Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DE BARBEVILLE - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 FLY WITH ME7 BEAT HOLLOWBIRD OF PARADISE11 E. LIBAUD 7-f 3000 MT Grade IIICANDARLIYA TRIP TO RHODOS 3:18.13CHANTILLY
2015 ALEX MY BOY DALAKHANIALEXANDROVA A.WOHLER 21-a 3100 MT Grade IIIFLY WITH ME7 ACHTUNG7 3:31.43 
2014 MONTCLAIR5 MONTJEUMINACCIA ANDRE FABRE 8-a 3100 MT Grade IIITERRUBI FLY WITH ME7 3.37.44 
2013 LAST TRAIN2 RAIL LINKRAINBOW LAKE ANDRE FABRE 1-k 3100 MT Grade IIIVEREMA DOMESIDE 3:30.44TURF GOOD. 6 RAN. MARGINS: HD - SNK - 1.5 - 0.75
2012 USUELO EPALOGEZABELLE JEAN-LUC GUILLOCHON 4-d 3100 MT Grade IIIPRAIRIE STAR5 TAC DE BOISTRON 3:42.20SVP FORMATER TOUS: TIME: 0:00.00 --- DIST.: 0000 MT
2011 DUNADEN NICOBARLA MARLIA MICKAEL DELZANGLES 4-d 3100M Grade IIIMASHOOR2 KASBAH BLISS 3:21.47 
2010 BLEK CHICHICASTENANGOEXANDE ELIE LELLOUCHE 1-p 3100M Grade IIIKASBAH BLISS GREEN TANGO2 3.22.50 
2009 POINTILLISTE GIANTS CAUSEWAYPEINTURE BLEUE ELIE LELLOUCHE 9 3100M Grade IIILA BOUM FARAMIR3 3.21.04 
2008 COASTAL PATH HALLINGCORALINE3 ANDRE FABRE 19 3100M Grade IIIORION STAR2 PONTE TRESA2 3:17.80 
2007 HOST NATION2 GRAND LODGEHUNT THE SUN ANDRE FABRE 1-n 3100M Grade IIILE MIRACLE3 PONTE TRESA2 3:21.50GD, 4/29, 5R, M-NK-NK-NK
2006 PETITE SPECIALE ATTICUSPETITE SONNERIE ERIC LECOIFFIER 4-k 3100M Grade IIILORD DU SUD REEFSCAPE 3:24.60 
2005 WESTERNER DANEHILLWALENSEE ELIE LELLOUCHE 1-e 3100 MT Grade IIIALLEZ OLIVE GLOIREZ 3:29.40 
2004 WESTERNER DANEHILLWALENSEE ELIE LELLOUCHE 1-e 3100 MT Grade IIIFORESTIER IDAHO QUEST 3:35.50 
2003 MOROZOV SADLERS WELLSHIGH HAWK A FABRE 9-e 3100M Grade IIICLETY LIMPATIENT 3:28.00 
2002 BALTHAZAR3 ALZAOBEST CHOICE3 A LYON 7-f 3100M Grade IIIGENERIC CRILLON 3:29.80 
2001 MAGNA GRAECIA WARNINGGRECIAN SLIPPER2 H A PANTALL 1-l 3100M Grade IIIROLI ABI LE TINTORET 3:39.30 
2000 AMILYNX LINAMIXAMEN ANDRE FABRE 4-m 3100M Grade IIIKATUN MAGNUS 3.40.20 
1999 KATUN SAUMAREZALL FOUND XAVIER NAKKACHDJI 12-b 3100M Grade IIITAJOUN COPELAND 3.23.50 
1998 TAJOUN GENERAL HOLMETAEESHA ALAIN DE ROYER-DUPRE 8-i 3100M Grade IIILUCKY DREAM SOLO MIO 3.34.70 
1997 STRETAREZ SAUMAREZSTREET OPERA DOMINIQUE SEPULCHRE 9-c 3100M Grade IIIPHILANTHROP HERON ISLAND 3.24.80 
1996 DOUBLE ECLIPSE2 ELA-MANA-MOUSOLAC MARK S JOHNSTON 19-b 3000M Grade IIISAMIRI HELEN OF SPAIN 3.06.60 
1995 NONONITO NIKOSFEUILLE DAUTOMNE JEAN LESBORDES 2-f 3100M Grade IIITHE LITTLE THIEF ALWAYS EARNEST 3:49.00 
