Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX QUINCEY - DEAUVILLE
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 ATTENDU ACCLAMATION2GWENSEB CARLOS LAFFON-PARIAS 16-g 1600 MT Grade IIIWIRELESS7 DICTON 1:40.01AUGUST 27. TURF: GOOD. 5 RAN. M: NK - 0.75 - 2 - SNK. (VDM)
2016 SIYOUSHAKE SIYOUNISHAKEYOURBODY FREDDY HEAD 1-x 1600 MT Grade IIICAOINTIORN WAIKIKA 1:37.98 
2015 JOHNNY BARNES ACCLAMATION2MAHALIA3 JOHN GOSDEN 6-e 1600 MT Grade IIISPOIL THE FUN STILLMAN3 1:40.232° D-H
2014 SOLOW SINGSPIEL4HIGH MAINTENANCE5 FREDDY HEAD 1-p 1600 MT Grade IIISPOIL THE FUN FIRE SHIP2 1:42.75 
2013 FIRE SHIP2 FIREBREAKMAYS DREAM WILLIAM KNIGHT 22-d 1600 MT Grade IIIBELGIAN BILL SPOIL THE FUN 1:39.70 
2012 FRACTIONAL3 MANDUROSHARP POINT ANDRE FABRE 10-c 1600 MT Grade IIIMOONWALK IN PARIS KING AIR 1:35.50 
2011 ZINABAA ANABAA BLUEZIGRALA MICHEL MACE 20-a 1600 MT Grade IIISANDYS CHARM AFRICAN STORY 1:39.50 
2010 ELUSIVE WAVE ELUSIVE CITYMULTICOLOUR WAVE JEAN-CLAUDE ROUGET 1-o 1600 MT Grade IIIVERTIGINEUX2 ARASIN 1:41.10 
2009 RACINGER SPECTRUM3DIBENOISE FREDDY HEAD 1-t 1600 MT Grade IIISAHPRESA KACHGAI 1:34.20 
2008 LAA RAYB STORM CATSOCIETY LADY3 M. S. JOHNSTON 4-g 1600 MT Grade IIIATHANOR HOLOCENE 1:36.80 
2007 KAVAFI ZAFONICLOXANDRA C. LAFFON PARIAS 6-d 1600 MT Grade IIIRICINE SPIRITO DEL VENTO 1:42.50 
2006 HELLO SUNDAY POLIGLOTEHELLO MOLLY2 CRIQUETTE HEAD-MAAREK 1-l 1600 MT Grade IIIRACINGER SVEDOV 1:42.30 
2005 SPECIAL KALDOUN ALZAOSPECIAL LADY4 D. SMAGA 8-d 1600 MT Grade IIICUPIDS GLORY VALENTINO7 1:43.40 
2004 AUTUMN GLORY4 CHARNWOOD FORESTARCHIPOVA G. WRAGG 7-f 1600M Grade IIIKELTOS MISTER SACHA 1:43.20 
2003 MY RISK3 TAKE RISKSMISS PAT4 J-M BEGUIGNE 3-h 1600M Grade IIISTAR VALLEY3 MISTER CHARM 1:39.60 
2002 DEVIOUS INDIAN DR DEVIOUSDANSEUSE INDIENNE ANDRE FABRE 4-i 1600M Grade IIIDEDICATION3 SPECIAL KALDOUN 1:38.20 
2001 ING ING BERINGSHES MY LOVELY N CLEMENT 10 1600M Grade IIIARKADIAN HERO DOMEDRIVER 1:38.70 
2000 PENNYS GOLD KINGMAMBOPENNYS VALENTINE PASCAL BARY 25 1600M Grade IIIISLAND SANDS LEAVE US LEAP 1:32.80 
1999 MAHBOOB MARJUMISS GRIS JOHN E. HAMMOND 8-h 1600 MT Grade IIISOLE CHE SORGI HOH CHI MIN   
1998 PERFECT VINTAGE SHIRLEY HEIGHTSFAIR SALINIA CORINE BARANDE-BARBE 16-c 1600 MT Grade IIISAND FALCON GREEN CARD3 1:36.50 
1997 MARATHON4 DIESISMOST PRECIOUS CHRISTIANE HEAD-MAAREK 1-l 1600 MT Grade IIIPARFAIT GLACE TROJAN SEA 1:43.80TURF: SOFT - 8R, 1-NK-8
1996 RISING COLOURS RUSTICAROGALINA2 P. DEMERCASTEL 4-i 1600M Grade IIITROJAN SEA BARRICADE 1:38.90 
