Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
FURSTENBERGRENNEN - GROSSER SPARKASSENPREIS - BADEN-BADEN/DUSSELDORF
 GERMANY - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 DYNAMIC LIPS EXCELLENT ARTDEVILISH LIPS LöWE A. 8-d 1400 MT ListedSUBTLE KNIFE LIPS PLANET   
2015 MOMAYYAZ ELUSIVE QUALITYSURREALISM 8-d 1600 MT ListedQUEENIE21 ROMANCE STORY2   
2014 ERIC8 TERTULLIANERICARROW CHR V D RECKE 5-d 2050 MT Grade IIISIMBA11 FIRESTORM7 2:09.13TURF: SOFT TO HEAVY; 5 RAN
2013 SI LUNA KALLISTOSIGNORITA3 WILLIAM MONGIL 13-e 1600 MT ListedJULISSIMA SOPRANA3 1:40.01 
2012 ANDOLINI3 KALLISTOAUENPRACHT ANDREAS WOHLER 20-c 2100 MT Grade IIIRAHEB SALON SOLDIER 2:08.88GROSSER SPARKASSENPREIS
2011 DIATRIBE7 TERTULLIANDIACADA KLUG M. 1-h 1400 MT ListedWOLKENBURG JARDINA2 2:02.41 
2010 MAGIC EYE8 NAYEFMUCH COMMENDED 1-m 1400 MT ListedDOUALA3 AUJIANG   
2009 TOUGHNESS DANON TIGER HILLTEMPLERIN ANDREAS WöHLER 8-b 2000 MT Grade IIIPALERMO20 FALUN2 2:04.48TURF: GOOD
2008 LIANG KAY DAI JINLINTON BAY UWE OSTMANN 7-b 2000 MT Grade IIIREDOLENT4 DUELLANT2 2:11.42GOING SOFT
2007 PERSIAN STORM4 MONSUNPRIVATE LIFE JENS HIRSCHBERGER 9 2000 MT Grade IIILORD HILL DAVIDOFF4 2:02.61GOING GOOD
2006 WALERIA ARTANWIOLANTE HANS-JURGEN GROSCHEL 5-h 2000 MT Grade IIISENOR DALI DARK DANCER2 2:10.70GOING HEAVY
2005 DAY WALKER DR DEVIOUSISLAND RACE ANDREAS SCHUTZ 5-h 2000 MT Grade IIICROSSPEACE SALUTINO 2:02.23 
2004 LYONELS GLORY GREEN DESERTLA VIRGINIA URS SUTER 9-e 2000 MT Grade IIISALDENTIGERIN QUILANGA 2:06.25  
2003 BIG BAD BOB BOB BACKFANTASY GIRL JOHN L. DUNLOP 1-k 2000 MT Grade IIISENEX WINNING DASH 2:03.40  
2002 WILLINGLY6 SECOND SETWINARA3 RALF SUERLAND 7 2000 MT Grade IIIART ANTIQUE SIR GEORGE TURNER 2:05.20 
2001 PRYOR KORNADOPENINSULA3 ANDREAS SCHUTZ 4-n 2200 MT Grade IIIMONOS BARSETTO 2:02.20 
2000 SWORD LOCAL LOCAL SUITORSAPPHO7 MARIO HOFER 16-c 2200 MT Grade IIIINDIAN RUBY SUBIACO 2:25.00 
1999 HIBISCUS2 LAW SOCIETYHOLD ON3 ANDREAS SCHUTZ 1-l 2200 MT Grade IIIUNIVERSUS ITUANGO 2:18.80 
1998 INDIKATOR2 SILLERYINDICA ANDREAS WOHLER 4-n 2200 MT Grade IIISCORNED2 RUSSIAN HOPE 2:16.80 
1997 MARCH GROOM RUNAWAY GROOMMARFAS ALIBI ATTILA FRIEBERT 1-n 2200 MT Grade IIIFERRARI DONT WORRY 2:16.10 
1996 WURFTAUBE ACATENANGOWURFBAHN HARRO REMMERT 5-h 2200 MT Grade IIINARRABETH SURAKO 2:16.10 
1995 SOLON2 LOCAL SUITORSCILLA HEINZ JENTZSCH 16-c 2200 MT Grade IIIJURAL RIFAPOUR 2:18.10 
1994 TWEN KONIGSSTUHLTHEA HARRO REMMERT 8-b 2200 MT Grade IIITIKKANEN VIALLI 2:17.90 
1993 STERNKONIG KALAGLOWSTERNWAPPEN THEO GRIEPER 5-d 2000 MT Grade IIIBARON FERDINAND DREAM FOR FUTURE 2:13.50 
