Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GOLDENE PEITSCHE - BADEN-BADEN
 GERMANY - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 SON CESIO ZAFEENSLITANA HENRI ALEX PANTALL 1-x 1200 MT Grade IIDARING MATCH MILLOWITSCH 1:07:7611 STARTERS; WON BY HEAD (JRD)
2016 DONNERSCHLAG BAHAMIAN BOUNTYDAME HESTER CARVALHO 6-b 1200 MT Grade IIMARKAZ FORGINO 1:09.43 
2015 SHINING EMERALD CLODOVILJANAYEN WöHLER A. 7 1200 MT Grade IISON CESIO DARING MATCH 1:09.19AUGUST 30. TURF GOOD. 10 RAN. M: HD - 0.75 - 0.5 - 2 (@)
2014 SIGNS OF BLESSING INVINCIBLE SPIRITSUN BITTERN FRANCOIS ROHAUT 2-d 1200 MT Grade IIISON CESIO ALCOHUAZ 1:13.9113 STARTERS; WON BY 1 1/4 LENGTHS (JRD)
2013 GIANT SANDMAN FOOTSTEPSINTHESANDSHARAMANA RUNE HAUGEN 9-c 1200 MT Grade IIGAMMARTH NAMERA 1:09.22GOOD TO SOFT - 13 RAN
2012 FERRO SENSATION PAOLINIFIT TO SKI J PUBBEN 16-c 1200 MT Grade IIGOVINDA3 BOOMERANG BOB 1:10.92GOOD TO SOFT - 12 RAN
2011 SILVERSIDE2 PLEASANTLY PERFECTLYRICAL GHOST F. SANCHEZ 9-b 1200 MT Grade IISMOOTH OPERATOR5 CLAIRVOYANCE3 1:09.61 
2010 AMICO FRITZ FASLIYEVARCTIC APPEAL HENRI-ALEX PANTALL 9-h 1200 MT Grade IICONTAT GILT EDGE GIRL 1:11.38 
2009 WAR ARTIST ORPEN2ROYAL SOLITAIRE3 JAMES EUSTACE 7 1200 MT Grade IISMOOTH OPERATOR5 LE BIG 1:08.06GOING GOOD - 8 RAN
2008 OVERDOSE3 STARBOROUGHOUR POPPET2 SANDOR RIBARSZKI 7-a 1200 MT Grade IIABBADJINN STARLIT SANDS 1:08.21 
2007 ELECTRIC BEAT SHINKO FORESTDIVINE GRACE2 CHRISTIAN SPRENGEL 22 1200 MT Grade IISANTIAGO ATITLAN BAHAMA MAMA3 1:09.04 
2006 LINNGARI INDIAN RIDGELIDAKIYA DIEGO LOWTHER 13-c 1200 MT Grade IIDONATELLO4 SOAVE 1:11.76 
2005 STRIKING AMBITION MAKBULLADY ROXANNE ROGER CHARLTON 2-d 1200 MT Grade IILUCKY STRIKE4 OMASHERIFF 1:07.94 
2004 RAFFELBERGER AUENADLERROYAL CAT2 MARIO HOFER 1-m 1200 MT Grade IIKEY TO PLEASURE2 LUCKY STRIKE4 1:09.47 
2003 STORMONT2 MARJULEGAL STEPS HUGH COLLINGRIDGE 16-c 1200 MT Grade IISOAVE LUCKY STRIKE4 1:08.12 
2002 NOBEL PRIZE2 LODENORMAS LADY DIEGO LOWTHER 1-w 1200 MT Grade IIRED LIASON SACHO2 1:11.27SOFT
2001 VISION OF NIGHT NIGHT SHIFTDREAMAWHILE JOHN DUNLOP 3-f 1200 MT Grade IISARTORIAL2 CALL ME BIG 1:08.34 
2000 BARROW CREEK CADEAUX GENEREUXBREADCRUMB PETER SCHIERGEN 1-l 1200 MT Grade IIIKAKA2 SUNDERLAND2 1:09.40TURF: GOOD
1999 KEOS RIVERMANKONAFA JOHN HAMMOND 22-b 1200 MT Grade IIGORSE2 TERTULLIAN 1:08.97 
1998 AREION BIG SHUFFLEAERLEONA ANDREAS WOHLER 1-w 1200 MT Grade IIAUENADLER AVERTI 1:08.66 