1995 TWO OCLOCK JUMP BE MY GUESTMAGIC SPELL2 R. HANNON 8-i 1600M Grade IIIBISHOP OF CASHEL PHILANTHROP 1:40.0 
1994 POLLEN COUNT DIESISAPALACHEE HONEY JOHN H. M. GOSDEN 20-a 1600 MT Grade IIIETERNAL REVE FLAGBIRD 1:43.60 
1993 BON POINT SOVIET STARTWIXT2 A FABRE 1-p 1600 MT Grade IIISHARMAN2 EN ATTENDANT 1:40.20 
1992 DAMPIERRE LEAR FANDANSEUSE ETOILE FRANCOIS BOUTIN 2-d 1600M Grade IIIBURDUR BAKARI2 1:44.6 
1991 MASTERCLASS THE MINSTRELMONROE ANDRE FABRE 8-f 1600 MT Grade IIISAFAWAN BISTRO GARDEN 1:37.10 
1990 OCEAN FALLS WASSLHOMING PIGEON MYRIAM BOLLACK-BADEL 16-h 1600 MT Grade IIIRIVER OF LIGHT ITSABRAHMA 1:39.10 
1989 GO MILORD SOLICITOR2GO MILA MARCEL ROLLAND 1-n 1600 MT Grade IIIGIRL OF FRANCE TERSA 1:42.50 
1988 ALWAYS FAIR DANZIGCARDUEL MICHAEL STOUTE 19-b 1600 MT Grade IIIFOREIGN SURVIVOR ZELPHI 1:38.10 
1987 TOBIN LAD J O TOBINQUADRUPLE A FABRE 22-c 1600M Grade IIIPASTICCIO LIBERTINE   
1986 APELDOORN R B CHESNEGREY MAGIC PATRICK BARBE 5-j 1600M Grade IIINORTHERN ASPEN SPLENDID MOMENT   
1985 HERALDISTE LYPHARDHEIRESS PATRICK-LOUIS BIANCONE 21-a 1600 MT Grade IIINORTHERN ASPEN SHMAIREEKH   
1984 TELEPROMPTER WELSH PAGEANTOUIJA2 J.W. WATTS 12-b 1600 M Grade IIIBROCADE2 VACARME   
1983 GREAT SUBSTENCE PRETENSEGAY NORTHERNER MITRI SALIBA 3-e 1600M Grade IIIPAMPABIRD MIGHTY FLY   
1982 KING JAMES2 ENGLISH PRINCEMARY OF SCOTS G BONNAVENTURE 4-i 1600M Grade IIIPAMPABIRD ABSENTIA   
1981 PHYDILLA LYPHARDGODZILLA OLIVIER DOUIEB 6-b 1600M Grade IIIDIAMOND PROSPECT TELLURANO   
1980 KILIJARO AFRICAN SKYMANFILIA OLIVIER DOUIEB 11-e 1600M Grade IIITASSMOUN CALLIO   
1979 BELLYPHA LYPHARDBELGA ALEC HEAD 16-b 1600M Grade IIITOPSY2 CAMDEN TOWN   
1978 LYPHEOR LYPHARDKLAIZIA C BARTHOLOMEW 4-r 1600M Grade IIITANNENBERG3 SMOGGY 1:38.40 
1977 TREPAN BREAKSPEARQUIRIQUINA FRANCOIS BOUTIN 26 1600M Grade IIISANEDTKI SILK SLIPPER2  3 YO & UP
1976 ELLORA WHAT A PLEASUREDARK DESIGN A BREASLEY 1-l 1600M Grade IIIMONSANTO HAPPY NEW YEAR 1:38.593 YO & UP
1975 BRINKMANSHIP GO MARCHINGTIDDLYWINKS MIGUEL CLEMENT 1-p 1600 MT Grade IIIGIRL FRIEND DANDY LUTE 1:39.20 
1974 LILOY BOLD BIDDERLOCUST TIME A PENNA 16-c 1600M Grade IIIBOLDBOY GAY STYLE 1:36.00 
1973 AFRICAN SKY SING SINGSWEET CAROLINE ARTHUR KLIMSCHA 6-e 1600M Grade IIISPARKLER SERVANNE 1.36.30 
1972 SPARKLER HARD TACK2DIAMOND SPUR R.W. ARMSTRONG 2-e 1600M Grade IIIJAN EKELS TOM PLAYFAIR 1.34.50 
1971 SPARKLER HARD TACK2DIAMOND SPUR F.L. ARMSTRONG 2-e 1600 M Grade IIIDAN REGIS BLINIS 1.43.10 
1970 LORENZACCIO KLAIRONPHOENISSA NOEL MURLESS 5-h 1600M MONTICELLO8 PRUDENT MISS 1.47.00 
