Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX EXBURY - SAINT-CLOUD
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 AIR PILOT5 ZAMINDARCOUNTESS SYBIL R. BECKETT 22-d 2000 MT Grade IIIWAY TO PARIS2 STAR VICTORY 2:24.49 
2017 CLOTH OF STARS SEA THE STARSSTRAWBERRY FLEDGE ANDRE FABRE 4-m 2000 MT Grade IIISTAR VICTORY CAFE ROYAL7 2:07:059 STARTERS; WON BY 1 1/4 LENGTHS (JRD)
2016 GARLINGARI LINNGARIGARLINOTE CORINE BARANDE-BARBE 4-p 2000 MT Grade IIISUMBAL AFFAIRE SOLITAIRE 2:09.98 
2015 AFFAIRE SOLITAIRE DANEHILL DANCERARLESIENNE4 PATRICK KHOZIAN 8-f 2000 MT Grade IIIMEADOW CREEK2 ARKAITZ2 2:08.54 
2014 NORSE KING2 NORSE DANCER2ANGEL WING MYRIAM BOLLACK-BADEL 13-a 2000 MT Grade IIISINGING7 ROSE VISTA 2:10.19 
2013 SAGA DREAM SAGACITY5MANIXA FREDDY LEMERCIER 5-e 2000 MT Grade IIIDON BOSCO2 ESPERO5 2:20.11 
2012 CHINCHON2 MARJUJARAMA5 CARLOS LAFFON-PARIAS 8-f 2000 MT Grade IIIWAR IS WAR SAGA DREAM 2:08.10 
2011 POLYTECHNICIEN ROYAL ACADEMY2GOLDEN PARTY ANDRE FABRE 16-a 2000 MT Grade IIICIRRUS DES AIGLES SILVER POND2 2:10.50 
2010 CHINCHON2 MARJUJARAMA5 CARLOS LAFFON-PARIAS 8-f 2000 MT Grade IIISTARLISH LA BOUM 2:16.60 
2009 COURT CANIBAL MONTJEUPAS DHEURE MIKEL DELZANGLES 16 2000 MT Grade IIIDIYAKALANIE CHINCHON2 2:14.20 
2008 SPIRIT ONE2 ANABAA BLUELAVAYSSIERE PHILIPPE DEMERCASTEL 1-w 2000 MT Grade IIIBALIUS3 ASPECTUS 2:12.80 
2007 PEARL SKY KAHYASIPATISSIMA YVES DE NICOLAY 16-b 2000M Grade IIIELASOS RUNAWAY13 2.13.80HVY, 3-10, 11R, M-5-HD-1 1/2
2006 KENDOR DINE KENDORMICHELLISA YVES DE NICOLAY 14-a 2000M Grade IIISPECIAL KALDOUN GOLD SOUND2 2.15.60 
2005 SAMANDO HERNANDOSAMSHU FRANCOIS DOUMEN 19-c 2000M Grade IIILORD DU SUD PONT DOR3 2.16.40 
2004 POLISH SUMMER POLISH PRECEDENTHUNT THE SUN ANDRE FABRE 1-n 2000M Grade IIIBRIGHT SKY2 SAMANDO 2.10.70 
2003 AQUARELLISTE DANEHILLAGATHE2 ELIE LELLOUCHE 8-f 2000 MT Grade IIICAESARION2 BORDER ARROW 2:13.85 
2002 JOMANA DARSHAANKERENZA HENRI-ALEX PANTALL 17-b 2000 MT Grade IIISAGACITY5 CUT QUARTZ 2:14.40TURF: HEAVY
2001 EARLENE IN THE WINGSELA ROMARA HENRI-ALEX PANTALL 3-c 2000 MT Grade IIIBLEU DALTAIR HONORIFIQUE 2:24.70TURF: HEAVY
2000 RUSSIAN HOPE ROCK HOPPERDIEVOTCHKA HENRI-ALEX PANTALL 1-s 2000M Grade IIIAMILYNX DOUBLE HEART2 2.15.30 
1999 BARBOLA DIESISBARBOUKH JEAN DE ROUALLE 11-a 2000M Grade IIIBORGIA4 JIM AND TONIC 2.17.60 
1998 LOUP SAUVAGE RIVERMANLOUVETERIE ANDRE FABRE 1-k 2000M Grade IIIJIM AND TONIC ASTARABAD 2.18.80SFT, 8S, M-NK-11. DH 2ND
