Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
SARATOGA HANDICAP - SARATOGA, NY
 UNITED STATES -
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
1961 DIVINE COMEDY7 KHALEDPILATES WIFE A1 10 F WHODUNIT TOMPION 2:02.20 
1960Race Not Run
1959 BALD EAGLE NASRULLAHSIAMA WOODFORD C. STEPHENS 4-m 10 F GREY MONARCH AMERIGO 2:03.00 
1958 ADMIRAL VEE WAR ADMIRALYANKEE FLIRT H. ALLEN JERKENS 4-m 10 F INSIDE TRACT EL BERMEJO 2:06.60 
1957 RENEGED REVOKEDWHITE SAMITE HOMER C. PARDUE 1-n 10 F RICCI TAVI CAREER BOY 2:04.60 
1956 PAPER TIGER STYMIEALLY BAL HIRSCH JACOBS 19-a 10 F DEDICATE FIND2 2:04.20HD
1955 SOCIAL OUTCAST SHUT OUTPANSY 23 10 F RED HANNIGAN PARLO 2:04.40 
1954 COLD COMMAND WAR ADMIRALMONSOON 16 10 F SOCIAL OUTCAST IMPULSIVO10 2:05.80 
1953 ALERTED BULL LEAHASTILY YOURS JAMES PENROD 12-g 10 F ARCAVE KASTER 2:05.60 
1952 ONE HITTER SHUT OUTBOLD ANNA JOHN M. GAVER, SR. 23-b 10 F BUSANDA GREEK SHIP  WON BY 6 L.
1951 LONE EAGLE ISOLATERMARIGAL 4-n 10 F MR TROUBLE COUNTY DELIGHT 2:04.00 
1950 BETTER SELF BIMELECHBEE MAC MAXIMILIAN J. HIRSCH 20 10 F GREEK SHIP ARISE 2:05.60TRACK: MUDDY
1949 DONOR CHALLEDONORISSA GEORGE P. (MAJE) ODOM 9-e 10 F STUNTS MY REQUEST 2:04.00 
1948 LOYAL LEGION HALCYONWAR GREY OSCAR WHITE 9-e 10 F BUG JUICE SNOW GOOSE 2:03.20 
1947 RICO MONTE SAINT PATRICKRICA PATRIA HORATIO A. LURO 3-l 10 F GALLORETTE BOSS 2:03.40 
1946 LUCKY DRAW JACK HIGHTATANNE WINBERT F. MULHOLLAND 9-f 10 F POLYNESIAN STYMIE 2:01.60NTR BY 1/5 (121LB)
1945 OLYMPIC ZENITH MAHMOUDTHE ZENITH WILLIAM M. BOOTH 5-e 10 F FIRST FIDDLE ARIEL FLIGHT 2:02.80 
1944 PAPERBOY PAPYRUSBRIGHT FOLLY JIMMY COLEMAN 5-i 10 F ALEX BARTH BOLINGBROKE 2:02.20 
1943 PRINCEQUILLO PRINCE ROSECOSQUILLA HORATIO A. LURO 1-b 10 F BOLINGBROKE SHUT OUT 2:01.80NTR
1942 CANT WAIT VICTORIANWINGED BEE 2-c 10 F SWING AND SWAY OLYMPUS2 2:05.00 
1941 HALTAL THE PORTERFALSE MODESTY STEVE JUDGE 21-a 10 F BIG PEBBLE CORYDON 2:05.80 
1940 SICKLE T SICKLETEA2 JACK HAYES 11-g 10 F HASH EIGHT THIRTY 2:03.00 
1939 EIGHT THIRTY PILATEDINNER TIME WINBERT F. MULHOLLAND 11-g 10 F SICKLE T MASKED GENERAL 2:03.60 
1938 WAR ADMIRAL MAN O WARBRUSHUP GEORGE H. CONWAY 11-g 10 F ESPOSA ISOLATER 2:06.00 
1937 ESPOSA ESPINOQUICK BATTER MATTHEW P. BRADY 9-h 10 F MAERIEL BLACKBIRDER 2:08.40TRACK: DEEP MUD
1936 DISCOVERY DISPLAYARIADNE JOSEPH H. STOTLER 23-b 10 F MANTAGNA ISOLATER 2:05.00 
1935 VICAR FLYING EBONYVALKYR JAMES E. FITZSIMMONS 13-c 10 F GOOD GOODS TOP ROW 2:03.80WON BY 5 L.
1934 WATCH HIM FAIR WINDWATCH ME FRANK S. HACKETT 3-l 10 F MR KHAYYAM FAIRENO 2:06.60 
1933 CAESARS GHOST POMPEYBOURBON GIRL ROBERT AUGUSTUS SMITH 2-h 10 F LARRANAGA NEVERFADE 2:07.20 
1932 FAIRENO CHATTERTONMINERVA JAMES E. FITZSIMMONS A11 10 F PARI-MUTUEL ROCKY NEWS 2:04.60 
1931 ST BRIDEAUX ST. GERMANSPANACHE WILLIAM BRENNAN 1-l 10 F REVEILLE BOY QUARTER DECK2 2:04.00 