1997 DONT WORRY ME DANCING DISSIDENTDIVA ENCORE GUY HENROT 22-c 1200 MT Grade IIDYHIM DIAMOND GLOBAL PLAYER 1:09.65TURF: GOOD
1996 DARING DESTINY DARING MARCHRAUNCHY RITA KARL BURKE 1-w 1200 MT Grade IIHEVER GOLF ROSE A MAGICMAN 1:10.21 
1995 HEVER GOLF ROSE EFISIOSWEET ROSINA JOE NAUGHTON 13-e 1200 MT Grade IILAVINIA FONTANA WESSAM PRINCE 1:10.64TURF: SOFT
1994 MUNAAJI STORM CATGROWTH RATE ANDREAS WOEHLER 10-a 1200 MT Grade IIBUNTY BOO GLENLIVET 1:09.89SOFT
1993 ROBIN DES PINS NUREYEVRARE MINT FRANCOIS BOUTIN 8-c 1200 MT Grade IISURPRISE OFFER NASR ALLAH 1:08.55 
1992 ELBIO PRECOCIOUSMAGANYOS PETER MAKIN 6-d 1200 MT Grade IITWAFEAJ WEDDING OF THE SEA 1:12.99 
1991 NICHOLAS DANZIGLULU MON AMOUR SUSAN PIGGOTT 9-f 1200 MT Grade IISILICON BAVARIA ROMAN PROSE 1:09.20 
1990 FLOWER GIRL3 PHARLYDANCING MEG HARRY THOMPSON-JONES 20-b 1200 MT Grade IIISILICON BAVARIA ROMAN PROSE 1:10.02 
1989 ASTRONEF BE MY GUESTMILL PRINCESS ROBERT COLLET 8-c 1200 MT Grade IIISAVAHRA SOUND SIMON RATTLE 1:10.93 
1988 ASTRONEF BE MY GUESTMILL PRINCESS ROBERT COLLET 8-c 1200 MT Grade IIICRICKET BALL CANANGO 1:11.10 
1987 SIMON SACC COLOMBIAN FRIENDKRETA LENNART JARVEN 16-a 1200 MT Grade IIIHOME PLEASE CLASSIC SEASON 1:10.40 
1986 PREMIERE CUVEE FORMIDABLECLICQUOT JONATHAN PEASE 11-g 1200 MT Grade IIITARIB SIMON SACC 1:10.60 
1985 GABITAT ARCH SCULPTORGOLDEN HOSTESS2 B. GUBBY 1-w 1200 MT Grade IIIOROJOYA MISS STANFORD 1:09.90D-H 2° PLACE
1984 CELESTIAL DANCER GODSWALKOULANOVA A. HIDE A11 1200 MT Grade IIIGABITAT NEPHRITE2 1:11.60 
1983 GABITAT ARCH SCULPTORGOLDEN HOSTESS2 BRIAN GUBBY 1-w 1200 MT Grade IIIFAVORIDGE CELESTIAL DANCER 1:10.10 
1982 TINAS PET MUMMYS PETMERRY WEATHER G. HUFFER 12-b 1200 MT Grade IIIMILK HEART GABITAT 1:10.30 
1981 RABDAN BOLD LAD2BUALIM ROBERT ARMSTRONG 3-o 1200 MT Grade IIIESCLAVO KING 1:09.30 
1980 SONG OF SONGS2 SONG2SOLTERA LENNART JARVEN 5-e 1200 MT Grade IIIESCLAVO MAR GREIG 1:10.60 
1979 IRON RULER2 LYPHARDLINDERA CHRISTIAN DE WATRINGANT 12-g 1200 MT Grade IIIDEVON DITTY UBEDIZZY 1:11.20 
1978 CAGLIOSTRO DSCHINGIS KHANCAVANELL HEIN BOLLOW 19-a 1200 MT Grade IIINEPHRIT WELSH CAPTAIN 1:11.80 
1977 BALBOA BOLD LAD2SADAIRS BOUQUET A. LEIDENFRAOST 9-e 1200 MT Grade IIIKRONENKRANICH ANDRANG 1:09.80 
1976 KRONENKRANICH STUPENDOUSKRONPRINZESSIN THEO GRIEPER 5-h 1200 MT Grade IIITARIK HILLANDALE 1:12.30 
1975 STEEL HEART HABITATA6 DERMOT WELD 7 1200 MT Grade IIITARIK AKBAR4 1:14.80 
1974 FLINTHAM FORTINO2PAGASAI DENYS SMITH 3-o 1200 MT Grade IIIAKBAR4 GARZER 1:13.70 
