Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DE POMONE - DEAUVILLE
 FRANCE - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 KITESURF2 DUBAWISHIMMERING SURF A FABRE 21-a 2500 MT Grade IIPALOMBE4 GOD GIVEN2 2:43.87 
2017 BATEEL DUBAWIATTRACTIVE CROWN F-H GRAFFARD 16 2500 MT Grade IITRAFFIC JAM8 ABINGDON5 2:39:546 STARTERS; WON BY NECK (JRD)
2016 HIGHLANDS QUEEN2 MOUNT NELSON3QUEEN OF POLAND2 Y. GOURRAUD 12-e 2500 MT Grade IIMANGO TANGO4 CONTRIBUTION8 2:45.57 
2015 BAINO HOPE JEREMY2BAINO RIDGE JEAN-CLAUDE ROUGET 2-n 2500MT Grade IICOCKTAIL QUEEN3 FRINE10 2:43.00 
2014 STAR LAHIB CAPE CROSSCANNIKIN A. WOHLER 13-c 2500 MT Grade IICHALNETTA SAVANNE4 2:50.13 
2013 LA POMME DAMOUR PEINTRE CELEBREWINNEBAGO3 ANDRE FABRE 21-a 2500M Grade IICHALNETTA EMIRATES QUEEN 2.42.45 
2012 LA POMME DAMOUR PEINTRE CELEBREWINNEBAGO3 ANDRE FABRE 21-a 2500M Grade IISHIMMERING SURF DALKALA 2:42.209 RAN. GOING GOOD. 2 L; 1/2 L
2011 SARAH LYNX MONTJEUSTEEL PRINCESS3 JOHN-EDWARD HAMMOND 1-k 2500M Grade IIMISS CRISSY3 SHAMANOVA 2.53.70 
2010 PEINTURE RARE SADLERS WELLSPEINTURE BLEUE ELIE LELLOUCHE 9 2500 M Grade IIHIGH HEELED3 BURN THE BREEZE2 2.53.10 
2009 ARMURE4 DALAKHANIBOMBAZINE4 ALAIN DE ROYER-DUPRE 14-a 2500M Grade IISHEMIMA TRES RAPIDE2 2.40.00 
2008 AVANTI POLONIA POLISH PRECEDENTALISA3 FREDDY HEAD 9-h 2500M Grade IITURFROSE BELIEVE ME10 2:47.10 
2007 MACLEYA WINGED LOVEMINACCIA ANDRE FABRE 8-a 2500M Grade IIPEARL SKY MONTARE 2:40.93° MONTARE
2006 FREEDONIA SELKIRKFOREST RAIN2 JOHN HAMMOND 8-f 2500M Grade IIMONTARE EXHIBIT ONE 2:39.22° MONTARE
2005 DIAMOND TANGO ACATENANGODIAMOND DANCE ANDRE FABRE 8-d 2700M Grade IIGUADALAJARA3 RUSSIAN HILL3 2:46.30 
2004 LUNE DOR2 GREEN TUNELUTH DOR RICHARD GIBSON 20-d 2700M Grade IIHIDDEN HOPE SWEET STREAM 2:38.90 
2003 VALLEE ENCHANTEE PEINTRE CELEBREVERVEINE ELIE LELLOUCHE 19-b 2700M Grade IITREBLE HEIGHTS MANDELA3 3:02.9 
2002 BERNIMIXA LINAMIXBERNIQUE2 ANDRE FABRE 1-h 2700M Grade IISHADOW DANCING TURN TO BLACK 3:02.80 
2001 ABITARA RAINBOW QUESTARASTOU ANDREAS WOHLER 9-h 2700M Grade IIHEAD IN THE CLOUDS2 SUPER TASSA 3:06.00 
2000 INTERLUDE6 SADLERS WELLSSTARLET SIR MICHAEL STOUTE 1-l 2700M Grade IISADLERS FLAG AUBERGADE 3:03.5 
