Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
QUEEN ALEXANDRA STAKES - ASCOT
 GREAT BRITAIN -
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 PALLASATOR MOTIVATOR2ELA ATHENA GORDON ELLIOTT 1-e 22 F RENNETI COUNT OCTAVE 4:45.2416 RAN
2017 ORIENTAL FOX LOMITASORIENTAL PEARL2 MARK S. JOHNSTON 4-i 22 F THOMAS HOBSON US ARMY RANGER 4:49.09 
2016 COMMISSIONED2 AUTHORIZED4ZELDA2 GORDON ELLIOTT 8-c 22 F CAYIRLI CLONDAW WARRIOR 5:00.77 
2015 ORIENTAL FOX LOMITASORIENTAL PEARL2 MARK S. JOHNSTON 4-i 22 F TAWS TEAK6 4:45.67 
2014 PIQUE SOUS MARTALINESIX FOIS SEPT WILLIAM P. MULLINS 1-x 22 F EL SALVADOR10 BRASS RING2 4:49.84 
2013 CHIBERTA KING KINGS BESTGLAM ROCK ANDREW BALDING 5-j 22 F SHAHWARDI SEASIDE SIZZLER 4:51.49 
2012 SIMENON2 MARJUEPISTOLIERE WILLIAM P. MULLINS 14-c 21.5 F SHAHWARDI ROMEO MONTAGUE 4:48.6718 RAN. 7 L; 1½ L.
2011 SWINGKEEL SINGSPIEL4ANNIVERSARY8 JOHN DUNLOP 9-c 21,5F ELYAADI AJAAN 5.02.73 
2010 BERGO SILVANOBELLA FIGURA3 GARY MOORE 3-e 21,5F AAJEL SWINGKEEL 4:47.79¡¡ 4º CARACCIOLA CON 13 AÑOS !!
2009 CARACCIOLA3 LANDOCAPITOLINA N HENDERSON 21-a 21,5F TYRRELLS WOOD AMERIGO5 4:53.90 
2008 HONOLULU11 MONTJEUCERULEAN SKY AIDAN P. O’BRIEN 23 21.5 F DISTINCTION6 METAPHORIC 4:49.07 
2007 ENJOY THE MOMENT2 GENEROUSDENIAL3 JAMIE OSBORNE 8-h 21,5F BADDAM GOLDEN QUEST2 4:56.25 
2006 BADDAM MUJAHIDAUDE LA BELLE MICK CHANNON 11-a 21.5 F COVER UP3 VINANDO 5:04.06 
2005 CRUZSPIEL SINGSPIEL4ALLESPAGNE JAMES FANSHAWE 2-o 22 F COVER UP3 AL EILE 4.47.15YORK
2004 CORRIB ECLIPSE DOUBLE ECLIPSE2LAST NIGHTS FUN JAMIE POULTON 14-c 22 F DANCING BAY ROMANY PRINCE 4:57.41 
2003 COVER UP3 MACHIAVELLIANSOUGHT OUT MICHAEL STOUTE 5-h 22 F TAMIAMI TRAIL DOUBLE HONOUR2 4.47.89 
2002 COVER UP3 MACHIAVELLIANSOUGHT OUT MICHAEL STOUTE 5-h 22 F ARCHDUKE FERDINAND DOUBLE HONOUR2 4.53.89 
2001 LIFE IS LIFE MANSONNIENLA VIE IMMOBILE MICHAEL JARVIS 16 22 F KAHTAN DORANS PRIDE 4:51.26 
2000 DOMINANT DUCHESS OLD VICANDYS FIND JOHN HILLS 4-r 22 F THREE CHEERS3 SPIRIT OF LOVE 4:56.57 
1999 SAN SEBASTIAN NINISKITOP OF THE LEAGUE M.J. GRASSICK 10-c 22 F JASEUR CANON CAN 4:55.32 
1998 DOVEDON STAR UNFUWAINWHITSTAR ANTHONY KELLEWAY 3-o 22 F YORKSHIRE2 LORD JIM 5:02.44 
1997 CANON CAN GREEN DANCERLADY ARGYLE HENRY CECIL 14-c 22 F OLD ROUVEL DARAYDAN 5:07.37 