1973 GARZER ZANKGAVOTTE3 ANTON POHLKOTTER 16-g 1200 MT Grade IIISHEBA2 PALOWELL 1:10.30 
1972 RUBENS2 ORSINI2ROOM MATE3 HORST DANNER 19 1200 MT FEDERGEIST HEAVENLY BOSS 1:12.10 
1971 FIRESIDE CHAT FAIR RULERDETERMINE GAL D. MARK 3-i 1200 MT HEAVENLY BOSS ROCKET 1:12.30 
1970 GERONA5 HEREROGELTUNG HORST DANNER 21 1200 MT QUEBRACHO AVANCE5 1:10.30 
1969 PENTATHLON ENNISPALMURAL HORST DANNER 3-j 1200 MT BURGLAR CARRY RULER 1:14.90 
1968 ROSETTA II ORSINI2ROMY2 ALBERT KLIMSCHA 14-c 1200 MT REBELL FORTUNA PENTATHLON 1:12.30 
1967 PENTATHLON ENNISPALMURAL HORST DANNER 3-j 1200 MT REBELL FORTUNA DOUPAULETTE 1:13.30 
1966 WIRBEL2 HOOK MONEYWHINSWAY HANS BLUME 20-b 1200 MT DSCHINGIS KHAN DOUPAULETTE 1:17.70 
1965 SLEIPNIR3 ORSINI2SAHARA HANS BLUME 9 1200 MT DSCHINGIS KHAN WIRBEL2 1:14.10 
1964 BOW TIE GOLDEN CLOUDSCARF T. ASSARSON B4 1200 MT GRACCHUS WIRBEL2 1:13.50 
1963 ANATOL ABERNANTADRIANA2 ALBERT KLIMSCHA 16 1200 MT CIGANY ARAGON7 1:18.70 
1962 VICTORINA THE PHOENIXDRYAD MAJ. P.M. NELSON 13-b 1200 MT WESTORKAN ERDBALL 1:12.70 
1961 ERDBALL ABENDFRIEDENERINNERUNG HEINZ JENTZSCH 9-c 1200 MT TACHOMETER ALISMA 1:12.60 
1960 ADLON MAGNATAMIE3 H. THALHEIM 6-e 1200 MT BENNIGSEN WICHT 1:17.40 
1959 WETTCOUP CARAN DACHEWACHOLDIS MANFRED LEHNDORFF 4-o 1200 MT ADLON BENNIGSEN 1:13.90 
1958 NIOBE3 PEARL DIVERNAXOS3 ADRIAN VON BORCKE 4-r 1200 MT GALAHAD3 OPTIMUS 1:17.00 
1957 FALLOTT ASTERIOSFRIEDRICHSDORF ADRIAN VON BORCKE 9-h 1200 MT BLYSMUS GALAHAD3 1:18.00 
1956 LIEBESLIED TICINOLIEBESGOTTIN MAX SCHMIDT 7-b 1200 MT GIGERL GALAHAD3 1:19.20 
1955 ATATURK TICINOADRIANA2 ADRIAN VON BORCKE 16 1200 MT SONICA BAAL3   
1954 BAAL3 GUNDOMARBLAUE ADRIA HANS BLUME 9-h 1200 MT BILL7 SONICA   
1953 LIEBESMAHL TICINOLIEBESGOTTIN MAX SCHMIDT 7-b 1200 MT NIEDERLANDER BAAL3 1:14.00 
1952 ANTONIUS3 EFFENDI2ADLERFEE A. OLEJNIK 16 1200 MT WALK OVER3 WINDSTILLE 1:14.00 
1950 ANTONIUS3 EFFENDI2ADLERFEE JOHANNES KUHR 16 1200 MT ILBENSTADT LIEBESORKAN 1:13.20 
1949 HONVED OLEANDERHORNCASTLE GEORG ZUBER 3-c 1200 MT NIEDERRHEIN2 BURGERMEISTER 1:13.50 
1948 NACHTFALKE ARJAMANNUMA W. DORNIS 1-w 1200 MT NEBELWERFER FEUERGEIST2 1:19.80 
1944 TICINO ATHANASIUSTERRA ADRIAN VON BORCKE 20-b 1200 MT TRAUMEREI3 ANNELIESE2 1:12.50 
1943 CARAMELLE TAJ AKBARFELICITA ALBERT SCHLAEFKE 16-f 1200 MT FIGARO3 CORALLENKETTE 1:13.00 
1942 FIGARO3 OLEANDERFLORIA ADRIAN VON BORCKE 19-c 1200 MT BERBER2 KUMBUKE 1:17.50 
1941 REXOW LAMPOSRITTERKRONE ANTON OLEJNIK 13-c 1200 MT FLORIDIA5 FARIDA6 1:12.80 
