Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
OETTINGEN-RENNEN - BADEN-BADEN
 GERMANY - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 PAS DE DEUX10 SADDEXPALUCCA3 YASMIN ALMENRADER 4-n 1600 MT Grade IIDEGAS15 DRUMMER10 1:40.12 
2015 VADAMOS MONSUNCELEBRE VADALA ANDRE FABRE 20-d 1600 MT Grade IIMERRY ME3 DIPLOMAT20 1:39.52 
2014 HERE COMES WHEN DANEHILL DANCERQUADS MELODY ANDREW BALDING 14-b 1600 MT Grade IIAMARON2 MAGIC ARTIST2 1:42.48 
2013 GEREON2 NEXT DESERTGOLDEN TIME6 C. ZSCHACHE 1-a 1600M Grade IIFELICIAN EMPIRE STORM2 1.38.95 
2012 HIGHLAND KNIGHT2 HIGHLAND PARKMY LADY LOVE ANDREW BALDING 21-a 1600M Grade IIDUX SCHOLAR VAGABOND SHOES2 1:38,5511 RAN
2011 SHAMALGAN FOOTSTEPSINTHESANDGENEVALE A. SAVUJEV 19-b 1600M Grade IIALIANTHUS BLUE PANIS 1.37.48 
2010 EMERALD COMMANDER PIVOTALBRIGITTA5 SAEED BIN SUROOR 9-f 1600M Grade IIEARL OF FIRE FABIANA11 1.39.54 
2009 PREMIO LOCO PRIZEDCRAZEE MENTAL CHRIS WALL 6-e 1600M Grade IIKONIG CONCORDE EARL OF FIRE 1:38,00 
2008 LOVELACE8 ROYAL APPLAUSELOVELEAVES MARK JOHNSTON 1-k 1600M Grade IIPEACE ROYALE SEHREZAD 1:39.85 
2007 MI EMMA SILVANOMI ANNA ANDREAS WOHLER 2-n 1600M Grade IISOLDIER HOLLOW KONIG TURF 1:36.20 
2006 NOTABILITY3 KINGS BESTNOBLE ROSE MICHAEL JARVIS 19-c 1600M Grade IIAZAROLE LATERAL6 1:44.86 
2005 MARTILLO ANABAAMALTAGE RALF SUERLAND 23-b 1600M Grade IINEAR DOCK BRUNEL3 1:37.62 
2004 PEPPERSTORM BIG SHUFFLEPASCA2 UWE OSTMANN 4-n 1600M Grade IICHECKIT ASSIUN 1:41.77 
2003 PASSING GLANCE5 POLAR FALCONSPURNED ANDREW BALDING 22-c 1600M Grade IIBEAR KING ZAREWITSCH3 1:37,38 
2002 ZAREWITSCH3 NIGHT SHIFTZAYRABA PETER SCHIERGEN 9-c 1600M Grade IIIHOREION DIRECTA TOUCH DOWN3 1:38.10 
2001 UP AND AWAY2 LE GLORIEUXULTIMA RATIO2 ERIKA MADER 7 1600M Grade IIITOUCH DOWN3 AGHNOYOH 1:38.58 
2000 BERNARDON SUAVE DANCERBEJARIA PETER SCHIERGEN 6-e 1600M Grade IIIPROUDWINGS POWER FLAME2 1:39.40 
1999 WHITE HEART GREEN DESERTBARARI MARK S. JOHNSTON 14-b 1600 MT Grade IIIINTRUDER2 HAAMI 1:37.17 
1998 POWER FLAME2 DASHING BLADEPIKANTE ANDREAS WOHLER 13-a 1600M Grade IIIEQUITY PRINCESS INTRUDER2 1:37.78GD, 7R, M-1-NK-1¼
1997 WAKY NAO ALZAOWAKY NA BRUNO SCHUTZ 19-b 1600M Grade IIIEDEN ROCK2 GOTHENBERG 1:37.33 
1996 LA BLUE BLUEBIRDLA LUGANESE BRUNA SCHUTZ 9-e 1600M Grade IIISINYAR MILL KING 1:36.78 
1995 A MAGICMAN THE WONDERAYANAPA HARTMUT STEGUWEIT 22-a 1600M Grade IIILADONI CHATO 1:43.31 
1994 ROYAL ABJAR GONE WESTENCORELLE ANDREAS WOHLER 5-g 1600M Grade IIISPERANSELLA KARINGA BAY 1:40,64 
1993 ZABAR DANCING BRAVEBROCADE2 JONATHAN PEASE 14-a 1600M Grade IIIVISTO SI STAMPI PAY HOMAGE 1:35.88 
1992 ACTEUR FRANCAIS AL NASRKILMONA ANDRE FABRE 9-c 1600 MT Grade IIIYOUNG MOON IRISH STEW 1:43.18 