1996 ADMIRALS WELL SADLERS WELLSEXOTIC BRIDE REG AKEHURST 8-c 22 F SPEED TO LEAD OLD ROUVEL 4:52.05 
1995 CUFF LINK2 CAERLEON2CORINTH CANAL DICK HERN 1-l 22 F DOVER PATROL GREAT MARQUESS 4:56.73 
1994 CUFF LINK2 CAERLEON2CORINTH CANAL DICK HERN 1-l 22 F KASSAB BALASANI 4:57.66 
1993 RISZARD DANZIG CONNECTIONTENDRESSE JIM BOLGER 4-d 22 F JACK BUTTON MISS PLUM 5:18.57 
1992 ROMANY RYE NIJINSKY2ZINZARA G. WRAGG 3-e 22 F GONDOLIER6 GREAT MARQUESS 4:54.15 
1991 EASY TO PLEASE WHAT A GUESTCLONSELLA LADY JIM BOLGER 8-i 22 F NOMADIC WAY PARTING MOMENT 5:01.10 
1990 REGAL REFORM PRINCE TENDERFOOTPOLLY PACKER GEORGE MOORE 26 22 F MILL POND ECRAN 5:05.65 
1989 ALA HOUNAK SEXTON BLAKENEGLIGENCE F. DURR 5-h 22 F SERGEYEVICH ZERO WATT 5:00.63 
1988 OVERDRIVE2 SHIRLEY HEIGHTSMILLY MOSS HENRY CECIL 2-o 22 F EXCELLENZA3 HARLESTONE LAKE 5:01.91 
1987 SPROWSTON BOY DOMINIONCAVALIERS BLUSH PAUL KELLEWAY 12-b 22 F NAEVOG SHOULD NEVER BE 5:21.58 
1986 OTABARI WELSH PAGEANTMILLY LASS PAUL COLE 2-o 22 F SEEHASE JAMES MEAD 4:51.32 
1985 VALUABLE WITNESS VAL DE LORNEFRIENDLY WITNESS JEREMY TREE 5-e 22 F RAVARO REAL PEGUS   
1984 ERINS INVADER BRAVE INVADERTHEATRE ROYAL2 HUGH MC CAFFREY 23 22 F DARK PROPOSAL APPEAL TO ME2   
1983 SANDALAY SANDFORD LADNO DELAY PETER CUNDELL 8-c 22 F HEIGHLIN HENRICUS 5;03.07 
1982 ORE BALLYMOREMINATONKA KEVIN PRENDERGAST 1-n 22 F CASTELNAU THE NEUROLOGIST 4:57.70 
1981 DONEGAL PRINCE PRINCE DE GALLESSERENA ROSE PAUL KELLEWAY 1-o 22 F GOOD THYNE BLAKES BEACON 5:12.74 
1980 BALINGER WELSH PAGEANTRIPECK DICH HERN 11-d 22 F DONEGAL PRINCE CROGHAN HILL 4:58.19 
1979 JOHN CHERRY STAGE DOOR JOHNNYCERISETTE HARRY THOMSON JONES 2-s 22 F BILLION MANDALUS 5:07.40 
1978 MOUNTAIN CROSS FRENCH BEIGEVIDEMANETTE J W WATTS 11-f 22 F 59 YDS CAPORELLO JOHN CHERRY 5:16.045 RAN
1977 JOHN CHERRY STAGE DOOR JOHNNYCERISETTE HARRY THOMSON JONES 2-s 14 F 34 YDS ListedSHANGAMUZO TRUE LAD  4 & UP, ROYAL ASCOT
1976 COED COCHION LAUSOGRECIAN GARDEN J HINDLEY 16-c 22.15 F MASQUED DANCER SEA KESTREL 4:55.01 
1975 CUMBERNAULD RIBOTGAZPACHO2 BEN HANBURY 22-d 22 F MEADOW MOSS HELLS GATE3 4:57.95 
1974 KING LEVANSTELL LE LEVANSTELLMY IDEA2 RYAN PRICE 8-c 22 F PARNELL POTENT COUNCILLOR 4:59.72 
1973 PEACOCK DEVONPEACE ROSE R PRICE 4-i 22 F TIM DING GUISCARD 5:19.414YO & UP