1997 NERO ZILZAL ZILZALGOLDEN BOWL ELIE LELLOUCHE 4-i 2000M Grade IIILE DESTIN THAMES 2.11.50 
1996 GUNBOAT DIPLOMACY DOMINIONSINGAPORE GIRL ELIE LELLOUCHE 7-c 2000 MT Grade IIIRED ROSES STORY TOT OU TARD 2:08.60 
1995 TUESDAYS SPECIAL IRISH RIVERCIELOS LOVE ANDRE FABRE 17-b 2000 MT Grade IIIEN CASCADE MATARUN 2:24.70 
1994 MATARUN COMMANCHE RUNMISS MAT HENRI VAN DE POELE 20-a 2000 MT Grade IIIMARCHAND DE SABLE OUMNAZ 2:15.10 
1993 URBAN SEA MISWAKIALLEGRETTA J. LESBORDES 9-h 2000 MT Grade IIIMARILDO FUNNY BABY 2:09.20 
1992 FORTUNES WHEEL LAW SOCIETYNORTH FORLAND ROBERT COLLET 3-c 2000 MT Grade IIIMICHEL GEORGES GLITY 2:13.70 
1991 LEARIVA IRISH RIVERLEANDRA2 DAVID SMAGA 31 2000 MT Grade IIIDEAR DOCTOR INCESSANT 2:18.70 
1990 MANSONNIEN TIP MOSSASSOCIATION PIERRE PELAT A1 2000 MT Grade IIIDELIORMAN POPWHITE 2:07.90 
1989 SAINT ANDREWS KENMAREHARDIONA J. M. BEGUIGNE 1-g 2000 MT Grade IIIISTIKAL MANSONNIEN 2:18.90 
1988 COEUR DE LION CRYSTAL PALACEMARIE DE SOLESMES J-R. LYON 7-d 2000 MT Grade IIISAINT ANDREWS ALL HASTE 2:25.40 
1987 VILLAGE STAR MOULINGLITTER3 ANDRE FABRE 1-g 2000 MT Grade IIIFILL MY HOPES SOIR DE NOCES 2:10.80 
1986 NEW TARGET TAP ON WOODBATIOUSHKA ELIE LELLOUCHE 11-e 2000 MT Grade IIIVERTIGE2 STELLA GRANDE   
1985 DARLY PHARLYDELPHINIA DAVID SMAGA 16-d 2000 MT Grade IIIDANCING STAR AHOHONEY   
1984 MILLE BALLES MILL REEFELEZINHA ANDRE FABRE 8-c 2000 MT Grade IIIAUNTY NORTHERN FASHION 2:15.50 
1983 IMYAR LABUSIROMA ANDRE FABRE 14 2000 MT Grade IIIWELSH TERM TOP NICE 2:18.20 
1982 AL NASR LYPHARDCARETTA2 ANDRE FABRE 4-r 2000 MT Grade IIIMBAIKI GREAT SUBSTENCE 2:26.80 
1981 ARMISTICE DAY RHEINGOLDPEACE2 C. DE WATRIGANT 1-p 2000 MT Grade IIIPERRAULT SABZAWAR 2:19.30 
1980 KAMARIDAAN DJAKAODIAMOND DROP FRANCOIS MATHET 3-o 2000 MT Grade IIIANIFA SON OF LOVE   
1979 TEMPUS FUGIT4 SALVOTRINQUETTE PHILIPPE LALLIE 4-i 2000 MT Grade IIIDANCING MASTER     
1978 PAPPAGALLO CARONOUGATINE 22-a 2000 MT Grade IIIDEMIA KAMICIA 2:28.60 
1977 CHERAW CAROCEASE FIRE2 1-w 2000M Grade IIICITOYEN KASTEEL   
1976 CITOYEN ABOVE SUSPICIONTOMORROW2 J.M. DE CHOUBERSKY 6-e 2000M Grade IIICONDORCET MITTAINVILLIERS  4 & UP
1974 SHARI MOSSBOROUGHSASSY SARAH J.M. DE CHOUBERSKY 17-b 2000M Grade IIIPALIKARE     
1973 MISTER SIC TOP TIFFAUGESMADAME DAURADE MAX BONAVENTURE 3-h 2000M Grade IIIBLUE CHIP TOUJOURS PRET  4 & UP, PRINCIPLE WINNERS ABROAD IN 1973.