1994 PINOT NEBOSPRAIRIE ART BRUNO SCHUTZ 1-e 2900M Grade IIIMOLESNES GLANVILLE 3:11.80 
1993 DADARISSIME HIGHEST HONORTOUTE CY GEORGE BRIDGLAND 1-u 2900 MT Grade IIISOUGHT OUT TURGEON 3:19.10 
1992 COMMENDABLE3 BAILLAMONTPRAISE HENRI-ALEX PANTALL 9-f 3100 MT Grade IIILAST KING RIVER TEST 3:20.40SF. 9R. ½-1½-4
1991 MARDONIUS PERSIAN BOLDDOMINICA ANDRE FABRE 4-n 2900 MT Grade IIITURGEON AELAN HAPI 3:07.10 
1990 GLACIAL STORM ARCTIC TERNHORTENSIA2 JOHN E HAMMOND 4-j 3100 MT Grade IIITURGEON KARMICHAH 3:32.20 
1989 TOP SUNRISE TOP VILLEMARIE DE RUSSY ANDRE FABRE 12-g 3100M Grade IIIVAGUELY PLEASANT RACHMANINOV 3:37.50 
1988 ROYAL GAIT GUNNER BHIGH GAIT JOHN FELLOWS 7-a 3100M Grade IIISIR BRINK SATCO 3 38 50HEAVY
1987 FARID MARGOUILLATCHANTRELLE JACQUES DE CHEVIGNY 15-a 3100M Grade IIITALE QUALE SOIR DE NOCES 3:25.8GOOD TO SOFT
1986 DENEL DEVONVERNEL PASCAL BARY 3-n 3100M Grade IIIAIR DE COUR GRANDCOURT 3.35.10 
1985 SILVER GREEN GREEN DANCERSAINTE COLLINE ALAIN DE ROYER-DUPRE 8-d 3100M Grade IIIFABUROLA DENEL 3.47.80 
1984 MARASALI TENNYSONMONIQUE J.-C. CUNNINGTON 31 3100M Grade IIIFUBYMAN DU TENU NEUSTRIEN 3.44.30 
1983 DENEL DEVONVERNEL BERNARD SECLY 3-n 3100M Grade IIIKELBOMEC KARKOUR 3.54.40 
1982 EL BADR WEAVERS HALLINDIAN MAID MITRI SALIBA 4-d 3100M Grade IIIKELBOMEC LE MAMAMOUCHI 3.35.20 
1981 KELBOMEC DIRECT FLIGHTPIQUEUSE J.-C. CUNNINGTON 16-c 3100M Grade IIIPROUSTILLE HEREAS 3.30.90 
1980 HARD TO SING HARD TO BEATCONCORD HYMN C.G. MILBANK 9-f 3100M Grade IIIMARLION2 KELBOMEC   
1979 EL BADR WEAVERS HALLINDIAN MAID MITRI SALIBA 4-d 3100M Grade IIILESS ICE INGENUS DE GRUCHY 3.55.10 
1978 SHAFARAZ LEVMOSSASHARAZ PATRICK BIANCONE 11-g 3100M Grade IIIAMYNTOR CAMPERO3 3.42.90 
1977 BUCKSKIN YELAPABETE A BON DIEU 3-d 3100 MT Grade IIISAGARO3 KNIGHT TEMPLAR5   
1976 SAGARO3 ESPRESSOZAMBARA FRANCOIS BOUTIN 4-l 3100 MT Grade IIIMISTIGRI CAMPO MORO 3:33.103 YO & UP
1975 RECUPERE RELIANCE2NELION GILLES DELLOYE 1-u 3100 MT Grade IIISAGARO3     
1974 RECUPERE RELIANCE2NELION G. DELLOYE 1-u 3100 MT Grade IIIPARNELL FILANDRE 3:35.70 
1973 FILANDRE TANERKOHEATH FIRE GEOFFROY WATSON 3-d 3100M Grade IIISANG BLEU2 MADRUZZO   
1972 ARLEQUINO EXBURYISOLINE2 GEOFFROY WATSON 14-c 3100M Grade IIIMUSIC MAN RAKOSI 3.17.50 
1971 RAMSIN LE HAARMARITCHIA GEOFFREY WATSON 7-d 3100M Grade IIIHALLEZ FAUX MONNAYEUR   
1970 IN THE PURPLE2 RIGHT ROYALLA MIRAMBULE 11-d 3100M       
1969 PARDALLO PARDALGREAT SUCCESS C-W. BARTHOLOMEW 8-i 3100M LINGOT2 SAMOS2 3.26.40 
