULL 9-h 2200M GRAF ALMAVIVA GRANDSEIGNEUR2 2:19.00 
1933 JANUS7 BUCHANJANE PIERNEY J. COOTER 16-d 2200M LORD NELSON7 CASSIUS2 2:21.40 
1932 PALASTPAGE PRUNUSPALMA4 W. SPADEMAN 10-e 2200M LORD NELSON7 MISSOURI14 2:18.60 
1931 SICHEL HEROLDSYMMETRIAN ROBERT UTTING 9-c 2200M GREGOR   2:24.40 
1930 GRAF ISOLANI GRAF FERRYISABELLA2 9-h 2200M LATERAN5 AVANTI3 2:19.80 
1929 GRAF ISOLANI GRAF FERRYISABELLA2 9-h 2200M     2:20.60 
1928 IMPRESSIONIST4 PRUNUSISOLDE2 A.NEGELEIN/A.SAUNDERS 9-h 2200M LOWENHERZ2 FERRO 2:23.20BOTH WON IN DH/TOTES RENNEN
1927 TORERO2 FERVORTONGA2 A. HORALEK 21-a 2200M   OLYMPIER 2:37.00 
1926 ADITI DARK RONALDAVERSION ROBERT UTTING 9-h 2200M SONNENBLUMCHEN MARDUCK 2:25.40 
1925 WEISSDORN PRUNUSWIENER MADEL GEORGE ARNULL 6-e 2200M GROSSINQUISITOR GANELON 2:22.80 
1924 BARDE5 CSARDASBANDERILLA4 1-g 2200M AUGIAS HAUSFREUND 2:35.2 
1923 ABGOTT BINIOUABWECHSLUNG GEORGE ARNULL 9-h 2200M Grade II    2:28,00 
1922 WALLENSTEIN DARK RONALDWIENER MADEL JEAN GAIDA 6-e 2200M PALLENBERG ORDENSJAGER 2:19.60 
1921 DER MOHR DARK RONALDMASHA2 JEAN GAIDA 16 2200M Grade IIKONIG MIDAS PALLENBERG 2.20.40 
1920 ALAMUND LAUDONACROPOLIS7 2-u 2200M Grade IIEINSIEDLER VERGLEICH 2.19.80 
1919 MARMOR SAPHIRMAHALLA J. GAIDA 2-h 2200M Grade IIABSCHLUSS EINSIEDLER 2:28,6 
1918 WIRBEL CAIUSWASSERLILIE 3-b 2200M Grade II  SKARABAE 2:33,202° HERSENIER
1917 PERGOLESE FESTINOPERFECT LOVE3 FRED TARAL 8-c 2200 MT MUSELMANN MERIDIAN3 2:20.60 
1916 RITTER ST MACLOURETTUNGSMEDAILLE G. MASON 2200M Grade IIETRUSKER AMORINO2 2.26.80 
1914 ARIEL2 ARD PATRICKIBIDEM W. MAC CREERY 9-h 2200M Grade IIORELIO4 TALMI 2:20,20 
1913 LAUDANUM2 XAMETEESCUBIA 4-l 2200M Grade IICAIRO5 CAMBRONNE7 2:21,10D-H 1° PLACE
1912 GULLIVER4 HANNIBALGNAEDIGSTE REGINALD DAY 10-e 2200M Grade IICAMBRONNE7 KALCHAS 2:29,80 
1911 STAR17 CHEVENINGSTIRRUP CUP3 A. WINKLER 3-l 2200M Grade IIPANTAGRUEL8 ANGOSTURA2 2:22,80 
1910 ORIENT4 BONA VISTAOLLY REGINALD DAY 2-g 2200M FERVOR STAR17 2:22.7 
1909 FOR EVER6 SAPHIRFLIRT28 J.H. MAC CORMICK 16 2200M ARNFRIED INAMOR 2.26.00 
1908 HORIZONT FLORIZEL2HOPSCOTCH3 G. WALKER 8-j 2200M Grade IISIEGER PRINCESS MARGARET2 2:20.00 
1907 FELS HANNIBALFESTA G. WALKER 16-c 2200M PONT DERAGNY LAUBFROSCH 2:24.8 
1906 FESTINO AYRSHIREFESTA G. WALKER 16-c 2200M SCHMETTERLING2 IBIDEM 2:21.8 
1905 INVERNO PETROSINVERGOWRIE 5 2200M     2.24.60 
1904 SORRENTO4 MARTAGONSOUTHFIELD CHARLES PLANNER 1-b 2200M TIGER21 ORIENTA4 2:30.40 
1903 MACDONALD CHISLEHURSTMARIE5 10-d 2200M Grade II    2:27.00 
1902 NUNQUAMDORMIO MATCHBOXMICSODA 3-h 2000M Grade II    2:13,30 
1901 REGENWOLKE CHAMANTPLUIE DOR H.TOON/W.H.JONES 4-a 2200M Grade IITUKI OVER NORTON 2:27,80D-H 1° PLACE
1900 OVER NORTON ADIEU3LADY WHY CARL SEIBERT 1-s 2200M Grade II    2:27.00 
1899 SLUSOHR ASPIRANTSLY 11-a 2200M Grade II      
1898 SLUSOHR ASPIRANTSLY 11-a 2200M Grade II      
1897 FLUNKERMICHEL PUMPERNICKELFLORA9 8-b 2200 MT       
1896 TROLLHETTA KISBERVILLAGE QUEEN G. JOHNSON 8-a 2200M Grade IIBENTINCK2 GLOIRE DE DIJON   
1895 HANNIBAL TRACHENBERGZAMA J. C. DALEY 1-t 2200 MT GLOIRE DE DIJON ALCONBURY2   
1894 ALCONBURY2 PARADOXWHEATSHEAF3 1-j 2200M Grade II      
1893 DORN CHAMANTMISS GORSE2 J. TOON 10-e 2200M ESPOIR2    3° VILLETTE
1892 NICKEL4 SAVERNAKE2GOLD DUST 5-i 2000M       
  Add info for an additional year