1972 CELTIC CONE CELTIC ASHFIRCONE F CUNDELL 3-d 22 F RELATE4 PETTY OFFICER 5:00.314YO & UP
1971 HICKLETON EXBURYFAN LIGHT B HILLS 22-a 22 F PARTHENON3 LE LEVANHOT 5:34.07 
1970 PARTHENON3 ACROPOLISMURAL5 H CECIL 3-j 22 F HICKLETON TIRCONAIL 4:57.80 
1969 LAURENCE O SAINT CRESPIN3FEEVAGH S MCGRATH 1-k 22 F VALOROSO2 RICHMOND FAIR 5:37.85 
1968 TUBALCAIN TANTIEMEORYCIDA E. GODDARD 23-a 22 F VALOROSO2 LANDIGOU 5:31.52 
1967 ALCIGLIDE ALCIDESILKEN GLIDER S. MC GRATH 5-h 22 F APPRENTICE2 GREY OF FALLODEN 5:21.58 
1966 PANIC15 PANASLIPPERRASH PROMISE2 J OXX (SNR) 5-a 22 F APPRENTICE2 VALENTINES DAY5   
1965 GREY OF FALLODEN ALYCIDONSISTER GREY DICH HERN 16-h 22 F COLD SLIPPER LIBERTY TRUCK 5:13.44  
1963 TRELAWNY2 BLACK TARQUININDIAN NIGHT GEORGE TODD 1-n 22 F GREY OF FALLODEN SANNAZARO 5:07.84 
1962 TRELAWNY2 BLACK TARQUININDIAN NIGHT GEORGE TODD 1-n 22 F AGREEMENT2 MOSS BANK 5:39.50 
1961 MOSS BANK MOSSBOROUGHGAMESMISTRESS THOMAS O’BRIEN 1-t 22 F AGREEMENT2 FARRNEY FOX   
1960 PREDOMINATE2 PRECIPTICGARRYHINCH T.E. LEADER 8-d 22 F FABIUS2 COLCHICUM2 5.03.70 
1959 BALI HAI11 MARCO POLOHONEYWOOD2 C BOYD-ROCHFORT 19-c 22 F SMILEY4 HAVASNAC 5:40.73 
1958 RALLY5 BIG GAMEMITRAILLEUSE2 R J COLLIN 16-h 22 F INDUNA2 MAGIC NORTH2 5:30.66 
1957 FLYING FLAG2 AIRBORNEFLAG STAR2 JEAN LAUMAIN 4-l 22 F STRAIT-JACKET BORGHETTO 5:08.65 
1956 BORGHETTO BOZZETTOLALMA D WATSON 4-n 22 F RAGD BITTER SWEET   
1955 BITTER SWEET MAZARIN4MONT BLEU FRANK HUDSON 11-f 22 F CUNNINGHAM RUNNING WATER2 5:27.04 
1954 BITTER SWEET MAZARIN4MONT BLEU FRANK HUDSON 11-f 22 F CHANTRY3 ARAM   
1953 LORD FOX VATELLORFOXTAIL M MARSH 3-i 22 F SEAPLANE3 NAPOLEON BONAPARTE 5:13.17 
1952 MEDWAY ORTHODOXMILLSTREAM G WINTER 3-h 22 F LE CAPRICORNE STRATHSPEY3 5:20.24 
1951 STRATHSPEY3 SCOTTISH UNIONMILLROCK N CANNON 3-h 22 F DARK WARRIOR GALATIAN 5.15.00 
1950 ALDBOROUGH STRAIGHT DEALPILCH F WALWYN 1-i 22 F VAL DRAKE MOSQUITO8   
1949 ALINDRAKE ADMIRAL DRAKELINDA27 E BOULLENGER 4-f 22 F VULGAN TROIS MOULINS   
1948 VULGAN SIRLANVULGATE J DE MORAVILLE 2-b 22 F SPAM MONSIEUR LAMIRAL   
1947 MONSIEUR LAMIRAL ADMIRAL DRAKEAETHELFLAED E CHARLIER 21-a 22 F REYNARD VOLANT FORD TRANSPORT   
1946 MARSYAS2 TRIMDONASTRONOMIE CHARLES-HENRI SEMBLAT 9-e 22 F URGAY RISING LIGHT   
1939 PRETENDER 2 MASSINEROYALISTE2 19-c 22 F CONTREVENT FOXLIGHT3   
