Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DE LA GROTTE - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 MUSIS AMICA DAWN APPROACHWHITE STAR6 ANDRE FABRE 4-m 1600 MT Grade IIISEA PROSE LATITA3 1:46.85HEAVY GROUND
2017 SENGA4 BLAME5BETA LEO P BARY 2-d 1600 MT Grade IIILA SARDANE LADY FRANKEL 1:40:306 STARTERS; WON BY LENGTH (JRD)
2016 QEMAH DANEHILL DANCERKARTICA JEAN-CLAUDE ROUGET 1-l 1600 MT Grade IIIKENRIYA ANTONOE 1:38:149 STARTERS; WON BY 2 1/2 LENGTHS (JRD)
2015 MEXICAN GOLD MEDAGLIA DOROHACHITA2 ANDRE FABRE 9-e 1600 MT Grade IIIPENORKA VEDOUMA 1:37.98 
2014 LESSTALK IN PARIS CAPE CROSSTOP TOSS2 JEAN-CLAUDE ROUGET 5-f 1600 MT Grade IIISTRAIGHT THINKING2 INDONESIENNE 1.50.64 
2013 KENHOPE KENDARGENTBEDFORD HOPE HENRI-ALEX PANTALL 2-f 1600M Grade IIITASADAY TOPAZE BLANCHE 1.50.73 
2012 BEAUTY PARLOUR3 DEEP IMPACTBASTET3 ELIE LELLOUCHE 6-e 1600M Grade IIIWOVEN LACE MISS CARMIE2 1:37.82 
2011 GOLDEN LILAC GALILEO4GREY LILAS ANDRE FABRE 1-e 1600M Grade IIIMIXED INTENTION WHIP AND WIN 1.43.62 
2010 ANNA SALAI DUBAWIANNA PALARIVA ANDRE FABRE 7-f 1600M Grade IIIGOTLANDIA ROSANARA 1.38.33 
2009 TAMAZIRTE DANEHILL DANCERTANAMI DESERT JEAN-CLAUDE ROUGET 1-w 1600M Grade IIISONEVA PROPORTIONAL 1.42.78 
2008 ZARKAVA ZAMINDARZARKASHA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-c 1600M Grade IIICONFERENCE CALL3 LESSING2 1:44.70 
2007 DARJINA ZAMINDARDARINSKA ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-e 1600M Grade IIIMISSVINSKI CHINANDEGA 1.38.40GD, 4/15, 9R, M-SNK, 1, 1 1/2
2006 DALTAYA ANABAADALTAIYMA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-e 1600M Grade IIIQUIET ROYAL PRICE TAG2 1.38.30 
2005 DIVINE PROPORTIONS KINGMAMBOMYTH TO REALITY PASCAL BARY 1-l 1600M Grade IIIYSOLDINA GORELLA 1:42.10 
2004 GREY LILAS DANEHILLKENMIST ANDRE FABRE 1-e 1600M Grade IIIPETIT CALVA DENEBOLA5 1:38.40 
2003 MAIDEN TOWER2 GROOM DANCERSAWARA2 HENRI-ALEX PANTALL 6-d 1600M Grade IIIFIDELIOS MIRACLE WELCOME MILLENIUM 1:40.80 
2002 SOPHISTICAT STORM CATSERENAS SONG AIDAN P. O’BRIEN 7 1600 MT Grade IIIDUBLINO2 FIRTH OF LORNE 1:40.40 
2001 QUARTER NOTE DANEHILLQIRMAZI HENRI-ALEX PANTALL 5-b 1600M Grade IIIAMONITA BORN SOMETHING 1:50.30 
2000 LADY OF CHAD LAST TYCOONSAHARA BREEZE RICHARD GIBSON 1-m 1600M Grade IIITEXALINA GOLD ROUND 1:51.50 
1999 VENIZE2 KALDOUNCANALETTO ROBERT COLLET 13-c 1600M Grade IIIVISIONNAIRE JUVENIA 1:47.20 
1998 ZALAIYKA ROYAL ACADEMY2ZANADIYKA ALAIN DE ROYER-DUPRE 11-g 1600M Grade IIIMISS BERBERE COUNTRY BELLE 1.50.90HVY, 5R, M-1˝-2-1˝