1968 PARDALLO PARDALGREAT SUCCESS C-W. BARTHOLOMEW 8-i 3100M LINGOT2 SAMOS2 3.30.60 
1967 WAYLAY3 SPEEDWAY2AKABA JOHN CUNNINGTON JR. 1-l 3100M PARIS JOUR VLEUTEN 3.23.30 
1966 ALYSCAMPS SHANTUNGALSINE GEOFFREY WATSON 16-c 3100M   WALDMEISTER   
1965 WHITE LABEL2 TANERKOALBA NOX GEOFFREY WATSON 12-e 3000M       
1964 CELADON KRAKATAOOMPHALE GEOFFREY WATSON 12-e 3100M       
1961 TOUKARAM WILD RISKTETE A TETE2 NOEL PELAT 4-d 3000M       
1960 SHESHOON PRECIPITATIONNOORANI ALEC HEAD 14-a 3000M EPSOM VICTORY VERBOIS 3.19.40 
1959 HOPE OR JOKE SOUVERAINPUCK4 JOHN CUNNINGTION JR 5-j 3000M       
1958 CLICHY CLARIONCARRERE GEORGE BRIDLAND 9-f 3000M       
1957 FLYING FLAG2 AIRBORNEFLAG STAR2 JEAN LAUMAIN 4-l 3000M       
1955 MAHAN AVENGER2SANS TARES GEORGE BRIDGLAND 13-c 2400M       
1954 SERIPHOS ESCAMILLOTHESSALIE JEAN LAUMAIN 3-n 2400M       
1953 SARI2 RUSTOM PASHASANGRIA3 JEAN LAUMAIN 16-e 2400M       
1952 SATINETTE3 TRIANCOURTSAMYA RICHARD CARVER 19 3000M       
1951 COAST GUARD2 COASTAL TRAFFICBACHELORS CATCH RICHARD CARVER 9-e 3000 MT       
1948 TRIOLET IV MAUREPASTRIE CHATEAU GEORGES PELAT 5-i 3000 MT       
1947 DIABLE GRIS BLACK DEVILLA CUREE R. WALLON 27-a 3000MT VILLAGE5    3° LYLIANA
1946 PHERIPHAS PHARISALBARELLE 13-c 3000 MT Grade III  DORNOT  2° MATIERE GRASSE
1945 WOODCUTTER VICTRIXWOOD VIOLET NOEL PELAT 3-f 3000M Grade III      
1944 BLUE MILL2 BLUE SKIESSANGUINOLETTE 4-h 3000M      2° SALMIANA 3° VESTRIS
1943 MERIGO3 MOTRICO- 3000 MT CALDARIUM FOX CAKE  AUTEUIL
1942 ROUGE ET NOIR3 FOXHUNTERMISS TAKE JOHN CUNNINGTON 22-d 3000M   CIDRE MOUSSEUX  2° NESSIR
1941 BABOUINO RIALTOLA BURE 27-a 3000M MACARON    3° BARDOLPH
1940 BELLE ETOILE2 ASTERUSHURRYBELLE 5-j 3000M      2° TARTIGLIA 3° VICHY
1939 LAMENT2 CORONACHPIAZZETTA2 R. CARVER 6-e 3000M PREMIER BAISER MESSINES   
1938 LE CHARI SUNNY TRACECHAR LADY LUCIEN ROBERT 16-g 3000M GENNARI2    3° LA CHOPE
1937 SCHAMIL MONTMARTINSENORA8 HENRI HARPER 8-d 3000M Grade IIITREVISANI2 RADNOR4   
1936 ARKINA2 COMEDY KINGLA HABANERA CHARLES BARTHOLOMEW 17-b 3000M GENNARI2 MARANNE   
1935 FOLLE PASSION MASSINEHOT BED A. GOTTLIEB 1-l 3000M RUNAWAY26 KANTURK3   
1934 CONVENIO2 CADUMCONCORDE3 GEORGES PELAT 1-t 3000M Grade IIISHAMPOOING GENNARI2   
1933 MAJORDOME MONTMARTINMUSIQUE HENRY HARPER 5-i 3000M Grade III     2° STRESA 3° AMIDON
1932 TAXODIUM3 BAY CHERRYBRENTA LUCIEN ROBERT 20-a 3000M QUEENSTOWN3    3° BLACK ABBOT
