Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
ARKLE CHALLENGE TROPHY CHASE - CHELTENHAM
 GREAT BRITAIN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 FOOTPAD8 CREACHADOIRWILLAMINA3 WILLIE P. MULLINS 4-i 16 F Grade IBRAIN POWER2 PETIT MOUCHOIR 4:02.40 HY, 5 RAN, 14-¾-38
2017 ALTIOR HIGH CHAPARRALMONTE SOLARO N HENDERSON 6-b 16 F Grade ICLOUDY DREAM ORDINARY WORLD 3m 55.50sGS, 9R, 7F, 6-9-7
2011 CAPTAIN CHRIS KINGS THEATREFUNCTION DREAM PHILIP HOBBS 2-e 2 MILES Grade IFINIANS RAINBOW2 REALT DUBH   
2010 SIZING EUROPE PISTOLET BLEUJENNIE DUN A E LYNCH 14-b 2 MILES Grade ISOMERSBY OSANA2 3m 52.60sGS. 12R. ¾-1¾-2¾
2009 FORPADYDEPLASTERER MOSCOW SOCIETYRUN ARTISTE THOMAS COOPER 23-a 16 F Grade IKALAHARI KING PLANET OF SOUND 4:01.00G-S,17R-15F., M: SH-5-3¼
2008 TIDAL BAY FLEMENSFIRTHJUNES BRIDE J HOWARD JOHNSON 2-h 2 MILES Grade IKRUGUYROVA NOLAND 4m 3.40sGS. 14R, 11F. 13-1½-NK
2007 MY WAY DE SOLZEN ASSESSORAGATHE DE SOLZEN A KING 2 MILES Grade IFAIR ALONG JACK THE GIANT2 3m 51.4sSF. 13R, 10F. 5-1-¾
2006 VOY POR USTEDES VILLEZNUIT DECAJEUL N G RICHARDS 16-a 2 MILES Grade IMONETS GARDEN FOREMAN 3m 52.2sGD. 14R, 12F. 1¼-5-2
2005 CONTRABAND2 RED RANSOMSHORTFALL M C PIPE 7-a 2 MILES Grade IASHLEY BROOK2 RIVER CITY 3m 53.10sGD. 19R. 17F. 1-4-1½
2004 WELL CHIEF NIGHT SHIFTWELLESIENA M C PIPE 4-o 2 MILES Grade IKICKING KING LE DUC2 3m 55.8sGD. 16R, 8F. 1-7-10
2003 AZERTYUIOP BABY TURKTEMARA2 PAUL F. NICHOLLS 16 F Grade IIMPEK ISIO 3:56.70GD, 16R, 8F. 1-7-10
2002 MOSCOW FLYER MOSCOW SOCIETYMEELICK LADY JESSICA J. HARRINGTON 5 16 F Grade ISEEBALD ARMATURK 3m 50.5GS, 12R-10F, M: 4-13-¾
2001Race Not Run
2000 TIUTCHEV SOVIET STARCUT AHEAD NICKY HENDERSON 11-d 2 MILES Grade ICENKOS DECOUPAGE 3m 46.5sGD. 12R, 9F. 8-8-5
1999 FLAGSHIP UBERALLES ACCORDIONFOURTH DEGREE PAUL NICHOLLS 1-x 2 MILES Grade ITRESOR DE MAI NIPPER REED 3m 58.2sGS. 14R, 12F. 2½-14-4
1998 CHAMPLEVE KENDORNILMEEN MARTIN PIPE 9-c 2 MILES Grade IHILL SOCIETY MANDYS MANTINO 3m 55.1sGS. 16R, 14F. SHD-1½-3
1997 OR ROYAL KENDORPOMME ROYALE MARTIN PIPE 20-c 2 MILES Grade ISQUIRE SILK CELIBATE 3:52.59R, 7F. ½-6-1¾
1996 VENTANA CANYON UN DESPERADOADARIYSA EDWARD O’GRADY 9-c 2 MILES Grade IARCTIC KINSMAN SUPER COIN 4m 0.5sGS. 16, 8F. 20-8-DIST