1997 ALWAYS LOYAL3 ZILZALBALBONELLA MME C. HEAD-MAAREK 1-n 1600M Grade IIIMOUSSE GLACEE GREEN LADY 1.41.30 
1996 SHAKE THE YOKE CAERLEON2BERMUDA CLASSIC ELIE LELLOUCHE 14-c 1600M Grade IIIRAISONNABLE MISS TAHITI2 1.36.70 
1995 MATIARA BERINGMOST PRECIOUS MME C. HEAD-MAAREK 1-l 1600M Grade IIISHAANXI CARLING 1.48.40 
1994 FLAGBIRD NUREYEVUP THE FLAGPOLE ANDRE FABRE 1-x 1600M Grade IIIEAST OF THE MOON BELLE ARGENTINE 1:38.0GF. 8R. 1-1-NK
1993 BAYA NUREYEVBARGER ANDRE FABRE 4-n 1600M Grade IIIGOLD SPLASH HAWK BEAUTY 1.45.10 
1992 ABSURDE GREEN DESERTABSOLUTE FRANCOIS BOUTIN 1-x 1600M Grade IIIGUISLAINE VERVEINE 1.41.90 
1991 DANSEUSE DU SOIR THATCHINGDANCE BY NIGHT ELIE LELLOUCHE 21-a 1600M Grade IIILA CARENE POLEMIC 1:46.2 
1990 HOUSEPROUD RIVERMANPROUD LOU ANDRE FABRE 4-k 1600M Grade IIIMACKLA SOUS ENTENDU 1.47.30 
1989 KENIANT NOIR ET ORZANA PATRICK-LOUIS BIANCONE 1-n 1600M Grade IIIIRISH ORDER CHARARA 1.44.80 
1988 SILVER LANE SILVER HAWKSTRAIT LANE MAURICE ZILBER 5-g 1600M Grade IIISACRE LOOK HARMLESS ALBATROSS 1.37.90 
1987 SAKURA REIKO KENMAREPRIMULA2 PATRICK-LOUIS BIANCONE 12-g 1600M Grade IIIFITZWILLIAM PLACE BALBONELLA 1.39.60 
1986 NORTHERN PREMIER NORTHERN BABYMADAME PREMIER GEORGES MIKHALIDES 8-f 1600M Grade IIIBEAUJOLAISE CARNATION   
1985 CAPTIVE ISLAND NORTHFIELDSICY MORE ROBERT COLLET 10-c 1600M Grade IIINEW BRUCE SILVERMINE   
1984 TREIZIEME THE MINSTRELBELLE PENSEE MAURICE ZILBER 3-n 1600M Grade IIIRIVER MARE LADY DE SARON 1:48.40YL
1983 MYSTERIEUSE ETOILE NORTHERN DANCERGULANAR MITRI SALIBA 9-c 1600M Grade IIITAKE A STEP2 LATTRAYANTE   
1982 RIVER LADY2 RIVERMANPRUDENT MISS FRANCOIS BOUTIN 1-l 1600M Grade IIIEXCLUSIVE ORDER TYPHOON POLLY   
1981 TROPICARO CAROTROPICAL CREAM MAURICE ZILBER 9 1600M Grade IIIMARIE NOELLE IONIAN RAJA   
1980 ARYENNE GREEN DANCERAMERICAINE JOHN FELLOWS 4-i 1600M Grade IIIPRINCESSE LIDA POMPOES 1.39.70 
1979 NONOALCA NONOALCOMADINA A PAUS 14-f 1600M Grade IIIMINSTREL GIRL LA TRINITE   
1978 TAYYARA TARGOWICESHAHLA C DE WATRIGANT 26 1600M Grade IIIMOTHER OF PEARL GAMINA   
1977 HARTEBEEST VAGUELY NOBLESPARKALARK FRANCOIS MATHET 9-f 1600M Grade IIIKAMICIA BEAUNE 1.45.10 
1976 RIVERQUEEN LUTHIERRIVERSIDE C. DATESSEN 1-w 1600M Grade IIIKESAR QUEEN ANTRONA 1.39.603YO FILLIES
1975 NOBILIARY VAGUELY NOBLEGOOFED MAURICE ZILBER 17-b 1600M Grade IIILIGHTED GLORY ALANNYA 1:51.0 
1974 PADDYS PRINCESS ST. PADDYRUSSIAN PRINCESS CHARLES-WILLIAM BARTHOLOMEW 4-h 1600M Grade IIIHIPPODAMIA2 ILLYRIA2 1.40.30 