1992 NON PARTISAN ALLEGEDSUNNY BAY ANDRE FABRE 1-n 2200 MT Grade IIICOLON GLANVILLE 2:16.70 
1991 TAO GORYTUSLAURIER DOR ANDREAS WOHLER 2-e 2200 MT Grade IIIHONDO MONDO FAIRY DANCER3 2:18.60 
1990 ERDELISTAN LASHKARIEUNOMIA ALAIN DE ROYER-DUPRE 14 2200 MT Grade IIIHIGHNESS LADY SURIKHANA 2:19.80 
1989 PREMIER AMOUR SALMON LEAPFLAMME DAMOUR ROBERT COLLET 12-g 2200 MT Grade IIIOBRERO2 SIR FELIX 2:22.30 
1988 CARROLL HOUSE LORD GAYLETUNA MICHAEL JARVIS 14-c 2200 MT Grade IIIDALGAN TWIST KING 2:19.40 
1987 ZAMPANO ROCKETZAUBERIN HEINZ JENTZSCH 1-w 2200M Grade IIIMAJORITAT POLISH COUNT2 2:16.5 
1986 EL SALTO SURUMUESCADA HEINZ JENTZSCH 19 2200M Grade IIITIBERIUS2 ARC 2:18.8 
1985 LIRUNG CONNAUGHTLIRANGA HEINZ JENTZSCH 9-e 2200M Grade IIIMACS REEF SWIFT AND SURE2 2:20.2 
1984 ROMANA4 NEBBIOLORHODOS HEIN BOLLOW 1-b 2200M Grade IIIAUGUST5 ELEGANT AIR 2:15.1 
1983 HARLY PHARLYHELVETIQUE JOHN L. DUNLOP 1-w 2200 MT Grade IIINOVELLE KAISERJAGER 2:16.60 
1982 ANNO LOMBARDANATEVKA HEINZ JENTZSCH 9-h 2200M Grade IIIDONNA WICHITA PAGENO 2:19.5 
1981 TI AMO2 KAISERADLERTIARELLA2 FRANZ-FELIX SCHREINER 16-a 2200 MT Grade IIIWINDMESSER BELESPRIT 2:15.80 
1980 LUDOVICO DAYS AT SEALUNAR RENDEZVOUS HARRO REMMERT 1-b 2200 MT Grade IIIATAXERXES SILVER LOOK 2:15.80 
1979 GIRLANDAJO CORTEZGABI ARTHUR-PAUL SCHLAEFKE 16-g 2200 MT Grade IIINUNCIO2 BIRTHDAY LOVE 2:17.10 
1978 NELUSKO KAISERADLERNIGERIA HEIN BOLLOW 4-r 2200 MT Grade IIIRODAUN FALKENHAIN 2:19.40 
1977 NORTH STOKE NORTHFIELDSMOTHER2 JOHN L. DUNLOP 5-e 2200 MT Grade IIILA TOUR CONTE GRANDE 2:20.50 
1976 TUTTLINGER ALPENKONIGTRIEST ARTHUR-PAUL SCHLAEFKE 8-b 2200 MT Grade IIIST JOLES KOENIGSALPEN 2:15.20 
1975 MONZENO2 LUCIANOMASTINETTA HEINZ JENTZSCH 11-e 2200 MT Grade IIICARVO GERNEGROSS 2:16.40 
1974 TANNENHORST SODERINITREIBERWEHR HEINZ GUMMELT 21-a 2200 MT Grade IIIBENEDIKT2 LORD UDO 2:16.30 
1973 HORST-HERBERT ROMULUSHOOTER HEIN BOLLOW 16-h 2200 MT Grade IIIMIRANDO TELEMACH 2:19.60 
1972 CARACOL TANERKOCRAPE BAND SVEN VON MITZLAFF 4-f 2200 MT Grade IIISCHIWAGO PRINCE IPPI 2:20.40 
1971 DULCIA ORSINI2DULCIANA HEIN BOLLOW 10-a 2200 MT RUSTAN THUMELUNG 2:18.70 
1970 LOMBARD AGIOPROMISED LADY HEINZ JENTZSCH 1-d 2200 MT FAVORIT2 NORBERT 2:16.00 
1969 LILIE NECKARLEGENDE SVEN VON MITZLAFF 16 2200 MT TANNENBRUCH EL SALVADOR9 2:23.50 
1968 SEEBIRK BIRKHAHNSEEFAHRT ISTVAN KESZTHELYI 9-c 2200 MT BACCHUS ELVIRO 2:17.50 
1967 BUSSARD DELAROCHEBONA HEIN BOLLOW 28 2200 MT TANIA2 PALAMON2 2:20.30 
1966 SAWARA WATTEAUSANTA CRUZ2 JOHN M. OXX, SR. 5-d 2200 MT MARSILIO MATO GROSSO 2:24.40 