1999 BIMBOLA BIKALAAGNES LILY JEAN BERTRAND DE BALANDA 9-f 2700M Grade IIINNUENDO4 NATIVE JUSTICE 2:56.3 
1998 LEGGERA SADLERS WELLSLADY AMBASSADOR2 J.L. DUNLOP 9 2700M Grade IITUNING RAMBLING ROSE8 3:02.0SFT, 6R, M-5-3-2½
1997 WHITEWATER AFFAIR MACHIAVELLIANMUCH TOO RISKY MICHAEL STOUTE 8-d 2700M Grade IIOTAITI LEGEND MAKER 3:03.60 
1996 HELEN OF SPAIN SADLERS WELLSPORT HELENE ANDRE FABRE 16-g 2700M Grade IICAMPORESE SPOUT2 3:00.90 
1995 SUNRISE SONG GENERAL HOLMEMARISSIYA FRANCOIS DOUMEN 8-i 2700M Grade IIFANJICA LILE TUDY 2:59.40 
1994 BRIGHT MOON ALYSHEBABONSHAMILE ANDRE FABRE 1-x 2700M Grade IIWANDESTA MOLESNES 2:57.90 
1993 BRIGHT MOON ALYSHEBABONSHAMILE ANDRE FABRE 1-x 2700M Grade IISPRING OAKMEAD 2:58.00 
1992 MAGIC NIGHT2 LE NAIN JAUNEPIN UP BABE PHILIPPE DEMERCASTEL 23 2700M Grade IISOUGHT OUT ALWAYS FRIENDLY 3:07.10 
1991 PATRICIA2 ASSERTPASSIONIST HENRY CECIL 3-h 2700M Grade IISPENDOMANIA DANAE DE BRULE 3:04.9 
1990 WHITEHAVEN TOP VILLEWHITE STAR LINE ANDRE FABRE 4-m 2700M Grade IIITYCANA INDIAN QUEEN2 3:05.70 
1989 COLORADO DANCER SHAREEF DANCERFALL ASPEN ANDRE FABRE 4-m 2700M Grade IISUMMER TRIP YOUNG MOTHER 3:06.50 
1988 LIGHT THE LIGHTS SHIRLEY HEIGHTSLIGHTED GLORY FRANCOIS BOUTIN 1-s 2700M Grade IIBAHAMIAN SUMMER TRIP 3:01.0 
1987 RIVER MEMORIES RIVERMANLE VAGUE A LAME ROBERT COLLET 21-a 2700M Grade IIPRODUCTIVE MODE CLASSIQUE 3.02.60 
1986 PERSONA3 SANHEDRINANGELINA9 PASCAL BARY 31 2700M Grade IIGALLA PLACIDIA BLUE BELLY 3.07.60 
1985 GALLA PLACIDIA CRYSTAL PALACEGOLDEN GLEAM2 ANDRE FABRE 1-b 2700M Grade IIFABUROLA BONNE ILE 3.12.60 
1984 MARIE DE LITZ DICTUSMOHAIR ROBERT COLLET 8-c 2700M Grade IIIREINE DE GRACE IDARA 3.01.30 
1983 ZALATAIA DICTUSTAPIOQUERIE ANDRE FABRE 6 2700M Grade IIRAJPOURA ABORIGINE3 3.04.00 
1982 ZALATAIA DICTUSTAPIOQUERIE ANDRE FABRE 6 2700M Grade IIAKIYDA APRIL RUN   
1981 APRIL RUN RUN THE GANTLETAPRIL FANCY FRANCOIS BOUTIN 42 2700M Grade IIIANITRAS DANCE TERRE FROIDE 3:01.8 
1980 GOLD RIVER RIVERMANGLANEUSE ALEC HEAD 22-d 2700M Grade IIIMARIELLA LARKLAND 3:00.8 
1979 BOLSA BOLD LADNASA DAVID SMAGA 22-a 2700M Grade IISINGAPORE GIRL ANIFA   
1978 FABULEUX JANE LE FABULEUXNATIVE PARTNER J CUNNINGTON JNR 7 2700M Grade IIAMAZER2 SHERKALA 2.56.50 