1991 ENHARMONIC DIESISCONTRALTO WILLIAM E.R.H. HASTINGS-BASS 19 1600 MT Grade IIIMESSAGE PAD IRISH STEW 1:39.50 
1990 LAST MIDNIGHT CHIEF SINGERVITALISE JONATHAN PEASE 1-w 1600M Grade IIIIZILLE BATZUSHKA 1:39.00 
1989 VAL DES PRES BELLYPHAVALLEE DES FLEURS ELIE LELLOUCHE 3-g 1600M Grade IIIFILIA ARDROSS ROYAL TOUCH 1:41.60 
1988 PATRIACH LONDON BELLSJULIP JOHN DUNLOP 4-c 1600M Grade IIILUZUM GRAVELOT 1:41.60 
1987 NESHAD SHARPEN UPNASSEEM MICHAEL STOUTE 6-d 1600M Grade IIISERATINO NICE DYNASTY 1:40.60 
1986 EVES ERROR BE MY GUESTAPPLE PEEL MICHAEL STOUTE 7-a 1600M Grade IIICHARTINO BRAZZAKA2 1:40.00 
1985 HOT RODDER FORLIIN HOT PURSUIT JOHN DUNLOP 8-h 1600M Grade IIIKUFUMA NOUVEAU ROI 1:37.50 
1984 HOYER RARITYMOMBONES HARRY THOMPSON-JONES 3-d 1600 MT Grade IIISTRAWBERRY ROAD FINIANS RAINBOW3 1:39.30 
1983 DRUMALIS TUMBLE WINDVIRNA IAN BALDING 5-j 1600M Grade IIILOFTY3 SOLARSTERN 1:38.30 
1982 SPANISH POOL GAY FANDANGOWATERMARK2 JEREMY HINDLEY 14-b 1600M Grade IIIPRINCES GATE MISTER ROCKS 1:38.30 
1981 ASPROS SPARKLERANTWERPEN THEO GRIEPER 7-f 1600M Grade IIIBARDENAC GHADEER 1:38.30 
1980 MINERS LAMP HIGH TOPCOAL FACE BARRY HILLS 3-d 1600M Grade IIIPELOPONNES CLARETE 1:38.40 
1979 SLENDERHAGEN ALPENKONIGSAXIFRAGA HEINZ JENTZSCH 16-c 1600M Grade IIITRIANON8 PELOPONNES 1:42.10 
1978 GRACIOSO2 POLEAXFRANCESCA4 HENRI GLEIZES 1-e 1600M Grade IIIBAUDELAIRE SPRINGFIELD HOUSE 1:37,90 
1977 VIVI LUCIANOVITESSE3 OSKAR LANGNER 6-e 1600M Grade IIITRUSTED BONITO3 1:41.10 
1976 ANTUCO ESPRESSOALMYRA HEINZ JENTZSCH 9-h 1600M Grade IIIWALDLAUFER TIRADE 1:39.40 
1975 BALY ROCKETTE CROCKETBALETTA CHARLES G.MILBANK 1-n 1600M Grade IIIGARZER IMPULSIVO 1:38.00 
1974 ACE OF ACES VAGUELY NOBLESOFARSOGOOD MAURICE ZILBER 8-f 1600M Grade IIIFLINTHAM GARZER 1:37.10 
1973 GARZER ZANKGAVOTTE3 ANTON POHLKOTTER 16-g 1600M Grade IIIAKBAR4 LEONIDAS4 1:37.20 
1972 RUBENS2 ORSINI2ROOM MATE3 HORST DANNER 19 1600M Grade IIISCHUTZE2 AKBAR4 1:39.80 
1971 ROCKET CROCKETRAASAY ANTON POHLKOTTER 2-g 1600M HILLBILLY2 KOMMODORE2 1:34.50 
1970 FRED BABU OUR BABUPRINCESS FREDA R.PELAT 4-l 1600M ARIADNE5 BASALT 1:32.90 
1969 AVANCE6 IVORY TOWER3ANTARKTIDA J. KESZTHELJI 11-d 1500M SAGUARO4 AMFORTAS3 1:31.40TOTES RENNEN AUF PLATZ 2/3
1968 BUSSARD DELAROCHEBONA HEIN BOLLOW 28 1600M KADETT ARCARO2 1:33.10 
1967 PASTEUR BURGERMEISTERPRALINE GEORG ZUBER 2-d 1600M LAGOPEDE WAIDWERK 1:40.50 
1966 OBERBOOTSMANN NEARULAOFFENBARUNG HEIN BOLLOW 8-a 1600 MT DORNKAAT SCALOTTAS3 1:43.20 
1965 NOVALIS OWEN TUDORNADIA ALBERT KLIMSCHA 4-r 1600M BAJAZZ OBERBOOTSMANN 1:41.00 
1964 NOVALIS OWEN TUDORNADIA ALBERT KLIMSCHA 4-r 1600M BIRKENWALD THURGAU 1:41.00 