1940 KUMBUKE LAMPOSCRESCENDO4 ANTON OLEJNIK 4-k 1200 MT KAMERADSCHAFTLER FLORIDA5 1:14.80 
1939 FLORIDA5 GRAF ISOLANIFORSYTHIA4 ADRIAN VON BORKE 9-h 1200 MT KUMBUKE ATIS2 1:13.00 
1938 GELA AURELIUSGROLLE NICHT VALENTIN SEIBERT 1-a 1200 MT FORMIDABLE13 REICHSFURST 1:15.70 
1937 FEURIGE2 GRAF ISOLANIFEUER ANTON OLEJNIK 19-c 1200 MT DARDANOS2 TEMPO14 1:14.40 
1936 DARDANOS2 LALANDDEDY ADRIAN VON BORCKE 19-b 1200 MT CONTESSINA5 MUSKAT3 1:14.60 
1935 JANITOR2 FERVORJANE PIERNEY F. MURRAY 16-d 1200 MT ATHANASIUS TRAVERTIN 1:12.60 
1934 JANITOR2 FERVORJANE PIERNEY J. COOTER 16-d 1200 MT CASSIUS2 VIADUCT3 1:13.40 
1933 LAOTSE DIADUMENOSLA SAUTERELLE ADRIAN VON BORCKE 10-d 1200 MT ENAK NAPOLEON38 1:13.90 
1932 ROCHUS PERGOLESEREGIMENTSTOCHTER 1-m 1200 MT     1:14.30 
1931 NAPOLEON38 PILLIWINKIENYJINSKA 12 1200 MT     1:14.50 
1930 ROCHUS PERGOLESEREGIMENTSTOCHTER 1-m 1200 MT     1:14.50 
1929 OBERWINTER LANDGRAF2OBLATE 14-f 1200 MT     1:18.10 
1928 OBERWINTER LANDGRAF2OBLATE W. WAUGH 14-f 1200 MT LOWENHERZ2 PALU2 1:15.00 
1927 OBERWINTER LANDGRAF2OBLATE W. WAUGH 14-f 1200 MT     1:13.90 
1926 GROSSINQUISITOR ANSCHLUSSGLOSSE2 R. UTTING 10-e 1200 MT CHANTERELLA3 FAVOR2 1:15.10 
1925 SINIR LYCAONSATI2 J. LIPPOLD 10-e 1200 MT   ROSENKELCH 1:14.702° MARAVEDIS
1924 BAFUR FERVORBRACING AIR J. LIPPOLD 20-b 1200 MT     1:15.80 
1923 ISCHIDA FELSILLUSTRA2 12-f 1200 MT ABGOTT HAMPELMANN 1:16.80 
1922 SARDANAPAL TALIONSATI2 JULIUS LIPPOLD 10-e 1200 MT GRAF FERRY   1:15.00 
1921 WALLENSTEIN DARK RONALDWIENER MADEL JEAN GAIDA 6-e 1200 MT PERLSCHNUR FLUCHTLING 1:16.30 
1920 KOLMERHOF DAGORKONIGSSEE3 1200 MT     1:15.40 
1919 OPTIMIST5 FERVORORMELVA ALFRED TARAL 23-a 1200 MT SCHNELLFEUER FROHSINN 1:18.20 
1918 BLATTERTEIG BINIOUCREAM TART WITHERS MC CREERY 9-h 1200 MT MILTON14 ETRUSKER 1:15.10 
1917 BLATTERTEIG BINIOUCREAM TART WITHERS MC CREERY 9-h 1200 MT LADY FESTA2   1:14.903° SONDERLING
1916 LADYLOVE FELSLADYLIKE2 ALFRED TARAL 1-m 1200 MT ADRESSE    3° RUMPLER TAUBER
1915 GRANDEZZA2 TROUTBECKGALANTA3 WITHERS MC CREERY 16 1200 MT     1:15.20 
1914 FESTTAROK FESTINOTARTEY A. FRITSCHE 1200 MT   WINNI2 1:14.102° GRAPHIT
1913 LENA7 GOUVERNEURLADY GAY SPANKER JOHN EVELYN WATTS 31 1200 MT KROSUS2 ORKADE 1:20.80D-H 2° PLACE
1912 FLAGGE HANNIBALFAMA4 REGINALD DAY 9-h 1200 MT FERVOR ESCHE 1:15.50 
1911 FERVOR GALTEE MOREFESTA ALFRED TARAL 16-c 1200 MT ANGOSTURA2 SATI2 1:15.00 
1910 ABENDLUFT HANNIBALABENDGLOCKE REGINALD DAY 2-u 1200 MT LADYLIKE2 FLOTTWEG 1:16.00 
