Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DE FONTAINEBLEAU - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 WOOTTON WOOTTON BASSETTAMERICAN NIZZY H A PANTALL A4 1600 MT Grade IIIOLMEDO11 LOUIS DOR12 1:47.33HEAVY GROUND
2017 BRAMETOT RAJSAMANMORNING LIGHT JEAN-CLAUDE ROUGET 8-a 1600 MT Grade IIISTUNNING SPIRIT2 SPOTIFY2 1:35.18 
2016 DICTON LAWMAN3SAYING2 GIANLUCA BIETOLINI 4-j 1600 MT Grade IIITAAREEF ALMANZOR7 1:38:2010 STARTERS; WON BY NECK (JRD)
2015 TERRITORIES INVINCIBLE SPIRITTARANTO5 ANDRE FABRE 1-l 1600 MT Grade IIIKARAR2 THE COMISSIONER2 1:40.80 
2014 ECTOT HURRICANE RUNTONNARA ELIE LELLOUCHE 6-e 1600 MT Grade IIIKARAKONTIE GALIWAY 1:39.13 
2013 GENGIS2 KINGS BESTASHIYNA GEORGES DOLEUZE 11-g 1600 MT Grade IIIMORANDI6 US LAW 1:44.08 
2012 DRAGON PULSE KYLLACHYPOETICAL6 MIKEL DELZANGLES 1-w 1600 MT Grade IIIDABIRSIM SOFAST2 1:40.73 
2011 GLASWEGIAN SELKIRKSTARFAN PASCAL BARY 23-b 1600 MT Grade IIIROSANABAD TIN HORSE 1:39.69 
2010 RAJSAMAN LINAMIXROSE QUARTZ2 ALAIN DE ROYER-DUPRE 14-c 1600 MT Grade IIISIYOUNI LOPE DE VEGA 1:39.36 
2009 SILVER FROST2 VERGLASHIDDEN SILVER YVES DE NICOLAY A1 1600 MT Grade IIISUPER PISTACHIO OISEAU DE FEU4 1:39.49 
2008 TAMAYUZ NAYEFAL ISHQ FREDDY HEAD 9-h 1600 MT Grade IIIMURCIELAGO5 HELLO MORNING 1:48.30 
2007 CHICHI CREASY CHICHICASTENANGOFOLLE GARDE NICOLE ROSSIO 31 1600 MT Grade IIIBATTLE PAINT VISIONARIO3 1:38.20GD, 4/15, 10R, M-1-1/2-1 1/2
2006 STORMY RIVER2 VERGLASMISS BIO NICOLAS CLEMENT 1-w 1600 MT Grade IIILIGHT OF JOY DREAM IN BLUE 1:38.20 
2005 LAVEROCK3 OCTAGONALSKY SONG3 CARLOS LAFFON-PARIAS 1-t 1600 MT Grade IIIMELANOSPORUM ZENON3 1:45.40 
2004 AMERICAN POST BERINGWELLS FARGO2 CHRISTIANE HEAD-MAAREK 11-a 1600 MT Grade IIIBLACKDOUN DIAMOND GREEN2 1:38.50 
2003 CLODOVIL DANEHILLCLODORA ANDRE FABRE 16-b 1600 MT Grade IIISHUTTLE DIPLOMACY2 SNIPEWALK 1:44.00 
2002 BOWMAN3 IRISH RIVERCHEROKEE ROSE3 ANDRE FABRE 10-c 1600 MT Grade IIIMEDECIS LANDSEER3 1:40.70 
2001 DENON PLEASANT COLONYAVIANCE JONATHAN E. PEASE 8-f 1600 MT Grade IIITARZAN CRY OKAWANGO2 1:50.20 
2000 BERINES SON IRISH RIVERBERINE ANDRE FABRE 22-d 1600 MT Grade IIIPREMIER PAS SLIPSTREAM KING 1:52.80 
1999 INDIAN DANEHILL DANEHILLDANSE INDIENNE ANDRE FABRE 4-i 1600 MT Grade IIILE ROI CHIC GRAZALEMA 1:48.00 
1998 WITH THE FLOW IRISH RIVERPRINCIPLE2 CHRISTIANE HEAD 22-b 1600 MT Grade IIILOUDEAC PINMIX 1:50.20 
1997 DAYLAMI DOYOUNDALTAWA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-e 1600 MT Grade IIILOUP SAUVAGE FINE FELLOW 1:39.80 
1996 ASHKALANI SOVIET STARASHTARKA ALAIN DE ROYER-DUPRE 11-g 1600 MT Grade IIIETERNITY RANGE SPINNING WORLD 1:38.40 