1995 KLAIRON DAVIS ROSE LAURELSTYRENE ARTHUR MOORE 3-e 2 MILES Grade ISOUND MAN CAMITROV 4m 7.2s11R.
1994 NAKIR NIKOSNABITA SIMON CHRISTIAN 14 2 MILES Grade IBAYDON STAR SOUTHOLT 4m 4s10R.
1993 TRAVADO STRONG GALEADELINA5 NICKY HENDERSON 1-d 16 F Grade I      
1992 YOUNG POKEY UNCLE POKEYYOUNG ROMANCE OLIVER SHERWOOD 9-e 2 MILES Grade I      
1991 REMITTANCE MAN PRINCE REGENTMITTENS NICKY HENDERSON 1-g 16 F Grade IUNCLE ERNIE REDUNDANT PAL 3:55.00GS. 14R, 8F. 6-6-5
1990 COMANDANTE5 CANDY CANEMEAKSTOWN JOSH GIFFORD 2-n 2 MILES Grade I      
1989 WATERLOO BOY DEEP RUNSAPPHIRE RED 14-c 2 MILES Grade ISOUTHERN MINSTREL SABIN DU LOIR   
1988 DANISH FLIGHT PITPANTANGLE TUT JIMMY FITZGERALD 16-f 2 MILES Grade I      
1987 GALAS IMAGE GALA PERFORMANCECHILITA3 MERCY RIMELL 16-f 2 MILES Grade I      
1986 OREGON TRAIL2 AUCTION RINGORIENTAL STAR2 SIMON CHRISTIAN 3-o 2 MILES Grade I      
1985 BOREEN PRINCE BOREENSANTA LUNA2 ANDREW MCNAMARA 7 2 MILES Grade I      
1984 BOBSLINE HIGH LINEGOLDEN DELICIOUS5 FRANCIS FLOOD 1-h 2 MILES Grade I      
1983 RYEMAN ANDREA MANTEGNAENNIRIS PETER EASTERBY 1-t 2 MILES Grade I      
1982 THE BROCKSHEE GOLDHILLPIN CLASP ARTHUR MOORE 3-d 2 MILES Grade ICLASSIFIED BRAVE FELLOW   
1981 CLAYSIDE QUAYSIDECLAY DUCK PETER EASTERBY 16-h 2 MILES Grade I      
1980 ANAGLOGS DAUGHTER ABOVE SUSPICIONANAGLOG 10 2 MILES Grade ICORRIB CHIEFTAIN NETHERTON   
1979 CHINRULLAH BLUERULLAHCHINOLA MICK OTOOLE 3-d 2 MILES Grade I      
1978 ALVERTON MIDSUMMER NIGHTALVERTONA PETER EASTERBY 1-m 2 MILES Grade I      
1977 TIP THE WINK2 TIEPOLOLAVARNA PAT TAYLOR 16-h 2 MILES Grade I      
1976 ROARING WIND2 ARTICULATENEAR THE WIND2 ROY CAMBIDGE 3-l 2 MILES Grade I      
1975 BRONCHO CHOU CHIN CHOWTEENAGE BLUES TONY DICKINSON B22 2 MILES Grade I      
1974 CANASTA LAD STRAIGHT LADWISE NELLIE PETER BAILEY 12-e 2 MILES Grade I      
1973 DENYS ADVENTURE SAINT DENYSFIRST ADVENTURE TIM FORSTER 4-i 2 MILES Grade I      
1972 PENDIL2 PENDRAGONDILISKA FRED WINTER 9-c 2 MILES Grade I      
1971 ALPHEUS6 VALERULLAHOLYMPIA19 TOM DREAPER 3 2 MILES Grade I      
1970 SOLONING SOLON MORNROYAL DEB3 FRED WINTER 1-n 2 MILES Grade I      
1969 CHATHAM12 ROMANY AIRGRANDE FILLE DE CAVALLINI 13-a 2 MILES Grade I     RENAMED FROM COTSWOLD CHASE
1968 THE HUSTLER2 WELSH ABBOTANEZULA EARL JONES 5-e 2 MILES       
1967 ARCTIC STREAM VULGANARCTIC LADY4 P ROONEY 3 2 MILES       
1966 ARCTIC SUNSET5 ARCTIC SLAVEGOLDEN SUNSET2 KEN OLIVER 7 2 MILES       
1965 FLYINGBOLT AIRBORNEEASTLOCK TOM DREAPER 3-m 2 MILES       
1964 GREEKTOWN2 MIDAS2FLYING EXIT 1964 GREEKTOWN 8-11-08 MICHAEL 12 2 MILES       
1963 BEN STACK TANGLESWEET VERNAL3 TOM DREAPER 5-j 2 MILES       
1962 PRUDENT BARNEY PRAXITHELESLADY BAGMAN BOBBY RENTON 7-e 2 MILES       
1961 MOUNTCASHEL KING KING HALALICE BITHORN TOM DREAPER 4-k 2 MILES       
1960 MAZURKA11 MENETRIERFARANDOLE3 RON SMYTH 13-c 2 MILES       
1959 FLAME GUN FLAMENCOLADY MUSTANG CHARLIE MALLON A2 2 MILES       
1958 FORTRIA FORTINASENRIA TOM DREAPER 7-b 2 MILES       
1957 BALLYATOM ANNATOMBALLYTOUCHY GEORGE BEEBY 2-e 2 MILES       
1956 SIR KEN2 LAEKEN2CARTE GRISE II WILLIE STEPHENSON 32 2 MILES       
1955 MANUSCRIT FAIR COPYMANADA4 FULKE WALWYN 1-u 2 MILES       
1954 ARMORIAL5 SOUVERAINSKIPERIA FULKE WALWYN 1-u 2 MILES       
1953 BRAMBLE TUDOR KING HALHEDGE LAW STEWART WIGHT 5 2 MILES       
1952 NAUTICAL PRINT LIGHTHOUSE2IMPRINT4 GERRY WILSON 21 2 MILES       
1951 RED STEEL2 STEEL-POINTROUGE GIRL FRANK CUNDELL 2-g 2 MILES       
1950 HIGH LEVEL5 LINKLATERBOBBIE MAC FRED RIMELL 2-h 2 MILES       
1949 GRAND REFRAIN2 -- BOBBY NORRIS 8 2 MILES       
1948 TOP CASH3 WAVETOPLITTLE CASH BOBBY NORRIS 26 2 MILES       
1947Race Not Run
1946 BRIGHT PENNY5 UMIDWAR- BOBBY NORRIS 3-h 2 MILES       
  Add info for an additional year