1931 TARAVAL6 ALCANTARA2TREGARON C. MARSH 12 3000 MT Grade III     2° OEIL DE BOEUF 3° BEAUREGARD
1930 PICAFLOR7 TOWN GUARDNAFTALINA5 D. TORTEROLO 14 3000 MT Grade IIIMARTYR8 LARGO5   
1929 ERODION BRIDAINEEDIMBURG ROCK W. CUNNINGTON 9-b 3000M FEB VIEUX REFRAIN   
1928 BOUILLABAISSE8 ANTIVARILA BOUILLANTE CHARLES BARILLER 5-g 3000M LA PLATA11 CISTERCIEN   
1927 JUVEILIN JUVEIGNEURJABALINA12 A. GOTTLIEB 14-f 3000M LINCERTAIN PHALENOPSIS   
1926 PETIT FRERE RADAMESMERE ZIZI R. WALLON 17 3000M LIBRE PENSEUR ECLECTUS   
1925 LE GUELIZ GORGOSGUILLELMA PERCY CARTER 3000M CATALIN CORYMBE   
1923 NONCHALOIR PRESTIGENEOLOGIE 10-a 3000M MONTMORENCY4    3° DANCING
1922 MACFARLANE3 MACDONALD2LETTRE DE CHANGE J.C. WATSON 3000M GUERCOEUR ARBOIS2   
1921 LORD FREY PENDRAGON9ARQUEBUSE2 H. GOODACRE 13-a 3000M Grade IIILIBRE PILLARD     
1920 GUIDO RENI2 BLARNEY3LA GANGUE ED. WATKINS 5-i 3000M ST HELIER ANVIN   
1914 BAVARD3 ETHELBERT2BIVOUAC10 ARTHUR CARTER 10-d 3000M ON FERME CORAL16   
1913 HARDIE6 SIMONIAN- G. CUNNINGTON SR 26 3000M Grade IIIUKASE6     
1912 MEREVILLE2 DORICLES- GEORGE BARTHOLOMEW 5-b 3000 MT LAST PATRON     
1911 LE TOCSIN ST BRIS- NASH TURNER 19-b 3000 MT SOLEIL3 LINOIS   
1909 VAL SUZON CHILDWICKTHAMES VALLEY G. CUNNINGTON JR 4-p 3000M Grade IIIREINE DOR2 OLIVE6   
1908 INGENU DORICLESDOLLY QUEEN LAWRENCE 4-o 3000M Grade IIIOLIVE6    3° GRENAT
1907 IXIA6 LE SAGITTAIREIRIS45 H EUGENE LEIGH 3-b 3000 MT      2° LEOPOLD 3° PREMIER PAS
1906 MARSAN ELF3LORANGERIE 1-f 3000M      2 PARTANTS
1903 PASSARO LE SAGITTAIREPALERME2 W. BARKER 2-a 3000M KADIKOI    3° AMERIQUE
1901 ISMENE11 LE GLORIEUX2CAMPHENE 2-c 3000M MONFAUCON LE BEARNAIS  3° LE BEARNAIS
1900 MELINA2 BARBEROUSSEMEDINE 3-b 3000M LE GUIDE    2 PARTANTS
1899 LONGBOW5 THE BARD2OLD BOW 42 3000M Grade IIIPATRIARCHE2     
1898 KERYM CAMBYSEKATE13 22-b 3000M WASP9    2 PARTANTS
1896 BLANDY3 GAMINBASILIQUE2 12-g 3000M Grade IIICALCEOLAIRE    3° ACCAPAREUR
1895 MOULINOIS JOHN DAYMISS CATHERINE 5-g 3000 MT BOUDOIR3 PRALINE4 3:59.00 
1894 ACOLI2 KING LUDROME7 15-b 3000 MT CAMPEADOR2 HOCHE2   
1893 FITZ ROYA ATLANTICPERPLEXITE WILLIAM WEBB 3-j 3000 MT PRIMROSE11 SERAPHINE II   
1892 DACIS FRONTIN2- 1-e 3000 MT FITZ ROYA LIVIE2   
1891 CARMAUX FARFADET2LA CLOCHE10 8-b 3100 MT       
1890 PRESTA PETRARCHPRISTINA2 GEORGE ROTHERA 8-b 3000 MT DAUPHIN BOUCANIER4   
1889 PRESTA PETRARCHPRISTINA2 G. ROTHERA 8-b 3000 MT PARBLEU6 KRAKATOA   
  Add info for an additional year