1972 MISTER SIC TOP TIFFAUGESMADAME DAURADE GILBERT PEZERIL 3-h 2000M Grade IIIMONSIEUR D ARTHUR2  4YO & UP
1971 YAXILIO EXILIOYANGA ROLAND ROUSSEAU 22-b 2000 MT Grade IIILOMBARD KEBAH 2:16.109 RAN. MARGINS: 4 - 8 - 0.5
1970 YAXILIO EXILIOYANGA ROLAND ROUSSEAU 22-b 2000 MT Grade III      
1969 CARMARTHEN DEVONKUWAIT GEORGES BRIDGLAND 14-a 2000 MT COYRAS BAGDAD3  NOW THE PRIX EXBURY FOR 4YO+
1968 TAGLIETTO TAPIOCAGWYNFE 8-c 2000M Grade III  PETRONE   
1967 CLAQUESOUS PEPIN LE BREFCOSETTE9 MAX BONAVENTURE 7-e 2000 MT BEHISTOUN     
1966 DIATOME SICAMBREDICTAWAY GEOFFROY WATSON 12-e 2000 MT SIGEBERT   2:13.90 
1965 FREE RIDE3 FREE MANCROIX DU RISQUE2 GEOFFROY WATSON 1-d 2000M       
1964 PRIMA DONNA7 WORDENVOLTI GUY DE MOLA A1 2000M       
1963 EXBURY LE HAARGREENSWARD GEOFFROY WATSON 2-f 2000 MT       
1962 MATCH2 TANTIEMERELANCE FRANCOIS MATHET 16-h 2000 MT STAR3 BOBAR   
1961 DJEBEL TRAFFIC COASTAL TRAFFICDJEBEL AMOUR3 PIERRE PELAT 16-g 2000M Grade III      
1960 SIVA8 LAMIRALSYMPHONIE2 CHARLES BARTHOLOMEW 8-d 2000M CHRYSLER3 VIEUX CHATEAU   
1959 TOMBEUR TRESORPECCAVI GUY DE MOLA A1 2000M NOELOR     
1958 MON TRIOMPHE CALSTERMILADY DEAR GEORGES PELAT 1-e 2000M       
1957 FRIC VANDALEFRIPE PHILIPPE LALLIE 15-b 2000M   GOYADOR   
1956 TROPIQUE FONTENAYAURORE BOREALE GEOFFROY WATSON 22-a 2000M       
1955 SOLEIL LEVANT SUNNY BOYSIF MAX BONAVENTURE 7-e 2000M MISTRALOR BANASSA   
1954 BANASSA UN GAILLARDFATOU GAYE 21-a 2000M       
1953 FINE TOP FINE ARTTOUPIE 8-d 2000M       
1952 LAIGLON12 GOYA2LYSIA CHARLES BARTHOLOMEW 1-h 2000 MT       
1951 ALIZIER TELEFERIQUEALIZARINE GEOFFROY WATSON 20-a 2000M KSARINOR    RUN AS PRIX BOIARD
1950 WILD MEC WILD RISKLA MECQUE NOEL PELAT 4-d 2000M Grade IIIMEDIUM     
1949 THARSIS3 PLASSYTERPSICHORE 22-c 2000M       
1948 NIRGAL GOYA2CASTILLANE CHARLES SEMBLAT 20-a 2000M GOYAMA RIGOLO2   
1947 GOYAMA GOYA2DEVINERESS CHARLES SEMBLAT 2-n 2000M ELSENEUR BOUTON ROSE   
1946 OURAL2 BALMORAL3SOURNOISE2 RENE PELAT 11 2000M       
1945 ARDAN PHARISADARGATIS CHARLES SEMBLAT 1-s 2200M       