1909 FAUST SARABANDFESTA G. WALKER 16-c 1200 MT SPATEN DINAS3 1:18.50 
1908 FABULA HANNIBALFESTA G. WALKER 16-c 1200 MT RUBICA   1:15.50 
1907 HOLLANDER JOYFUL5LUXURY4 2-u 1200 MT BARON KIKI OLAF4 1:14.40 
1906 OLAF4 SPERBERS BRUDEROHNESORGE 16-g 1200 MT   DALAND 1:13.50 
1905 HOLLANDER JOYFUL5LUXURY4 2-u 1200 MT     1:15.00 
1904 MONOPOL2 NICKEL4NITRATE QUEEN K. SCHMIDT 29 1200 MT VICEWACHTMEISTER LOCKHAHNCHEN 1:14.00D-H 2° PLACE
1903 SASKIA15 HANS HEILINGSACHET12 A. WINKLER 1200 MT     1:14.00 
1902 BARENHAUTER KIRKCONNELBONNY QUEEN 10-b 1200 MT     1:18.40 
1901 ALTGOLD KISBERALPHEDA FRITZ ALTHOF 10-a 1200 MT     1:17.70 
1900 ALTGOLD KISBERALPHEDA FRITZ ALTHOF 10-a 1200 MT       
1899 ALTGOLD KISBERALPHEDA FRITZ ALTHOF 10-a 1200 MT       
1898 GOLDREGEN AMPHIONPLUIE DOR 4-a 1200 MT       
1897 JENNY LIND6 FULMEN2KUNSTLERIN 3-m 1200 MT       
1896 UNDOLF KISBERALPHEDA 10-a 1200 MT       
1895 AUSMARKER KISBERSANTA MARIA14 12-a 1200 MT       
1894 MILCHMANN CHAMANTMILCHMADCHEN RICHARD WAUGH 2-l 1200 MT       
1893 KONIGSWINTER2 RECORDER2KONIGIN 4-f 1200 MT       
1892 ORCAN MARDENAURA 25 1200 MT       
1891 DALBERG ROSICRUCIANDAHLIA7 4-i 1200 MT       
1890 DALBERG ROSICRUCIANDAHLIA7 J. C. DALEY 4-i 1200 MT BATTENBERG7 DOROTHEA10   
1889 ORCAN MARDENAURA 25 1200 MT       
1888 BLUCHER2 GRIMSTON2NIXE3 29 1200 MT       
1887 C-DUR SAVERNAKE2B FLAT2 10 1200 MT       
1886 TRIFTIG CHAMANTTHRIFTY9 H. BROWN 10-d 1200 MT       
1885 AMOROSA8 FLIBUSTIERLADY GRACE8 20 1200 MT       
1884 WELTMANN CHAMANTVERGISSMEINNICHT 4-b 1200 MT       
1883 GLOCKE THE PALMERGOURA3 10-e 1200 MT       
1882 VALERIUS12 THE PALMERVALERIA18 RICHARD WAUGH 20-a 1200 MT       
1881 CONSUL17 DOGE7- 1200 MT       
1880 DONNERKEIL SAVERNAKE2STELLA5 CHARLES HAYHOE 19-a 1200 MT       
1879 PICKLOCK BUCCANEERSEXAGESIMA 5 1200 MT       
1878 SCHMETTERLING RUSTIC3SELIMA BACHERT 2-d 1200 MT SIEGLINDE10 HARMONIUM5   
1877 RECORDER2 HERMITLADY GRACE8 20 1200 MT       
1876 TEMPLER BLAIR ATHOLTHERESA3 4-e 1200 MT       
1875 LULU10 NEVILLEB FLAT2 10 1200 MT       
1874 LULU10 NEVILLEB FLAT2 10 1200 MT       
1873 SONNTAG RUSTIC3SELIMA 2-d 1200 MT       
1872 FLIBUSTIER BUCCANEERSWEET KATIE 5-b 1200 MT       
1871 DAS VEILCHEN CAVENDISH2VANESSA4 4-b 1200 MT       
1870 GHUZNEE2 PALESTRO2# 1200 MT       
1869 REFORM4 FAZZOLETTOREGINA2 11-a 1200 MT       
1868 JOHANNES3 EMILIUS3POPE JOAN4 21-a 1200 MT       
1867 COBWEB10 STOCKWELLOLITIPA2 12-a 1200 MT       
  Add info for an additional year