Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PREIS DER SPARKASSEN-FINANZGRUPPE - BADEN-BADEN
 GERMANY - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 VA BANK ARCHIPENKO2VINALES2 M. JANIKOWSKI 4-m 2000 MT Grade IIIPOTEMKIN8 FELICIAN 2:04.89 
2015 PAS DE DEUX10 SADDEXPALUCCA3 ALMENRäDER Y. 4-n 2000 MT Grade IIIWILDPARK3 LUCKY LION3   
2014 NAUSICA TIME DUBAWINAMAT 12-b 2000 MT Grade IIINUNTIUS2 ZAZOU2   
2013 POLISH VULCANO LOMITASPOLSKA INFA HANS-JURGEN GROSCHEL 13-a 2000 MT Grade IIIEARL OF TINSDAL PETIT CHEVALIER 2:03.75GOING: GOOD
2012 MIKHAIL GLINKA GALILEO4LADY KARR A SHAVUEV 3-c 2000 MT Grade IIINAVARRA QUEEN NEATICO 2:06.37GOOD TO SOFT - 9 RAN
2011 ZAZOU2 SHAMARDALZAZA TOP W. HICKST 2-f 2000 MT Grade IIIEMPIRE STORM2 ALTAIR STAR 2:09.19 
2010 BUDAI DAI JINBEJARIA W. HICKST 6-e 2000 MT Grade IIISCOLARI LIANG KAY 2:07.05 
2009 WIESENPFAD WAKY NAOWALDBEERE WALDEMAR HICKST 5-h 2000 MT Grade IIIWALZERTRAUM2 IL DIVO2 2:04.00GOING GOOD - 12 RAN
2008 PRINCE FLORI LANDOPRINCESS LIBERTE SASCHA SMRCZEK 8-c 2000 MT Grade IIILORD HILL WIESENPFAD 2:01.46 
2007 WIESENPFAD WAKY NAOWALDBEERE WALDEMAR HICKST 5-h 2000 MT Grade IIIKITON SIMPLE EXCHANGE 2:00.83GOING GOOD
2006 WHITE LIGHTNING5 STERNKONIGWHISPERING GRASS4 UWE STECH 21-a 2000 MT Grade IIIMOHANDAS BAILAMOS4 2:05.35GOING SOFT
2005 DALICIA2 ACATENANGODYNAMIS2 PETER RAU 1-h 2000 MT Grade IIISOLDIER HOLLOW BOULE DOR 2:02.06 
2004 SOLDIER HOLLOW IN THE WINGSISLAND RACE PETER SCHIERGEN 5-h 2000 MT Grade IIILONGRIDGE3 MORBIDEZZA 2:04.25 
2003 DIAMANTE2 ACATENANGODAWN SIDE ANDREAS WOEHLER 19-b 2000 MT Grade IIIPICOTEE4 LONGRIDGE3 2:05.85 
2002 TARENO SADDLERS HALLTRICLARIA PETER SCHIERGEN 1-t 2000 MT Grade IIISALDENSCHWINGE POTEMKIN3 2:02.19 
2001 DIAMANTE2 ACATENANGODAWN SIDE ANDREAS WOHLER 19-b 2000 MT Grade IIIPEARLMIX KARAKAL2 2:03.02 
2000 ELLE DANZIG ROI DANZIGELEGIE2 ANDREAS SCHUTZ 19 2400 MT Grade IIIHANGOVER SQUARE KARAKAL2 2:03.50 
1999 ELLE DANZIG ROI DANZIGELEGIE2 ANDREAS SCHUTZ 19 2000 MT Grade IIIKALATOS SAMBAKONIG 2:02.40 
1998 HAPPY CHANGE SURUMUHAPPY GINI ANDREAS WOHLER 9-f 2000 MT Grade IIIALDINO3 GO BOLDLY 2:02.90 
1997 DEVIL RIVER PEEK SILVER HAWKBLACK TULIP2 BRUNO SCHUTZ 7-a 2000 MT Grade IIIZERO PROBLEMO SAMBAKONIG 2:04.90 
1996 ARTAN BE MY NATIVECAMBRIDGE LODGE MARTIN ROLKE 14-c 2000 MT Grade IIIDEVIL RIVER PEEK MUSETTA 2:01.50 
1995 HONDERO DAMISTERHONE B. OLSSON 1-l 2000 MT Grade IIIUPPER HEIGHTS NO DANCER2 2:05.90 
1994 CEZANNE AJDALREPROCOLOR M. STOUTE 13-e 2000 MT Grade IIIVINCENZO IRON FIGHTER 2:05.70TOTES RENNEN 3.LATMOS
1993 KARINGA BAY ARDROSSHANDY DANCER G. MOORE 19-a 2000 MT Grade IIISUGUNAS LE JARDIN 2:04.40 
1992 KARINGA BAY ARDROSSHANDY DANCER G. MOORE 19-a 2000 MT Grade IIISUGUNAS PAST MASTER 2:03.00 
1991 TURFKONIG ANFIELDTHEKLA UWE OSTMANN 8-b 2000 MT Grade IIIBIN SHADDAD KARINGA BAY 2:02.70 
1990 BIN SHADDAD RIVERMANEXPEDIENCY FRAU ERIKA MADER 8-a 2000 MT Grade IIITWIST KING SIR FELIX 2:03.40 
1989 TWIST KING KONIGSSTUHLTWISTLADY PETER LAUTNER 4-m 2200 MT Grade IIIDIEGO OUR ELIASO 2:17.10 