1969 HABITAT SIR GAYLORDLITTLE HUT JOHNSON HOUGHTON 4-r 1600M MIGE     
1968 PRESTO JAVELOTPATIO2 ARTHUR BATES 1-d 1600 M Grade IIIMONTEVIDEO AGY 1.36.0013 RAN
1967 ST PADARN ST PADDYABELIA2 NOEL MURLESS 6-f 1600 MT DEDINI PAPPE   
1966 DISCORDIA ESCORIAL5DIME 2-n 1600 M Grade III      
1965 WHITE FIRE PETITIONDANIRA FRANCOIS MATHET 9-c 1600M TARANSAY2 DERRING-DO 1.39.00 
1963 CROSSEN SILNETCROSSBEL GEORGE BRIDLAND 13-c 1600 M Grade III      
1962 NICE GUY DEMOCRATICPRUDENT POLLY 14-c 1600 M Grade III      
1961 CLARIONNEUR CLARIONTENEBREUSE JOHN CUNNINGTON 1-l 1600 MT       
1960 FAIREY GANNET FAIR TRIALNORTHERN GLEAM JOHN CUNNINGTON 10-b 1600M Grade III      
1957 EL RELICARIO RELICSAPONITE 27-a 1600 MT       
1956 DJANET DJEBEANATH 12-e 1600M       
1953 DYNASTIE2 SOUVERAINNUGGET3 14-e 1600 M Grade III      
1948 DAMNOS DJEBELORLAMONDE CHARLES SEMBLAT 14-f 1600 M Grade III      
1947 CLARION DJEBELCOLUMBA 1-n 1600M ETOILE PERLEE    3° VAGABOND
1946 CUADRILLA TOURBILLONBOUILLABAISSE CHARLES SEMBLAT 14-b 1600MT Grade IIIVAGABOND4    3° DOROGOI
1943 PUYMIROL PUITS DAMOURLOTERIE NATIONALE 2-i 1600M Grade IIIPLACIDE2 CARINA9  MAISONS-LAFFITTE
1942 BALTHAZAR EPINARDBILTZALIA 1-s 1600 MT LALCAZAR CELTICIUS  LONGCHAMP
1941 NOVALAISE FIRDAUSSILA NIVE2 17-b 1600M Grade IIILOET    3° ROI DE NAPLES
1939 CELTICIUS FERIDOONGIGOLETTE4 11-e 1600 MT ANTINEUS ALCONA4   
1936 PAMINA4 ABBOTS SPEEDREINE DE SABA3 4-i 1600M Grade IIIAMBROSE LIGHT FRAGRANCE3   
1935 TARA TEDDYJEAN GOW PERCY CARTER 13-c 1600M Grade IIIMASTER VERE LA SPEZZIA   
1934 JOCRISSE COMEDY KING2JONICOLE CHARLES DEFEYER 7-d 1600 MT IROQUOIS6 FANAR   
1933 TRAGHETTO2 RIALTOTREACLE6 12 1600 MT Grade IIIJUMBO2    3° VERTIGINEUX
1932 ZIANI2 ZIONISTCOME ALONG CHARLES CUNNINGTON 1-m 1600 MT SISTERARI DISGUISE2   
1931 WOOD VIOLET KSARPERVENCHERES J. WELSH 3-f 1600 MT FOUR IN HAND3    2 PARTANTS
1930 SLIPPER ABBOTS TRACEOUR LIZ GEORGE NEWTON 4-i 1600 MT Grade III  FLYING FOOL3  2° MYKETTE
1929 LION HEARTED2 SIR GALLAHAD3GUERRIERE 10-d 1600 MT TIVOLI2    3° CLARAWOOD
1928 DICKENS11 RABELAISDIEUZE W. BARKER 1-t 1600M Grade IIIPACHALIK2 MIGNAPOUF   
1927 SONGE SUNDARISALAMANCA2 CHARLES CUNNINGTON 13-b 1600M PEDANT GOLDEN HOPE9   
1926 KING ARTHUR21 TEDDYBLUE GIRL5 G. NEWTON 7-a 1600M COSQUILLOSA4 MASKED MARVEL2   
1925 GOLDEN HOPE9 MAGELLAN3GRENELLE4 E. CHARLIER 1-s 1600M PACIFIC16 SELECT9   
1923 SELECT9 SAINT JUST2SELENE3 8-d 1600 M Grade III      
1922 ZARIBA SARDANAPALEST LUCRE 9-e 1600 M Grade III      
1920 SOURBIER GORGOSSAPIENTIA 19 1600 M Grade III      
  Add info for an additional year