1995 ATTICUS NUREYEVATHYKA CHRISTIANE HEAD 5-h 1600 MT Grade IIIPETIT POUCET KIRDOUN 1:43.10 
1994 FADEYEV NUREYEVSKATING ANDRE FABRE 9-h 1600 MT Grade IIIBRAVE NOTE GOLDMINE 1.47.00 
1993 ZIETEN DANZIGBLUE NOTE2 ANDRE FABRE 16 1600 MT Grade IIISEMILLON DANAKAL 1:44.20 
1992 RAINBOW CORNER RAINBOW QUESTKINGSCOTE ANDRE FABRE 9 1600 MT Grade IIIHIGHEST ODY JUDGE DECISION 1:41.10 
1991 HECTOR PROTECTOR WOODMANKORVEYA FRANCOIS BOUTIN 22-b 1600 MT Grade IIIACTEUR FRANCAIS CRACK REGIMENT 1:41.50 
1990 LINAMIX MENDEZLUNADIX FRANCOIS BOUTIN 6-e 1600 MT Grade IIISEPTIEME CIEL JADE ROBBERY 1:43.60 
1989 KENDOR KENMAREBELLE MECENE RAYMOND TOUFLAN 4-n 1600 MT Grade IIIOCEAN FALLS GOLDNEYEV 1:43.10 
1988 BLUSHING JOHN BLUSHING GROOMLA GRIFFE FRANCOIS BOUTIN 1-l 1600 MT Grade IIITRITEAMTRI SOVIET LAD 1:41.70 
1987 SOVIET STAR NUREYEVVERUSCHKA ANDRE FABRE 9-f 1600 MT Grade IIIMIRACLE HORSE LORDALIK 1:42.10 
1986 FAST TOPAZE FAR NORTHPINK TOPAZE GEORGES MIKHALIDES 1-h 1600M Grade IIIKALISTAN EXOTIC RIVER 1:46.7 
1985 NO PASS NO SALE NORTHFIELDSNO DISGRACE ROBERT COLLET 11-e 1600M Grade IIIRIVER MIST DOYLE 1:50.4 
1984 MENDEZ BELLYPHAMISS CARINA FRANCOIS BOUTIN 23-b 1600M Grade IIINIKOS SIBERIAN EXPRESS 1:47.6 
1983 CASTLE GUARD2 HOME GUARDPERLDIA JOHN FELLOWS 16-b 1600M Grade IIISAINT CYRIEN ALLUVIA   
1982 MELYNO NONOALCOCOMELY FRANCOIS MATHET 9-f 1600 MT Grade IIIWELSH TERM KASH BOX2 1:45.40 
1981 CRESTA RIDER NORTHERN DANCERTHOROLY BLUE FRANCOIS BOUTIN 8-h 1600M Grade IIIREDOUTABLE TRAVOLTA3   
1980 NICE HAVRAIS NIJINSKY2SHOUBRA FRANCOIS BOUTIN 14 1600M Grade IIICONFETTI13 UN REITRE   
1979 IRISH RIVER RIVERMANIRISH STAR JOHN CUNNINGTON, JR. 1-w 1600 MT Grade IIINADJAR LOOK FAST 1:50.60 
1978 KENMARE KALAMOUNBELLE OF IRELAND FRANCOIS MATHET 1-m 1600 MT Grade IIINISHAPOUR SUBJECT TO RAISE 1:48.60 
1977 BLUSHING GROOM RED GODRUNAWAY BRIDE FRANCOIS MATHET 22-d 1600 MT Grade IIIWATER BOY3 PHARLY 1:49.00 
1976 ARCTIC TERN SEA-BIRDBUBBLING BEAUTY JOHN FELLOWS 2-d 1600 MT Grade IIIROAN STAR WOOD GREEN 1:45.003YO COLTS
1975 MONSANTO BRETONMOONMADNESS ANGEL A. PENNA, SR. 1-p 1600 MT Grade IIIHENRI LE BALAFRE DEALERS ACE   
1974 MOUNT HAGEN BOLD BIDDERMOONMADNESS ANGEL A. PENNA, SR. 1-p 1600 MT Grade IIITIMMYS WAY RIVERTON 1:43.20 
1973 AFRICAN SKY SING SINGSWEET CAROLINE ALBERT KLIMSCHA, SR. 6-e 1600 MT Grade IIIKALAMOUN SATINGO   
1972 HARD TO BEAT HARDICANUTEVIRTUOUS2 RICHARD CARVER, JR. 14-b 1600 MT Grade IIITAMIRAN HADRIANUS 1:37.70 
1971 BLINIS CAMBREMONTCREPES SUCRES JOHN CUNNINGTON, JR. 22-d 1600 MT BOBELLIC IMPERTINENT4 1:38.90 