1944 UN GAILLARD BIRIBIUNDIES MAX DOKHUYSSEN 14-b 2200M MICIPSA     
1943 UN GAILLARD BIRIBIUNDIES MAX DOKHUYSSEN 14-b 2150M   ESCAMILLO  2° LAZARE
1942 DJEBEL TOURBILLONLOIKA CHARLES SEMBLAT 5-j 2000M PAMPRE DOR CORDON ROUGE3  LONGCHAMP
1941 DJEBEL TOURBILLONLOIKA 5-j 2000M PAMPRE DOR    3° MACDUIL
1940 GOYA2 TOURBILLONZARIBA 9-e 2000M   PEREIRE  2° DAMEAS
1939 FEERIE MASSINEFAIRY LEGEND CH. CUNNINGTON JR 20-d 2000M COEUR DE LAITUE     
1938 SANGUINETTO RIALTOSERAPHITA 7-e 2000M VATELLOR    3° SALIERI
1937 LE CALME DEIRIMILLICENT3 12-b 2000M Grade III      
1936 RENETTE LE CAPUCINRAFLADE HENRY HARPER 1-k 2000M Grade IIICORRIDA AMBROSE LIGHT   
1935 FARFADETTE MYSARCHLA FOSSE A LA FEMME 8-h 2000M MARY TUDOR RARITY4   
1934 LE CENTAURE BELFONDSLA MALIBRAN2 RENE PELAT 4-i 2000M ASSUERUS RODOSTO   
1933 GOYESCAS GAINSBOROUGHZARIBA 9-e 2000M ASSUERUS     
1932 PARSEE7 PARTHSEA SPRAY6 CH. CLOUT 4-d 2100 MT AMFORTAS LOVELACE   
1931 LE TOURBILLON MASSINELA TREBBIA J. TORTEROLO 27-a 2100M POTIPHAR    3° FEU DE JOIE
1930 MYSARCH MONARCHMYSINALE CHARLES CUNNINGTON 4-g 2000M MOTRICO BARRABAS2   
1929 TUVARI ANTIVARITUSH3 ALBERT LIEUX 8-b 2000M MOTRICO ROVIGO2   
1928 MOTRICO RADAMESMARTIGUES MAX D OKHUYSSEN 3-b 2000M Grade IIISACHET2 LE GRAND FRISSON   
1927 KINGS DARLING4 NOUVEL ANBEAUTE DE COUR F. CHARMILLON 2-j 2000M NINO5 BOBSLEIGH5   
1926 CERULEA BAY CHERRYBLUE PILL WILLIAM BARKER 5-g 2000M PTOLEMY2 TAKE MY TIP2  MAISONS-LAFFITTE
1925 LE CAPUCIN NIMBUSCARMEN WILLIAM BARKER 2 2000M TONTON CANAPE6   
1924 SIR GALLAHAD3 TEDDYPLUCKY LIEGE ROBERT DENMAN 16-a 2000M LE CAPUCIN GOLDEN HOPE9   
1923 NICEAS SUNDRIDGENIKA WILLIAM DUKE 4-l 2000M KEFALIN ZARIBA   
1922 CID CAMPEADOR4 PHOENIX3CHATWOOD2 CHARLES BARTHOLOMEW 13-b 2000M ZAGREUS2 HARPOCRATE   
1921 SOUVIENS TOI SANTOIBENANET2 FRANK CARTER 22-a 2000M THE BOHEMIAN4 MEDDLESOME MAID  MAISONS-LAFFITTE
1920 TCHAD NEGOFOLTOIA WILLIAM DUKE 2-h 2000M SEABLOOM CRI DU COEUR2  MAISONS-LAFFITTE
1919 MONT SAINT ELOI RABELAISSWEETNULE WILLIAM PRATT 4-c 2100M TCHAD VERDIER  SAINT CLOUD
1918Race Not Run
1917Race Not Run
