Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PREMIO DORMELLO - MILANO SAN SIRO
 ITALY - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 RAINBOW ROYAL2 PACO BOYSHOW RAINBOW A. WOHLER 13-a 1600 MT Grade IIIMI RACCOMANDO STAMP COLLECTING 1:36.30 
2015 CASSINA DE POMM POUNCED2CLEVER ANNIE STEFANO BOTTI 1-e 1600 MT Grade IIIIDENTITY RUN FAST PAGE ONE5 1:43.80 
2014 FONTANELICE VALE OF YORK4CHOOSE ME PLEASE STEFANO BOTTI 1-b 1600 MT Grade IIIMARABEA MONEY DROP2 1:43.30 
2013 OMBRAGE2 ORPEN2HIDEAWAY HEROINE BRUNO GRIZZETTI 14-c 1600 MT Grade IIIVAGUE NOUVELLE2 FINIDAPREST 1:42.40 
2012 PUNTA STELLA ELUSIVE CITYEROICA3 DANIELE ZAROLLI 19 1600M Grade IIISORELLA BELLA SHIRLEYS KITTEN 1:40.60GOING SOFT
2011 BUGIE DAMORE RAIL LINKASMITA BRUNO GRIZZETTI 13-a 1600M Grade IIICHERRY COLLECT COOL WAVE 1.36.40 
2010 ADAMANTINA5 DIKTATROYAL HAWK2 V CARUSO 10-d 1600M Grade IIISTAY ALIVE3 SINGAPORE LILLY 1:45.70GOING: VERY SOFT
2009 BLESSED LUCK2 ROCK OF GIBRALTAR2PINKY MOUSE S. BOTTI 1-u 1600M Grade IIINANTHA2 CRONSA 1:38.60 
2008Race Not Run
2007 CELTIC SLIPPER2 ANABAACELTIC SILHOUETTE RALPH BECKETT 1-k 1600M Grade IIISHORT AFFAIR MIA DILETTA 1:39.20 
2006 SCOUBIDOU JOHAN CRUYFFSIMPLY RED4 HANS BLUME 16-c 1600M Grade IIIDONOMA CAROLINES SECRET 1.42.80 
2005 MANBALA LINAMIXDO THE MAMBO JOHN DUNLOP 4-m 1600M Grade IIIEVERARDA SAMEROUS 1:45.20 
2004 NOUVELLE NOBLESSE SINGSPIELNOUVELLE PERLE MARIO HOFER 19-c 1600M Grade IIIGOLD MARIE UMNIYA 1.40.90 
2003 MAMELA PROTEKTORMY RITA ANDREAS LOWE 2-f 1600M Grade IIISALDENTIGERIN KATE WINSLET 1.41.50 
2002 LADY CATHERINE3 BERINGQUEEN CATHERINE HENRI-ALEX PANTALL 9-e 1600M Grade IIIDE BLANC LIPS PLANE 1:45.10 
2001 KAZZIA ZINAADKHORUNA A. WOHLER 5-h 1600M Grade IIIKOOTENAY2 CLEFAIRY 1:42.2 
2000 INNIT DISTINCTLY NORTHTIDAL REACH MICK CHANNON 16-b 1600M Grade IIIZAZA TOP MACARA 1:42.60COURSE SOFT
1999 SONDA DOLPHIN STREETISCA ALDUINO BOTTI 2-o 1600M Grade IIIGOODWOOD BLIZZARD XUA 1:39.30 
1998 BARAFAMY BARATHEAINFAMY JOHN DUNLOP 9-e 1600M Grade IIISUPER TASSA LADY STORM 1.45.80HLDG, 11R, M-3½-2½-1
1997 WREN BOB BACKIN THE RIGGING LORD HUNTINGDON 1-s 1600M Grade IIISOPRAN LONDA ANDOYA 1.39.60 
1996 HAPPY DANCER SEATTLE DANCERHAPPY RESULT ROBERT COLLET 2-s 1600M Grade IIIGENEVRA SOPRAN MARIDUFF 1:43.20 
1995 SCARLET PLUME WARNINGCIRCUS PLUME JOHN DUNLOP 1-k 1600M Grade IIIBEAUTY DANCER GRYADA 1.39.90 
1994 OLIMPIA DUKAKIS ISOPACHJAANA GIUSEPPE BOTTI 6-e 1600M Grade IIIFANJICA COCO PASSION 1.52.50 
1993 ALPRIDE ALZAOROBERTS PRIDE MARIO CICIARELLI 1-m 1600M Grade IIISENSAZIONE GOLDEN TAJNIAK 1.50.80 
1992 FOOLISH HEART FOOLS HOLMEHONORINE NEIL GRAHAM 1-o 1600M Grade IIIDARUBENA ZAIRA DA CESENA 1.52.00 
1991 LASTING LASS LAST TYCOONVIOLINO GABRIELE MILIANI 19-b 1600M Grade IIIPALOMELLE CIVIDALE 1.46.40 
1990 BROCKETTE BUSTINOEXPLOSIVA JOHN DUNLOP 1-n 1600M Grade IIIIMCO LISI LA FARNESE 1:46.00 
1989 RUBY TIGER AHONOORAHAYATI2 PAUL COLE 14-b 1600M Grade IIIKERAMA CLOONCARA 1:38.30 
1988 MISS SECRETO SECRETOMY FIRST FLING JOHN DUNLOP 23-b 1600M Grade IIIMARINA DUFF ROSA DE CAERLEON 1:38.80D-H 1èRE PLACE
1987 DYREEN ISOPACHCAROLS DAWN 6-a 1600M Grade IIWILLIAMS BIRD PINK JAM 1.47.50 