1938 EPIGRAM SON-IN-LAWFLYING SALLY N CANNON 19-c 22 F       
1937 VALERIAN3 SON-IN-LAWHAINTONETTE J LAWSON 3-g 22 F       
1936 CECIL FOXLAWSTAR OF BLYTH J LAWSON 23-a 22 F       
1935 ENFIELD2 WINALOTFIRECREST3 CAPTAIN C BOYD ROCHFORT 9 22 F CECIL     
1934 BROWN JACK JACKDAWQUERQUIDELLA IVOR ANTHONY 2-e 22 F   DARK DEW   
1933 BROWN JACK JACKDAWQUERQUIDELLA IVOR ANTHONY 2-e 22 F CORN BELT SIGIRI   
1932 BROWN JACK JACKDAWQUERQUIDELLA IVOR ANTHONY 2-e 22 F BRULETTE     
1931 BROWN JACK JACKDAWQUERQUIDELLA IVOR ANTHONY 2-e 22 F ARCTIC STAR4 DELATE   
1930 BROWN JACK JACKDAWQUERQUIDELLA IVOR ANTHONY 2-e 22 F       
1929 BROWN JACK JACKDAWQUERQUIDELLA IVOR ANTHONY 2-e 22 F ARCTIC STAR4     
1928 FINGLAS BRULEURFAIR SIMONE PETER V. P. GILPIN 14-a 22 F       
1927 FINGLAS BRULEURFAIR SIMONE 14-a 22 F       
1926 VERMILION PENCIL GAINSBOROUGHRECTIFY R C DAWSON 2-e 22 F CLOUDBANK TRIC TRAC5   
1925 SECLIN OPOTTSA TONY A1 22 F CHARLEYS MOUNT     
1924 ROSE PRINCE PRINCE PALATINEEGLANTINE S DARLING 11-e 22 F KEROR STAR CHAMBER2   
1923 BUCKS HUSSAR SON-IN-LAWBRACELET3 3-i 22 F CONTREVENT FOXLIGHT3   
1922 AIR BALLOON STEDFASTHIGHNESS3 1-g 22 F       
1921 SPEARWORT SPEARMINTMONISIMA F LEACH 7-f 22 F BRACKET     
1920 HAKI RABELAISHASSEKI ALEC TAYLOR, JR. 12 22 F HAPPY MAN2 ST ELOI   
1919 ST ETOI TORPOINTLILY OF THE VALLEY 8-d 22 F JACK POINT4     
1914 FIZ YAMA SANTOIFIZZER4 22 F DALMATIAN ARDA   
1913 RIVOLI2 ROBERT LE DIABLEMARLIACEA 1-e 22 F HECTOR12 KING MIDAS2   
1912 JACKDAW THRUSHSAKUNTALA 1-r 22 F       
1911 ROYAL REALM PERSIMMONSAND BLAST 7-a 22 F       
1910 LAGOS SANTOIWISDOM MARE2 3-n 22 F       
1909 PURE GEM ISINGLASSLA VIERGE 5-d 22 F       
1908 TORPOINT TRENTONDONCASTER BEAUTY A TAYLOR 16-c 22 F RADIUM     
1907 TORPOINT TRENTONDONCASTER BEAUTY A TAYLOR 16-c 22 F MONSIEUR PERICHON GREAT SCOT   
1906 HAMMERKOP GALLINULECONCUSSION 19-c 22 F       
1905 HAMMERKOP GALLINULECONCUSSION 19-c 22 F       
1904 ZINFANDEL PERSIMMONMEDORA3 C BEATTY 16-d 22 F       
1903 ARIZONA2 OMNIUM2ATTRACTIVE2 2-s 22 F       
1902 WILLIAM THE THIRD ST SIMONGRAVITY J. PORTER 2-e 22 F       
1901 KILMARNOCK9 SIR DIXONMISS USED 19-b 22 F       
1900 GADFLY HAMPTONMERRY DUCHESS 22-d 22 F CHUBB GOBSECK   