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914 NIMBUS ELF3NEPHTE GEORGE CUNNINGTON 5-i 2000M ISARD2 FIDELIO2   
1913 ISARD2 LE SAMARITAINIRISH IDYLL JEAN-CLAUDE WATSON 1-e 2000M Grade IIIAMADOU SHANNON13  MAISONS-LAFFITTE
1912 MARTIAL3 AIRLIEGILIA W. BOTTEN 31 2000 MT CADET ROUSSEL RIRE AUX LARMES  MAISONS-LAFFITTE
1911 BADAJOZ GOSTSELECTED H. SHIELDS 14-f 2000M RIRE AUX LARMES GROS PAPA  MAISONS-LAFFITTE
1910 LIEUTEL MADCAP8LUCETTA4 13-a 2000M Grade III      
1909 VERDUN RABELAISVELLENA JAMES DOKHUYSEN 1-f 2000M BINIOU     
1908 BINIOU LE POMPONBRIC A BRAC ELIJAH CUNNINGTON 5-h 2000M Grade IIISEA SICK TALO BIRIBIL  PRIX EUGčNE ADAM
1907 MAINTENON LE SAGITTAIREMARCIA WILLIAM DUKE 2-a 2000M KING JAMES4    MAISONS-LAFFITTE
1906 PRESTIGE LE POMPONORGUEILLEUSE WILLIAM DUKE 4-d 2000M MOULINS LA MARCHE PHOENIX3  MAISONS-LAFFITTE
1905 MACDONALD2 BAY RONALDMYRTLEDINE R. CARTER JR. 17-b 2000M CAIUS FIFRE4   
1904 MACDONALD2 BAY RONALDMYRTLEDINE R. CARTER JR. 17-b 2000M CHARLEY6 SHEBDIZ   
1903 LA CAMARGO CHILDWICKBELLE ET BONNE A. LAVIS 12 2000M CAIUS RETZ  M. LAFFITTE
1902 CHERI ST DAMIENCROMATELLA RICHARD CARTER JR 8-b 2000M BAT BARDE4   
1901 CODOMAN CAMBYSECAMPANULE RICHARD CARTER 28 2000 MT SEMENDRIA ROMEO5   
1900 FOURIRE PALAIS ROYAL2FOURCHETTE ROBERT DENMAN 14-a 2000M RAILLEUR SESARA   
1899 FOURIRE PALAIS ROYAL2FOURCHETTE ROBERT DENMAN 14-a 2000M RAILLEUR LE ROI SOLEIL   
1898 QUILDA GAMINQUICK THOUGHT2 10-e 2000M LE SABREUR CHAMBERTIN   
1897 CASTELNAU3 REVERENDCARMELITE3 1-a 2000 MT VALPARAISO13 FILS DE ROI2   
1896 OMNIUM2 UPASBLUETTE EDGAR ROLFE 22-c 2000M LE JUSTICIER LE SAGITTAIRE   
1895 MERLIN9 VIGNEMALEMIGNONNETTE2 GEORGE CUNNINGTON 32 2000M LAGRANGE3 GOUVERNAIL   
1894 FOUSI YAMA ATLANTICLITTLE SISTER5 8-i 2000M Grade IIISESAME5 LAGRANGE3  MAISONS-LAFFITTE
1893 HOCHE2 ROBERT THE DEVILHERMITA 19 2000 MT BROCART GOUVERNEUR  MAISONS-LAFFITTE
1892 COURLIS SANSONNET2CITRONELLE 17-c 2000 MT REVEREND PRIMROSE11  MAISONS-LAFFITTE
1891 SLEDGE5 BRUCESKATING2 5-f 2000 MT      2° BRUCITE 3° LE CORDOUAN
  Add info for an additional year