1986 THREE TAILS BLAKENEYTRIPLE FIRST JOHN DUNLOP 1-n 1600 MT Grade IIALIMATHA SWEETTUC 1:39.50 
1985 IVORS IMAGE SIR IVOREMBRYO 2-f 1600M Grade IIIDANZICA BELLE FRANCOISE   
1984 MISS GRIS HAIL THE PIRATESBEAU GRIS A. BOTTI 8-h 1600M Grade IIENGLISH SPRING SAMEDI SOIR 1:42.3 
1983 SLY MOON ON THE SLYMOON DELTA M. CICIARELLI 1-t 1600M Grade IIIPHILYRA BERKELEY COURT 1.39.30 
1982 STEMEGNA DANCE IN TIMESELDOVIA 3-h 1600M Grade IIIRIGHT BANK LUCIANA SAVIGNANO   
1981 ILENIA NAVAJOI CUE 11 1600M Grade IIISMAGETA ROSANANTI   
1980 VAL DERICA ASHMORELACONIA A. BOTTI 14-c 1600M Grade IIITYSFJSA ALL SILK 1:43.5 
1979 VAL DERICA ASHMORELACONIA A. BOTTI 14-c 1600M Grade III  MARMOLADA  RESULTAT FAUX POUR LE IER
1978 MESANGE BLEUE NONOALCOTHE TAMES S. CUMANI 3-f 1600M Grade IIIMARIA WALESKA DOLE4 1.41.00 
1977 MISS CARINA CAROMISS PIA A. PANDOLFI 23-b 1600M Grade IIGIUSTIZIA TERSIVA 1.45.002YO FILLIES
1976 ROMAN BLUE CHARLOTTOWNQUANTO U. PANDOLFI 13-e 1600M Grade IIIDEUTERIA DORA UMBRA 1.45.602YO FILLIES
1975 ANCHOLIA HIGH LINEDARK FINALE FRANCOIS BOUTIN 14-a 1600M Grade IIILOVE YOU     
1974 SINTHESIS COURT FOOLSWEETSTONE 6-a 1600M Grade IIICARNAUBA ZEOLIDE LECRAU   
1973 TIVOLA TIFFAUGESLA VIOLA 7-e 1600M Grade IIIIRISH TRIP2 CARTAGINE  2YO FILLIES, ACCORDING TO PRINCIPLE WINNERS ABROAD IN 1973.
1972 ANNETTA ASTORI SOLEIL LEVANTANNE BONNET 2-s 1600M Grade IIIPAOLA STAR LA ZANZARA   
1971 PARNY VERONESEPLOMBIERES 8-k 1600M Grade IIIPARI BANU FRANCESCA BIONDA   
1970 BRISE MARINE NEPTUNUSBRISE DE MER 3-e 1600M Grade III      
1969 DOLLY ROCKER GIRL WHISTLING WINDLIP SERVICE2 16-h 1600M Grade IIIOSIGLIA MARIETTA ROBUSTI   
1968 RAIMONDA DA CAPUA BRACCIO DA MONTONERIMINALDA 32 1600M Grade IIIVOLSINI NOOKY   
1967 BRIOCHE EMPIREMEDORA8 2-o 1600M Grade IIIVANESIA     
1966 DOLINA SAINT CRESPIN3DOMINICA3 14-c 1600M Grade IIISOVANA     
1965 OLIVEIRA HERBAGERORANGE2 16-c 1600M Grade IIITEODORA     
1964 TADOLINA NECKARTREVISANA2 6-d 1600M Grade IIIAIALA EUBEA   
1963 CRISPINE DOUTELLECARBONCINA 4-p 1600M Grade IIITINIA BRONZINA   
1962 ANTICLEA MOSSBOROUGHANDROMEDA2 22-a 1600M       
1961 ALIBELLA PRINCE BIOALLERTA 7-f 1600M Grade IIIDARIA DI TREVISO GHIBERTA   
1960 NURIA SCAICHASSE A COURRE 4-p 1600M Grade III      
1959 ROSSELLINA TENERANIROMANELLA 4-l 1600M Grade III      
1958 BEATRICE ADAMS PEARL DIVERBALESTRINA 22-d 1600M Grade IIIDADEA CARBONCINA   
1957 ANGELA RUCELLAI ROCKEFELLAARISTARETA 4-f 1600M Grade III      
1956 LA CANEA VATELLORLA CADETTE 16-c 1600M Grade III      
1955 BRENTANA TRAUBARBARIA2 14-f 1600M Grade IIIMOLECA     
1954 THEODORICA OWEN TUDORTOKAMURA 6-d 1600M Grade IIIZAMPOGNA2 CHIADINA   
1953 GIAMBELLINA PRECIPITATIONGIRALDA 1-i 1600M FAUSTINA8     
1952 MEZZEGRA FANTEMURA 1-m 1600M Grade IIITREBASELEGHE     
1951 SPELLBOUND7 BOZZETTOSTELLARIA4 23 1600M Grade IIISANNITA     
1950 ROSALBA BERNINI NICCOLO DELLARCAROMANELLA FEDERICO TESIO 4-l 1600M STAFFA2 DOGARESSA   
1949 SACCAROA MORONISANTUZZA 23 1600M Grade III      
1948 MEDA ORSENIGOMIRINDA 16-b 1600M Grade III      
1947 TREVISANA2 NICCOLO DELLARCATOFANELLA FREDERICO TESIO 6-d 1600M ASTOLFINA     
1938 LAFCADIO APELLELUNA PARK4 22 1600M Grade III      
  Add info for an additional year