1970 BRETON RELKOLA MELBA CHARLES W. BARTHOLOMEW 4-i 1600 MT FARAWAY SON PERPONCHER 1:54.60 
1969 LE MAS MARVENT TANERKOLA MALIVOYE WILLIAM HEAD 11-d 1600 MT YELAPA CINCINNATI9 1:46.30 
1968 TIMMY MY BOY TOMPIONPINK SILK ETIENNE POLLET 1-h 1600 MT FELICIO LIGHT WIND 1:40.80 
1967 FARABI NETFANGOLI JOHN CUNNINGTON, JR. 15-a 1500 MT BLUE TOM IGOEAST 1:32.20 
1966 BARBARE SICAMBREBARBARA WILLIAM HEAD 2-d 1300 MT SILVER SHARK     
1965 GREY DAWN2 HERBAGERPOLAMIA ETIENNE POLLET 16-c 1400 MT THE MARSHAL RADAMES2 1:29.30 
1964 NEPTUNUS NEPTUNEBASTIA ETIENNE POLLET 3-f 1600 MT       
1963 MANDERLEY5 BLOCKHAUSMEMSAHIB4 WILLIAM HEAD 5-a 1600 MT       
1962 PRUDENT MY BABUPROVIDENCE ETIENNE POLLET 1-o 1600 MT       
1961 RIGHT ROYAL OWEN TUDORBASTIA ETIENNE POLLET 3-f 1600 MT       
1960 BONDOLFI FREE MANBEAUTY SPOT11 MAX BONAVENTURE 16-b 1600 MT       
1959 JAVELOT FAST FOXDJAINA PERCY CARTER 16-g 1600 MT OUANGO     
1957 FRANC LURON FREE MANFRAMEE MAX BONAVENTURE 1-e 1600M       
1956 TENAREZE GOYAMALA TAGLIONI ETIENNE POLLET 1-n 1600M EL RELICARIO     
1954 FERRIOL FASTNETAISSE 13-c 1600M   COTE DOR3   
1953 TOSCO TORNADOSTATIRA ETIENNE POLLET 9-e 1600M       
1952 THUNDERHEAD4 MERRY BOYHERODIADE3 ETIENNE POLLET 6-e 1600M       
1948 TURMOIL TOURBILLONBLUE IRAS 2-i 2200M DJEFOU     
1947 IMPHAL2 AIRWAYNYMPH6 5-d 2000MT RHETORIUS    3° GALLON
1946 BOUTON ROSE PRINCE ROSEBOCA CHITA2 20-a 1800 MT Grade III  PESY  2° CARROUSSEL
1945 CHANTEUR CHATEAU BOUSCAUTLA DIVA 12 1600 MT HIS EMINENCE3 URGAY   
1944 PRINCE BIO PRINCE ROSEBIOLOGIE NOEL PELAT 1-d 2100 MT      2ND: ONAQUI, 3RD: VASISTAS
1942 WARRIOR2 PORTLAWHOSTILITY2 2-u 2000 MT   CALDARIUM  2ND: ESOPE
1941 RHODORA3 KIRCUBBINROUIBA 7-d 2000 MT   LE CORAIL  2ND: ZINE
1940 PRINCE IGOR11 MASSINEOFELITA 23 2200M       
1939 MON TRESOR3 GAINSBOROUGHVINGT MILLE JOHN CUNNINGTON 6-e 2000 MT HUSSON    3RD: BORIS
1938 COR DE CHASSE AETHELSTANCORNICHE DOR J. BIRCH 2-u 2000 MT CANOT    3RD: AZAMATH
1937 LE CALME DEIRIMILLICENT3 12-b 2200M       
1936 GENETOUT VATOUTLADY GENEVIEVE ROBERT WALLON 8 2000 MT TESSE ZEM ZEM4   
1935 PEUT ETRE5 FITERARILA CATHERINE G. TORTEROLO 1-u 2000 MT FU MIENG VIGNES DU SEIGNEUR   
1934 DUPLEX5 DARK LEGENDDOUBLE YOLK2 EMILE CHARLIER 14-a 2000 MT JOCRISSE POMODORO6   
1933 LE CACIQUE EL CACIQUEROSEFOCKS L. BARA 4-o 1600 MT       
1932 MACARONI3 PASSEBREULMONNAIE2 HENRY HARPER 5-i 2000 MT NANAIA SON EXCELLENCE2   
1931 FONDOR2 BELFONDSOUR GLORY5 LESLIE CARTER 22-d 2000 MT FARNUS2    3RD: TARGET
1930 COMMANDERIE BELFONDSCORSET PERCY CARTER 1-k 2000M GUERNANVILLE    3° FLYING FOOL
1929 PARIS VOYEUR CHATEAU LAFITELA VOYANTE L. WENGER 7-c 2000M GROCK2 DOUBLE DUTCH8   