1963 PARABOLA ATATURKPROMPT PAYMENT ALBERT KLIMSCHA 16-a 1600M OPTIKUS BIRKENWALD 1:45.70 
1962 OCEANA6 DARIUSOFFENBARUNG H. THALHEIM 8-a 1600M HOMER3 KEILER 1:38.90 
1961 CAMPANILE6 NEBELWERFERCAMPANULA2 SVEN VON MITZLAFF 1-n 1600M MARAT11 MAXIMUM 1:40.20 
1960 CAMPANILE6 NEBELWERFERCAMPANULA2 SVEN VON MITZLAFF 1-n 1600M NOVUM OCULI 1:45.00 
1959 NETTUNO2 TICINONARNI3 E. MICHAEL 4-r 1600M Grade IIPRINZESS ADDI MODUS3 1.41.60 
1958 MAGLIASO NUVOLARIMAREN W. KELLER 2-w 1600M Grade IILEUCHTFEUER WADO2 1.42.40 
1957 PRINZ AGA AGAMEMNONPINDARELLA GRAF MANFRED LEHNDORFF 1-s 1600M Grade IIADMIRAL23 WILDOTTER 1.43.70 
1956 LAUFFEUER TICINOLIEBESGOTTIN MAX SCHMIDT 7-b 1600M Grade IINEBELGEIST MOGADOR6 1.43.90 
1955 ZOBEL5 WAHNFRIED- K. KELLER 1600M Grade IISONICA3 MAKARIT 1.39.00 
1954 DER UNHOLD ORATORUNGEWITTER ALBERT SCHLAEFKE 14-f 1600M Grade IIFALKE2 AGA7   
1953 DON JUAN15 TICINOJULIANE2 JOSEF HOCHSTEIN 1-t 1600M Grade IIGLETSCHER2 AGA7 1.39.20 
1952 MAUD11 ABENDFRIEDENTURKISCH MOKKA G. REINICKE 27 1600M Grade IIBERNADOTTE8 PRODOMO 1.43.50 
1951 WACHOLDIS ORATORWACHE ALBERT SCHLAEFKE 4-o 1600 MT NACHTWIND CEZANNE4 1:40.00 
1948 SALVATOR7 ABENDFRIEDENSOMMERFREUDE VALENTIN SEIBERT 6-f 1600M Grade IISOWAS FAUN3   
1944 PIONIER2 SINDPENANG J. COTTER 11-c 2000 MT SCHWARZKUNSTLER EFFENDI2 2:06.00 
1943 FIGARO3 OLEANDERFLORIA ADRIAN VON BORCKE 19-c 1600M ARNIKA6 REICHSORDEN2 1.44.00 
1942 FLYING CALL RODOSTOCARTE DE VISITE A ALTHOF 32 1600M Grade II  KUMBUKE 1.45.202° SPEERWERFER
1941 MEERTAUCHER ATHANASIUSMEERESTILLE CH. COOTER 8-g 1600M Grade IIHIDALGO9 CORVIGLIA9 1.47.50 
1939 REICHSFURST FAVOR2REICHENAU A. VON NEGELEIN 1-m 1600M Grade IIBARSDORF CUNDRY 1.39.30 
1938 KAMERADSCHAFTER ALDFORD- G. REINICKE 1600M Grade IIFLORIAN13 PFEIFERKONIG 1.41.70 
1937 FIDELITAS3 GRAF FERRYFIDES7 VALENTIN SEIBERT 16-c 1600M Grade IIHEIMFAHRT HADRIAN11 1.41.20 
1936 WIENER WALZER3 OLEANDERWIENER MADEL GEORGE ARNULL 6-e 1600M Grade IILEUTHEN MARQUIS12 1.40.00 
1935 ANDANTE13 ALDFORDANTONIA ROBERT UTTING 9-h 1600M Grade IIARTISCHOCKE ENAK 1.43.00 
1934 ENAK ANAKREONEIDECHSE ALBERT SCHLAEFKLE 4-b 1600M Grade IIFAMASINO BLITZ24   
1933 ENAK ANAKREONEIDECHSE 4-b 1600M Grade IIBRIOCHE5 ORKADIER 1.43.80 
1932 ORKADIER FERVORORKADE 23-a 1600M Grade II    1.42.20 
1931 LAOTSE DIADUMENOSLA SAUTERELLE 10-d 1600M Grade II    1.44.00 
1930 DIANTHUS5 PRUNUS- 9-b 1600M Grade II    1.40.80 
1929 OBERWINTER LANDGRAF2OBLATE 14-f 1600M Grade II    1.40.00 
1928 TEUTONE LALANDTEUFELSROSE F. FOSTEN 20-b 1600M PALU2   1.44.003RD: GERANIUS
1927 PALU2 LANDGRAF2PERLE7 13-a 1600M Grade II    1.42.4 
  Add info for an additional year