1965 NACHTFLUG ORSINI2NEBELKRAHE SVEN VON MITZLAFF 1-w 2200 MT FIORAVANTI2 KAISERPFALZ 2:30.30 
1964 MARINUS MASETTO2MAKRA VALENTIN SEIBERT 31 2200 MT SKAT2 KRONZEUGE 2:19.30 
1963 CELIA7 NIZAM3COSTA BRAVA SVEN VON MITZLAFF 1-n 2200 MT GLADSTONE3 FANFAR 2:23.90 
1962 SUDAN NIZAM3SORGFALT SVEN VON MITZLAFF 16 2200 MT NOVALIS AMBOSS2 2:19.50 
1961 ARARDO MASETTO2ARALIA K. KELLER 9-h 2200 MT ALTMARK3   2:19.503° ORLY
1960 KAISERADLER NEBELWERFERKAISERWURDE SVEN VON MITZLAFF 5-h 2200 MT ANTARKTISSTURM WINDE 2:29.70 
1959 ORDINATE NEBELWERFEROSTZONE SVEN VON MITZLAFF 8-a 2200 MT BASUTO TOUT ET RIEN 2:32.90 
1958 ALETSCH HONVEDALKE K. KELLER 9-h 2200M ANDREA2 IVANHOE23 2:23.50 
1957 NISOS TICINONIXE ADRIAN VON BORCKE 4-r 2200M MENES ADIOS8 2:22.00 
1956 BERNARDUS ALLGAUBLUMENMADEL MAX SCHMIDT 9-h 2100M OLIVERI ISCHIA 2:16.30 
1955 MASETTO2 OLYMPMIMOSA HANS BLUME 31 2100M SILVER CITY2 NEIDHARDT 2:11.60 
1954 MAKRA TICINOMAKRONE HANS BLUME 31 2100 MT GABOR5 ADEBAR   
1953 SALUT4 NUVOLARISOLDATENTREUE OTTO SCHMIDT 16-h 2100 MT ALMA MATER MARANON3 2:14.00 
1952 LEIDENSCHAFT WIRBELWINDLA BOURRASQUE HANS BLUME 9-b 2100 MT JANA AUTOKRAT2 2:19.00 
1942 AUREOLUS2 JANUS7AUSNAHME WALTER HELD 7 2000 MT GRADIVO TRIBOULET 2:10.90RUN IN HOPPEGARTEN
1941 NUVOLARI OLEANDERNEREIDE ADRIAN VON BORCKE 4-r 2100 MT PINDARELLA MEERTAUCHER 2:22.40 
1939 OCTAVIANUS WALLENSTEINODALISKE GEORGE ARNULL 6-e 2100 MT SONNENORDEN ORGANDY 2:13.90 
1938 PROCLE CAVALIERE DARPINOPRIDE OF ERAN F. REGOLI 1-u 2100 MT WUNDERHORN ELBGRAF 2:20.30 
1937 GAIO SANS CRAINTEJANE ANDREE F. REGOLI 1-i 2100 MT INIGA ISOLANI TROLLIUS 2:25.80 
1936 WAHNFRIED FLAMBOYANTWINNICA FREDERIC FOSTEN 4-o 2100 MT HUANGUELEN PERIANDER 2:18.80 
1935 CONTESSINA5 OLEANDERCONTESSA MADDALENA A. ALTHOF 4-b 2100 MT DORNROSE GLAUKOS3 2:16.00 
1934 EHRENPREIS PRUNUSEDELREIS ALBERT SCHLAEFKE 4-b 2100 MT AGALIRE ATHANASIUS 2:15.40 
1933 UNKENRUF PRUNUSNOTE3 M. LUCKE 20-a 2100 MT ARJAMAN CALVA5 2:13.40 
1932 OSTERMADEL GULLIVER4TAIGA16 2-d 2100 MT LORD NELSON7 WIDERHALL3 2:16.20 
1931 WOLKENFLUG WALLENSTEINDIE WOLKE GEORGE ARNULL 6-e 2100 MT SICHEL   2:26.50 
1930 ALBA3 WALLENSTEINARABIS GEORGE ARNULL 9-h 2100 MT MAFALDA GREGOR 2:15.80 
1929 TANTRIS PERGOLESETAUSENDSCHON 4-d 2100 MT     2:17.80 
1928 CASTEL SARDO VERWOODLA CARPE HENRY COUNT 2200 MT LUPUS3 CONTESSA MADDALENA 2:30.20 
1927 OLEANDER PRUNUSORCHIDEE2 GEORGE ARNULL 6-e 2200 MT AUSBUND TORERO2 2:43.20 
1926 NAPLOPO PAZMANNAPKELET A. PEJACSEVITCH 1-b 2200 MT INDIGO5 HODUR 2:32.80 
1925 WEISSDORN PRUNUSWIENER MADEL GEORGE ARNULL 6-e 2000 MT ADITI SISYPHUS 2:12.00 