1988 MEDICUS2 KONIGSSTUHLMINZA BRUNO SCHUTZ 31 2200 MT Grade IIIDANISH DANCER WINWOOD 2:20.20 
1987 EL SALTO SURUMUESCADA HEINZ JENTZSCH 19 2400 MT Grade IIIARC KAMIROS 2:27.30 
1986 ANATAS PRIAMOSANATEVKA HEINZ JENTZSCH 9-h 2400 MT Grade IIICASSIS3 GANYMED 2:29.60 
1985 ANATAS PRIAMOSANATEVKA HEINZ JENTZSCH 9-h 2400 MT Grade IIILOVE LETTER2 DIU STAR 2:30.20 
1984 TOMBOS CARACOLTOLIMA2 HEINZ JENTZSCH 12-e 2400 MT Grade IIITIROLER MANTELANO 2:29.20 
1983 BELESPRIT FRONTALBRIDEUSE SVEN VON MITZLAFF 20-a 2400 MT Grade IIIALEX4 KATAPULT 2:30.70 
1982 LUDOVICO DAYS AT SEALUNAR RENDEZVOUS HARRO REMMERT 1-b 2400 MT Grade IIIREVLON BOY ATAXERXES 2:28.90 
1981 WAUTHI AUTHIWAIT AND TAKE THEO GRIEPER 4-o 2400 MT Grade IIINUNCIO2 LUDOVICO 2:27.90 
1980 HOHRITT PENTATHLONHONORA4 ERICH PILS 8-c 2000 MT Grade IIILOBSTER FALKENHAIN 2:35.60 
1979 LORIMER ALPENKONIGLOIRE2 SVEN VON MITZLAFF 16 2400 MT Grade IIIMARZVOGEL PIT 2:38.80 
1978 PRAIRIE SNOOPY PENTATHLONPRAIRIE BUNNY BRUNO SCHUTZ 1-e 2400 MT Grade IIILIDO2 SAN VICENTE 2:29.20 
1977 EBANO TANERKOELEKTRA7 HEINZ JENTZSCH 19 2400 MT Grade IIIGIMONT TUTTLINGER 2:35.40 
1976 BABANT LUCIANOBELLARY O. LANGNER 14-b 2400 MT Grade IIIBENEDIKT2 HORST-HERBERT 2:29.00 
1975 MARDUK2 ORSINI2MARLIA HEIN BOLLOW 19 2400 MT Grade IIIATHENAGORAS BENEDIKT2 2:29.80 
1974 RUBENS2 ORSINI2ROOM MATE3 O. LANGNER 19 2400 MT Grade IIINAIPUR2 HORST-HERBERT 2:29.60 
1973 SCHIWAGO MASETTO2SHURA HEINZ JENTZSCH 16-c 2400 MT Grade IIIMARCELLO6 UNIKUM 2:33.60 
1972 LOMBARD AGIOPROMISED LADY HEINZ JENTZSCH 1-d 2400 MT Grade IIIFLORINO MADRUZZO 2:31.90NOW A G3
1971 SEGNES ANATOLSAZARINA W.HEßLER 16 2000 MT TAJO FANT 2:33.20 
1970 TAJO WAIDMANNTREIBERWEHR H. GUMMELT 21-a 2400 MT CORTEZ AKARI 2:31.90 
1969 FANT ALMEIDOFUGUNG HEIN BOLLOW 9 2400 MT GOLDBUBE TAJO 2:36.30 
1968 NORFOLK2 MASETTO2NAMEDY SVEN VON MITZLAFF 1-w 2400 MT GOLDBUBE BIRGITZ 2:32.40 
1967 BIRGITZ NARASBETA15 H. DANNER 8-c 2400 MT BLAUER REITER GOLDBUBE 2:31.80 
1966 GOLDBUBE ORSINI2GESPIELIN A. BALTROMEI 1-a 2400 MT FONTANUS KRONZEUGE 2:37.10TOTES RENNEN AUF 1.PLATZ
1965 WIESENKLEE CHIEFWIESENBLUTE JOHANNES KUHR 5-h 2400 MT WINDBRUCH OPPONENT3 2:43.40 
1964 CHER WILWYNCIEL DE PLUIE SVEN VON MITZLAFF 12-c 2400 MT KAISERSTUHL ZAUBERFLUG 2:33.80 
1963 NOVUM TABRIZNANNE A. KLIMSCHA 4-r 2400 MT TRAUMKONIG2 PRUNK 2:39.60 
1962 VENI PRODOMOVENETIA4 G. ZUBER 3-c 2400 MT OPPONENT3 KAISERADLER 2:33.50 
1961 ALPSEE NEBELWERFERASGARD SVEN VON MITZLAFF 9-h 2400 MT KAISERADLER ASPIRATION2 2:32.60 
1960 TURKRANO TURKHANRAHNEE G WARNEZ 13-b 2000 MT AGIO MOHIKANER 2:40.30SOFT
1959 TURKRANO TURKHANRAHNEE MAURICE PLAINE 13-b 2400 MT MENES UTRILLO 2:35.10NORMAL
1958 OBERMAAT GOODYOFFENBARUNG HANS BLUME 8-a 2400 MT NOGARO ATON5 2:37.70 
1957 FRANC TIREUR MIEUXCEFAIRSHOT H. BAUMGARTNER 1-k 2400 MT SULTAN24 BACKBORD2 2:36.20 
1956 NIZAM3 TICINONEREDA K. KELLER 4-r 2400 MT MAGUS5 SULTAN24 2:36.80INAUGURAL RUNNING
  Add info for an additional year