1928 WHIRLIGIG10 SOUVIENS TOIWHIPPOORWILL6 A16 2000 MT       
1927 LUSIGNAN3 COMRADE2LUX8 R. CARVER 9-e 2000M GROOM6 CHARRUA3   
1926 WAR MIST WAR CLOUDBRUMELLI CHARLES CLOUT A9 1800 MT FAIRBANKS8 GITANE9   
1925 THE SIRDAR2 MCKINLEYGIBBS2 CHARLES CLOUT 16-d 1800M MILLET6 PITCHOURY   
1924 INDRA13 SANS LE SOU2ISERNIA 16-d 2200M       
1923 MACKENZIE2 VERWOODGUERROYANTE 10-d 2200M MASSINE     
1922 GAURISANKAR SARDANAPALEDIAVOLEZZA BASCHKIROW 9-f 2000M TAHAA PARISIEN4   
1921 VESPERTILION SANS SOUCI2WETARIA CLEMENT DUVAL 7-d 2200M DORMANS OMIGNON   
1920 SOURBIER GORGOSSAPIENTIA GEORGE BATCHELOR 19 2200M ZAGREUS2 PHYLLIS2   
1914 ORESTE2 MON GENERALGUNFIRE2 J. PORTEFIN 4-n 2200M KUMMEL5 OUR LOVE9   
1913 RIVERAIN5 LIBAROSROYALE7 GEORGE CUNNINGTON, SR. 13-a 2200 MT LE CARDEUR CHARING CROSS7   
1912 DE VIRIS SIMONIANBIELLA ELIJAH CUNNINGTON 14-d 2200 MT LE QUART DHEURE OMNIS   
1911 MADE IN ENGLAND3 COLLAR- M. PANTALL 2200M BRUME FAVONIO2   
1910 ALOES III SIMONIANMAGNESIE GEORGE CUNNINGTON, SR. 5-g 2200M      2R
1909 NEGOFOL CHILDWICKNEBROUZE WILLIAM DUKE 17-a 2200 MT HERTRE MEHARI2   
1908 QUINTETTE2 GARDEFEUDINETTE RICHARD COUNT 20-a 2200 MT TALO BIRIBIL VALDA  3R
1907 CALOMEL6 SIMONIANMAGNESIE 5-g 2200 MT GLION MEGOT   
1906 ORGANISTE JOUR DE FETE2LIBATION7 25 2200M      2° BROME 3° LE CHEVRIER
1905 SAINT MICHEL WINKFIELDS PRIDESIMONA 8-h 2200M      2° VERNOU 3° FAWN
1904 LORLOT WINKFIELDS PRIDELINA HACKET 7 2200M MOET4    3° MA LADY LU
1903 ALPHA22 FRIPONPRIMA5 WILLIAM B. DUKE 5-b 2200 MT CAMISOLE7    3RD: FANTINE
1902 RETZ LE HARDYBETROUW 3-h 2200M MONTELLA2 DORINE6   
1901 QUARTIER MESTRE LE HARDY# 2200 MT      2ND: LOUFOQUE, 3RD: ROI DE LAIR
1900 IVRY4 STUARTCORISANDE8 2-j 2200 MT MOTOCYCLE    3RD: LOVELACE
1899 FOURIRE PALAIS ROYAL2FOURCHETTE 14-a 2200 MT   LUNEVILLE7  2ND: GERMAIN
1898 VOLNAY5 RELUISANTVALENCIA6 19-c 2200 MT GOURGOURAN CHEVILLY2 2:47.00 
1897 NISARD2 ZUTNINETTE18 1-r 2200M       
1896 PAS DE DANSE3 MARDENDANCING LADY15 2 2200 MT ERMERIC HERO12   
1895 SALAMBO9 XAINTRAILLESSUBLIME4 CHARLES CUNNINGTON 14 2200 MT   MAHOGANY22 2:42.002ND: SUFFREN
1894 LE POMPON FRIPONLA FOUDRE 18 2200 MT BEAUJOLAIS CARABINERO5   
1893 BROCART BORDER MINSTRELLA BIQUE 9-d 2200 MT DIAVOLO10 BARBARA3   
1892 DIARBEK VIGILANTDIANA28 16 2200 MT AMADIS11    3° ARROGANT
1891 CLOSERIE ZUTCLOTHO3 THOMAS-RICHARD CARTER 8-b 2200 MT      2° ZARINE 3° LAURIER
1890 YELLOW DUTCH SKATERMISS HANNAH CHARLES PRATT 10 2200 MT CERBERE3 DISQUE2   
1889 AMAZON4 PALADIN5AMBUSCADE3 LYNHAM 8-a 2200 MT PROPHETE2 CHATEAU DIF2  7 RAN
  Add info for an additional year