1899 LE SENATEUR BERENGERFARCEUSE3 R COUNT 13-b 22 F GRACE SKELTON NOUVEAU RICHE3   
1898 PIETY2 SATIETYDEVOTE 4-l 22 F CARLTON GRANGE ST BRIS 5.26.80 
1897 ST BRIS ST SIMONNANDINE2 J PORTER 5-d 22 F QUEENWOOD     
1896 PRIDE MERRY HAMPTONSUPERBA 14 24 F OMNIUM2 ROCK DOVE   
1895 RAVENSBURY ISONOMYPENITENT 13-c 24 F       
1894 ABORIGINE EXILE3KOOKABURRA 8-k 24 F CALLISTRATE HOUNDSDITCH 5.30.00 
1893 BUSHEY PARK HAMPTONSUNSHINE 1-h 24 F INSURANCE8     
1892 BLUE-GREEN COERULEUSANGELICA 11-c 24 F BRACKEN13 HOUNDSDITCH 5.42.20 
1891 GONSALVO FERNANDEZCHERIE 19 24 F BARMECIDE PADUA   
1890 NETHERAVON2 AVONTESHIGHLAND LASSIE10 1-t 24 F PHILOMEL7 TEXTATOR   
1889 TRAYLES RESTLESS6MISS MABEL2 11-e 24 F       
1888 TIMOTHY HERMITLADY MASHAM 9-e 24 F SAVILE THE COB2   
1887 EURASIAN8 CAMBALLOLAIS3 22-b 22 F SIR KENNETH2 STONE CLINK   
1886 BLUE GRASS2 PAT MALLOYAMY FARLEY 6-a 24 F       
1885 ST GATIEN THE ROVERSAINT EDITHA J WAUGH 16 24 F       
1884 CORRIE ROY GALOPINCORRIE 3-l 24 F FAUGH-A-BALLAGH3 DONALD16 5.09.00 
1883 FAUGH-A-BALLAGH3 LORD GOUGHWEATHERGLASS 2-r 24 F WALLENSTEIN2 CREDO8 5.24.60 
1882 FIDDLER2 PREAKNESSMUSIC4 23-a 24 F FOXHALL PETRONEL  5.38.00
1881 ROBERT THE DEVIL BERTRAM2CAST OFF 1-a 24 F       
1880 THURIO CREMORNEVERONA 2-t 24 F RUPERRA WESTBOURNE   
1879 INSULAIRE2 DUTCH SKATERGREEN SLEEVES 22-c 24 F CASTLEREAGH THURIO   
1878 VERNEUIL MORTEMERREGALIA T. JENNINGS 17-c 24 F SAINT CHRISTOPHE     
1877 COLTNESS2 KING TOMCROCUS2 1-g 24 F       
1876 FREEMAN4 KETTLEDRUMHARICOT 10-a 24 F       
1875 DONCASTER STOCKWELLMARIGOLD 5-e 24 F THE SCAMP3 FEU DAMOUR2   
1874 KING LUD KING TOMQUI VIVE 19-b 24 F BOIARD     
1873 CREMORNE PARMESANRIGOLBOCHE W GILBERT 2-n 24 F VANDERDECKEN2    ALSO WON ASCOT GOLD CUP IN 1873
1872 MUSKET TOXOPHILITEWEST AUSTRALIAN MARE 3-d 24 F ALBERT VICTOR FAVONIUS   
1871 ROSICRUCIAN BEADSMANMADAME EGLENTINE 5-i 24 F MUSKET     
1870 TROCADERO MONARQUEANTONIA2 T. JENNINGS 2-r 24 F SIDEROLITE     
1869 RESTITUTION KING TOMSLANE MARE 12-g 24 F TROCADERO     
1868 BLINKHOOLIE RATAPLANQUEEN MARY 10-a 24 F       
1867 LECTURER COLSTERDALEALGEBRA2 2-d 24 F       
1866 STRAFFORD YOUNG MELBOURNEGAMEBOY MARE 8-i 22 F ELLAND2 BROWN BREAD   
1865 FILLE DE LAIR FAUGH-A-BALLAGHPAULINE3 5-g 24 F STRAFFORD     
  Add info for an additional year