1973 DAHLIA VAGUELY NOBLECHARMING ALIBI MAURICE ZILBER 13-c 1600M Grade IIIGAY STYLE MIDOU 1:40.23YO FILLIES
1972 IF3 KASHMIR2INSTANCE FRANCOIS BOUTIN 20-a 1600M Grade IIIMATA HARI2 ROSE DE SARON 1.41.603YO FILLIES
1971 BOLD FASCINATOR BOLD LADLYSISTRATA JOHN FELLOWS 17-b 1600M Grade IIIOPALIA TAWNY OWL   
1970 PAMPERED MISS SADAIRPAMPLONA2 JOHN CUNNINGTON JR 2-s 1600M SWEET SUCCESS7 ARMY COURT 1.55.30 
1969 KOBLENZA HUGH LUPUSKALIMARA FRANCOIS MATHET 1-n 1600M BLOW UP2 REINE DES SABLES 1.46.30 
1968 POLA BELLA DARIUSBELLA PAOLA FRANCOIS MATHET 4-n 1600M BEA10 ORTANIQUE2 1.41.40ETOILE DU MOGHREB D-H 3° PLACE
1967 GAZALA2 DARK STARBELLE ANGEVINE JOHN CUNNINGTON JR. 8-a 1500M FARHANA2 AILES DU CHANT 1.33.803/4, SILVER CLOUD 4TH
1966 TONNERA WILD RISKTEXANA FRANCOIS MATHET 5-b 1300M       
1965 CLEAR RIVER2 DAN CUPIDRIVESARTHE RENE PELAT 1-u 1400M Grade IIIBEAT IT SAARBRUECKEN   
1964 MIRNA MOURNEMITZIKA FRANCOIS MATHET 5-b 1600M BELLE SICAMBRE     
1963 FELICIA TANTIEMEYANDA FRANCOIS MATHET 5-j 1600M NEPTUNES DOLL     
1962 LA SEGA TANTIEMELA DANSE FRANCOIS MATHET 8-i 1600M GUNILLA3     
1961 MOPSY COBALTMARIAMNE MAX BONAVENTURE 26 1600M Grade III      
1960 SLY POLA SPY SONGAMPOLA ETIENNE POLLET 16-c 1600M       
1959 FIORENZA4 BABUS PETFLEUR DES NEIGES J. CUNNINGTON JR. 1-g 1600M   LOVELY ROSE   
1957 EPINE DOREE WILD MECEPINE DOR 2-i 1600M   TORO2   
1956 APOLLONIA2 DJEBELCOREJADA S. BOULLENGER 13-c 1600 MT DJANET     
1955 MYRIADE ARGURMYSUSIE 2-f 1600M Grade III      
1955 MYRIADE ARGURMYSUSIE 2-f 1600M Grade III      
1954 BAGHICHEH NASRULLAHMEHMANY 16-d 1600M CORDOVA2 FAIR JANE   
1952 DEVINETTE EBLEDVINA R. BARIL 2-n 1600M       
1950 CARDANIL2 DJEBELDAMOISELLE 13-c 1600M EPPI DOR KSARINOR   
1899 LESSARD LE SANCYLILIANE2 WILLIAM BARKER 8-b 1600M Grade IIISINHA2    3° FORESTER
1898 LEGISLATOR7 PROLOGUE4LA CHARMERAIE 44 1600MT   ECHARPE4  2° HIBOU
1896 LE NAPOLITAIN FRIPONLA NAPOULE3 3-b 1600MT MAGNOAC PATELIN2   
1895 EXCEPTE POURQUOI7EXPECTATION2 8-k 1600 MT   FINANCIERE3  2° MIGNAPOUR
1894 HALTE LA3 STUARTPRENEZ GARDE 1600 MT Grade IIICAPSICUM7 BABYLAS2   
1878 BOBINETTE3 MONITOR6BONELLE FLATMAN 6-c 1600M Grade III  PIFFERARI  2° BOABDAB
1875 LOCOMOTIVE6 ARGONAUT2POSTAGE2 1-b 1600 MT Grade IIIVESTALE HERCULE4   
1874 PRETTY LUCY PRETTY BOYESQUISSE3 2 1600M AUBER2 LA LUMIERE   
1873 BABYLAS STENTOR2BARTAVELLE4 13 1600 MT AVILLY3    3° DUFFER
1872 ROSE MOUSSE3 AFFIDAVIT11MISS MARGOT3 5 1600 MT ARQUEBUSIER DORALICE8   
1864 CASCARILLA11 THE COSSACKCASSICA 17-a 1600M MLLE MIGNON TAILLEBOURG2   
  Add info for an additional year