1977 PROUD EVENT PROUD CLARIONSPORTS EVENT MIGUEL CLEMENT 2-s 2700M Grade IIIMUSIQUE ROYAL BALLARINA 2.59.50 
1976 SWEET RHAPSODY SEA-BIRDLOST HORIZON2 20-d 2700M Grade IIIMOQUERIE GRAMY 3.05.103 YO & UP F & M
1975 PADDYS PRINCESS ST. PADDYRUSSIAN PRINCESS EDOUARD BARTHOLOMEW 4-h 2700M Grade IIIGRAMY DELSY 3.01.90 
1974 GAZOLINA VAL DAOSTEBENGAZI JEAN LAUMAIN 12-g 2700M Grade IIIAMIRA THALASSA3 2.59.40 
1973 LADY BERRY VIOLON DINGRESMOSS ROSE2 GEOFFROY WATSON 14 2700M Grade IIIAMIRA EL MINA 2:56.9 
1972 FELICITE TAPIOCAYANDA E. CHEVALIER DU FAU 5-j 2600M Grade IIDECIGALE EXAMPLE 2.59.603YO & UP F & M
1971 SKELDA LA VARENDEFIDRA GEOFFROY WATSON 22-a 2600M Grade IIILA MANILLE POINTILLEUSE 3.05.40 
1970 SANTA TINA SANTA CLAUSREINE DES BOIS CHARLES MILBANK 5-e 2600M Grade IIIPERONELLE MAREE NOIRE 3.21.20 
1969 ROSELIERE MISTIPEACE ROSE 4-i 2600M Grade IIARME DOR PERCALE   
1968 VALYA VANDALELILYA C.-W. BARTHOLOMEW 7-a 2600M ALMYRE HAPPY4 3:08.0 
1967 MODESTE HAUTAINMOPSY MAX BONAVENTURE 26 2600M PERCALE TRYALL3 3.00.60 
1966 BERGAME HAUTAINBRESCIA C.-W. BARTHOLOMEW 1-n 2600M       
1965 ISOLINE2 KLAIRONCREMONE GEOFFROY WATSON 14-c 2600M MA     
1964 FRISCA TANERKODUSHKA 16-g 2400M       
1963 MONADE KLAIRONMORMYRE 13-d 2400M ANNE LA DOUCE ASTANA   
1962 PSYCHOSE BLARNEY STONECAMISADE JOHN CUNNINGTON 1-a 2400M Grade II      
1961 LEZGHINKA GOLDEN CHARGERFASCIOLA C. BARTHOLOMEW 3-e 2400M ANNE LA DOUCE     
1960 MARELLA2 ALIZIEROMPHALE G. WATSON 12-e 2400M ASTANA     
1959 PATRALLORA VATELLORMADAME PATROL 10-e 2500M Grade II      
1958 LOUVETTE ALIZIERFRISETTE2 GEOFFREY WATSON 8-g 2400M THILA CARAVACA 2.38.20 
1957 LA MALAGUENA MIGOLILA MIRAMBULE W. HEAD 11-d 2400M       
1956 AD ALTIORA LABRADORULTIMA RATIO M. BONAVENTURE 8-f 2400M DAMASI     
1955 AGACE FINE LADAGANIPPE G. WATSON 12-e 2400M MAHINA2     
1954 CARALINA CARACALLAGALINA C. SEMBLAT 14 2400M RABELLA SAMPAYA   
1953 DAMAKA ARDANDAMALIS C. SEMBLAT 1-e 2400M       
1952 LA MIRAMBULE COARAZELA FUTAIE W. HEAD 11-d 2400M       
1951 ARENTELLE ARDANLA FUTAIE W. HEAD 11-d 2400M       
1950 BLUE KISS PHARISBLUE BEAR W. HEAD 14-a 2400M       
1949 MISS TROLLA FORMORTROLLA JOHN CUNNINGTON 16 2400M Grade II      
1948 PHYDILE PHARISLA FUTAIE WILLIAM HEAD 11-d 2400M Grade II      