1930 MARINE MAN O WARDAMARIS2 1-m 10 F CURATE FRISIUS 2:04.20 
1929 DIAVOLO WHISK BROOM2VEXATIOUS JAMES E. FITZSIMMONS 3-n 10 F HOT TODDY2 BATEAU 2:03.60 
1928 CHANCE SHOT FAIR PLAYQUELLE CHANCE PETER W. COYNE 3-c 10 F BLACK MARIA EDITH CAVELL 2:06.00 
1927 MARS MAN O WARCHRISTMAS STAR SCOTT P. HARLAN 2-c 10 F BLACK MARIA LIGHT CARBINE 2:07.60 
1926 PRINCESS DOREEN SPANISH PRINCELADY DOREEN C. KAY SPENCE 9-g 10 F BLONDIN KING SOLOMONS SEAL 2:08.40TRACK: MUDDY, 5TH: SARAZEN
1925 VALADOR SHORT GRASSCHEER3 TOM MORAN 4-m 10 F MAD PLAY CHERRY PIE2 2:05.60106-129-107
1924 MY OWN4 KING JAMESBETTIE LANDON WILLIAM PRESTON BURCH 25 10 F SUNSINI AGA KHAN 2:05.60 
1923 PRINCE JAMES KING JAMESLACONA A. J. GOLDSBOROUGH 22-b 10 F NEDNA DUNLIN 2:09.40TRACK: SLOW
1922 GREY LAG STAR SHOOTMISS MINNIE SAMUEL C. HILDRETH 13-b 10 F BON HOMME PRUDERY 2:03.20 
1921 YELLOW HAND ROSSENDALEYELLOW SEA ANDREW J. GOLDSBOROUGH 1-d 10 F MAD HATTER AUDACIOUS 2:03.80 
1920 SIR BARTON STAR SHOOTLADY STERLING2 H. GUY BEDWELL 9-g 10 F EXTERMINATOR WILDAIR 2:01.80NTR - CARRIED 129 IBS. 4TH THE PORTER, 5TH MAD HATTER.
1919 PURCHASE ORMONDALECHERRYOLA SAMUEL C. HILDRETH 37 10 F FAIRY WAND WAR CLOUD 2:02.40 
1918 ROAMER KNIGHT ERRANTROSE TREE 18-a 10 F       
1917 ROAMER KNIGHT ERRANTROSE TREE 18-a 10 F       
1916 STROMBOLI8 FAIR PLAYST PRISCILLA SAMUEL C. HILDRETH 2-n 10 F ED CRUMP FRIAR ROCK 2:05.20REGRET 8TH(LAST)
1915 ROAMER KNIGHT ERRANTROSE TREE A. J. (JACK) GOLDSBOROUGH 18-a 10 F SARATOGA5 STAR JASMINE2 2:04.40NSR - 4TH: TRIAL BY JURY
1914 BORROW2 HAMBURGFORGET 5-g 10 F HEDGE5 FLYING FAIRY3 2:05.40 
1913 COCK O THE WALK PEEP O DAYELLANGOWAN2 JOHN P. MAYBERRY A1 10 F LAHORE ROLLING STONE10 2:06.00 
1912Race Not Run
1911Race Not Run
1910 OLAMBALA ORNUSBLUE AND WHITE THOMAS J. HEALEY 21-a 10 F BALLOT STANLEY FAY 2:08.60TRACK: HEAVY
1909 AFFLICTION MEDDLERHEARTACHE JAMES G. ROWE, SR. 4 10 F KINGS DAUGHTER OLAMBALA 2:05.00TRACK: FAST
1908 MONTFORT7 ORNAMENT2ELEANOR12 THOMAS J. HEALEY A10 10 F FAR WEST4 DANOSCARA 2:05.80TRACK: WET-FAST
1907 MCCARTER KNIGHT OF THE THISTLECANDLE2 THOMAS WELSH 28 10 F RUNNING WATER4 DANDELION6 2:05.60TRACK: FAST
1906 DANDELION6 HAMBURGPANSY14 JOHN E. MADDEN 4 10 F TANGLE4 GALLAVANT 2:04.60TRACK: FAST - NTR
1905 CAUGHNAWAGA2 CLIFFORDLA TOSCA HUBERT H. HYNER 2-f 10 F WATERLIGHT BELDAME 2:07.00TRACK: SLOW, ALAN-A-DALE DWELT AT START (LAST)
1904 LORD OF THE VALE2 HASTINGSLADY VIOLET A. JACK JOYNER 4-r 10 F BAD NEWS5 CAUGHNAWAGA2 2:05.00 
1903 WATERBOY WATERCRESSZEALANDIA A. JACK JOYNER 23-b 10 F HUNTER RAINE CAUGHNAWAGA2 2:05.20ETR
1902 FRANCESCO11 ST MAXIMFRANCES S RICHARD O. MILLER 9-c 9.5 F HERBERT ARTICULATE4 1:59.00 
1901 ROCKTON MEDDLERBROWN PRINCESS2 WILLIAM HAYWARD, JR. A18 9 F WATER CURE WATERCOLOR 1:53.20 
  Add info for an additional year