1924 ROSALBA CARRIERA LEMBERGVENTURA3 FEDERICO TESIO 2-n 2000 MT OSTREA   2:25.00 
1923 GANELON PERGOLESEGRAVE AND GAY FREDERIC FOSTEN 1-a 2000 MT     2:18.00 
1922 ALPENROSE6 NUAGEANTWORT W. SPADEMANN 9-h 2000 MT KAIROS2 SIMSON 2:24.00 
1921 CHRYSOLITH TURMFALKE- 2000 MT     2:10.00 
1913 CYKLON SPEARMINTCYANEAN JOHN WATTS 6-f 2000 MT MOSCI KSIAZE TURLUPIN 2:16.10 
1912 SARRASIN MACDONALD2SARABANDE WILLIAM WEBB 1-g 2000 MT DOLOMIT   2:21.703° QUI
1911 ROYAL FLOWER8 FLORIZEL2ROYAL MAZE JAMES H. MC CORMICK 3-l 2000 MT ECAILLE LE SOPHA   
1910 MABOUL PERTHMAD 4-d 2000 MT STAR17    3° SECOURS
1909 FRERE LUCE CHILDWICKLA FRIERE 13-d 2000 MT HAG TO HAG FERVOR   
1908 FAUST SARABANDFESTA G. WALKER 16-c 2000 MT FOR EVER6    3° LITOUN
1907 SEJAN TIBERESORBONNE2 6-a 2000M   FABULA  2° ROSSIGNOL
1906 HAMMURABI2 GALLINULEHELM2 RICHARD WAUGH 6-e 2000M DERBY CUP2    DH WITH DERBY CUP V. RIGHTAWAY
1905 PHOENIX3 ROYAL HAMPTONST THEODORA 27-a 2000M Grade IIICLYDE     
1904 MACDONALD2 BAY RONALDMYRTLEDINE RICHARD CARTER 17-b 2000M OB SAMSAM2   
1903 LA CHINE WAR DANCE2FLYING COLUMN 19-b 2000M Grade IIISIGNOR2    3° LESPARRE
1902 NORDLANDFAHRER HANNIBALNORDLICHT2 8-f 2400 MT MANHATTAN15 LETZTER MOHIKANER 2:40.00 
1901 SLANDERER4 REALIST2SLANG5 W. PALMER 10-e 2400 MT     2:41.50 
1900 WINFRIED2 ST GATIEN- CHARLES PLANNER 4-b 2400 MT     2:44.00 
1899 GOBSECK LITTLE DUCKGLENCARA3 1-t 2400 MT       
1898 NICOSIA13 NICKEL4SANTAELLA G. JOHNSON 2-f 2400 MT MAIKONIG    3° BIGOUDIS
1897 GERANIUM8 CHAMANTVERBENA25 J. C. DALEY 12 2400 MT       
1895 ARMBRUSTER RECORDER2ARCHERESS4 J. C. DALEY 5-h 2400 MT IMPULS     
1894 KONIGSKRONE2 RECORDER2KONIGIN J. C. DALEY 4-f 2400 MT       
1893 ILSE SARABANDLITTLE SISTER8 W. DEANS 2-i 2400 MT       
1892 NORA3 PETERMINERVA7 11-e 2400 MT       
1891 TAMBOUR-MAJOR GOOD HOPE11- J. C. DALEY 2400 MT       
1890 BARDE6 PETRARCHHESSENPREIS H. MARSH 24 2400 MT AHNENPROBE     
1889 FLEDERMAUS FLIBUSTIERLA FARANDOLE RICHARD WAUGH 4-b 2400 MT       
1888 WALLFAHRT CHAMANTWALHALLA9 RICHARD WAUGH 4-b 2400 MT       
1887 LUCRETIA16 THE PALMERHANNAH9 JAMES COOTER 5-f 2400 MT       
1886 DICTATOR5 GILES THE FIRSTLITTLE DIGBY 5-e 2400 MT       
1885 TRIFTIG CHAMANTTHRIFTY9 10-d 2400 MT       
1884 CAMBUS CAMBUSCAN2- J. REEVES 2400 MT       
1883 MARIA3 THE PALMERKISASSZONY J. C. DALEY 16 2400 MT       
1882 TITTLE TATTLE3 BUCCANEERCLAIRETTE ANGOT JOSEPH BUTTERS 23-a 2400 MT       
1881 WILDSCHUTZ3 SAVERNAKE2WILLKUR G. SAYERS 4-b 2400 MT       
1880 KALEB2 COMPROMISE3LEA15 10 2400 MT      INAUGURAL RUNNING
  Add info for an additional year