1947 PLATINAME SIRTAMPLATINUM BLONDE2 R. BARIL 13-c 2400MT PROCUREUSE BICOQUE   
1946 FAIRLANE6 SIRLANFAIR HELLER ROBERT BARIL 17-b 2400MT Grade IICAMPANELLE2 QUATRE POUR CENT   
1945 JOYEUSE LUMIERE FOXLIGHT3VIVE LA JOIE2 CHARLES BARTHOLOMEW 19-b 2400M Grade II      
1943 FOLLE NUIT ASTROPHELFOLLE PASSION C. DEFEYER 1-l 2400M GUIRLANDE3 LA CHATOULUE  MAISONS-LAFFITTE
1942 RENGAINE2 LE CAPUCINRAFLADE CHARLES DEFEYER 1-k 2400M LEGENDE2 VERONIQUE  MAISONS-LAFFITTE
1941 PALLAS8 PHAROSLA CIRCE 1-e 2400 MT CELTICIUS SCARLET SKIES  LONGCHAMP
1939 XAMALFI XANDOVERAMALFI7 W. CUNNINGTON 3-f 2400M Grade IIZOAZO PEAU DANE   
1938 QUEEN4 BRULEURQUEENS GAIN 3-c 2400M LOVE SECRET3 LOGGIA   
1937 COUSINE4 DEIRIJENNIE8 HENRY COUNT 3 2400M Grade IITONNELLE DORINDA   
1936 BIRMANIA9 BIRIBITAJ MAH J. TORTEROLO 4-p 2400M Grade IIDORINDA COSQUILLA   
1935 PRIMROSE15 ROSE PRINCEHEATHER BLOOM2 CLAUDE HALSEY A9 2400M Grade IIMADELEINE BASTILLE SOKHARI   
1934 SA PARADE GRAND PARADESARTALE ELIJAH CUNNINGTON 3-c 2400M Grade IIMISS BIRIBI SAMEE   
1933 QUEEN OF SCOTS DARK LEGENDGRAND PRINCESS 16-h 2400M KIDDIE FOXARELLA   
1932 CAMPASPE5 MONTMARTINCARQUEIRANNE2 HENRY HARPER 5-g 2400 MT NANAIA BILTZALIA   
1931 CONFIDENCE KSARLISTEN IN J. WELSH 9-e 2400M Grade IITRIE CHATEAU FILLE DE SALUT   
1930 MARYLEBONE LA FARINASHOREDITCH W. BARKER JR. 13-c 2400M   FINSOVINO  2° FLORELLE
1929 LA MIE AU GUE SANS SOUCI2SILVER STREAM3 WILLIAM BARKER JR 2-f 2400M Grade IITAKE IT EASY2 CALANDRIA6   
1928 BELLECOUR2 SARDANAPALELASARTE HENRY HARPER 5-e 2400M ACCALMIE SAINTE MANDANE  D-H 2° PLACE ENTRE ACCALMIE ET SAINTE MANDANE
1927 LA MOLDAVA CLARISSIMUSMAESTRIA6 FRANCK CARTER 6-f 2400M LA DESIRADE2 LITHOGRAPHY2   
1926 MIQUETTE2 PICROCHOLEMUSETTE2 JOHN CUNNINGTON A1 2400M GANDOURAH SOUN   
1925 JAVOTON AS DATOUTCLEF DOR 2-u 2400M Grade IITETRATELA TREILLE DU ROI   
1924 QUOI CHUT2QUARANTAINE 10-e 2400M LA DRAGNE WINNARETTA2   
1923 CHANTEPIE2 MACDONALD2CABANE4 W. WEBB 23-a 2400M Grade IIMLLE DE COULONGES POMARE3   
1922 HONEYSUCKLE3 BAY CHERRYHONEY3 CLEMENT DUVAL 4-e 2400M SAINTE URSULE RELAPSE3   
1921 MARVEL3 VERWOODMARSA FRANK CARTER 5-i 2400M LASARTE ADRY6   
1920 LA BRUME ALCANTARA2AQUARELLE 27-a 2400M MEDDLESOME MAID CAROLA6   
  Add info for an additional year